Jez u Bílého mlýna
 

 Jez na řece Vltavě u Bílého mlýna ve Vyšším Brodě, mapa
- ve Vyšším Brodě – 317,9 ř. km

Popis :
první z deseti popisovaných jezů.
cca po 5 minutách plavby z autokempu Pod hrází se na Dolní Vltavě nachází první z deseti popisovaných jezů.

Jeden z posledních jezů na Vltavě, který svým charakterem nadchne oko vodáka, Žádný litý beton, ale polorozpadlá konstrukce ze dřeva a kamení. (Doufejme, že se pomocí statutu památkově chráněného objektu podaří alespoň jeden jez na Vltavě zachránit.)

Vodní proud jde zbytky vorové propusti a má díky vyrovnávací nádrži konstantní charakter. Propust se nachází na levé části koryta. Voda protékající propustí nemá v sobě větších záludností. Dlouhý jazyk s několika vlnami překonává na délce cca 10 až 15 m výšku asi 1,2 m. Ke dni 10.3.1998 stále se zbytky lávky mezi tělesem jezu a ostrůvky pod jezem, pro lepší přenášení a nasedání do lodí.

Překonání jezu :
Slabší povahy přenášejí lodě i materiál po tělese jezu. Jez lze sjet nebo přenést, ale ne koníčkovat. Na lodě lze po přenesení nasednout přímo pod jezem, nebo po přenesení jezu ještě po proudu koníčkovat na klidnou vodu pod ostrůvky. Při nastupování pod jezem počítej s vlivem proudu vody od vorové propusti.

Vodák jez jede. Způsob projetí záleží na stavu vody, stavu a zručnosti posádky a na případných kvalitách a hmotnosti háčka. Na otevřené lodi hrozí zalití vodou na první vlně. Jez lze jet jakýmkoliv způsobem. Doporučuji větší rychlost a loď na vlnách ustát. Kdo loď neustojí, musí počítat s tím, že proud vody pod jezem má velkou sílu a posádka musí začít se záchranou lodi ihned po vynoření. Doporučuji vzájemnou výpomoc (vodákům to chování zažité), u kolektivů s dětmi a s mládeží nechť stojí záchranné čety připraveny ve vodě pod jezem.

Jez na řece Vltavě u Bílého mlýna ve Vyšším Brodě      Jez na řece Vltavě u Bílého mlýna ve Vyšším Brodě

První neúspěch a prohra s jezem ať tě neodradí. Při druhém jetí se již nemůžeš více namočit. Neztrácej morál. Ve svých začátcích jsem se sprostými slovy táhnul loď nad jez proti vodě čtyřikrát, než jsem jez projel.

(lp)

 © Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 1999
Počet přístupů na tuto stránku od 10. září 1998 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung