aktualizováno 24. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Březen 2009

Fotogalerie v Městském divadle

FOTOROZMARY je výstižný název výstavy, která byla slavnostně zahájena v prostorách Fotogalerie v Městském divadle. Oční lékařka Stanislava Brůhová se fotografování věnuje řadu let. Snímky z březnové výstavy vznikaly převážně v loňském a letošním roce. Každá z vystavovaných fotografií je samostatným obrazem, každá má originální nápad a její zpracování nechává divákovi prostor pro jeho fantazii.

Internetové stránky Městského divadla

Závody elektromodelů

V areálu hřiště u Domu dětí a mládeže v Českém Krumlově závodily v neděli 8. března 2009 dálkově řízené elektromodely soutěžních automobilů postavené v měřítku 1:10 při  šestém ročníku RC Rallye Centrum.                                           

Důsledky hospodářské krize

Nezaměstnanost stoupá i v okrese Český Krumlov. Nárůst počtu nezaměstnaných ale nebyl v únoru tak dramatický, jak se předpokládalo. Českokrumlovsko mělo ze všech regionů v republice nejmenší přírůstek nezaměstnaných. Českokrumlovský úřad práce evidoval na konci února 3 185 uchazečů o práci. Ve srovnání s loňským únorem je počet stejný, proti únoru 2006 (3 814) je číslo dokonce nižší. Nicméně se firmy nevyhnou propouštění. Českokrumlovská Lira např. propustila nedávno 10 lidí.

Kamenný mostek

Rozhodnutí o přestěhování historického mostku na Chvalšinské silnici bylo zrušeno a vrací se k novému projednání. Českokrumlovská obec památkářská tak vyhrála soudní spor s ministrem kultury. Mostek se klene nad říčkou Polečnicí v záplavovém území Českého Krumlova a podle některých názorů je právě on brzdou pro zahájení prací na rozsáhlých protipovodňových opatřeních v této části města.

Sesuv z ranních hodin - skála Pod KamenemPadající kamení

Ve čtvrtek 19. března 2009 se v časných ranních hodinách utrhla část kamenného zdiva na skále přesně v místě, kde stojí semafory. Padající kamení naštěstí nikoho neohrozilo a nepoškodilo ani žádné auto. Hromada kamení dopadla na silnici, která vede z Českých Budějovic směrem na Černou v Pošumaví.

Lazebnický most

V pondělí 23. března začala rekonstrukce Lazebnického mostu. Most bude pro automobilovou dopravu uzavřen do poloviny května, pro pěší jsou instalovány provizorní lávky. K největším škodám na mostě a jeho sochách došlo při povodních v r. 2002. Od té doby byl most několikrát opravován, ale na celkovou rekonstrukci došlo až teď. Město získalo šest milionů z Evropské unie, z vlastního rozpočtu přidá jeden milion. Obě sochy (sv. Jan Nepomucký a Ježíš Kristus) odvezli do svých dílen restaurátoři.

Aktualita z 20. března 2009 - Rekonstrukce Lazebnického mostu začíná již v pondělí, vyžádá si změnu dopravní situace v centru

Padla vláda

Na mimořádném jednání Poslanecké sněmovny 24. března 2009 padla vláda. Kabinetu vyslovilo nedůvěru 101 poslanců - kromě všech hlasů opozice byli proti současné vládě Vl. Tlustý a J. Schwippel z ODS a bývalé poslankyně za Stranu zelených V. Jakubková a O. Zubová.

Občanské sdružení podnikatelů

Českokrumlovští podnikatelé v cestovním ruchu, pohostinství a ubytování mají možnost přihlásit se do nově vznikajícího sdružení, které by mělo hájit jejich zájmy a potřeby. Hlavním cílem by měla být společná propagace Českého Krumlova a pak také získávání finančních prostředků z různých zdrojů. Dalším jejich cílem by mělo být rozšíření turistické sezony na dobu delší, než je současných pět měsíců.

Gymnich 2009Manželky ministrů, Gymnich 2009

Zástupce zemí Evropské unie, kteří se poslední březnový víkend sešli na Hluboké, zavítali i do Českého Krumlova. Na jeho prohlídku si vyčlenili celý půlden. Kromě prohlídky města zavítali do Musea Fotoateliéru Seidel, do kostela sv. Víta, na zámek a do Barokního divadla.

Aktualita z 30. března 2009 - Manželky ministrů si z Českého Krumlova odvezly originální dárek

Opěrná zeď u Porákova mostu

Poškození opěrné zdi u Porákova mostu je větší, než se předpokládalo. Některá místa jsou narušena tak, že kameny mohou kdykoliv padat znovu. Na místo byla povolána specializovaná firma, která má jednak zjistit skutečný stav, jednak také zajistit i nápravu. Příčiny současného stavu jsou jasné - zvětrávání, růst vegetace, která svými kořena skálu narušuje, a tekoucí voda. Během posledního březnového víkendu specialisté zeď i skálu čistili, navrtávali, nainstalovali traverzy a zabetonovali. Z tohoto důvodu se také protáhne uzavírka jednoho z jízdních pruhů směrem na Kájov.

Počasí

Březnové počasí se zpočátku neslo v duchu pranostiky Březen za kamna vlezem. Teploty už ale neklesaly hluboko pod nulu. Překotné odtávání ledu způsobilo, že se hladiny řek začaly zvedat. V dalším týdnu začalo příjemné jarní počasí s teplotami mírně nad nulou. V polovině března se výrazně ochladilo, astronomický začátek jara se ohlásil teplotami pod nulou a hustým sněžením. Poslední dekáda byla poměrně chladná, uprostřed týdne překvapila sněhová vánice. K výraznějšímu oteplení došlo v posledním březnovém víkendu - v sobotu odpoledne ukazoval teploměr dokonce více než 15 °C.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: