Plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Dvousté výročí plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu v roce 1989 oslavili především lesáci. V Horní Plané se v říjnu 1989 konal seminář, který absolvovalo několik set účastníků z celé republiky. Jeho součástí byla i exkurze ke kanálu, dokonce i do hraničního pásma k Rosenauerově kapličce. Vyšebrodští lesáci založili při Společnosti lesnické České vědeckotechnické společnosti tzv. Bratrstvo Schwarzenberského plavebního kanálu, jehož vůdčím duchem byl Josef Rolínek z Vyššího Brodu. Členové tohoto uskupení pak spolu s dalšími kolegy připravovali a čistili plavební kanál a udržovali naučnou stezku podél něho v bývalém revíru Svatý Tomáš, tehdy ještě v hraničním pásmu.

Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu   Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

V roce 1991 došlo ze zcela soukromé iniciativy ke znovuobjevení malého úseku plavebního kanálu v místě křížení s hraničním potokem Ježová. Na první práce navázala obnova propustu na Ježové, kterou provedl v roce 1995 s.p. Lesy České republiky. Na českém území, v těsné blízkosti Rakouska, se tedy znovu objevil rekonstruovaný úsek Schwarzenberského plavebního kanálu. Z české strany k němu v těchto místech nevedla žádná cesta; z rakouského Oberhaagu v řadě míst těžko průchodná turistická stezka do Bavorské slati (Bayrische Au).

Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském kanálu v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Cykloturisté na Slavnosti plavebního kanálu, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském kanálu v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek

V létě 1996 přijeli na Šumavu poprvé studenti Lesnické fakulty České zemědělské univerzity v Praze pokračovat v rekonstrukci kanálu v Čechách i v Rakousku. Práce, pobyt studentů, materiál i další náklady hradil Rotary Club Rohrbach. Studenti z Prahy jezdili opravovat plavební kanál, především v oblasti Ježové, i v letech následujících. Vždy před ukončením prací studenti kanál napustili a vyzkoušeli, zda po hladině opět poplavou polena.

Schwarzenberský plavební kanál v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Schwarzenberský plavební kanál v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Sáhový kámen 113, Schwarzenberský plavební kanál v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek

V roce 1997 už rekonstrukční práce v Čechách i v Rakousku postoupily tak daleko, že kanál začalo navštěvovat velké množství turistů. Proto byla provedena oprava lesní cesty od Růžového Vrchu (U Korandy) k Ježové v délce cca 1,8 km; část nákladů uhradil s.p. Lesy České republiky, část rakouský Tourismusverbaendegemeinschaft Boehmerwald Aigen - Schlaegl, práce provedla kaplická firma Ertl - silniční a dopravní stavby. Také na rakouské straně byla opravena tzv. Kanálová cesta (Kanalstrasse) od Celnické chaty (Zollhuette) v délce cca 1,2 km.

Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském kanálu v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském kanálu v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Ukázka plavení dříví na Schwarzenberském kanálu v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek

U příležitosti dokončení opravy cest byl v těchto místech zřízen mimořádný hraniční přechod a provedeny první ukázky plavení dříví. V červnu 1998 byl otevřen hraniční přechod pro pěší a cyklisty Ježová - Iglbach, kde jsou pořádány ukázky plavení dříví několikrát do roka.

Slavnost Schwarzenberského kanálu na Korandě na hraničním přechodě Ježová - Iglbach. Pamětník plavení dříví z rakouské strany hranice ve stylovém oblečení, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Toni se svým hudebním kolem na Slavnosti plavebního kanálu, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Slavnost Schwarzenberského kanálu na Korandě na hraničním přechodě Ježová - Iglbach. Pamětník plavení dříví z rakouské strany hranice ve stylovém oblečení, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek

V květnu 1999 se konala poprvé Slavnost Schwarzenberského plavebního kanálu. Slavnost byla zahájena na Jeleních Vrších; účastníci se vydali podél plavebního kanálu k mimořádně otevřenému hraničnímu přechodu Zvonková - Sonnenwald, kde ochutnali pivo uvařené v nedalekém Schlaeglu a sekanou z Ulrichsbergu nazývanou neuburger. Při ukázce plavení dříví u Ježové byl plavební personál oblečen do tradičních oděvů, řada plavců měla na nohou dřeváky vystlané slámou. Největší vytrvalci dojeli až do Přední Výtoně, kde slavnost vrcholila za přímého přenosu Českého rozhlasu. Pořadateli slavnosti byly Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, Lesy České republiky, s.p. - Oblastní správa toku Benešov, Tourismusverbaendegemeinschaft Boehmerwald, Český rozhlas České Budějovice a české i rakouské obce, jejichž územím kanál prochází.

Plavební ředitel Schwarzenberského kanálu Ing. Hynek Hladík během plavení dříví v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Plavec dříví na Schwarzenberském kanálu v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Plavec dříví na Schwarzenberském kanálu v oblasti Ježové, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek

Koncem prázdnin 1999 se konal první ročník slavnosti Kulturní osa plavební kanál. Její organizátoři z rakouského kulturního spolku Sunnseitn, Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, Lesy České republiky, s.p. - Oblastní správa toku Benešov a české a rakouské obce chtěli během následujících dvou let ozvláštnit stezku podél plavebního kanálu moderními sochařskými díly. Prvním z nich byla skulptura Connect it na hranicním prechodu Koranda - St.Oswald bei Haslach.

Dětský soubor Krumlovští pištci na Slavnosti plavebního kanálu, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Dětský soubor Krumlovští pištci na Slavnosti plavebního kanálu, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek Folklórní sdružení Libín-S Prachatice na Slavnosti plavebního kanálu, 11. května 2002, foto: Lubor Mrázek

V současné době se ojedinělá technická památka Schwarzenberského plavebního kanálu i nevšední zážitky spojené s ukázkami plavení dříví stávají pro návštěvníky Šumavy pojmem a cílem jejich turistiky, který poskytuje zábavu i poučení.
Popis cesty : Ježová, Jelení Vrchy

Další informace o kanálu lze najít v infocentru NPŠ ve Stožci v rámci zajímavé expozice zabývající se lesními společenstvy a proměnou krajiny s příchodem člověka a historií území. Plastickou mapu Schwarzenberského plavebního kanálu (podobnou jako je v muzeu ve Chvalšinách) možno vidět v rámci výstavy tzv. KANÁL EXPO na Jeleních Vrších.

Plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Partneři :
Správa NP a CHKO Šumava
Lesy České republiky, Oblastní správa toků Benešov
Tourismusverbändegemeinschaft Böhmerwald Aigen/Schlägl

Informace :
Hynek Hladík, tel.: +420 602 272 442
Jaroslava Martanová, NPŠ, tel.: 0339/413294
Reinhard. Krapfl, TVG Böhmerwald, tel.: 0043/7281/8051
Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu

Další informace :
Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu
Schwarzenberský plavební kanál
Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu ve Chvalšinách
Historie dopravy v regionu Český Krumlov© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2001
Počet přístupů na tuto stránku od 15. května 2001 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung