aktualizováno 27. 5. 2008

16. května 2008

Včera byla slavnostně otevřena kancelář služby osobní asistence v budově domu s pečovatelskou službou na Vyšehradě. Centrum sociálních služeb rozšířilo od roku 2008 své aktivity o poskytování osobní asistence pro děti se zdravotním postižením ve věku od 3 do 18 let na Českokrumlovsku. Služba osobní asistence je součástí komunitního plánování a na jejím vzniku spolupracovala společnost ICOS a zaměstnanci z odboru školství, sportu a mládeže.

Služba osobní asistence, foto: Jitka Augustinová Co je osobní asistence?
Sociální služba registrovaná v souladu se zákonem č.108/2006 Sb. o sociálních službách. Ten osobní asistenci popisuje jako terénní službu poskytovanou osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.
Služba se poskytuje v přirozeném sociálním prostředí osob a při činnostech, které osoba potřebuje.
Cílem osobní asistence je podporovat dítě s postižením k rozvoji podle jeho možností a schopností, podporovat jeho přirozenou integraci do společnosti a umožnit tak jeho účast při vzdělávání ve školce, škole ale i v domácnosti a při volnočasových aktivitách.

Služba osobní asistence, foto: Jitka Augustinová S čím osobní asistent může pomoci?
Osobní asistent může pomoci při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu - např. pomoc při oblékání, podání a porcování stravy, podání pití, asistuje při osobní hygieně, pomáhá zajistit stravu a chod domácnosti. Osobní asistent funguje i jako výchovný, vzdělávací a aktivizační element, zprostředkuje kontakt se společenským prostředím a může pomoci i při uplatňování práv a při jednání na úřadech.

Služba osobní asistence je poskytována všude tam, kde to je potřeba (školky, školy, doma atd.) v pracovních dnech od 7:00 do 19:00 a o dítě se stará kvalifikovaný osobní asistent se sociálním nebo pedagogickým vzděláním, který má praxi v práci s dětmi. Jedná se o službu částečně hrazenou. Spoluúčast na úhradě za poskytnutou službu za jednu hodinu činí 35,- Kč. Zbylé náklady jsou hrazeny ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí a z rozpočtu města Český Krumlov.

Kontakt:

Kancelář služby osobní asistence
Vyšehradská 260
prostory DPS o. p.s. Český Krumlov
Český Krumlov, 381 01

Hana Čadová - vedoucí služby
mobil: 773 58 77 58
e-mail: cadova@latran.cz

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: