Jez u Plášťového mostu v Českém Krumlově
 

 Jez na řece Vltavě u Plášťového mostu v Českém Krumlově, mapa
- (U utopeného Pstroužka) – 282,5 ř. km

Popis :
devátý z deseti popisovaných jezů.
Vodákův ráj. Nově opravené těleso jezu je rozděleno na čtyři části : levá strana je tvořena štěrkovou propustí s dřevěnými hranoly, dále následuje vodácká propust, poté šikmá hlavní část, a na pravé je jez doplněn náhonem do mlýna. Tento náhon je chráněn mříží. Pod vodáckou propustí iniciativní slalomáři vrší do hlavního proudu kamenné překážky, které jsou pastí pro mnoho otevřených lodí.

Překonání jezu :
Přenášení je možné vlevo nebo za malého průtoku po ploše vpravo. Jez, který na Vltavě nabízí nejvíce variant a vodáckého vyžití. Jez není záludný a je pro zkušenou posádku průjezdný. Neexistuje stoprocentní návod jak vyhrát. Voda pod jezem pulsuje a nelze definovat jízdu podle šablony. Na otevřené lodi hrozí při větším ponoru zalití vodou.

Vodák jez jede. Způsob projetí záleží na stavu vody, stavu a zručnosti posádky a na případných kvalitách a hmotnosti háčka.

Opět doporučujeme větší rychlost a loď na vlnách ustát. Jízda středem jistí největší příval vody, ale minimum starostí s bočními vlnami a proudem. Osvědčil se nám způsob jízdy v 1/3 proudu vpravo nebo vlevo, dle držení pádla. Jestliže pádlo kormidelníka je ve vodě na pravoboku, najížděj do levé části propusti a nechej se vlnou v jezu vynést vpravo a naopak.

Jez na řece Vltavě u Plášťového mostu v Českém Krumlově

Existuje a je potvrzen způsob projet celou propust bokem (povedlo se mi 27. 6. 1998 - za normálního stavu vody). Za vyššího stavu lze zcela bez problémů sjet kdekoliv po ploše. Lahůdkou tohoto sjezdu může být jízda z opačné strany pilíře propusti v úzkém vodním jazyku. Proud vody má již na ploše jezu snahu loď přetočit.

Neoslavuj pokoření jezu, nemávej čumilům, dokud s lodí zalitou vodou neobjedeš kameny schované pod hladinou cca 15 metrů za jezem. Mnoha radostným tvářím úsměv končil pod hladinou.

Kdo loď neustojí, kdo se cvakne, musí počítat s tím, že proud vody pod jezem má velkou sílu a posádka musí začít se záchranou lodi ihned po vynoření. Neponechej loď plnou vody uvíznout na uměle vystavěných kamenných překážkách pod jezem. Voda loď omotá kolem kamenů a můžeš šetřit na novou. Ihned po vynoření loď zachyť za záď a ovládej, pod kameny jí ubrzdi, přetáhni vlevo do vracáku (zpětný proud) a nechej ji vynést do tišiny pod štěrkovou propustí, nebo ji doprav do mělčin vpravo. Vylij vodu a zkus to znovu. Při povodni se dá na raftu skočit štěrková propust.

Proč u utopeného Pstroužka ?
14.5.1996 to teklo. Řádila povodeň. Andrej vlastnil loď se jménem Pstroužek. Byla nejblíže dostupná pro naložení na auto. Zdeněk mi nechtěl zkazit náladu a přijal pozvání sjet si řeku z Rožmberku do Krumlova. Do starého jezu v Rožmberku nad Vltavou morál nenašel, takže jsem ho naložil až po jeho zdolání. Za dvě hodiny jsme byli z Rožmberka po divoké vodě v Krumlově. Cestou jsme museli mnohokrát vylévat otevřenou loď, do které se přelévaly vlny místy až 80 cm vysoké. Získali jsme sebedůvěru a jeli jeden jez za druhým bez cvaknutí. Za plochami jezů byly metrové vlny, které šly ustát. Za každým jezem jsme museli vylévat (až 30 cm vody). V Krumlově nás Andrej doprovázel podél řeky na kole.

Po úspěšném Plášťáku po ploše jsme se rozhodli : zkusíme to vodáckou propustí a když se to povede, tak ještě skočit štěrkovou propust s přepadem. K lodi byl jako bójka na 6 mm horolezecké šňůře přivázán sud.

Řeka Vltava pod zámkem Český Krumlov, vodácké obležení, foto: Lubor Mrázek

V jezu nás to prý zalilo a šli jsme na Zdeňkovu stranu. Po vynoření jsem viděl jeho hlavu nad hladinou, takže jsem se vydal za sudem. Se sudem v náručí jsem hledal nohama dno. S hladinou pod krkem jsem dno našel u kamenné zdi pod lávkou.

Vydal jsem povel : "loď mám."
Ozvalo se lupnutí provazu a povel : "loď nemám."
Pustil jsem se sudu a vydal se s pádlem v ruce za lodí. Nad hladinou se objevila ještě asi dvakrát, cca 5 m přede mnou. Pak jsem si dvakrát loknul, začal jsem tuhnout a musel se starat o sebe. Vyhýbat se křovinám, které by mne mohly vtáhnout pod vodu. U dřevěného mostu pod náměstím (cca 300 m za jezem) se mi podařilo odhodit na břeh pádlo a chytit se sudu. Pokračoval jsem bez vesty proudem řeky s nadějí, že se Pstroužek objeví. Na fortně po dalších 200 m jsem řeku opustil. Další kilometr řeky by nebyla šance koryto se skálami a kameny při tak vysoké a silné vodě opustit. Doběhl jsem na most U jatek. Na mostě byl Andrej na kole a s vestou na sobě. "Támhle plave pádlo." "Hm, pádlo, ale já hledám loď."

Při pohledu na mou vyčerpanou tělesnou schránku, se oblečen vrhá pro pádlo. Trvá mu 1,5 km než se s pádlem dostane ke břehu bez stromů a bez hrozby utopení. Pstroužek se pod mostem neobjevil. Poté se dovídáme, že Zdeňka pomocí žebříku vysvobodili z ostrůvku pod dřevěným mostem.

Převlékl jsem se a s láhví Myslivce jsem šel k Andrejovi domluvit zajištění nové lodi a program na zdolání Plášťáku druhý den. Pstroužek se již nikdy neobjevil.

II. pokus – druhý den (stejný typ lodi, můj Oskar)
Beru si vestu a loď pečlivě přivazujeme 10 mm silným a asi 8m dlouhým lanem k sudu. Lano si skládám pod nohy. Hladina klesla asi o 10 cm. V singlu se rýsuje naděje překonat s odlehčenou přídí úvodního kohouta. Daří se. Jsem za - a ustál jsem to. Bohužel mne vlna hodila příliš vpravo a vracák mne vtahuje zpět k pilíři. Couvám. Vím a slyším i ze břehu : "makej..." Makám, jenže musím mezi záběry vyrovnávat zalitou loď a vracák mne pohltí. Čekám, až mne proud vyhodí. Vždy mne vyhodil a v jezu za normální vody není záludnost. Proud mne nevyhazuje, přemílá loď pod pilířem a já visím pod vodou v proudu za nohu ve smyčce lana. Proud je tak silný, že mě vesta nevytáhne nad hladinu. Pouštím pádlo a bojuji za dosažení hladiny. Když se zdá, že vír loď již pustil a je naděje na nadechnutí, obrovská síla mnou opět smýkne zpět. To se opakuje asi třikrát. Pak se božstva smilují a vracák loď pustí. Konečně nádech, znovu se potopit a vyprostit nohu z provazů. Nad dřevěným mostem loď ubrzdit, vylít a dojet do garáže.

"Nebylo tě vidět a věděl jsem, že tam kdesi pod vodou jsi. Nebyla šance jakkoliv pomoci. Napočítal jsem víc jak do třiceti, než ses objevil. Pak už to byla rutina, sedl jsem na kolo a šlapal k mostu."

III. pokus – třetí den (nad jezem máme třetí loď – parník Zelňačku)
Rutinní přípravy. Hladina klesla o dalších 10 cm. Slepé uličky zdolávání máme za sebou a čeká nás vítězství a oslavy.

Jez u Plášťového mostu v Českém Krumlově, historické foto

Plášťák v zimě
Měl jsem nápad, měl jsem skvělej nápad : sjet si Plášťák na Nový rok. Všem se nápad tak líbil, že se těšili jak nepojedou, jak mne do jízdy jezem uvrtají a budou se bavit zimním koupáním. Tu radost jsem jim neudělal.

(lp)

 © Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 1999
Počet přístupů na tuto stránku od 10. září 1998 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung