ARCHIV 1998  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12
Holubovský zpravodaj - Křemežsko

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Říjen 1998 - Číslo 10 - Ročník 8


Zpráva z jednání obecního zastupitelstva

Pracovní jednání se konalo 2.9.1998 na OÚ v Holubově. Byla přítomna většina členů OZ.

Z informace starosty:

-Jaroslav Franěk, starosta obce-


Nešťastná třísovská zastávka

Vandal je vandal, nezastaví se před ničím a vandalem zůstane.

Nedávno jsme vás informovali o tom, že České dráhy daly do vzorného pořádku - oprava fasády, bílení, nátěry - budovu čekárny na železniční zastávce Třísov. Zdálo se, že zase bude na delší čas pokoj. Bohužel opak je pravdou. Neukáznění návštěvníci se brzo postarali zase o její vnitřní „výzdobu". Pokolikáté už, to se nedá ani spočítat. Řeknu vám tentokrát nic moc. Bývalo to „mnohem lepší", mezi malbou probleskl i veršíček.

Ona to „chudák holka neměla nikdy lehký". Těžce přišla na svět a trpí dodnes. Naše želnavská dráha je stará víc jak 100 let. A ne v každém místě byla hned zastávka. Tak tomu bylo tehdy v Třísově. Vlak zde prostě nezastavoval. Ne, že by to nešlo nebo, že by to neuměl. Vlak musí umět zastavit vždy a všude a záchranná brzda musí fungovat.

Třísov, malebná víska na úpatí hory KIeť, byla tehdy docela malá osada. Cestující vlakem museli nastupovat i vystupovat buď v Holubově nebo v Plešovicích. Jak šla léta, obyvatel i návštěvníků přibývalo a požadavky na zřízení řádné železniční zastávky také.

Dodnes je dochována dosti silná složka dopisů, zápisů a ostatní korespondence z let třicátých, mezi Ředitelstvím státních drah v Plzni a osadním úřadem v Třísově o zřízení železniční zastávky. Třísov žádá, Plzeň kličkuje. Pak mírné uvolnění. Zápis ze dne 19.6.1935 uvádí, že se bude v dohledném termínu žádat o kolaudaci. Dále je psáno, že stavba zastávky byla provedena podle projektu, perón zastávky o délce 50 m, šířce 5 m a předepsané výšce. Týž jest opatřen po celé délce proti příkopu zábradlím o dvou madlech. Zastávka opatřena jest nápisem a osvětlením. Čekárna tam ještě nebyla - ta se stavěla až po válce. Byl tam zkrátka „dřevěný přednosta", jak se říká u dráhy i v civilu dodnes.

Dráha přišla k rozumu a Třísov k zastávce. Zpočátku zde zastavovaly jen krátké motorové vlaky, parní vlaky ne. Po zabrání Sudet a zřízení úřadu finanční stráže v Třísově - r.1938 se požádalo znovu, s tím, aby zde zastavovaly všechny osobní vlaky. Po prodloužení perónu bylo žádosti vyhověno.

Budova čekárny, postavená také těžce až po válce, ta si chudák už zažila (nebo užila?).

Někdy dráha, někdy obyvatelé Třísova ji opravili, vybílili. Jednou vandalové, jindy zase jiní vandalové ji poškodili, pobourali. A tak tento koloběh trvá až do dnešních dnů - „Nejni už to drobet blbý?"

Závěrem chci poděkovat panu Štěpkovi a Korbelovi, kteří mají dobrou paměť a pomohli mi tak svým vyprávěním upřesnit a doplnit řadu údajů a to nejenom o zastávce.

-Ivan Svoboda-


Více radosti do života

Kdo se dnes podívá na obličeje obchodníků a úřadníků, řemeslníků a dělníků, měšťanů a rolníků, ten by si skoro mohl mysliti, že veselá mysl a smích jsou pod přísným trestem zakázány. Zamračení, mrzutí, s nevlídným a zatvrzelým vzezřením chodí většina lidí od časného rána do pozdního večera, jakoby se již zcela zapomněli smáti.

Přece lidé s veselou myslí jsou nejen nejšťastnější, ale i nejhledanější, neboť všechno se jim lépe daří a až podniknou cokoliv, mohou býti nejkrásnějším a nejlepším úspěchem jisti.

Proto, milý příteli, buď vždy vesel a vždy dobré mysli!

Raduji se ze svého života a jak jest ti možno, vnes také radost do života svých bližních. Mrzutého a nevrlého muže bojí se i jeho rodina, jejich srdce zůstávají mu uzavřena a pravá, ryzí radost z jeho vlastního domova a krbu, tato nejušlechtilejší ze všech radostí, jest mu stále cizí. Vadící se paní, která stále bručí a hubuje, nemá ani desátého dílu moci nad svojí domácností jako mírná a trpělivá žena. A nepřívětivé děti jsou již dokonce něco odpuzujícího a nepřirozeného! Proto ještě jednou naši dobře míněnou radu Více radosti, tak mnoho radosti, jak jen možno do života!

Co záleží na přesolené polévce, na rozbitém talíři, na nepodařeném nejmilejším jídle. Jsou to hlouposti, které jistě za to nestojí, abychom si jimi kazili radost, klid a mír ve svém domě!

Jenom člověku s veselou myslí jest práce osvěžením, kdežto nevrlému a zasmušilému zdá se břemenem a těžkým soužením. Také jest špatným zvykem cítiti se hned nemocným! Kdo hned proti lehkému bolení hlavy užívá rozličných prášků a léků místo čerstvé vody a dobrého vzduchu, ten si připravuje pro své tělo dobré hnízdo pro všechny neduhy a ochuzuje se o veselý a radostný pocit ze svého zdraví a radosti ze své vlastní síly.

Ale pokud možno, ještě cennějším než zdraví a síla jest dobré svědomí.

Není hlavní věcí, abys zanechal svým synům a dcerám mnoho peněz a statků, ale jest důležitějším, abys je také vedl k řádnému životu.

Strasti, bídy svízele máme vždy na zemi dosti, proto starejme se, abychom měli také mnoho radosti! Střežme se ve svém životě zbytečných starostí a námahy. A zdá-li se nám náš život na radosti chudým, pečujme o to, abychom do něj radost přivedli! Příležitost k tomu naskýtá se vám tisíckráte, jen nesmíme svá srdce před radostí uzavírati. Jen veselým lidem s jasnou myslí náleží svět!

Původně jsem chtěla vyhledat opět nějaký starý osvědčený recept pro kuchařky Ale když jsem nakoukla do „Velkého zábavného kalendáře", vydaného téměř před 100 lety, objevila jsem tam článek, který se úplně dobře může zasadit i do té dnešní doby. Myslím, že je to také docela dobrý předpis.

-Marie Hrušková-


Slovo lékaře

Očkujeme proti chřipce

Na podzim mnohý v ordinaci žádá: Očkujte mne proti chřipce, at v zimě neonemocním! A na jaře je slyšet: Očkovali jste mne proti chřipce a přesto jsem ji dostal!

Jak je to tedy s očkováním proti chřipce? U koho má význam? Chřipka je nemoc způsobená jediným virem ze statisíců různých virů. Ty jsou příčinou rýmy a zánětů průdušek nebo postihují zažívací trakt nebo jiné orgány (opary, bradavice atd.).

Onemocnění chřipkou probíhá především pod obrazem rýmy, suchého kašle a těžkého horečnatého stavu se schváceností. Po dobu tří až pěti dnů vystupuje teplota přes 39 stupňů a obtížně se ovlivňuje antipyretiky. V tomto stavu každoročně umírá řada lidí na selhání srdce a dýchání. Proto skupina lidí, kde toto selhání hrozí, má k dispozici očkování proti chřipce zdarma. Jde zejména o stavy jako jsou těžké srdeční vady, těžká ischemická choroba, těžké průduškové astma, nevyrovnaná cukrovka, selhávající ledviny a další. Dojde-li k infekci virem chřipky po očkování proti ní, onemocnění se nerozvine vůbec nebo proběhne např. Pod obrazem obyčejné rýmy. Proto tito ohrožení lidé mají toto očkování jako součást své léčby .

Další skupinou lidí, kde je očkování vhodné, jsou podnikatelé, kteří si nemohou dovolit být ukováni na pět i více dní v posteli. Těm pojišťovny nehradí ani očkovací látku, ani očkování samotné. Oboje si platí.

Dříve bývali očkování i všichni zaměstnanci, u kterých bylo zvýšené riziko nákazy: zdravotníci, policisté, prodavači a další. Pokud nám to však zaměstnavatel nezaplatí, musíme si očkování hradit sami, pokud o něj máme zájem.

Je dobré vědět, že virus chřipky je jeden z mnoha virů, a proto očkováním nejsme chráněni proti každé rýmě a každému kašli. Zajímavostí viru chřipky je i to, že si rychle převléká kabát (mění svou antigenní strukturu obalu), takže nejsme chráněni proti nákaze chřipky, když jsme ji v minulém roce prodělali. Díky převleku naše tělo tento virus nepozná a neobnovuje včas tvorbu protilátek. V tomto převlékačství viru, ale i v tom, že má několik různých typů, tkví také nutnost každoročního přeočkování. Každým rokem se vyrábí nová očkovací látka podle toho, který typ viru chřipky ohrožuje zaplavit svět, a podle toho, jaké má nové obaly.

Poraďte se každý sám se svým praktickým lékařem, zda je pro vás vhodné nebo dokonce nutné nechat se očkovat. Nové očkovací látky bývají rozváženy na počátku podzimu, a to je právě dnes.

-MUDr. Bohumír Šimek-

P. S. - všem svým pacientům oznamujeme, že jsme se ve Křemži přestěhovali k Maškům, tedy do domu, kde je lékárna. Všem se zároveň omlouváme, že jste se k nám domů na číslo 741 900 nemohli dovolat. Telefon jakoby vyzváněl, ale nikdo ho nemohl zdvihnout. Netušil jsem, že přeložení telefonu pro Telecom není záležitostí několika dní. Po intervenci, že telefon potřebujete, jsme se dověděli, že přeložení může trvat šest týdnů.


Zdravé mlsání

Máme tu říjen, brambory už máme ve sklepě, zelí v sudu, takže jsme připraveni na zimu. Někteří mají asi i čuníka v mrazáku, ovšem ti asi této rubrice příliš nefandí.

Ráda bych vám tedy nabídla jídla z brambor, která myslím, patří k podzimu. Jsou to ZAPÉKANÉ BRAMBORY, ovšem ne francouzské, které všichni znáte.
Brambory oloupeme a syrové nakrájíme na plátky, které naskládáme do pekáčku, osolíme, okmínujeme a zalijeme trochou zeleninového vývaru, posypeme jemně nakrájenou cibulí a pečeme v předehřáté troubě asi 75 min. Pak vyjmeme, poklademe vrstvou na plátky nakrájených rajčat, zalijeme kysanou smetanou, rozšlehanou s vejcem a strouhaným sýrem, posypeme pažitkou a vločkami másla a znovu zapečeme asi 15 min. Podáváme se salátem ze syrové zeleniny.

A další podzimní jídlo BRAMBOROVÉ ŠIŠKY SE ZELÍM.
Připravíme si vařené prolisované brambory jako na knedlíky, přidámé vejce a mouku (hrubou, ale raději celozrnnou), osolíme, přidáme špetku muškátu, vše zpracujeme v tužší těsto, z kterého vyválíme šišky, které pečeme na oleji na plechu v troubě, až mají krásnou zlatou barvu. Můžeme je také pozvolna smažit na pánvi. Podáváme s dušeným zelím - jeho přípravu zná každá hospodyňka.

Dobrou chuť přeje

-Marie Svobodová-


Společenská kronika

NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI

BLAHOPŘEJEME


Další informace :
Historie železniční dopravy v regionu Český Krumlov
Průvodce naučnou stezkou Třísov - Dívčí Kámen - Holubov


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Křemežsko
Vydává Obecní úřad Křemže, náklad 500 výtisků.
330200291
Zodpovědný redaktor: Zdeněk Hořejší
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex a. s..© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 20. dubna 2000 : TOPlist 0