Oddíl badmintonu TJ Sokol Křemže
 

 Tělovýchovná jednota Sokol Křemže, oddíl badmintonu, Markéta Koudelková - mistryně republiky 1998
Kontakt :

MUDr. Václav Koudelka
Telefon - privat : +420 380 741 262
Telefon, Fax - zam. : +420 380 741 127
e-mail : koudelka.vaclav@worldonline.cz

Zdeněk Podpěra
Telefon - privat : +420 380 741 473

Jan Bednář
Telefon/Fax - privat : +420 380 741 419

Oddíl byl založen v roce 1974. Zúčastňuje se soutěží družstev žáků, dorostu i dospělých v jihočeském regionu.

V roce 2005 oslavil Oddíl badmintonu TJ Sokol Křemže již třicáté výročí zahájení své činnosti.

V soutěži družstev se stali žáci oddílu přeborníkem České republiky 1992 ve složení J. Holeček, J. Bednář, P. Holeček, L. Dominová, D. Neubergová, V. Čeloudová.

Družstvo dospělých se v letech 1995 a 1996 dvakrát účastnilo kvalifikace o postup do II. ligy jako přeborník jižních Čech. V sezoně 2004 / 2005 zvítězilo v Krajském přeboru Jižních Čech a získalo opět právo účastnit se baráže o II. ligu.

Větších úspěchů dosahují hráči oddílu v soutěžích jednotlivců. Několik přebornických titulů "Mistr České republiky" získali v mládežnických soutěžích M. Koudelková, J. Holeček, Jan Bednář a P. Holeček.

Odchovanci oddílu hrající v současné době v ligových oddílech:
Mgr. Markéta Koudelková  

je hráčkou WBH Vídeň v nejvyšší soutěži Rakouska

Jan Bednářje hráčem Spojů Praha

Nejznámější hráčkou pocházející z oddílu je Mgr. Markéta Koudelková. V průběhu hráčské kariéry získala na 30 titulů přeborníka České republiky a je desetinásobnou akademickou mistryní republiky. Dne 12.10.2001 jí zranění kolene přímo na kurtu při Mezinárodním mistrovství Slovenska vyřadilo na řadu měsíců z aktivní činnosti. Po úspěšné operaci začátkem března 2002 se vrátila na kurty. Opět se vrátila na post nejlepší hráčky České republiky. Významně se podílela na úspěchu České reprezentace na Helvetia cupu v lednu 2003. V únoru 2004 vybojovala na Mistrovství České republiky svůj již devátý titul Mistra republiky ve dvouhře a hodně překvapivý titul Mistra republiky ve čtyřhře, kterou hrála s mladičkou Ludíkovou z Brna. V kariéře tak dosud získala celkem 22 titulů Mistra republiky v kategorii dospělých (9x dvouhra, 5x čtyřhra, 3x mix a 5x s družstvem Meteoru Praha). Pověst vynikající deblistky potvrdila v září 2004 na Mezinárodním mistrovství ČR, kde získala spolu s Procházkovou druhé místo. Od listopadu 2004 sbírá trenérské i herní zkušenosti na dlouhodobé stáži v Dánsku. Soustřeďuje se na soutěž I. rakouské ligy a mezinárodní soutěže, pohybuje se kolem hranice první stovky světových hráček, přestože dánská stáž zredukovala její účast na turnajích.
Navíc se jí podařilo získat titul "Badmintonistka České republiky roku 2004". Tento čestný titul se v tom roce uděloval poprvé, takže získala historické prvenství. Sezónu 2005/2006 hráčka vynechává pro mateřské radosti. Od 10. 9. 2006 už o ní budeme číst jako o Markétě K. Mouritsen. Vdala se za dánského badmintonového trenéra Petera Mouritsena.

V sezoně 2004/2005 získali medaile na krajském přeboru jednotlivců Jižních Čech jen žáci.
Ondřej Hlavačka stříbro ve dvouhře kategorie U 13
Magda Bínová bronz ve dvouhře U 13
Hlavačka / Bínová bronz v mixu U 13
Hlavačka / Petr Svoboda bronz v deblu U 13 i v deblu U 15

V Krajském přeboru smíšených družstev dospělých I. třídy pro sezonu 2004/2005 se "A" družstvo umístilo na prvním místě. Získalo tak titul Krajského přeborníka a právo účasti v baráži o II. ligu. Hrálo v sestavě P. Pirtyák, V. Sklář, P. Holeček, J. Holeček ml., J. Lang, M. Šebesta, J. Křížová, J. Vančurová.
"B" družstvo dospělých získalo prvenství v Krajském přeboru II. třídy ve složení J. Holeček st., Ma. Koudelka, J. Bednář st., V. Koudelka, J. Cába, M. Maznová.
Družstvo žáků skončilo v Krajském přeboru na čtvrtém místě.

Členové oddílu hrají a trénují v tělocvičně Základní školy v Křemži - na jediném regulérním kurtu.

Aktivně se činnosti v oddíle věnuje 26 žáků, 5 dorostenců a 28 hráčů kategorie dospělých - z toho 8 veteránů.

Křemži je pořádáno několik tradičních akcí :

"Desetiboj mixů" je tradiční soutěž smíšených párů, která pravidelně probíhá v prvním červnovém víkendu na sportovištích v Křemži. Přihlášené páry soutěží ve střelbě, tenisu, nohejbale, odbíjené, přespolním běhu, badmintonu, stolním tenise, skocích, hodech a kopané. Ve dvacátém ročníku pořádaném 4. a 5. června 2005 zvítězila dvojice Peter Mouritsen (Svendborg, Dánsko) a Markéta Koudelková (Křemže). Na druhém místě skončili Libor Schrenk (Prachatice) a Pavla Kortusová (Praha). Dvacátý první ročník desetiboje mixů bude uspořádán ve dnech 3. a 4. června 2006. Informace lze získat u dr. Koudelky - viz výše. Termín uzávěrky přihlášek je 15. 5. 2005, startovné činí 400 Kč za dvojici a je splatné ke stejnému datu. Nebude-li přihlášen plný počet startujících (16 dvojic), je možné se přihlašovat až do začátku soutěže.

"Veletržní pohár v badmintonu" - Dne 23. července 2005 byl uspořádán již čtrnáctý ročník - opět za účasti sedmi párů. Poháry věnované starostou obce získala dvojice Peter Mouritsen (Svendborg, Dánsko) a Zdeněk Podpěra (Křemže). Druzí skončili J. Bednář mladší (Spoje Praha - domácí odchovanec) a V. Koudelka (Křemže). Třetí příčku Vybojovali domácí hráči Mgr. Mi. Koudelka a P. Pirtyák.

Patnáctý ročník turnaje o pohár věnovaný starostou obce se koná při příštím ročníku Křemežského veletrhu v sobotu dne 22. 7. 2006. Z přihlášených jednotlivců se před soutěží vylosují dvojice (mohou být smíšené), nejlepší čtyři hráči z přihlášených se nasadí tak, aby nemohli hrát spolu ve dvojici. Podle počtu přihlášených se určí systém soutěže: aby si všichni zahráli, ale aby měli čas navštívit probíhající veletržní veselí. Přihlášky je možno zaslat předem na adresu dr. Koudelky, či podat na místě turnaje - v tělocvičně ZŠ Křemže v areálu výstaviště do 8,45 hod. v den turnaje.

"Handicapové zápasy u příležitosti veletrhu". V době konání Křemežského veletrhu (ve dnech 20., 21. a 23. 7. 2006) jsou v tělocvičně ZŠ denně od 10,00 do 16,30 hod. připraveni hráči místního oddílu sehrát zápasy se zájemci z řad návštěvníků veletrhu. Vyzývatel si může sjednat zápas s hráči různé výkonnosti (včetně mistryně republiky Mgr. M. Koudelkové), může dojednat i výši náskoku v jednotlivých setech = "handicap". Pro účast existují jen dvě podmínky: chuť do hry a vlastní sportovní obuv. Rakety, míče, kurt i rozhodčí dodá pořadatel. V uvedenou dobu je možno vyjednat si na místě i tréninkovou hodinu k získání či zlepšení badmintonových dovedností.

"Turnaj pro neregistrované"  je pořádán každoročně na podzim. Je vypsán pro zájemce, kteří nemají hráčskou licenci a chtějí si vyzkoušet, jak se hraje badminton podle pravidel. Podle počtu přihlášených je stanoven systém soutěže tak, aby si všichni zájemci dobře zahráli, je respektována i výkonnost, můžou hrát úplní začátečníci i zkušenější neregistrovaní. Podmínkou účasti je vlastní obuv, sportovní oblečení a zaplacení startovného 40 Kč. Vlastní raketa je výhodou, ne však podmínkou. Pořadatelé zapůjčí odpovídající vybavení - včetně míčů.

Vítězem XXII. ročníku turnaje neregistrovaných se stal opět J. Reitinger (Křemže), před A. Reitingerem (Č. Budějovice). Na třetí příčce skončil další domácí hráč P. Kerschlager. V ženách zvítězila J. Přibíková z Křemže. Druhá a třetí příčka patřila hráčkám z Č. Budějovic - Michkové a Volákové.

Příští ročník - už XXIII. - turnaje pro neregistrované bude uspořádán 17. listopadu 2006. Hraje se v tělocvičně základní školy. Ředitelem turnaje je pan Podpěra. Přihlášky do 8:45 hod na místě turnaje či předem Dr. Koudelkovi - viz výše. Propozice a pozvání k turnaji budou uveřejněny v denním tisku i na internetových stránkách jihočeského badmintonu. Informace podají podle potřeby i Z. Podpěra či V. Koudelka.

V roce 2005 byla založena nová tradice. Začaly se pořádat "Turnaje rodinných dvojic". Turnaje se účastní dvojice složená z žáka "badmintonisty" a jeho dospělého rodinného příslušníka, který badminton nehraje. Soupeřící rodinné týmy se utkávají ve vzájemném souboji na pět utkání - debl a čtyři dvouhry mladí a dospělí proti sobě a žák proti dospělému.
V prvním roce se hrály hned dva turnaje. Historicky prvního vítězství v turnaji hraném v březnu zvítězili domácí Petr a Petr Svobodové. Ve druhém turnaji v červnu si vítězství odnesli domácí syn a otec Hlavačkovi, druhé skončily dcera a matka Bínovy z Křemže. Turnaje budou pokračovat i v roce 2006.

"Vánoční turnaj mixů"  je turnaj smíšených dvojic v badmintonu a doplňkově i ve stolním tenise. Je určen už zkušenějším hráčům, nikoli začátečníkům, i když i oni si mohou zahrát. Ve 29. ročníku dne 26. 12. 2005 zvítězila smíšená dvojice P. Mouritsen (Svendborg, Dánsko) a Markéta K. Mouritsen. Druhou příčku obsadili J. Bednář (Spoje Praha, odchovanec místního oddílu) a H. Milisová (Linz, odchovankyně Č. Krumlova). Třetí skončili E. Hanušová (ČZ Strakonice) a V. Sklář (Křemže). Těsně za nimi J. Křížová (Prachatice) a domácí P. Pirtyák. Páté místo získali V. Koudelka a V. Soukupová a šesté Ma. Koudelka a M. Bínová - všichni Křemže. XXX. jubilejní ročník bude uspořádán 26. 12. 2006. Přihlášky přijímá ředitel turnaje pan Podpěra do 8:50 hod na místě turnaje. Startovné je jako vždy v naturální podobě dle vlastního uvážení soutěžících. Rakety badmintonové, míče raději péřové, obuv sálová a oblečení vlastní. Nálada bude taková, jakou si ji uděláme. A pozor - zároveň budeme hrát doplňkový turnaj ve stolním tenisu. Podrobnosti a přihlášky u dr. Koudelky.

"Sestup z Kletě" je tradiční akcí na závěr roku. Je akcí společenskou; společné posezení, popovídání, zhodnocení uplynulého roku a plány do budoucnosti budeme v roce 2006 spřádat v pátek 29. 12. 2006. Tou dobou se začneme scházet ve stejných prostorách jako v roce 2005 - tedy v Penzionu Mlejnek v Chlumu. Kdo neví, kde to je, může se zeptat kohokoli z kontaktních osob. Letos nás možná čeká překvapení. Zveme všechny hráče současné i minulé, příznivce či sponzory - přijďte s námi strávit příjemné chvíle v závěru roku 2006. Případnou změnu místa či termínu včas ohlásíme v tisku - Jihočeské listy - či na Internetu (badmintonové stránky).

Další informace :
Sportovní kluby v regionu Český Krumlov
Mikroregion PODKLETÍ - Sportovní akce a dosažené výsledky

 © Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 1999
Počet přístupů na tuto stránku od 10. září 1998 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung