Českokrumlovská ochotnická scéna
 

 Českokrumlovská scéna
Kontakt :
Městské divadlo, o. p. s.
Horní Brána 2
381 01 Český Krumlov

Telefon :
+420 380 711 775

Fax :
+420 380 711 775

Českokrumlovská scéna byla založena v roce 1945. Do dnešního dne se v souboru vystřídaly na tři stovky členů a do dnešních dnů bylo uvedeno více než půldruhého sta titulů. Na repertoáru byly jak klasické české divadelní hry, tak díla světových dramatiků a vlastní pořady. Od roku 1993 tvoří soubor převážně mladá generace herců. Vyvíjí i další činnosti, podílí se na organizaci jiných kulturních aktivit, jakými jsou např. Slavnosti pětilisté růže, Podvečerník ad.

Repertoár:

1993 - 1994
Od šantánu k candrbálu - pásmo staropražských písní. Režie Antonín Zwiefelhoffer.

1994 - 1995
Plakala princezna Květinka, plakala.
Osoby a obsazení: princezna Květinka - Monika Dušková, Král - Přemysl Papoušek, Honza - Dalibor Návara, pejsek Rejsek - Radka Kmochová, koza Róza - Iva Křivánková, komoří - Jarda Šakal Jílek, čert Romadúr - Vlasta Dušková, Baba Jaga - Hanka Nyklová, dědeček Dobroděj - Václav Bedřich, čerti - Jana Jakešová, Monika Průková a další

1995 - 1996
Popelka.
Osoby a obsazení: Popelka - Eva Hodboďová, macecha - Hanka Nyklová, dcery - Martina Čížková, Dana Kopová, princ - Dalibor Návara, komoří - Přemysl Papoušek, královna - Jarka Dominová, Poddubák - Zbyněk Toman, Křemenáč - Jarda Šakal Jílek a další.

1996-1997
Jiří Suchý a Ferdinand Havlík - Elektrická puma.
Osoby a obsazení: František Bond - Dalibor Návara, dáma, voják, Regina - Dráža Škrabánková, voják, Consuela - Martina Čížková, Hadžadžadž, ministr - Jarda Šakal Jílek, voják, král, jízdní kolo - Zbyněk Toman, železná panna, voják, minist pro utajení - Eva Hodboďová, Karla Šebková. Režie Otta Tesař.

1998
Joan Shirley - Vražda sexem.
Osoby a obsazení: Bernie - Jaroslav Jílek, Nicol - Drahoslava Škrabánková, tetička Dot - Jaroslava Dominová, mrtvý Bill - Dalibor Návara, Angie - Karla Šebková, Sebastian - Zbyněk Toman, Polly - Martina Čížková nebo Vendula Koželuhová, Val - Radka Kmochová nebo Eva Hodboďová. Režie Štěpán Kryski.
Ocenění - Dačická kostka za nejlepší ženský výkon Jarky Dominové.

V roce 2000 se scéna věnovala přípravě pohádky Karel Čejka - Tři království s podtitulem pohádka se zpěvy plná králů, princezen, ministrů a vojáků, jejíž výprava se stala historicky nejnákladnější.
Osoby a obsazení: Pantáta král Včelař První - Přemysl Papoušek, Princezna Filipka - Vendula Koželuhová, Žlutý - ministr pekáren, voják Buchta - Radka Kmochová, Král Matěj Měkota - Zbyněk Toman, Červený - ministr udíren, voják Uzenáč - Jarmila Nožičková, Běta - hospodyně - Jana Sehnálková, Královna Rebarbora - Jaroslava Dominová, Zelený - ministr zahrad, voják Mrkvička - Drahoslava Škrabánková, Vojta - starý blázen - Jakub Baran. Režie: Štěpán Kryski, hudební doprovod: Jana Hulcová, Technika: Jiří Krtek, Bohumír Kabeš, scéna: studenti SUPŠ sv. Anežky pod vedením Mgr. Mikuleho. Tato pohádka měla premiéru 28.1.2001 a na přehlídce v Třeboni získala doporučení pro účast na celostátní divadelní přehlídce POPELKA Rakovník 7.-11.11.2001. Na tuto přehlídku nebyla však scéna vybrána, byla pouze určena jako náhradník.

20.1.2002 měla premiéru další pohádka, Jan Makarius - STRAŠIDÝLKO s podtitulem čarodějnická pohádka o hledání radosti pro všechny.
Osoby a obsazení: Pískle - Štěpánka Marková, Šplechta - Jarmila Nožičková, Bublice - Jana Sehnálková nebo Vendula Koželuhová, Kuklice - Jaroslava Dominová nebo Věra Koželuhová, Ondřej - Přemysl Papoušek, Bubák Bubas - Jakub Baran, voják Rak - Radek Proutkovský, voják Kapr - Dalibor Navara, Hudba - Jan Vozábal a Kapka, výprava - Jakub Baran, choreografie - Marta Begovičová, světla a zvuk: Jiří Krtek a Bohumír Kabeš, Režie - Vítězslav Kučera.

V září 2002 pak byla premiérovaná pohádka Jana Jílka - Kašpárek, Honza a zakletá princezna, aneb stará pohádka na nové motivy.
Režie: Víťa Kučera, scéna - Jakub Baran. Masky - Dráža Škrabánková. Osoby a obsazení: princezna Jasněnka - Vendula Koželuhová, Kašpárek - Štěpánka Marková, Kalupinka - Jarmila Nožičková, Honza - Jakub Baran, máma, ježibaba - Jarka Dominová, hastrman - Dráža Škrabánková, král, čert - Radek Maruna, loupežník Jozífek - Radek Proutkovský, policajt - Dalibor Návara. Zvuk: Jiří Krtek.

PREMIÉRA: 27.4.2003 v 15.00 hodin, Městské divadlo Český Krumlov
Jan Makarius - Čarovný bubínek.
pohádka pro děti, na motivy indiánské báje "O zajíci, který se bál."
Hrají: Bobina Nožičková, Hana Blažková, Dráža Škrabánková, Vendula Koželuhová, Hanička Pavlínová, Štěpánka Marková, Přemysl Papoušek, Jakub Baran, tančí členky baletní školy Marty Begovičové.
Technická spolupráce - Radek Maruna, Jarda Jílek, Bohumír Kabeš, Jiří Máče, Jiří Krtek.
Kostýmy - Vendula Koželuhová a švadlenky Městského divadla.
Scéna - Jakub Baran a Radek Maruna.
Režie: Víťa Kučera

PREMIÉRA: 14.5.2003 v 19.30 hodin, Městské divadlo Český Krumlov
Ivan Taller - KOMEDIE O CHYTROSTI
aneb historie utěšená a kratochvílná pro panny a mládence k potěše a poučení sepsané podle starých tisků.
režie: Štěpán Kryski, scéna: Jakub Baran, hudba: Jan Vozábal,
osoby a obsazení: Ondřej - Dalibor Návara, Háta, jeho žena - Dráža Škrabánková, Janek - Zbyněk Toman, Žofie, jeho žena - Vendula Koželuhová, Tomáš - Jakub Baran / Roman Mařík, Uršula, jeho žena - Jarmila Nožičková, Principál - Jan Vozábal, Felčar - Jarda Šakal Jílek, Prokop - Radek Maruna.
Technická spolupráce: Jiří Krtek a Bohumír Kabeš

S inscenací Ivana Tallera Komedie o chytrosti jsme se zúčastnili Dačického kejklování - Jihočeské krajské přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla, která se konala v březnu 2004 v Dačicích. Zcela nečekaně bylo vystoupení velmi úspěšné. Inscenace obdržela následující ocenění: 1. za režii inscenace, 2. hudební plán inscenace, ale především byla inscenace doporučena na národní přehlídku Divadelní Třebíč, Femad Poděbrady.

16.3.2004 jsme se s toutéž inscenací zúčastnili přehlídky Štít, která se již tradičně koná v nám blízkém městě Prachatice. Porota měla zcela odlišný názor, než na krajské přehlídce.

Na národní přehlídce Femad Poděbrady, která se konala v termínu od 14. do 16.5.2004 jsme si zřejmě protrpěli svou první kolektivní trému. Tedy skromně uvádíme, že jsme se zúčastnili i národní přehlídky. Ale příště ... :)))

Na poslední absolvované přehlídce, na Sokolovské čurdě, jež se konala v září 2004 jsme zúročili všechny své dosavadní zkušenosti z těch několika málo přehlídek a zahráli jsme si bez trémy a s chutí. Snad k tomu přispěla příjemná atmosféra přehlídky, příjemní pořadatelé, neméně příjemné sokolovské publikum a kolegové z ostatních souborů, že naše vystoupení bylo zhodnoceno ve festivalovém zpravodaji takto, cituji:

"Středověká moralita živá a zábavná
Komedie o chytrosti, Divadelní klub Českokrumlovská scéna
Ano, vskutku to byla komedie, téměř si doufám říci Komedie. Text hry vychází ze středověkých moralit a je celkem svižně a zábavně přetransformován Ivanem Tallerem tak, aby byl přijatelný pro dnešního diváka. A myslím, že text diváky přijat opravdu byl.
Tématem hry je sázka tří žen, která z nich má hloupějšího muže. Což si chtějí dokázat tím, že každá svého muže napálí a ten, který se nechá napálit nejvíc, je nejhloupější.
Z principu moralit vychází především scénografie, která vskutku pracuje s principy jarmarečního divadla, tak jak se nám o něm dochovaly záznamy. Vše je až obdivuhodně jednoduché, ale přesto funkční. Jednoduše se otočí plátno a jsme v jiném prostoru. Scénografie vychází hercům velmi vstříc, právě svou flexibilitou, nabízí jim nespočet možností, jak mohou uplatnit svůj komický talent. Obzvlášť nápad se skládací rakví a to, jak je posléze rozehrán, stojí za zmínku. Tím se dostávám k herectví. Je zde použit princip divadla na divadle, takže herci do svých rolí vstupují a opět vystupují. Když zrovna nehrají, napomáhají při přestavování scény a nonverbálně komentují to, co se právě na jevišti odehrává. Všechno působí uvolněně a jaksi samozřejmě, což k tomuto tipu divadla také patří. Tím více se jim daří brát do hry diváka.
Snad ještě stojí za zmínku jedna výhrada k této inscenaci. Jak jsem se již zmínil, text je koláží ze středověkých moralit, která je proložena hudebními vstupy a komentáři herce, který má funkci jarmarečního vyvolávače. Ve většině případů toto funguje s jistou návazností a děj plyne dál. Přesto jsem měl několikrát (obzvláště v první polovině hry) pocit, že jde o spojení trošku násilné a v jistých momentech nejde o kontinuální děj, ale spíše o mírně zmatený slepenec.
Nakonec bych použil citaci z programu českokrumlovských: "Chceme jen dát námět k zamyšlení a příjemně pohladit na duši." Obojí se povedlo. Komedií o chytrosti mi dal soubor námět k zamyšlení nad tím, s jakou jednoduchostí a přesto funkčností se dá dělat divadlo a příjemně mě pohladil po duši svým laskavým a nenuceným humorem. Díky za to!
( -mv- )."

V současné době připravujeme:

A.P.Čechov, Leoš Suchařípa - Racek. Režie René Vápeník. Premiéra očekávána na jaře 2005.

J.N. Nestroy - Zlý duch Lumpacivagabundus. Režie Štěpán Kryski.

- doplnil Jan Vozábal -

VÝKONNÁ RADA KLUBU - od září 2004
1. předseda - Dalibor Návara
2. místopředseda - Jan Vozábal
3. ekonom - Zbyněk Toman
4. revizor klubu - Drahoslava Škrabánková
Dramaturgická rada - Štěpán Kryski, Jan Vozábal, Roman Mařík
Režiséři - Štěpán Kryski, Vítězslav Kučera, René Vápeník

kontakt: divadlo1@ckrumlov.cz
Dalibor Návara +420 606 629 838,
Jan Vozábal +420 602 331 162 nebo Městské divadlo - +420 380 711 775.

 

Další informace :
Divadlo ve městě Český Krumlov
Městské divadlo v Českém Krumlově
Kultura a společnost ve městě Český Krumlov
Kultura a společnost v regionu Český Krumlov© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 1999
Počet přístupů na tuto stránku od 10. září 1998 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung