aktualizováno 21. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Prosinec 2008

Zámek

První nádvoří českokrumlovského zámku se výrazně změnilo. Objekty bývalé kovárny a ledárny dostaly nové fasády. Opravy se uskutečnily v rámci rekonstrukce celého prvního nádvoří, která potrvá ještě příští rok.

Regionální muzeum v Českém KrumlověRegionální vlastivědné muzeum

Medvídky, panenky a sbírku betlémů a jesliček si mohli prohlédnout zájemci 7. prosince. Pracovníci muzea připravili velmi pěknou výstavu, o kterou byl veliký zájem. Na vernisáži nechyběla majitelka části sbírky paní Marta Neumüllerová z Ulrichsbergu. Majitelem většiny betlémů je sám ředitel muzea Mgr. Petr Jelínek.


Domy s pečovatelskou službou - Den otevřených dveří

Během dne otevřených dveří v českokrumlovských Domech s pečovatelskou službou si mohli návštěvníci prohlédnout nejen zázemí Domovinky, ale i nové vybavení. Na vlastní oči mohli zjistit, jak funguje telekontaktní tísňová péče. K novinkám patří např. speciální polohovací vana pro seniory, ovládaná elektronikou. Vana stála 328 tisíc korun a byla uhrazena z daru města.                                                                                

Odkaz na internetové stránky Domy s pečovatelskou službou o.p.s.Oprava památek

Několik historických skvostů se dočkalo oprav. Kaple sv. Martina, která se stane jednou ze zastávek celoevropské Via Martin (Pouti sv. Martina), má opravenou fasádu, střechu a korunní římsu. Na její opravu poskytl Jihočeský kraj dotaci 500 tisíc korun.

V Linecké ulici byl restaurován obraz Panny Marie Českobudějovické Klasové na jednom ze štítů zdejších domů. Černý litinový kříž z 19. století na Havraní skále byl zrekonstruován za částku 45 tisíc korun. Malbu i kříž pomohly zachránit granty z Jihočeského kraje a Svazu měst a obcí.  Město Český Krumlov přidalo na opravy půl milionu korun.

Vánoční zpívání

V neděli 14. prosince 2008 zažilo českokrumlovské náměstí mezinárodní zpívání. Před zaplněným náměstím zazpívali cizinci žijící v Českém Krumlově několik koled a tradicionálů. Závěrečnou koledu Tichá noc pak přednesli společně v několika jazycích. Vystoupení mělo veliký úspěch zvláště u zahraničních turistů.

Minigalerie Fotoklubu

Do podloubí u českokrumlovského náměstí se po dvou letech vrátila minigalerie místního fotoklubu. Není sice na původním místě, ale najdete ji v těsné blízkosti původního místa. Na její vybudování poskytlo grant město, členové fotoklubu museli přijmout některé výhrady památkářů. Novou vitrínu vyrobil Jaroslav Fajt, který představil svoje fotografie jako první. Fotoklub působí v Českém Krumlově už 47 let, momentálně má 19 členů a ne všichni jsou z Českého Krumlova. Někteří dojíždějí i 30 km.

Psí VánocePsí Vánoce (ilustrační foto)

Letošní Psí Vánoce, které se každoročně pořádají v útulku pro zatoulaná zvířata, přinesly rekordní výši dárků, pamlsků, ale i peněz. Akce se konala 19. prosince a jejím výsledkem bylo vybraných 15 tisíc korun a 4 tuny darovaného krmiva. Během akce si dokonce návštěvníci osvojili dva pejsky.

Počasí

Začátek prosince připomínal spíše časné jarní měsíce. Celý první týden byly teploty nad nulou, ani v noci pod nulu neklesaly. Přes den dokonce svítilo sluníčko, a tak bylo i příjemně teplo. Kolem svátku svatého Mikuláše se „čerti ženili", bylo chladno, padal sníh s deštěm. Počátkem dalšího týdne se mírně oteplilo, teploty se udržovaly v noci kolem nuly a ve dne mírně nad nulou. Občas vysvitlo sluníčko. Tento poměrně teplý ráz počasí vydržel až do Štěpána, kdy noční teplota poprvé klesla pod bod mrazu, denní se udržela kolem nuly. Vánoce tedy na sněhu nebyly. Tento ráz počasí vydržel až do konce roku.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: