Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě
 

Muzeum v Hořicích na Šumavě, celkový pohled, foto: Lubor Mrázek
Telefon :
+420 601 272 163

Otvírací doba :
9.00 až 17.00 hod. každý den od června do konce září, jinak pouze po telefonické domluvě

Vstupné :
Dospělí : 10,- Kč
Děti, studenti, důchodci : 5,- Kč
(vstupenka platí i pro Muzeum radiopřijímačů)

Délka prohlídky :
cca. 30 minut

Kontakt :
Marie Selecká

Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě vzniklo za spolupráce obecního úřadu a Okresního vlastivědného muzea v Českém Krumlově.

Nachází se v centru obce v budově bývalé základní školy, stejně jako Muzeum radiopřijímačů. Expozice je instalována ve dvou přízemních místnostech. První místnost představuje historii obce Hořice na Šumavě a přilehlých osad. Zvýšené pozornosti se dostalo zdejšímu kostelu a vývoji hořických živností a řemesel. V centru expozice je velký kovářský měch, a další historické předměty, které jsou rozděleny do 13 vitrín. Z dalších exponátů je k vidění např. válcová ždímačka na prádlo na ruční pohon.

Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě, pohled expozice historie a současnosti obce, v popředí velký kovářský měch, foto: Lubor Mrázek Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě, pohled expozice historie a současnosti obce, foto: Lubor Mrázek Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě, pohled expozice historie a současnosti obce, foto: Lubor Mrázek

Druhá místnost je věnována podrobné historii pašijových her, kterou expozice detailně popisuje od poloviny 19. století. Ve středu místnosti je umístěn velký model pašijového areálu, který vyrobil tamní rodák Petr Brabec.

Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě, expozice pašijových her, foto: Lubor Mrázek Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě, cena za rozvoj místních občanských aktivit nadací Patria a Místa v srdci za rok 1996 , foto: Lubor Mrázek

Expozice je doplněna bohatou fotografickou a obrazovou dokumentací. Nechybí tu ani publikace ze 30. let, která obsahuje speciální obrázky. Za pomoci vystavených brýlí je možno vidět tyto ilustrace trojrozměrně.

Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě, současné kostými pro pašijová představení, foto: Lubor Mrázek Muzeum pašijových her a obce Hořice na Šumavě, model pašijového areálu, foto: Lubor Mrázek

V muzeu je možno zakoupit propagační materiály a publikace o historii slavných hořických pašijových her. Prohlídka tohoto unikátního muzea může být pěkným zpestřením pro návštěvníky regionu Český Krumlov.
 

Další informace :
Muzea v regionu Český Krumlov
Muzeum radiopřijímačů v Hořicích na Šumavě
Pašijové hry v Hořicích na Šumavě
Historie pašijových her v Hořicích na Šumavě
Turistické zajímavosti v regionu Český Krumlov
Turistické zajímavosti ve městě Český Krumlov
Kultura a společnost v regionu Český Krumlov
Kultura a společnost ve městě Český Krumlov© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2001
Počet přístupů na tuto stránku od 7. srpna 2001 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung