Obecní úřad Křemže č.1   č.2   č.3   č.4       Sobota 22.7.2000

Vážení spoluobčané,
vážení návštěvníci,
vážení vystavovatelé!

Dovolte, abych Vás co nejsrdečněji přivítal ve veletržní Křemži na již 9. ročníku veletrhu s tématem "Vše pro domov, zahradu a hobby". I v letošním roce jsme se pro Vás snažili připravit co nejzajímavější a nejpestřejší škálu vystavovaných produktů a samozřejmě i tradiční kulturní a doprovodný program všech žánrů. Věřím, že každý z Vás najde na veletrhu něco, co ho zajímá, co se mu líbí, a že každý bude odcházet s pocitem příjemně stráveného času a s přesvědčením vrátit se za rok znovu. Vystavovatelům přeji mnoho obchodních úspěchů, aby se i oni rádi vraceli na Křemežský veletrh v tak hojném počtu jako letos.

S úctou
ing. Josef Troup
starosta obce Křemže
Sobota
10.00 - 13.30
14.00 - 18.30

19.00 - 24.00
Božejáci
Drobek se
skupinou Klondajk
Božejáci
Neděle
10.00 - 14.00
15.00 - 17.00
18.00 - 19.45
20.00 - 00.30
23.00
Kameňáci
Lokálka
Moravanka
Metroklub
Ohňostroj


V dnešním čísle najdete:
  • Reportáž ze slavnostního zahájení
  • Rozhovor se starosty obcí Podkletí
  • Nový proustovský dotazník
  • Druhou část rozhovoru s panem starostou
  • Glosu o proměnlivosti
  • Anketa mezi vystavovateli.
  • Návod na použití Křemže … atd.


Anketa s návštěvníky

pohled do nitra dění Milí čtenáři našeho Křemežska, dnes si v naší anketě můžete přečíst názory, různé připomínky a dojmy návštěvníků veletrhu. Říká se, že co člověk, to názor. No, nevím, nevím, jak tohle pořekadlo hodí na návštěvníky veletrhu, jejich názory se příliš neliší - jsou zde až na malé výhrady spokojení. Přesto se však na mé naléhání upřímně snažili dodat nějaký nápad či postřeh, i když to pro ně nebylo snadné. Všem dotázaným bych zde chtěla poděkovat za čas a přemýšlení, které odpovědi věnovali. Teď už ale k tomu co si myslí ...


manželé Směškovi, 33 let:
Na veletrhu jsme zatím pokaždé. Líbí se nám tady úplně všechno, vážně je to tady moc pěkné. Naprosto nám to vyhovuje, je to lepší než Živitelka a Hobby dohromady, není to tady tak velké. Vždycky si koupíme nějakou veletržní specialitu - např.zázračný řezač skla, pastu na připálenou žehličku... prostě něco, co nekoupíte v normálním obchodě. Také na ohňostroj se těšíme skoro celý rok.

Ondřej Kovář, 11 let a Michal Jirků, 14 let:
Na veletrhu nás ty věci okolo zas tak moc nezajímají, protože úplně nejlepší je tady autodrom! Autodrom nás stojí naše všechny peníze, koupili jsme si zatím jen hotdog a už ani nic jiného neplánujeme.

Věra Kordová, 17 let, s maminkou:
Na veletrhu jsem se ještě pořádně nerozkoukala, ale už teď vím, že nakoupíme zase plno maličkostí za spoustu peněz a budou nás z toho chození bolet nohy. Je škoda, že se v pivním stanu nedá moc povídat, protože je tam hudba moc na-hlas, ale zase... mužské části naší rodiny to nevadí. Chybí tady "úschovna na děti", nějaká školka, já bych tam klidně dělala učitelku (paní Kor-dová). Malé děti to tady moc nebaví, nemají tady co dělat. Taky nám připadá, že se z veletrhu stává spíš jarmark, je tady moc stejných stánků. Ale už se všichni těšíme na ohňostroj, ten bude určitě skvělý.

Maruška a Jana Hotařovy, 19 a 21 let:
Protože bydlíme ve Křemži, jsme na veletrhu každý rok a připadá nám dost stereotypní, pořád stejné stánky, stejná hudba... Neznamená to ale, že se nám tady nelíbí, těšíme se třeba na T-band . Letos bylo dobré, že jsou vlastně 2 večery pro mladší a 2 pro starší, ale stejně by to chtělo oživit něčím novým.
Také bychom změnily to slav-nostní zahájení, už je dlouho beze změny. Letos ani příště už asi nebudou padat rekordy v návštěvnosti, ale to je asi docela dobře, Křemže je přece jen docela malá.
Koupily jsme si tady koření a pár kytek, možná koupíme sušičku na ovoce a obrázek u paní Malkovské. Moc se nám líbí také Veletžní Křemežsko (to nás moc těší - pozn. redakce).

pohled do nitra dění Hana Pelechová, 13 let a Alena Holá, 14 let:
Je to tady skvělý! Koupily jsme si sice jenom pikádory a tričko, ale autodrom je tady prostě nejlepší! Prodavač žetonů by mohl být hezčí a ty žetony by mohly být levnější, jinak jsme tady 100% spokojené.

p. Sloupenský z Větřní, 66 let:
Jezdím sem pravidelně, letos jsem tady zatím jen chvilku. Zdá se mi, že je tady každý rok něco vylepšeného a oceňuji to, pro- tože Křemže není velká a finan-ce se shánějí moc těžko. O veletrh je zájem nejen v širo-kém okolí a každý si tu určitě něco najde, třeba jako já nářadí...

Alena Kodrasová


Na kameni kámen

Jak víme jsou kameny vskutku různé. Známe jak velké balvany, tak také malé kamínky. Rozlišujeme horniny a nerosty. Kameny jsou tvrdé i měkké. A představte si to, vážení a milí, jsou kameny dokonce nabité. Ano, i takovéto nerosty se objevily na Křemežském veletrhu. To by nebylo nic až tak zvláštního, prodává se ledacos, ale rád bych si vyjasnil jednu věc. Sloveso nabít může znamenat buď že jsou kameny nabité něčím (stejně jako třeba taška, puška nebo bedna) a nebo jim prostě někdo natloukl. Obé je však u obyčejných šutrů řekněme pozoruhodné. Nutí nás to k zamyšlení nad rozumem některých lidí.....

( Vzkaz pro jednoh z vystavovatelů - Ty energetická babko, jak jistě víš protipóly se přitahují, tak si dej pozor ať nedostaneš do hlavy pozitivně nabitým kamenem!)

Antonín Troup


Jak jsem (ne)dělal rozhovor s Bon-Bonem

Představovat někomu z okresu Český Krumlov skupinu Bon-Bon je nošením dříví do lesa. Těleso, kterému bude bezmála 25 let, vyzrálo a je ozdobou každé akce. Osobně mohu říci, že oni bývají tím důvodem, zda kývnu své ženě lákající mě na nějaký ples. Když hrají Bon-boni, je to jasné. Ale nebudu chodit okolo horké kaše. Zde měl být původně rozhovor s Bon-Bonem, ale nepovedlo se mi to. Nejenom že jsem měl včera za sebou čtrnáctihodinovou "šichtu" v redakci, ale ani mladí umělci zrovna neměli chvilku. Nevyšel ani proustovský dotazník s Mírou Šmejkalem. Jak sám řekl, myslel si, že dokáže vésti dlouhé filozofické rozhovory, ale odpovídat rychle během přestávek na proustovské otázky bylo tentokrát nad jeho síly. Je pravda, že ani já nebyl tentokrát tak houževnatý a během 14. otázky jsem rozhovor ukončil. Pak jsem chtěl svůj zájem přenést na jiné členy kapely. V předtuše, že se dozvím něco pikantního, vytáhl jsem otázku "jak vidíte svého kapelníka". Jeden z hudebníků (nepřál si být jmenován, a já tě Karle neprozradím) odpověděl na otázku slovy: "Jako tlustoprda." Pak se zalekl a začal svého kapelníka líčit v superlativech jako nejlepšího, nejvzdělanějšího atd. Zase z toho nic nebylo. A začínalo to být zajímavé, Pepa Litvan (kapelník) přece není žádný tlustoprd, ale pořádný urostlý chlap s takřka sportovní postavou. Tlustoprdem musí být tedy někdo jiný. A už by tu byla reportáž na první stranu. Nejpopulárnější kapela regionu má tajného kapelníka, někoho, kdo řídí kapelu inkognito, nějakou šedivou eminenci. Už se nabízí několik otázek, je v tom politika, tajná policie či nadnárodní koncerny? To se dost dobře nedalo zjistit. A tak jsem nejenom bez rozhovoru, ale i bez reportáže. A co, Bon-Boni opět předvedli perfektní výkon, nedělalo jim problémy, že taneční parket je oproti loňsku rozšířený, zaplnili i ten. Při jejich vystoupení panuje ve stanu maximální pohoda. Zasloužilí občané Křemže bezostyšně přiznají, že "sex je náš", zkonstatují , že "svět je jenom hodinový hotel" a nechá je klidnými i chvíle "až si pro ně přijdou funebráci". A tak se desetiletí až století natřásají, plouží, trsají a Bon -Boni jim k tomu už čtvrtstoletí hrají. Za dalších pětadvacet let je už možná přivezou jejich ošetřovatelky v kolečkových křeslech, vloží jim do rukou nástroje a během hraní jim budou utírat čela. A zas nám bude veselo a do tance. Jen ty přestávky budou možná delší, ale to klukům a holce jistě odpustíte.

Jan Šnokhous


32 otázek Marcela Prousta


Aby se splnilo to biblické, že i hluší slyší, má na starost v pivním stanu zvukař Robert Hüttl. Nikdo si ho moc nevšímá, ale jeho práce je slyšet daleko široko. Všimli jsme si ho tedy my, nalákali ho na půvabné hostesky a on nám zodpověděl všech 32 proustovských otázek.


zvukař Robert Hüttl 1. K jakým chybám jsi nejshovíva--vější?
K těm nejméně závažným.

2. Jakou barvu máš nejraději?
Černobílou.

3. Jakou květinu?
Kaktus.

4. Které ze zvířat a ptáků?
Kozy, ptáky nemám rád.

5. Tvoje oblíbená jména?
Adolf

6. Které prozaiky čtete nejraději?
A. Dumas, E. Kazan, F. Zappa

7. Které básníky?
Asi žádný.

8. Tvůj nejoblíbenější malíř?
H. Bosch

9. Hudba, kterou posloucháš nejraději?
Moderní jazz.

10. Tvoje nejoblíbenější historická postava?
Vymyšlený baron Prášil.

11. Knižní hrdinové, které máš nejraději?
McMurphy (Vyhoďte ho z kola ven).

12. Které ctnosti si vážíš nejvíc?
Spolehlivost.

13. Které ctnosti si vážíš nejvíc zvlášť u muže?
Spolehlivost.

14. Které ctnosti si vážíš zvlášť u žen?
Inteligence.

rozhovor se zvukařem Robertem Hüttlem 15. Tvůj hrdina ze skutečného světa?
Já.

16. Tvoje hrdinky z historie?
Moje bývalé milenky.

17. Kde bys chtěl žít?
Trvale mi to vyhovuje tady, ale na delší dovolenou bych chtěl k moři.

18. Co je pro tebe vrcholem bídy?
Duchovní bída.

19. Tvůj ideál pozemského štěstí?
Mít dobré úlovky, např. rybářské.

20. Kým bys chtěl být, kdybys nebyl sám sebou?
Sám sebou. Proč kopírovat někoho jiného?

21. Hlavní rys tvého charakteru?
Cílevědomost, asi.

22. Co pokládáš za svou největší chybu?
No comment.

23. Co by bylo pro tebe největším neštěstím?
Na to nechci raději ani pomyslet.

24. Čím bys chtěl být, kdyby ses znovu narodil?
Fotografem, protože má sbalený aparát raz dva.

25. Čeho si u přátel ceníš nejvíc?
Upřímnosti.

26. Tvá oblíbená literární hrdinka?
Eva z Bible

27. Tvé životní heslo?
Spoléhej se sám na sebe a důvěřuj sám sobě.

28. Jak bys chtěl umřít?
Chci žít.

29. Kterým darem přírody bys chtěl být obdařen?
Zpěvem.

30. Co v současnosti považuješ za nejdůležitější?
Zdravé tělo a zdravého ducha.

31. Kterého politika máš nejraději?
Politika je špína.

32. Co bys změnil v současné společnosti?
Chování nás lidí.

Jan Šnokhous


Lidé! Protože jsme v kraji poměrně bohatém na různé památky (kulturní, přírodní), pojďme se podívat také na širší okolí Křemže jako na
velké výstaviště:

Stánek č. 1
Vystavovatel: Matka Příroda
Název firmy: Přírodní památka Holubovské hadce
Vystavované zboží: Stráň nad řekou je porostlá klasickou hadcovou vegetací. Vyskytují se zde některé vzácné druhy rostlin jako je třeba sleziník hadcový. Každý bude po návštěvě bohatší o nezapomenutelný botanický zážitek.

Stánek č. 2
Vystavovatel: Keltové
Název firmy: Keltské oppidum Třísov
Vystavované zboží: Zbytky keltského oppida s obnovenou svatyní.

Stánek č. 3
Vystavovatel: Jošt z Rožmberka & co.
Název firmy: Dívčí kámen
Vystavované zboží: Jde o zříceninu hradu postaveného ve 14. století. Původně měl hrad chránit hranici panství rodu Rožmberků a měl být správním střediskem přilehlého okolí. Později se ukázalo, že
pro stavbu hradu bylo zvoleno strategicky málo výhodné místo. Proto byl hrad postupně opuštěn a zchátral. Přesto si ale návštěvník může lehce představit, jak vypadal gotický hrad českého typu.

Stánek č. 4
Vystavovatel: Klášter Zlatá Koruna
Název firmy: Plešovice
Vystavované zboží: Klasická jihočeská vesnice s kruhovou návsí a rybníkem.

Stánek č. 5
Vystavovatel: Přemysl Otakar II.
Název firmy: Zlatá Koruna (Sancta Spinea Corona)
Vystavované zboží: Bývalý cisterciácký klášter ze 13. století. Jde o jednu z nejvýznamnějších památek České republiky. Jádro kláštera je raně gotické. A postupně se ve Zlaté Koruně vystřídaly všechny hlavní architektonické slohy (gotika, renesance, baroko). Ke klášteru patří také chrám Nanebevzetí Panny Marie. Na jeho stavbě se podepsal mimo jiné také Michal Parléř. V průběhu léta nabízí Zlatá Koruna pestrý kulturní program. V těchto dnech vystupuje v klášterních zahradách Malé divadlo České Budějovice.

Stánek č. 6
Vystavovatel: Matka Příroda + Josef Schwarzenberg
Název firmy: Kleť + rozhledna na Kleti
Vystavované zboží: Nejvyšší hora Blanského lesa. Při jasném počasí - alpská vyhlídka. Na samotném vrcholu je vůbec nejstarší turistická rozhledna v Čechách. Na Kleť vede z Krásetína lanová dráha.

Antonín Troup


Glosa zelená

Nejsem příliš všímavý a tak mi uniklo, že každý den má na veletrhu nějakou barvu. Poznáte to podle barvy našich novin, podle barevného pruhu na vstupence atd. Pátek byl den zelený. A zelená je barva přírody a těch, jimž není její osud lhostejný. Dnes se stále přetřásá, zda být zelený je normální. Proč být zelený? Když máte za humny jadernou elektrárnu, není panika na místě. Když vám zbourají chalupu kvůli těžbě něčeho, je pořád důvod usmívat se. Ale pozor, změní li se váš úsměv v cynický škleb, je nebezpečí, že získáte nálepku ekoteroristy. Na druhou stranu, co je ekologické, to se dnes dobře prodává. Takže i na veletrhu najdete firmy s ekologickým, zaručeně přírodním a zdravým. Jako ta firma, budeme jí nazývat třeba Čert & syn. Chtěla vystavovat dřevěné uhlí. Ekologické dřevěné uhlí !!! To se prostě ekologicky pokácí les, dříví se ekologicky zapálí a vznikne spousta ekologického hustého dýmu. Na dřevěném uhlí se ekologicky připalují klobásy. A to je ta čertovina. Čert a syn nemají s ekologií nic společného chtějí prostě jen péci klobásy.
Byl by to pěkný pohled. Z jedné strany stánek s oblečením, uprostřed ekologické uhlí a z druhé strany deky z ovčí vlny. Oblečete si zakouřené tričko, přikryjete se začouzenou dekou. Je to jako v přírodě, že? Jenže není vždy ekologické, to co se jako ekologické tváří. Někdy jde jen o ekonomiku. Zkrátka síra zůstane vždy sírou. Čertovi to neprošlo, pořadatelé ho prokoukli. Veletrh zůstal bez čertů. Jestli zůstane nadále zaleží i na nás. Chovejme se ekologicky nejen k přírodě, ale i k sobě navzájem. Nenechme se napálit čerty, buďme andělští a zelení.

Jan Šnokhous


Zajímavosti a statistika

Autorem letošního plakátu je opět Radek Postl z Českých Budějovic. Do uzávěrky pátečního čísla VK bylo přihlášeno 323 vystavovatelů a občerstvovačů. Vystavovatelé mají k dispozici cca 3000 m2 vnějších a 1000 m2 vnitřních výstavních ploch. Pivní stan byl rozšířen o dalších 70 m2 , celková plocha tedy čítá 670 m2. K prezentaci veletrhu bylo vylepeno 19 bilboardů, 700 velkých a 400 malých plakátů. Branami výstaviště včera prošlo 5513.

Redakce :-)


vydává Obecní úřad Křemže, mimořádné veletržní vydání.

330200291

počet výtisků: 500 ks

redakční rada:
Jan Šnokhous
Václava Šnokhousová
Alena Kodrasová
Antonín Troup

grafika a DTP
Matouš Voldřich© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 20. července 2000 : TOPlist 0