aktualizováno 28. 7. 2009

V Českém Krumlově bude sepsána listina - poselství pro budoucí generace

28. července 2009

2. srpna 2009 uplyne přesně 700 let od sepsání listiny, ve které byl Jindřichem I. z Rožmberka Český Krumlov poprvé označen jako město. U této příležitosti se první srpnovou neděli v zahradách kláštera Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou uskuteční večerní slavnost. Brána zahrady se otevře přesně ve 20 hodin. Návštěvníci akce budou mít jedinečnou možnost zapsat svůj vzkaz potomkům na listinu, která bude uložena ve věži kláštera jako poselství pro budoucí generace. Atmosféru zahradního prostoru umocní barokní iluminace spolu s kulturním programem během něhož vystoupí místní soubory Fioretto, Českokrumlovští pištci nebo Brass kvintet. Večerní slavnost vyvrcholí deset minut před desátou hodinou barokním ohňostrojem za doprovodu hudby.

Letošní výročí města odvozujeme právě podle listiny z roku 1309. Proto Jana Vozábala, ředitele Městského divadla, napadlo vytvořit po sedmi staletích podobný dokument a uložit ho na zajímavé místo. „Když se opravuje třeba střecha nějaké památky, stává se, že se tam najde listina, mince z té doby, známky nebo nějaký pozdrav. Myslím si, že díky tomu by mohlo vzniknout velice zajímavé propojení s minulostí," říká Jan Vozábal. Na třech místech uprostřed klášterní zahrady budou v neděli 2. srpna umístěna stanoviště s psacími stoly určená pro sepsání  vzkazu potomkům. Každý stůl bude vybaven archem ručního papíru nejvyšší kvality a speciálním kuličkovým perem naplněným dokumentovým inkoustem. Popsané archy budou následně spojeny v jednu "listinu" a spolu s dalšími doklady o součastném životě města uloženy do kovové schrány. Schrána bude pečlivě zapečetěna a při nadcházející rekonstrukci kláštera uložena do věžního prostoru.

Starosta města Luboš Jedlička upozorňuje, že v rámci oslav jde o výjimečný počin. A připomíná, že každý z nás může takové jubileum zažít jen jednou. „Významná výročí vyžadují významné akce a nabídky pro naše obyvatele. Městu bych formou vzkazu popřál, aby mu i dalších sto let vydrželo tempo posledních 19 let. A myslím si, že za sto let budou představitelé města na stejných pozicích jako jsem dnes já také slýchat ze všech koutů světa chválu na to, jak Český Krumlov vypadá," je přesvědčen starosta Luboš Jedlička.

Duchovní otec akce Jan Vozábal věří, že nápad vzbudí ohlas a přinese zajímavé reakce. Ze slavnosti podle něj může vzejít zajímavý obraz společnosti. On sám by se při psaní zamyslel nad vztahem k městu a jeho historii. Například nad tím, jestli v Českém Krumlově bude ještě za sto let turistický ruch nebo zda nebudou památky obehnané dráty. „A bude-li se zde za sto let slavit něco podobného a lidé se budou pídit po tom, jak jsme to slavili my, může se z toho stát velká show," představuje si ředitel Městského divadla.

Listina Jindřicha I. z Rožmberka je také spolu s dalšími významnými dokumenty z historie České Krumlova součástí připravované knihy s názvem Příběh města Český Krumlov. Kniha, která slovem i obrazem shrnuje uplynulých 7 staletí v historii města, bude slavnostně pokřtěna během letošních Svatováclavských slavností a to 28. září. Na shlédnutí originálů listin i trojrozměrných exponátů se mohou zájemci těšit do Regionálního muzea v Českém Krumlově. Vernisáž výstavy, nazvané stejně jako publikace Příběh města Český Krumlov,  proběhne v únoru 2010 a bude tak prvním výstavním projektem po rekonstrukci muzea.

Oslavám 700. výročí města Český Krumlov byla v letošním roce věnována řada akcí. V červnu jsme si připomněli staletou historii města na Slavnostech pětilisté růže, významnému výročí byl věnován také slavnostní zahajovací koncert Vodní hudba pro Český Krumlov Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov v polovině července.

Další informace o oslavách 700. výročí města najdete na webových stránkách  www.ckrumlov.cz/700

Město Český Krumlov srdečně zve všechny občany a hosty města na připravované akce!

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: