aktualizováno 26. 11. 2008

26. listopadu 2008

Přípravy na advent a Vánoce právě vrcholí na náměstí v Českém Krumlově. Služby města Český Krumlov instalovaly světelné dekorace ve městě a v těchto chvílích zdobí vánoční smrk na náměstí Svornosti. První adventní neděle bude v Českém Krumlově netradiční, protože program doplní odhalení zrekonstruované barokní kašny a morového sloupu a otevření nově zadlážděné Horní ulice. Bohatý sváteční program bude zahájen v neděli 30. listopadu od 17. hodin.

Zdobení vánočního stromu, foto: Tibor Horváth Zdobení vánočního stromu, foto: Tibor Horváth Součástí hudebně poetického zahájení adventu spojeného s rozsvícením vánočního stromu, bude i slavnostní odhalení zrekonstruované kašny s morovým mariánským sloupem na náměstí Svornosti. Od dubna probíhaly na kašně a mariánském sloupu restaurátorské a rekonstrukční práce. Na sochařské výzdobě byly odstraněny sedimenty a krusty, které vytvořily na figurálních prvcích kyselé deště, opravil se bazén kašny a instalovaly se nové rozvody a pískové filtry zajišťující cirkulaci vody. Nově dostala českokrumlovská kašna slavnostní osvětlení.
Také Horní ulice o první adventní neděli ožije po několika měsících stavebních prací. Českokrumlovští si budou moci prohlédnout nejen novou zádlažbu v Horní ulici, ale překvapení je bude čekat i v Prelatuře a seminární zahradě. Investice do rekonstrukce Horní ulice a kašny si vyžádaly finanční prostředky ve výši 9,5 milionů Kč. Bez značného přispění státu a podnikatelských subjektů by se neobešly.

Adventní program je stejně jako v předchozích letech soustředěn na víkendy, obzvlášť na neděle. "Snažili jsme se toto nejhezčí období v roce zpestřit zejména pro obyvatele Českého Krumlova. Víkendový program v centru města je ideální příležitostí pro setkávání všech obyvatel Českého Krumlova, ale i okolních obcí. Je to možnost, jak se sejít, pokochat se adventním programem, projít si vyzdobené město a odpočinout si od předvánočního shonu," sdělil ředitel městského divadla Jan Vozábal. Na náměstí nebudou chybět tradiční trhy s vánočními perníky, svařeným vínem a medovinou. V letošním roce mohou zájemci poznat i nabídku národních produktů značky KLASA a generálního partnera Adventu a Vánoc 2008 v Českém Krumlově Budějovického Budvaru. Typické adventní neděle by se neobešly bez pohádek v Městském divadle. První neděle nabídne divadlo představení Princ a Chuďas od Marka Twaina v podání Agentury Agnez z České Lípy.

Zdobení vánočního stromu, foto: Jitka Augustinová Na první prosincový týden je připraven malý happening s průvodem městem nazvaný Květy svaté Barborky. "Snažíme se každý rok oživit nějaký zapomenutý svátek a letos organizuje Městské divadlo a Občanské sdružení Společenství Kalamandra oslavu svaté Barbory." Na Ostrově bude ve středu 3. prosince veřejnost spolu s umělci od 16 hodin vyrábět plstěný obraz, který se následně nechá zplstnatět a za koňským spřežením jej povlečou městem, aby získal svou typickou finální podobu. Následně bude plstěné umění vysušeno a na charitativním večeru je sdružení vydraží. Výtěžek z dražby bude putovat na konto určené pro vznik chráněné dílny v Českém Krumlově.

Základní umělecká škola Český Krumlov zve všechny příznivce hudby na koncert pro město Český Krumlov. Hudební večer u příležitosti 16. výročí zapsání Českého Krumlova na Seznam UNESCO a 228. výročí založení Hudební školy Český Krumlov se koná ve čtvrtek 4. prosince v Jízdárně Státního hradu a zámku Český Krumlov. Dobrovolné vstupné bude věnováno do Sdružení pro rozvoj Základní umělecké školy Český Krumlov na podporu koncertních zájezdů školy.

Čertovské hry s andělskou asistencí a příchodem Sv. Mikuláše přilákají v pátek 5. prosince na náměstí Svornosti malé i velké. Pro děti budou připraveny nejrůznější hry a soutěže. Druhá adventní neděle pak bude ve znamení zpívání u vánočního stromu.

Ani o Vánocích a během adventu se v Českém Krumlově nezapomíná na potřebné. Městský úřad Český Krumlov provozuje psí útulek a na Vánoce se snaží jeho obyvatelům zpestřit "psí život". Oficiální Psí Vánoce jsou naplánovány na 19. prosince. Opuštěným zvířatům mohou lidé přinést krmení nebo přispět přímo i finančně buď v útulku, nebo na bankovní konto 19-221 241/0100, V.S. 9616. Na Psí Vánoce pořádá sbírku i školská rada při Základní škole T. G. Masaryka v Českém Krumlově ve spolupráci s pedagogickým sborem. Příspěvky přebírá paní učitelka Zlatuše Petříková.

Od 1. listopadu probíhá v Travellers´ Hostelu sbírka věcí a předmětů, které budou prodávány na charitativním bleším trhu 13. a 14. prosince. Výtěžek z trhu a ze sbírky bude věnován dětem v Dětském domově v Horní Plané.

Odkazy:

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: