Observatoř Kleť
 

Adresa :
Observatoř Kleť, pobočka HaP České Budějovice
Zátkovo nábřeží 4
370 01 České Budějovice

Telefon :
+420 380 711 242

Fax :
+420 386 352 239

Internet :
E-mail České Budějovice :hap@ipex.cz
E - mail Kleť :klet@klet.cz
WWW České Budějovice :http://www.hvezcb.cz
WWW Kleť :http://www.klet.cz

Observatoř Kleť se začala budovat v roce 1957,jižně pod vrcholem Kleti, v nadmořské výšce 1 070 metrů jako pobočka českobudějovické hvězdárny (nynější Hvězdárny a planetária České Budějovice), určená pro odborná astronomická pozorování vyžadující kvalitní pozorovací podmínky. Je nejvýše položenou astronomickou observatoří v Čechách.

Hvězdárna a planetárium Kleť

Známá je výzkumem planetek (asteroidů) a komet, včetně objevů dosud neznámých těles.

Pravidelná pozorování z Kleti byla zahájena v roce 1968, vyhledávání dosud neznámých těles v roce 1977, systematická následná měření pro výpočty drah planetek v roce 1994.

Dosud 327 planetek objevených na Kleti v letech 1978 - 1996 (stav k prosinci 1997) zařadila Mezinárodní astronomická unie mezi potvrzené objevy se spolehlivě určenou dráhou. To představuje šesté místo v celosvětové statistice. Většina objevů náleží k planetkám hlavního pásu, obíhajících kolem Slunce mezi drahami Marsu a Jupitera. Planetky (3102) Krok a (5797) Bivoj patří k typu Amor, a v přísluní se přibližují až k dráze Země.

 Letecký pohled na stožár televizního vysílače, rozhlednu a hvězdárnu na Kleti
Jeden z kleťských objevů nese jméno města Český Krumlov. Tato planetka s pořadovým číslem 2747 má průměr téměř dvacet kilometrů a kolem Slunce oběhne jednou za 5,48 roku.

Od roku 1994 se výzkumný tým zároveň věnuje měření přesných poloh asteroidů pohybujících se v blízkosti Země či křižujících zemskou dráhu, planetek ve vzdálených oblastech sluneční soustavy, i nově objevených komet včetně komety Shoemaker-Levy 9 před její srážkou s planetou Jupiter či komety Hale-Bopp. V tomto oboru patří Kleť do první desítky světových observatoří.

Hlavními přístroji Observatoře Kleť jsou fotografická Maksutovova komora o průměru korekčního menisku 63 centimetry a zrcadlový dalekohled o průměru hlavního zrcadla 57 centimetrů vybavený elektronických záznamovým zařízením CCD. Připravuje se nový, výkonnější dalekohled, s hlavním zrcadlem o průměru 102 cm.

Observatoř Kleť spolupracuje s Mezinárodní astronomickou unií (IAU), The Spaceguard Foundation, a dalšími zahraničními institucemi.

Na Observatoři Kleť se konají i exkurze pro veřejnost a školy.

Další informace :
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Turistické zajímavosti v regionu Český Krumlov
Turistické zajímavosti ve městě Český Krumlov

 © Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 1999
Počet přístupů na tuto stránku od 10. září 1998 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung