aktualizováno 24. 7. 2008

24. července 2008

Dětský folklórní soubor Jitřenka prožil několik krásných dní v sluncem rozpáleném Toskánsku. Jitřenka odjela do Itálie na pozvání města Calenzana, které leží v těsné blízkosti Florencie, a San Gimignana. Hlavním organizátorem celé akce se stalo sdružení ARCA-Asociace přátel České republiky v Itálii.
Městečko Calenzano přijalo soubor velmi srdečně, upřímná pohostinnost provázela členy souboru Jitřenka na každém kroku. Vystoupení přišlo na řadu naštěstí až ve večerních hodinách. Rozpálené ulice nepouštěly ani na horko zvyklé Italy z chládků jejich domovů. Jitřenka vystoupila se svým víc jak dvouhodinovým programem na Calenzanských letních slavnostech. Po 21. hodině centrum města zaplnilo velké množství lidí, kteří s nadšením sledovali program českého souboru. Italové v této oblasti viděli už některé české soubory, ale nikdy jim ještě netancoval dětský folklórní soubor, jejich nadšení ze šikovnosti tanečníků nebralo konce a projevovali své emoce velmi spontánně.
I další vystoupení Jitřenky byla hodnocena a přijímána velmi pozitivně.
Taneční soubor Jitřenka v Itálii, zdroj: Jitřenka, foto: Vladimíra Berná Poslední den jsme tančili v San Gimignanu, městečku, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Městem proudí davy turistů z celého světa a obdivují středověký ráz tohoto klenotu Toskánska. Vystupovali jsme na hlavním náměstí, jež se brzy po prvních tónech naší muziky, zaplnilo diváky. Mnohé strhlo naše vystoupení natolik, že se začali zapojovat do tance a chtěli se stát součástí našeho vystoupení
Jestliže se podařilo vykouzlit na tvářích diváků z různých koutů zeměkoule úsměv, navodit jim pocit radosti, měla naše cesta do Toskánska smysl. Hlavním úkolem dětského folklórního souboru jItřenka je totiž rozdávat radost z jihočeských písniček , pokud se to daří, mají z toho radost všichni členové souboru.
V programu zbyl čas i na prohlídku Florencie. Každého toto město okouzlilo svým šarmem. Měli jsme možnost prohlédnout si Michelangelova Davida, galerii Uffizi, baziliku Santa Croce, katedrálu di Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio nebo Ponte Vecchio. V těsné blízkosti Ponte Vecchio pro nás Arca s paní honorární konzulkou připravili v hotelu Pitti večeři. Měli jsme nádherný výhled na centrum Florencie, kterému vévodila mohutná kopule Filipa Brunelleschiho.
Cesta Jitřenky do Toskánska se mohla uskutečnit i díky tomu, že město Český Krumlov podpořilo tuto akci finančním příspěvkem 35 000 Kč na dopravu.
Taneční soubor Jitřenka v Itálii, zdroj: Jitřenka, foto: Vladimíra Berná Folklóristé z Českého Krumlova si budou nyní užívat letního volna, ale již koncem prázdnin a v září je čeká několik vystoupení na mezinárodních folklórních festivalech v České republice. Vyvrcholením každoroční činnosti českokrumlovských folklórních souborů Jitřenka a Růže bude Mezinárodní folklórní festival v Českém Krumlově.

Vlasta Dvořáková, Jitřenka

Související články:Město podpořilo soubor Jitřenka (2. 7. 2008)


Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: