Ing. Libor Sváček

 Zámecká věž v Českém Krumlově, noční pohled, foto: Libor Sváček
Narozen 6.3.1967 v Českém Krumlově

Studium :   Gymnázium v Českém Krumlově, absolvoval 1985
Vysoká škola chemicko-technologická Praha, obor speciální anorganická chemie, absolvoval 1990
 
Povolání :   Fotograf

Fotograf Libor Sváček sice vystudoval anorganickou chemii na pražské Vysoké škole chemicko - technologické, ale po roce služby na odboru životního prostředí Okresního úřadu v Českém Krumlově se rozhodl proměnit v profesi to, co mu do té doby bylo osobní zálibou. Chtěl totiž sdělovat lidem víc, než úřední stanoviska - cosi o poezii, přírodě, městě, o prostředí, které je často viděno, aniž by bylo vnímáno.

Škola mu usnadnila pochopení tajů fotografické chemie, smysl pro techniku mu dovolil vstoupit do světa stále rafinovanějších a dražších přístrojů. Po opakovaném zklamání z nízké kvality reprodukce učinil další krok - pro fotografa dost neobvyklý: ke svým aparátům si přikoupil skener, aby měl sám pod kontrolou proces digitálního záznamu obrazu. Chtě nechtě přitom musel zvládnout do hloubky problematiku počítačů a dopracoval se stavu, že tráví čtvrtinu své pracovní doby přípravou fotografií pro tisk (tzv. pre-press). Ale i potom nejednou stojí u tiskového stroje a osobně kontroluje, co z něho vychází. Odmítá výmluvy, „že to nešlo vytisknout" a hledá příčinu - přesný moment, kde vznikla chyba.

Papas living restaurant, interiér, foto: Libor Sváček

Své studio nazval Expho (únor 1992). To ex soukromě vysvětluje jako extrém, a to v několikerém smyslu. Míní tím práci v extrémních podmínkách včetně světelných - za svitu měsíce, blesku, svíček (jeho expozice velice často překračují jednu vteřinu, důsledkem pak jsou změny v barevném podání, viz tzv. Schwarzschildův efekt). Dalším extrémem je osobní nasazení (sám přiznává, že je schopen vykopat jámu, aby ve správném úhlu a světle mohl zaznamenat na makrosnímek třpyt pavučiny).

A v neposlední řadě je to již zmíněný extrémní nárok na kvalitu fotografie - na kompozici i na to, co lze vydobýt ze špičkové techniky a materiálu.

Vločka mezi třemi vlasy, foto: Libor Sváček

Krom toho je krumlovským patriotem. Svoje město vnímá jako nesmírně inspirující, prakticky nevyčerpatelný zdroj romantiky objevů, proměn ve světle, v náladě. Je svému městu tím, čím jsou Praze její zamilovaní fotografové. A to je dobře, protože Český Krumlov si to zaslouží. V roce 1994 měl výstavu v českokrumlovském Městském divadle, kterou nazval „Fotografie ze šuplíku".

 Řeka Vltava v Českém Krumlově, mlžný opar, foto: Libor Sváček
V současné době Libor Sváček pokračuje ve fotografování uvedených témat, ve spolupráci s firmou Unios uveřejňuje své fotografie v reprezentativních publikacích, průvodcích či kalendářích. V listopadu 1997 byly při setkání vedoucích jihočeských informačních středisek vyhlášeny nejhezčí pohlednice jihočeského kraje roku 1997. 1. - 2. Místo získal ing. Libor Sváček s pohlednicemi Šumava - Nová Pec a Český Krumlov. Je rovněž autorem cyklu poetických pohlednic zachycujících malebná zákoutí Českého Krumlova a okolí, interiéry krumlovského zámku aj... Zde se mu daří zachytit jedinečnou atmosféru města charakterizovanou zejména jeho historickým koloritem, a tu pak předat prostřednictvím svých snímků dalším lidem. Dokumentuje také významné kulturně společenské události místního i mezinárodního významu, hudební festivaly, Slavnosti pětilisté růže atd...

V neposlední řadě je Libor Sváček jedním z tvůrců projektu Oficálního informačního systému regionu Český Krumlov, s jeho pracemi se mj. uživatel setká na internetové adrese systému www.ckrumlov.cz: Český Krumlov - zámek, město, region.

(S použitím článku: Karel Fabel, Fotograf dlouhých expozicí, U&Ř, 4/95, s. 44 - 47.)

Ing. Libor Sváček, foto: Zdena Flašková 
Kontakt :
Ing. Libor Sváček
Kaplická 194 / Kaplická 3/3 privat
381 01 Český Krumlov
tel: +420 380 711 597 (studio),
+420 380 713 200 (privat),
+420 380 712 337 (faxmodem/Penzion Ingrid)
GSM: +420 602 428 001
E-mail: box1@fotosvacek.cz
WWW: www.fotosvacek.cz

 © Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 1999
Počet přístupů na tuto stránku od 10. září 1998 : TOPlist 0

English versionDeutsche fassung