aktualizováno 24. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Květen 2009

Bagry ve Vltavě

Protipovodňová opatření na Vltavě v historickém centru se začala realizovat. Na letošní rok je naplánována prohrábka koryta Vltavy a zpevnění svahů, rozšíření koryta, odtěžení násypů a náplavů. Práce by měly trvat 10 měsíců. Náklady jsou zhruba 86 miliónů korun. Po jejich dokončení by mělo dojít na přestavbu pevného jezu u Jelení lávky na jez pohyblivý. Příští rok přijde na řadu mobilní hrazení, zvýšení nábřežních zdí a úpravy inženýrských sítí. Podle Povodí Vltavy jde o kompletní ochranu města proti stoleté vodě.

Úspěch českokrumlovského ilustrátora

Jedno ocenění od ministerstva kultury, druhé od vydavatelství Albatros získal českokrumlovský ilustrátor Jindra Čapek. Spolu s Josefem Krčkem sestavili Špalíček lidových písní. Za první čtyři měsíce se ho prodalo 4 000 kusů. To ho řadí na druhé místo (za Harry Potterem) mezi nejprodávanějšími knihami v České republice.

Kašna a morový sloupKašna na náměstí

Barokní kašna na náměstí Svornosti se začala znovu napouštět. Kvůli netěsnostem a poruše techniky musel dodavatel provést v rámci záruky několik oprav. Za restaurování této památky získalo město Český Krumlov čestné uznání v přehlídce jihočeských staveb PRESTA jižní Čechy.

Museum Fotoateliér Seidel

Museum Fotoateliér Seidel získalo na mezinárodní soutěži Gloria musealis v Praze první místo v kategorii Muzejní počin 2008. Za opravu budov muzea získal v soutěži PRESTA jižní Čechy ocenění i Českokrumlovský rozvojový fond. Muzeum se těší velké oblibě - za necelý rok od otevření si ho prohlédlo skoro 6 000 návštěvníků. V muzeu jsou k vidění dosud plně funkční prvorepublikové kopírovací a zvětšovací přístroje, fotoaparáty, retušérské stolky, ruční tiskařské stroje a další vybavení.

Režisér Karel Čtveráček připravil pro Českou televizi o muzeu Seidelových dokumentární film Včely letěly krásně, který bude mít předpremiéru 26. května v českokrumlovském Městském divadle.

Aktualita z 15. května 2009 - Museum Fotoateliér Seidel se stal nejlepším Muzejním počinem roku 2008 v prestižní soutěži Gloria musaealis                                                              

VZS ČČK

Družstvo mladšího dorostu Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov ve složení Kateřina Stropková, Natálie Berounská, Jan Kodým a Aleš Berounský obhájilo v Sokolově titul mistra republiky. Družstvo žáků B (Pavla Gallistlová, Jan Klíma, Jan Lukš a Kristýna Šimková) získalo třetí místo. Druhý tým mladšího dorostu (Ondřej Kutlák, Daniel Květoň, Jana Linhartová a Kristýna Lukšová) získal místo čtvrté. Soutěže se zúčastnilo 157 závodníků a 29 družstev ze 13 skupin VZS ČČK.                                                                                                           

Rallye Český Krumlov

Jeden z tradičních vrcholů motoristické sezóny na jihu Čech odstartoval v pátek 22. května. Jedná se o 37. ročník soutěže, která je třetí soutěží mistrovství republiky. Poprvé je také zařazena do Evropského poháru s koeficientem 2.

Největší favorit Roman Kresta vyhrál už popáté a upevnil si tak vedení v mistrovství republiky. Druhé místo obsadil Václav Pech, třetí byl Jaromír Tarabus.

Setkání odborníků

Sto dvacet odborníků z různých vědních oborů se sešlo v Českém Krumlově na konferenci s názvem Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví. Jak název ukazuje, jde o zhodnocení dějinného vývoje Českého Krumlova od 14. do 20. století. Na podzim bude z tohoto setkání vydána odborná publikace. Během konference bylo zveřejněno několik dosud neznámých informací. Jedná se například o nové objevy o světci jménem svatý Reparatus, jehož ostatky jsou uloženy na českokrumlovském zámku. Odborná i laická veřejnost se dočkala trojrozměrných ukázek původní podoby hradu a opevněného města. Nová informace byla i o vybavení historických zahrad, v jejichž voliérách vládlo jakési „rozkošné veselí" srovnatelné s tím, na něž byl zvyklý císař Rudolf II. Zajímavé bylo i téma divadelní historie Českého Krumlova: Ve druhé polovině 17. století se ve městě konaly obrovské inscenační akce, kterých se účastnilo i 385 herců a 125 zpěváků. Tyto akce byly ve své době naprosto rovnocenné velkým evropským divadelním projektům.

Skládka

Deset milionů korun bude stát rozšíření českokrumlovské skládky tuhého komunálního odpadu. Před dvěma lety se její kapacita naplnila, město tak bylo odkázáno na Lověšickou skládku. Její nový majitel ale zvedl ceny, a tak se odpad začal vozit až do Borovan. Proto bude stará skládka rozšířena. Stavba bude financována z prostředků, které budou získány ze zvýšené daně z nemovitosti. Její dokončení je naplánováno na září.

Proradost pro radost

Dobrovolné volné sdružení Proradost si v sobotu 23. května zahrálo pro radost nejen sobě, ale hlavně početným divákům. Představení pohádky O rybáři a jeho ženě odehráli jako stínohru za krásného počasí na ostrůvku v zámecké zahradě.

Oficiální průvodci města Český KrumlovKrumlovští průvodci

Dva roky po založení svého cechovního sdružení získali členové Sdružení průvodců Jihočeské hospodářské komory povolení užívat titul Oficiální průvodce města Český Krumlov. Odznak města ukazuje, že průvodce své profesi opravdu rozumí, že se vzdělává a že se na něj turisté mohou s důvěrou obrátit.

Aktualita z 26. května 2009 - Českokrumlovští průvodci získali titul „Oficiální průvodce města Český Krumlov"

Počasí

První dva týdny se střídalo slunečné a deštivé počasí. Celý další týden bylo téměř letní počasí, teploty bylo poměrně vysoké. Ve čtvrtek 21. 5. teploměr ukazoval skoro 30 °C. Stejně teplý a slunečný byl i předposlední květnový víkend. Příjemné počasí vydrželo do poloviny posledního květnového týdne. Pak došlo (podle předpovědi meteorologů) k prudké změně. Citelně se ochladilo a začalo pršet (někde přišly i kroupy a přívalové lijáky, které i vytopily řadu sklepů). V noci ze středy na čtvrtek (z 27. na 28. května) foukal velmi silný vítr a místy napáchal velké škody. Poslední květnové dny už vytrvale a silně pršelo. Noční teplota klesala k 6 °C, ve dne se držela kolem 10 stupňů.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: