aktualizováno 12. 5. 2010

Rady budoucím osvojitelům 

aktualizováno 11.05.2010

Jsme rádi, že uvažujete o osvojení pejska nebo kočičky z našeho útulku. Pamatujte, že adopce má smysl.
Předtím, než tak učiníte, věnujte pozornost těmto následujícím řádkům. Pro vaši, naši, ale především jejich jistotu, že už konečně najdou ten pravý domov. 

Jaké otázky si na začátku položit?

Monty

  • Souhlasí s adopcí zvířete celá rodina? Není v rodině třeba alergik?
  • Odjedu-li na dovolenou čí víkend a zvíře si nebudu moct vzít s sebou, jsem schopen mu zajistit hlídání?
  • V případě, že onemocním, nebo se dostanu do nějaké složité životní situace, mám v blízkém okruhu příbuzných, známých či přátel možnost žádat o pomoc se svým zvířetem?
  • Jsem schopen a ochoten hradit veškeré náklady související s novým členem domácnosti? Hlavní položkou jsou pochopitelně náklady na kvalitní krmivo, při pořízení položka za základní výbavu (obojek, vodítko, misky, hračky, pelíšek, venkovní kotec se zateplenou boudou, podestýlka, řádné oplocení zahrady), ale pejsek či kočička může onemocnět a pak se náklady mohou výrazně zvýšit.
  • Pokud už doma mám domácího mazlíčka, bude se snášet s novým členem? A budu mít čas a chuť je postupně zvykat a seznamovat?
  • Mám děti? Jak staré? Půjde to skloubit dohromady?
  • Budu mít na zvíře dostatek času?     

Splňuji předpoklady odpovědného chovatele?

Pokud jste si jisti, že všechny předpoklady odpovědného chovatele splňujete, měli byste si dále sepsat své možnosti, požadavky a představy o budoucím členovi domácnosti. Můžeme tak podle toho společně vybrat toho ideálního parťáka přímo pro vás.

Takovou přípravu nepodceňte ani v případě adopce kočky. Není tak náročná jako pejsek, ale stále to je závazek. Kočky se nemusí venčit a nejsou na svém majiteli tak závislé. I přesto je potřeba zařídit jim útulné zázemí (kvalitní stravu, kočkolit, dostatek prostoru, péče i zábavy a v neposlední řadě počítat i s výdaji za veterinární přípravky a úkony - například kastrace). Pokud budete mít kočičku venku, je potřeba zvážit i možná rizika a nebezpečí (možnost střetu s auty, napadení jinými zvířaty, sousedské neshody, apod.).

Mé možnosti, požadavky a představy

  • Představuji si štěně, dospělého psa nebo spíše seniora? Pes/fena?
  • Je v mých možnostech a silách postarat se o většího psa, nebo ke mně bude sedět spíše střední či malý pes? Často můžeme vidět, jak je někdo doslova vláčen na vodítku velkým mladým psem v plné kondici a síle. Z takového soužití nemá potěchu ani jeden z nich, nemluvě o uspokojování přirozených fyziologických potřeb zvířete. Berte v potaz také své předešlé zkušenosti se psy, svůj věk, pracovní vytížení.    
  • Kde bude pes žít? (dům/zahrada/obojí/byt)
  • Kolik času jsem schopen mu denně věnovat? 
  • Co budu se psem dělat? Chci ho jako společníka na túry a výlety, na nějaký sport, nebo jako gaučáka a povaleče?  
  • Jaký je můj životní styl? Jsem společenský, aktivní, miluji výlety a toulky přírodou? Nebo jsem spíše gaučák a mám rád klid? Zapadne do mého života temperamentní pes, nebo spíše ten klidnější? Tomuto bodu věnujte opravdu pozornost a důkladně se zamyslete. Je důležité si vybrat psa, který se k vám bude hodit ve všech směrech a ohledech. 

Chci adoptovat

V případě, že jste si adopcí opravdu jistí, doporučujeme navštívit útulek nejlépe se všemi členy domácnosti. Pokud již máte doma jiného pejska, není na škodu přivést ho s sebou, abyste viděli vzájemné reakce. Buďte trpělivý - psa si nejdříve půjčte na procházku, ať víte, jak se chová, jak reaguje na určité podněty, jestli splňuje vaše představy, jestli vám to navzájem funguje. Choďte s pejskem na vycházky opakovaně. Postupně se tak budete seznamovat, poznávat se a budovat si vztah. Dejte si dostatek času na finální rozhodnutí. Při osvojení se vám budeme snažit předat maximum informací o povahových rysech vybraného zvířete, o jeho zvycích, nárocích, potřebách, na jaké krmivo je zvyklý a samozřejmě jeho minulosti.  

Co s sebou potřebujete pro adopci?

  • platný občanský průkaz (věk minimálně 18 let)
    • sepíšeme s vámi smlouvu o osvojení zvířete
    • poplatek za psa činí 200 Kč, adopce kočky je zdarma
    • dostanete očkované zvíře s platným očkovacím průkazem
    • bude ošetřené proti parazitům
    • bude čipované
  • vodítko a obojek, případně přepravku

A na závěr - proč má adopce smysl?

  • pomoc zvířeti v nouzi 
  • snížení počtu opuštěných zvířat 
  • šíření osvěty
  • boj proti množírnám
  • podpora útulku
     

Rady novým osvojitelům

Důležité je si uvědomit, že ani my, ošetřovatelé, většinou neznáme osudy zvířat - netušíme, co zlého je potkalo na jejich životní pouti předtím, než se dostala do našeho zařízení. Proto je nutné chápat a respektovat, že zvíře po příchodu do nového prostředí může svůj neklid a stres projevovat různými způsoby (někteří se bojí a zalezou si první dny raději pod stůl nebo židli, jiní jsou zase nadšení a změna se jich příliš nedotkne - každý to prožívá jinak, myslete na to, že opustili svou útulkovou rodinu a zázemí, ve kterém někteří prožili i několik let svého života). Doporučujeme postupnou aklimatizaci - to znamená nechat ho pořádně prozkoumat nové prostředí a první dny ho nezahlcovat dalšími podněty (hlučné návštěvy, mnoho nepřiměřené pozornosti, výcvik, dejte mu pár dní na rozkoukání). Ukažte mu, kde má pelíšek a vodu, pokud si tam zaleze, nechte ho tam odpočívat a pozorovat okolí. První dny ho nezatěžujte úkony jako je třeba koupání apod. Potřebuje ve vás nejdříve získat pevnou oporu a podporu a samozřejmě zahrnout velkou dávkou vlídné lásky, aby se mohl postupně otevřít. Právě tato zmíněná opora a důvěra je klíčová pro vytvoření harmonického vztahu. 

Městský útulek 23.5.2016 - Felix

Pejsek vás nemůže od prvního okamžiku považovat za nového pána a dle toho k vám bude přistupovat (i přes to, že jste se s ním u nás seznamovali a několikrát se viděli) - musíte ho přesvědčit o tom, že vám může důvěřovat. Doporučujeme v začátcích opatrnost při venčení (zásadně na vodítku, u velmi bázlivých jedinců není od věci ani dvojí jištění, tedy kombinace obojku a postoje, přesvědčte se, že je obojek řádně utažen, na obojek můžete umístit identifikační známku nebo na něj napsat lihovým fixem vaše telefonní číslo, super pomůckou je i GPS lokátor, nezapomeňte zaregistrovat mikročip do registru čipů) a důkladně zabezpečit zahradu, kde se pejsek pohybuje, tak aby nemohl uniknout (často stačí i malá díra v plotě u země, kde se může protáhnout) nebo si jinak ublížit. Už mnoho nových majitelů se k nám do útulku muselo pro nového pejska vracet. Po určité době se už naši svěřenci cítí v útulku jako doma a jejich přirozenou snahou tedy je se vrátit domů…

Mnoho ze zvířat, která procházejí naším útulkem, má bohužel s člověkem špatnou zkušenost - zažila týrání ve formě fyzického násilí, omezování pohybu či nedostatku krmení, což pochopitelně ovlivnilo jejich psychickou pohodu. Někteří pejsci se tak mohou bát například násad od nářadí či jakéhokoliv klacku (důsledek pravidelného bití), jiní reagují přepjatě na vodítko, další mají panickou hrůzu z kbelíku či dokonce hřebene na vyčesávání. U nás se snažíme s těmito strachy bojovat a odstranit je. Víme-li o podobných fobiích, pochopitelně vám je při osvojení sdělíme. Může se však stát, že anomálii v chování nezjistíme. Proto je zpočátku velmi důležité všechny činnosti v blízkosti nového kamaráda provádět opatrně a bedlivě sledovat jeho reakce.

Nechtějte, prosím, po novém pejskovi, aby se podobal Vašemu příteli, který odešel do psího ráje. Chápeme, že nahrazuje velkou ztrátu a od nového čtyřnohého kamaráda máte jistá očekávání, ale uvědomte si - každý pes je individualitou, je svůj a je jedinečný.

S novým zvířecím členem nezapomeňte chodit na pravidelné veterinární prohlídky (očkování, hlídání zdravotního stavu) a krmit ho kvalitní stravou. Zaregistruje mu čip. 

Neměli bychom zapomínat, že mít zvíře přináší s sebou spoustu zodpovědnosti a starostí. Je to živý tvor, který potřebuje naši lásku, péči, pozornost. ALE! Mít zvíře by měla být hlavně a především radost. Dávají nám bezpodmínečnou lásku, za kterou nechtějí nic na oplátku, společnost a pocit sounáležitosti, který nám může být dopřán jen těžko jinak. Bez ohledu na to, zda se jedná o psa, kočku nebo jiné zvíře, mnozí z nás si uvědomují, jaké je to privilegium mít zvíře jako společníka. A my vám moc děkujeme, že jste si vybrali jako parťáka na svou životní cestu právě pejska nebo kočičku od nás z útulku a dali tak druhou šanci dušičce v nouzi. Patří vám velké poděkování a obdiv. A veřte, že jste nezachránili pouze jeden život, ale uvolnili jste místo dalšímu zvířeti, které potřebuje naši pomoc.  

Budeme rádi, když zůstaneme v kontaktu. Dejte nám vědět, jak vaše společné soužití probíhá. Klidně se za námi i zastavte. Na našich svěřencích nám záleží, ať už u nás stráví pár dní, týdnů, měsíců nebo dokonce let. Věřte, že zprávy, fotografie a videa z nových domovů nám přinášejí upřímnou radost. Zároveň pokud se vyskytne jakýkoliv problém nebo si posléze vzpomenete na další dotazy, jsme tu pro vás.

Kontaktovat nás můžete na tel. čísle 606 640 507, na e-mailu: utulek@ckrumlov.cz nebo na našich sociálních sítích (facebook - Psí útulek města Český Krumlov, instagram - utulek_ceskykrumlov).    

 

 

Jméno
Odbor / odd.
Funkce
E-mail
Telefon
Ing. Vlasta Horáková
Odbor / oddělení: OZP
Funkce: vedoucí odboru
E-mail: vlasta.horakova@ckrumlov.cz
Telefon: 380 766 550

Po kliknutí na vybrané jméno se zobrazí kompletní informace o kontaktu.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: