Plechý a Plešné jezero
 

Nadmořská výška: Plechý 1378 m, Plešné jezero 1090 m.
Poloha: 13 km západně od Horní Plané, 5 km od Nové Pece

Plešné jezero, hist. foto, sbírkový fond Okresního vlastivědného muzea Český Krumlov

Plešné jezero je jedním z pěti ledovcových jezer na české straně Šumavy. Jezero je elipsovitého tvaru o délce 540 m a šířce 150 m, má rozlohu 7,48 hektarů a maximální hloubka činí 18,3 m. Z jezera vytéká Jezerní potok, který se u Želnavy vlévá do Vltavy. Asi 200 metrů od hráze jezera se rozkládá 6 hektarové kamenné moře ledovcového původu. Nad hladinou jezera se tyčí skalní Jezerní stěna vysoká asi 330 m. V Plešném jezeře roste vzácná vodní rostlina šídlatka jezerní a vody jezera od roku 1791, kdy byla čelní morena opatřena výtokovým zařízením, sloužily k napájení Schwarzenberského plavebního kanálu.

Plešné jezero, foto Václav Dolanský    Plešné jezero, foto Václav Dolanský

Na plošině nad jezerem byl v letech 1876 - 1877 postaven Stifterův pomník ze šumavské žuly s vyhlídkou na jezero, šumavské předhůří i oblast dnešního Lipna. Na pomníku jsou vytesány citáty ze Stifterova díla: AUF DIESEM ANGER, AN DIESEM WASSER IST DER HERZSCHLAG DES WALDES (Na tomto trávníku, u této vody tepe srdce lesa), LIEG IN HOHES GRAS GEBETTET, SCHAUE SEHNEND NACH DER FELSWAND (Natažen ve vysoké trávě, dívám se toužebně po skalní stěně). Nad jezerem se vypíná Plechý (Plöckenstein), který je nadmořskou výškou 1378 m nejvyšším vrcholem české strany Šumavy. Dnes náleží vrchol Plechý i Plešné jezero Prachaticku.

Plešné jezero, hist. foto, sbírkový fond Okresního vlastivědného muzea Český Krumlov Pomník A. Stiftera na Plešném jezeře, hist. foto, sbírkový fond Okresního vlastivědného muzea Český Krumlov

Příroda:
Plešné jezero - ledovcového původu
Jezerní stěna a kamenné moře - v blízkosti jezera

Památky:
Stifterův pomník nad Plešným jezerem
Stezka Adalberta Stiftera
Schwarzenberský plavební kanál - napájený vodou z Plešného jezera

(mj)

 © Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 1999
Počet přístupů na tuto stránku od 15. září 1999 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung