ARCHIV 2005 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Holubovský zpravodaj - hlavička - 2002

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Srpen 2005 - Číslo 8 - Ročník 11

prohlížení tohoto čísla ve formátu pdf (856 kB)Zpráva z jednání zastupitelstva obce

Zpráva z jednání zastupitelstva obce, které se konalo 8. 8. 2005.

Zastupitelstvo obce projednalo a schválilo:

- Jaroslav Franěk, starosta -

Tradiční posezení "Pod kaštany"

Dne 30. července 2005 jsme pořádali již 21. ročník tradičního posezení "Pod kaštany", kde jsme si připomněli i naše výročí. V letošním roce nám bohužel nepřálo počasí, tak jak tomu bylo v minulosti. Přesto děkujeme všem, kdo se zúčastnili (bylo Vás 350) a těm, kteří vydrželi až do ranních hodin.

Nálada za přispění "Doubravanky" byla výborná, tančilo se i v dešti. Konalo se i půlnoční překvapení s malým ohňostrojem. Za rok na shledanou!

- František Veis -

Holubov 2005, tradiční posezení Pod kaštany Holubov 2005, tradiční posezení Pod kaštany

Poznávejme plemena psů

BEARDED KOLIE

Plemena psů - Bearded kolie Bearded kolie v překladu vousatá kolie je staré skotské plemeno a patří mezi ovčácké psy. Jak se tento pes dostal do Skotska není známo, ale takové plemeno nenajdeme nikde ve Skandinávii, pod jejímž vlivem se vždycky nacházel sever britských ostrovů. Zřejmě toto plemeno s sebou přivedli Keltové. Ve středověku přistál ve Skotsku náklad ovcí z Polska a doprovázeli jej ovčáčtí psi. Pokud můžeme této historii věřit, jedná se zřejmě o polské nižinné ovčáky, kteří se postupem času mohli překřížit s místními psy.

Určitě se také na vzniku tohoto plemeno podílela některá španělská plemena, poněvadž plemeno ovcí španělské merino, které bylo importováno k zušlechtění anglických chovů ovcí, také doprovázeli nějací ovčáčtí psi. Staroangličtí ovčáci bobtailové se také považovali spolu s bearded koliemi za jedno plemeno. Tajemství původu tohoto plemene se asi těžko dozvíme, neboť neexistují záznamy jak to doopravdy bylo.

Plemena psů - Bearded kolie Zpočátku se bearded koliím říkalo horská kolie (Highland Collie) nebo Kolie s osrstěnou tlamou (Hairy Mouthed Collie). V roce 1944 si objednala jistá paní Willisonová šeltii, kterou chtěla cvičit. Když bedna se štěnětem došla, objevila v ní štěně s huňatou srstí. Nejdříve ji považovala za křížence a říkala jí Jeannie. Setkala se náhodou s ovčákem, který paní Willisonové řekl o jaké plemeno se vlastně jedná. Rozhodla se, že bude toto plemeno chovat. Velmi těžko hledala krycího psa pro Jeannie, ale nakonec se jí podařilo vrh odchovat. Stávalo se, že ve vrhu beardetů se objevilo i štěně border collie.

Paní Willisonová však náhle onemocněla a její rodina rozdala všechna štěňata nežli se ona vrátila z nemocnice. Byla z toho zoufalá a hledala znovu a znovu krycího psa. Zase jí nahrála náhoda potkala na pláži v Brightonu psa bearded kollii, jeho majitelka hledala pro něho nový domov. A to byl nový začátek chovu paní Willsonové. Své psy cvičila a velmi se jim věnovala a představila je i na známé Cruftově výstavě. Plemeno se pomalu stávalo středem zájmů fanoušků.

Rozhodně na počátku nevypadalo plemeno tak jako dnes. Byl to pes spíše střapatý, huňatý a nikoliv tak elegantní, jak jej známe dnes. Ve Skotsku se pasou velká stáda ovcí a nejsou zde pro ně žádní nepřátelé. Pouze liška na jaře uloví nějaké jehně pro mláďata. Mezi pastvinami nejsou ploty, může je oddělovat pouze potok nebo řeka. Několikrát do roka se ovce shánějí dohromady, aby prošly desinfekční koupelí, ostříhat vlnu a vytřídit jehňata. A to je ta pravá chvíle pro psy - shánějí ovce na tak zvaná sběrná místa. Pes pracuje samostatně podle povelů ovčáka, které dává pískáním nebo pohybem ruky.

Plemena psů - Bearded kolie Skotští ovčáčtí psi nikdy nebyli hlídači, poněvadž žili ve velmi odlehlých oblastech nepřístupných pro zloděje.

Bearded kolie je temperamentní pes, který potřebuje hodně pohybu a vlastně jakési zaměstnání. Vynikající jsou pro ně soutěže agility, nebo soutěže v pasení ovcí, canisterapie a jiné.

Důležitou věcí je naučit štěně od malička ležet a nechat se pravidelně česat. Bearded kollie je velmi citlivý pes, nesnáší křik a tvrdý dril. Je velmi společenská, nemá ráda samotu, potřebuje bydlet s rodinou, není psem do kotce. Vcelku dobře se snáší s jinými psy, pokud žijí v rodině.

U plemene se může objevit dysplazie kyčelních i hrudních kloubů, což je důležitým faktorem pro zařazováni do chovu, aby klouby byly zdravé.

Pokud má bearded kollie dobrý exteriér, kvalitní stravu, výbornou péči o srst a hodně lásky a času ze strany majitele, je krásným psem pro výstavy a také často vyhrává BIS (Best in show), což znamená nejkrásnějšího psa výstavy. Dnes už to není pracovní pes ze skotské vysočiny, který může žít s ovcemi na vřesovišti, ale okrasný pes, který vyžaduje pravidelnou péči o srst, která je jeho ozdobou, citlivý společník, který bydlí se svou rodinou, kde se mají vzájemně rádi.

- Květa Pavčíková -

Slovo lékaře

Obezita = smrt

Nemyslím tím nyní obecně známý fakt, že obesita znamená urychlení našeho putování do rukou pana Cimrhanzla. Nebo-li, že obezita je rizikový faktor směřující většinou přes hypertenzi, cukrovku a aterosklerozu do náruče smrti. Obezita je společenská smrt dávno před skutečným fyzickým koncem.

Zaregistrovala se u mne pacientka, zralá to žena, žádné vyžle, mohli bychom říci plnoštíhlá, ženská se vším všudy, co má mít. Začala chodit po třech měsících na dispenzární prohlídky a vždy přišla o několik kilogramů těžší. Nejdřív jsem ji taktně upozorňoval, že je to na ní vidět, jak se jí dobře daří. Pak už jsem ji upozorňoval, že hodně váží. Když se jí už začaly bortit kolena a kyčle, pomalu jsem ztrácel slova. "Tak s tím něco dělejte, doktore!" Ale co, když klíč k řešení nemá v ruce lékař, ale sama jeho pacientka? Veškeré rady o hubnutí nebyly nic platné. Příště přišla opět těžší.

Nerad píšu tabletky na hubnutí, protože z nich nemá užitek pacient, ale jen firma, která je vyrábí. Tím cituji slova odborníků na našich přednáškách. Přesto mne občas někdo donutí, abych je napsal. Já s tím mám své zkušenosti. Měl jsem pacientku vskutku širší než delší. Taková kulička to byla. Donutila mne tyto zázračné tablety předepsat. Upozornění, že moje doporučení o hubnutí musí brát také vážně se zjevně minulo účinkem. Po třech měsících přišla na kontrolu o tři kila těžší.

Existují centra pro léčbu obezity, kde o pacientovi neví to, co již dávno o něm ví jeho praktický lékař. A tak musí vyšetřovat štítnou žlázu, metabolismus cukrů, rovnováhu ostatních hormonů... a zkoumat zda nejde o tlouštku z nedostatku činnosti štítné žlázy, z porušené citlivosti organismu na inzulín (Reavenův syndrom), Cushingovu obezitu..., než přijdou na to, že jde o prostý nesoulad příjmu a výdeje energie. A´ dokud tento životní režim nedáme do souvislosti s potřebou našeho těla, nemáme šanci na zhubnutí.

Když jsem byl jako student na stážích u akademika Charváta na jeho III. interní klinice v Praze, jeden asistent, který je dnes světoznámý onkolog a který byl také jedno období ministrem zdravotnictví, nám vyprávěl o léčbě takové obézní ženy. Při příjmu měla přes 300 kg a již prakticky nechodila. Když si chtěli udělat fotodokumentaci své úspěšné práce, posadili ji do širokého křesla s opěrkama pro ruce.

Do křesla to šlo, ale sundat z ní to křeslo bylo náročnější. Protože si nebyla schopna dojít na záchod, musela stolicovat vleže na posteli. Položila se na okraj postele zádí a sestry držely v ruce kýbl snažíce se včas uhodnout, ze kterého faldu to bude padat.

Obezita je příznakem společenské smrti, kdy žena ztrácí zájem o své okolí, zájem o sexuální život a přestane pečovat o svoji krásu. Jakoby náhle došlo ke snížení aktivity limbického systému, centra probouzejícího nás k životu.

U ženy je několik rizikových období pro rozvoj obezity. Pro některé ženy je to svatba. Jakoby se vysílily lovením svého životního partnera a jakoby si svatbou ulevily: A mám tě! A přestanou o sebe pečovat. Jak je to ošidné! Dalším rizikovým obdobím je depresivně prožívaná ztráta nejbližšího člověka, období ukončení plodnosti ženy, období přechodu do důchodu ženy nebo jejího partnera a ztráta sexuální aktivity. Ztloustnutí ve věku více než zralém je nejrizikovější.

Jakoby aktivační limbický systém vyhasínal. To je ten systém, který v nás probouzí první jarní sluníčko a jiskra v pohledu potenciálního milence. To je ten systém aktivizující nás k životu. A promění-li se krásná žena v bednu kytu, těžko potká tento jiskrný pohled. Proto mluvím o společenské smrti. Zájem o život je jediný klíč ke znovuzískání našeho zdraví i normální váhy. Milé dámy (ale i páni): Tento klíč máme každý sám ve své ruce.

- MUDr. Bohumír Šimek -

Jak jsme letos tábořili

Znak Skautského oddílu Holubov, logo První táborový den nás přivítal slunečným počasím. Letos nezačal tím, že jsme se sešli na nádraží jako roky minulé. Tento rok rodiče přiváželi děti na tábor osobně a podíleli se na jejich zabydlování. Stany, jídelna, kuchyně, umývárna a jiné potřebné stavby již stály na svém místě a naše krásná louka postupně ožívala činností, při které vznikaly další nezbytné doplňky, které nám zpříjemní následujících 14 dní života zde.

Holubov 2005, tábor oddílu Skautů Holubov Následující dny se příroda rozhodla, že opět vyzkouší naši odolnost, vytrvalost a otužilost a seslala na nás vodu a zase vodu. Po zkušenostech z let minulých jsme ale byli nezlomní a nijak nepříjemně nás to nezaskočilo a nezastavilo v táborovém programu. Oblékli jsme se do pláštěnek, obuli gumovky a bylo nám dobře. Stavěli jsme vlajkový kruh, hřiště a sušáky, když se přihodila neobvyklá věc. Při štípání jednoho velikého špalku z něj vypadl dopis. Velice nás to udivilo, zvláště když jsme se z něj dozvěděli, že na místě našeho táboření kdysi dávno žili lidé. Tito lidé patřili k tzv. Sovímu kmeni. Ten se skládal z rodů, které právě zde měly své osady. Největším překvapením pro nás však bylo sdělení, že právě my jsme potomci tohoto kmene a není tedy náhodou, že jsme přišli v tato místa. Naším údělem je jít ve stopách svých předků. Musíme splnit úkoly a zdolat překážky tak, aby byl naplněn osud Sovího kmene. Právě díky těmto úkolům jsme postupně zjistili, ke kterému rodu patřili předci každého z nás - zda k Puštíkům, Kalousům, Sýčkům nebo ke Kulíškům. Našli jsme i stopy po dávných osadách a v těchto místech jsme vybudovali osady nové.

Holubov 2005, tábor oddílu Skautů Holubov Cestou za naplněním osudu Sovího kmene nás celou dobu provázel soví duch. Zjevoval se nám v podvečer na různých odlehlých místech. Vyhledali jsem ho podle hlasu sovy a on nás radami a varováním upozorňoval na nebezpečí, která hrozí našim rodům. Díky jeho radám jsme dokázali ochránit naše rody proti zlým duchům, před smrtelnými chorobami, hladomorem apod. S pomocí sovího ducha jsme zvládli přejít mokřiny, přeplavit se přes jezero, díky jeho radám jsme našli pozůstatky starých chýší, které obývali šamani, kteří ovládali velmi mocná kouzla. Když se nám podařilo najít zbytky trámů z obydlí, všichni jsme pocítili magickou sílu, která z nich vyzařuje, stmeluje naše rody a vyvolává veliké odhodlání jít dál za naplněním osudu Sovího kmene.

Jednoho dne jsme nedaleko osad objevili dřevěného ptáka s otevřeným zobákem. V něm byla zpráva, ve které stálo, že symbol tohoto dávno vyhynulého ptáka dostáváme darem od sovího ducha. Od té doby nám tento pták občas přinášel dopisy obsahující různé sdělení nebo úkoly. Při jejich plnění jsme se učili zacházet s různými nástroji, vyrábět ozdobné předměty z kůže, korálků a drátků, malovali jsme na vzácná dřeva, modelovali z hlíny symbolické předměty, vyráběli jsme masky, s nimiž jsme museli předstoupit před sovího ducha...

Holubov 2005, tábor oddílu Skautů Holubov Pak nastala chvíle, kdy se nám všechno úsilí zdálo marné a právě v tu dobu jsme získali mapy a další dopis. Stálo v něm, že nás soví duch opouští, neboť jeho rady a pomoc již nepotřebujeme. Že jsme se mnohému naučili a dokázali, že rozpoznáme tu správnou cestu, byť by byla tou nejtěžší. Mapy, které jsme získali, nás dovedou k daru, abychom na stezce sovího života, na stezce moudrosti neměli prázdné ruce. Nakonec jsme se dozvěděli, že vzácný pták nám bude ponechán, že bude naším přítelem a pomocníkem. S přáním všeho dobrého nám bylo připomenuto, že k cíli vede cesta jen skrze píli, odvahu a obětavý čin ve prospěch druhého. Poté se jednotlivé rody vydaly hledat podle mapy to, co nám soví duch zanechal. Byla to velmi obtížná cesta a mnozí i zabloudili. Vše ale nakonec dobře dopadlo a naše úsilí bylo odměněno nalezením daru, který obsahoval zlato a dokonce i něco dobrého na zub.

Nadešel poslední táborový večer. Strávili jsme jej u ohně, bavili se připravenými scénkami, zpívali písničky a vzpomínali na vzájemně prožitá dobrodružství. Bylo to fajn...

Poslední den jsme začali tábor bourat. Obloha hrozila pořádným deštěm a tak jsme se snažili složit stanové plachty co nejrychleji. Počasí nám nakonec dopřálo tábor zbourat za sucha. Mezitím přijížděli rodiče a postupně odváželi děti. Zůstali jen ti z nás, kteří tábor stavěli.

Dokončili jsme bourání a vše uklidili tak, aby louka zůstala čistá. Jen vyšlapaná místa svědčila o tom, že tu cosi stálo. Tak za rok nashledanou. Nebo spíš nazdar!

- Za oddíl Skautů Holubov - Hanka Prušáková -

M L S Á N Í

Holubovský zpravodaj - mlsání 2, ilustrace Na sklonku léta ještě nabízím typ na lehký oběd či večeři.

Cuketa na smetaně

1 střední cuketu, 1 červenou papriku, 1 cibuli, 1 kysanou smetanu, 1 lžíci hladké mouky.

Na oleji zpěníme cibulku, přidáme na kostičky nakrájenou papriku, orestujeme a přidáme na kostičky nakrájenou cuketu osolíme a opepříme a chvíli dusíme. Zalejeme zakysanou smetanou, v níž jsme rozšlehali lžíci hladké mouky a ještě chvíli podusíme. Nakonec vmícháme čerstvý kopr. Podáváme s vařenými brambory nebo jenom s pečivem.


Rajčatový nákyp

3 lžíce hladké mouky, 200 g rajčat, 150 g mozzarelly, 30 g česneku, 3 mladé cibulky i s natí, svazeček čerstvé bazalky, 4 žloutky, 100 g eidamu, 6 bílků, 50 g másla, 1,5 dl mléka, olej na vymazání formy, hrubá mouka na vysypání.

Z másla a mouky připravíme klasickou jíšku, kterou zalijeme studeným mlékem, rozšleháme a necháme vystydnout. Pak do ní vmícháme směs na kostičky nakrájených rajčat a mozzarelly, česnek, cibulky a nasekanou bazalku, osolíme a přidáme trochu pálivé papriky a bílý pepř.

Z bílků vyšleháme tuhý sníh, který smícháme s nastrouhaným sýrem a pak promícháme s připravenou směsí. Tu vložíme do vymaštěné a strouhankou vysypané formy a zapékáme.

Podáváme také s bramborem nebo pečivem.


Jablkové lívance

250 g hladké mouky, 1 a půl lžičky kypřícího prášku, 1/2 lžičky mleté skořice, 2 lžičky cukru krupice, 2 vejce, 1 lžíce rozehřátého másla, 3 dl mléka, 1 jablko, 50 g čokoládových lupínků.

Mouku, skořici a kypřiči prášek prosijeme do mísy, vmícháme cukr. Do důlku vložíme žloutky a rozehřáté máslo. Postupně všleháváme mléko, dokud nevznikne řídké těsto. Oloupané jablko zbavíme jádřince, nastrouháme a zároveň s čokoládovými lupínky vmícháme do těsta. Nakonec lehce vmícháme tuhý sníh ze 2 bílků.

Pánev zahřejeme a mírně vytřeme tukem. Ze dvou lžic těsta vytvoříme lívance (průměr asi 8 cm) a opékáme po jedné straně, dokud se nevytvoří bublinky. Obrátíme a asi minutu opékáme na druhé straně. Podáváme se šlehačkou a čokoládovou polevou.


Dobrou chuť přeje
- MS -

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME

NAVŽDY JSME SE ROZLOUČILI

70 let SDH Třísov - III.

Činnost sboru za německé okupace v letech 1939 -1945:

Znak Sboru dobrovolných hasičů, logo Na výborových schůzích v březnu roku 1939 byla opět řešena otázka pořízení motorové stříkačky. Na výborové schůzi dne 29. března bylo všemi přítomnými jednomyslně odhlasováno upustiti od koupě starší stříkačky od Hasičského sboru Český Krumlov a na návrh bratra Františka Urbana byla u firmy R. A. Smekal Slatiňany objednána stříkačka nová. Dne 2. července 1939 se konala letní slavnost a při této příležitosti byla stříkačka slavnostně předána do vlastnictví sboru, za hojné účasti čestných hostů a okolních sborů.

Sbor zasáhl v tomto roce u požáru v Holubově a dne 29. 8. při požáru stodoly u Fučíků v Třísově. Tento požár vznikl úderem blesku, kdy stodola byla po žních plná obilí. Při zásahu ukázal sbor svou ukázněnost a pohotovost tím, že dovedl "uhájit" okolní objekty a lokalizovat požár pouze na stodolu. Plně se osvědčila a došla k ocenění nová motorová stříkačka. Na upraveném cvičišti v "Doubí" byly v roce 1939 vysázeny kaštany.

Dne 30. 10. 1940 se sbor zúčastnil hašení požáru u Jana Veise v Plešovicích a 19. 12. 1940 pak u požáru části domku Vojtěcha Struháčka v Holubově. Pro zajímavost uvádím následující: V roce 1942 byla na valné hromadě usneseno, že za neúčast členů na akcích pořádaných sborem (např. valné hromady, členské schůze, cvičení apod.) bude vybírána pokuta ve výši 2 Kč na člena. Stav členů ke konci roku byl 36 činných, 3 ženy (z toho 9 členů na práci v "Říši"), 25 mužů a 13 žen přispívajících. Sbor zasahoval u dvou požárů i v roce 1944, a to u Jana Nováka v Krásetíně a u Linharta Klimeše v Holubově.

Jaro roku 1945 bylo ve znamení blížícího se konce války. Výborová schůze dne 30. dubna se konala v místnosti domu Jana Šimka, protože v obou hostincích (U Stropků a u Kavěnů) byli nastěhováni němečtí a maďarští vojáci a další uprchlíci. Bylo jednomyslně usneseno, že kdo uslyší zprávu o konci války první, "vyburcuje" sbor, aby ihned nastoupil v pracovním stejnokroji v každé denní nebo noční době. Události kolem osvobození naší vlasti a zejména jejich průběh za účasti hasičů v naší osadě popsal bratr František Urban: S velikými nadějemi očekával český lid konce válečných útrap. Dne 4. května se v Třísově objevilo větší množství vozidel (koňských) maďarské armády a civilisté, kteří prchali před vojsky sovětské armády. V Holubově a U Kavěnů v Třísově byli v sále ubytováni uprchlíci z Hodonína - německé národnosti. Dne 5. května v odpoledních hodinách jsme se z rozhlasu dozvěděli, že v Praze došlo k povstání. Po silnici ujížděly směrem ke Krumlovu jednotky německé armády, které jsme zastavovali a bez obtíží odzbrojovali. Pušky a granáty jsme uložili do hasičské zbrojnice. Druhý den v neděli 6. 5. jsem na zbrojnici vyvěsil naší československou vlajku, kterou jsem po celou dobu okupace opatroval doma. V odpoledních hodinách přijelo do vsi auto s několika vojáky SS a zastavilo před kovárnou. U Kavěnů se pak ptali uprchlíků jestli máme zbraně. Jeden mi otevřel dílnu paklíčem a hledal je, ještě prohlédl celý byt a nic nenašel.

Holubov 2005, 70 let SDH Třísov, historické foto Pak mě s automatem donutil, abych otevřel zbrojnici. Všechny pušky zničili a naházeli je do rybníka. U Matějků pochytali slepice, zabili je a zabalili do vlajky ze zbrojnice. Druhý den přijeli znovu, u Litvanů a Havlíčků pobrali nějaké civilní šaty a odjeli. Ostatní zbraně, které nenašli byly pak předány na četnickou stanici do Křemže.

Dne 26. května se konala členská schůze, na které byl vřele uvítán kronikář bratr Matěj Bína. Ten se po 27 měsících vězení v různých koncentračních táborech vrátil z koncentračního tábora Buchenwald. Znovu po 6ti letech byla dne 19. srpna pořádána dožínková slavnost, společně se svazem české mládeže. Čistý zisk z této akce 10 000 Kč byl použit na zakoupení trofejního vojenského automobilu - výrobce firma Krupp, Německo. V červnu byly na mimořádné valné hromadě zvoleni následující činovníci sboru: Starosta Pešl Karel, náměstek starosty Bína Matěj čp. 15, velitel Bárta Jan, náměstek velitele Pecka František, jednatel Jiřička Antonín, pokladník Fučík Josef, vzdělavatel Vais Václav, samaritární zpravodaj Zaumüler Jan, strojmistr Cába Václav, zbrojmistr Svoboda Václav, kronikář Bína Matěj čp. 15, účetní dozorci Prajer Jan st. a Cába Václav. Výbor - Šimek Jan ml., Bína Matěj čp. 12, Honetschläger Václav, Stropek Vojtěch, Tvaroh Tomáš a Hála František. Náhradníci - Štěpka Václav, Svoboda Jakub a Fefrle Jaroslav. Protože v průběhu září 1945 odešli do pohraničí Urban František, Bárta Jan a Jiřička Antonín byla dne 23. září provedena doplňovací volba tak, že velitelem byl zvolen Pešl Karel, starostou Bína Matěj čp. 15 a jednatelem Šimek Jan ml.

Z činnosti sboru v létech 1946 -1950

V roce 1946 se sbor podílel na likvidaci dvou lesních požárů. Valnou hromadou bylo mimo jiné usneseno, že za půjčení hasičského automobilu bude účtován poplatek 70 Kč za hodinu (mimo platu "šoféra"). V roce 1948 členové sboru zdarma pomohli při rozšíření zastávky. Jejich práce byla ohodnocena částkou 10 000 Kč, kterou věnovali na uhrazení dluhu za hasičské auto. Na valné hromadě v roce 1950 byli zvoleni tito činovníci: Starosta Bína Matěj čp. 12, velitel Svoboda Václav - tesař, zástupce velitele Kouba Jan, jednatel Klimeš Jakub, vzdělavatel Bína František, pokladník Fučík Josef, samaritární zpravodaj Cábová Marie, zbrojmistr Hončík Václav, strojmistr Cába Václav - tesař. Přihlížitelé účtů: Prajer Jan a Vais Václav. Složení výboru z roku 1948 zůstalo stejné. Počet členů na konci roku byl 33 činných a 33 přispívajících.

Dne 23. 12. 1950 byla konána členská schůze, na jejímž programu byla reorganizace hasičských sborů. Důvod sloučení sborů osvětlil Cába Josef. Velitelem sloučeného sboru obce Holubov byl jmenován Svoboda Václav - tesař. Tato schůze byla zároveň poslední spolkovou činností před sloučením hasičských sborů, které byla provedeno současně se sloučením národních výborů.

V období let 1951 - 1954 byla veškerá spolková činnost soustředěna v Holubově. Vlastní preventivní práce v osadě Třísov byla zajišťována jedním požárním družstvem. Sloučení nepřineslo předpokládané oživení činnosti požárního sboru, naopak možno říci, že došlo ke snížení aktivity a poklesu činnosti.

Koncem roku 1954 došlo k rozdělení Požární jednoty Holubov na Jednoty Holubov, Krásetín a Třísov. Dne 19. 12. 1954 se konala za přítomnosti 17ti členů výroční členská schůze Požární jednoty v Třísově. Schůzi řídil Václav Svoboda - tesař. Přítomný zástupce Okresního výboru Požární jednoty soudruh Soukup vyslovil přesvědčení, že nyní po rozdělení Požární jednoty v Holubově, se zlepší práce v jednotlivých osadách. K rozdělení došlo proto, že dosavadní organizační struktura nebyla dostatečně snaživá a nebyly dobře plněny úkoly, které požární jednota měla. Do výboru místní jednoty v Třísově byli zvoleni: Předseda Svoboda Václav - tesař, místopředseda Cába Václav, propagace Troup Josef, jednatel Krejčí Antonín, preventista Pešl Karel a osvětář Korbel František. Členové výboru: Cába Josef, Fesl Ladislav, Vobr Zdeněk, Šustr Jan a Veis František.

Léta 1956 -1959

V roce 1956 byl na výroční schůzi Místní jednoty požární ochrany (dále MJPO) v Třísově zvolen předsedou Klimeš Jakub a velitelem Svoboda Václav. Výbor byl 13ti členný. Dne 24. dubna byl OV SPO vyhlášen poplach, za účasti čtyř členů byla spuštěna stříkačka s vodou za 6 minut. V srpnu roku 1957 asi v půl jedné v noci byla bleskem zapálena stodola Jana Honetschlägera "U Podrackých". Při požáru sbor účinně zasáhl a zamezil rozšíření ohně na sousední stavení. Dále byly likvidovány 2 požáry od lokomotivy a jednou sbor vyjel k lesnímu požáru na "Bora". Členové dále provedli stažení lípy v "Doubí" obručemi (práce řídil kovář Smetana) a bylo vydlabáno a osazeno nové dřevěné koryto "U Žlíbku". Na výroční schůzi byl na další období zvolen předseda Stolička Jiří a velitel Šustr Jan. Dne 23. 2. 1958 bylo na členské schůzi vzpomenuto 50. výročí založení sboru v Holubově. Hlavní referát přednesl Pešl Karel. V září byl sbor povolán na pomoc při lesním požáru na Dívčím Kameni, kde prováděl dálkovou dopravu vody. Stav členské základny v roce 1959 činil 64 členů. Od tohoto roku byl zvolen nový výbor, jehož základ řídil činnost sboru až do osmdesátých let. Předseda Bína František, velitel Šustr Jan, jednatel Vobr Zdeněk, organizační Stolička Jiří, preventista Troup Josef, materiální referent Šturma Josef ml., strojník Fučík Jan, kulturní Srbený František, referent mládeže Filištein František ml., pokladník Cába Josef, matrikář Šimeček Rudolf st., člen výboru Kouba Jan a revizoři Klimeš Jakub, Wais Jan a Pešl Karel. V tomto roce se sbor zasahoval u 2 lesních požárů a zárodku požáru dřevěného mostu za Prajerů, na který upozornila žákovská žňová hlídka (tyto hlídky se velmi osvědčily, zejména v době žní). Družstvo mužů se zúčastnilo okrskové soutěže v Křemži, kde se umístilo na 3. místě. Postoupilo do okresní soutěže a obsadilo rovněž 3. místo. Dne 3. října oslavil dlouholetý hasičský činovník Karel Pešl 70 let. 13. 12. 1959 zemřel jeden z nejstarších aktivních členů a první kronikář našeho sboru Bína Matěj.

- František Veis -
- pokračování příště -

Ohlédnutí za prázdninovým pobytem třísovských hasičů na Lipně

První prázdninový týden již tradičně strávilo 12 mladých hasičů z Třísova na hasičské chatě u Frymburku.

I když počasí bylo dosti vrtkavé, mohli jsme si pár dní užít plno radovánek při koupání, jízdě na pramici či šlapadle.

Při deštivých a chladnějších dnech jsme uskutečnili návštěvu plovárny Marina na Lipně. Další velkou atrakcí byla jízda v nově zbudované bobové dráze v těsném sousedství dvousedačkové lanovky na Kramolín. Nejstarší mladí hasiči si vyzkoušeli řidičské umění na motokárové dráze ve Frymburku.

Za nejvíce deštivého dne jsme byli na exkurzi ve sklárně v Milné, kde byl předveden um zdejších sklářských mistrů.

Největším zážitkem, který si z letošního pobytu na Lipně odvážíme, byla návštěva letiště v Blatné u Frymburku, kde jsme se proletěli v krásném dvouplošníku nad Lipenskou přehradou.

Všem se na chatě moc líbilo a doufáme, že se příští rok opět na chatě zase sejdeme.

- Klárka Šturmová, členka družstva mladších žáků -

Holubov 2005, prázdninový pobyt třísovských mladých hasičů na Lipně Holubov 2005, prázdninový pobyt třísovských mladých hasičů na Lipně

Včelojed lesní

Včelojed lesní, ilustrace - Pavel Jakeš Lesy nižších a středních poloh jsou domovem zajímavého dravce včelojeda lesního. Jeho určení při náhodném setkání v přírodě není snadné, neboť se velikostí, letovou siluetou, ale i zbarvením velmi podobá káni lesní jen málokdo dokáže oba druhy spolehlivě rozlišit. Poznávání je navíc ztíženo tím, že zbarvení včelojedů i kání je značně variabilní. Často se tak setkáváme vedle běžně zbarvených ptáků i s jedinci světlými, nebo naopak tmavými.

Káně lesní (nahoře), včelojed lesní (dole), ilustrace - Pavel Jakeš Dospělý včelojed má tmavohnědou vrchní stranu těla, spodinu světlou s velkými tmavými skvrnami. Zbarvení hlavy některých samců je nápadně šedé u samic většinou tmavohnědé, oko je jasně žluté na rozdíl od káně, která má oční duhovku hnědou. Při vycházkách do přírody však nejčastěji zahlédneme dravce na větší vzdálenost při přeletu nebo kroužícího ve výšce. V letu je včelojed oproti káni štíhlejší, má delší ocas a úzkou hlavu více vysunutou mezi křídly dopředu. Důležitým určovacím znakem jsou mimo širokého tmavého pruhu na konci ocasu ještě dva tmavé pruhy u jeho kořene, které u káně chybí. Hlas je podobný avšak trochu vyšší. Na jaře probíhá na hnízdišti tok, při kterém se oba partneři oddávají vzdušným hrám. Hnízdo si pár buduje vysoko v koruně listnatého, nebo jehličnatého stromu, někdy využije základu starého hnízda jiných dravců. Krátce po dokončení snáší samice do hnízdní kotlinky zpravidla dvé hustě hnědě skvrnitá vejce. Mláďata se líhnou po 30 - 38 dnech zahřívání. Typické pro včelojedy je "zdobení" hnízda čerstvými zelenými větvičkami, které ptáci v průběhu hnízdění přinášejí a pokládají na jeho okraj. Potravu tvoří z naprosté většiny blanokřídlý hmyz (vosy, čmeláci), v malé míře drobní obratlovci a vzácně i různé plody. Včelojedi s oblibou vyhrabávají podzemní hnízda lesních vos a odnášejí si celé plásty, z nichž vybírají larvy. Proti žihadlům podrážděných vos je chrání husté peří a rohovitá kůže na nohou.

Včelojed lesní je tažný druh. K nám se vrací v dubnu a na zimoviště ve střední Africe odlétá v září. V roce 2003 a 2004 se tento dravec od jara pravidelně objevoval i v našem kraji. Později jsme mohli vícekrát spatřit celou rodinu s vyvedenými mláďaty přímo nad Holubovem. Za dohledu zkušených instruktorů se mladí plachtaři nechali bez pohybu křídel unášet stoupavými vzdušnými proudy. Po velké spirále se čtyřčlenná rodina včelojedů postupně vzdalovala domkům, cestám a políčkům pod sebou, až se pozvolna rozplynula v nedohlednu.

- Pavel Jakeš -

Obecní knihovna v Holubově

V knihovně jsou opět nové knihy, a proto si dovoluji pozvat velké i malé čtenáře, kteří si tak mohou zpestřit zbytek prázdnin.

Malá ukázka:

Z naučné literatury:

Biasini Daniel - Moje Romy
Ticháčková Olga - Rychlé večeře
Hůla Jan - Krásné maléry Vítězslava Jandáka
Laucaster Roy - Oblíbené zahradní trvalky

Z beletrie:

Erskine Barbara - Vzdálené hlasy
Francis Dick - Hurikán - detektivka
Bradford Barbara - Síla poznání - román
McBain Ed - Hlídky - pro muže čtení¨
Poláček Karel - Michelup a motocykl
Rottová Inna - Zásah šikovné tchyně
Žalman Vladimír - Zapadlé lovecké stezky

Knihy pro mládež:

Johnson Jimmy - Savci
Brůhová Milena - Lásky na první pohled

Pro nejmenší děti:

Jansson Tove - Tatínek a moře
Moser Erwin - Pohádky pro sedmispáče
Neuwirth Štěpán - Paseka živých jelenů

Na návštěvu čtenářů v naší knihovně se těší knihovnice M. Hrušková.

Co to znamená, když se řekne...

Co to znamená, když se řekne...

ŘÁDÍ JAKO MEGERA
(zuřivá, zběsilá, zlá žena, fúrie, lítice)


Mykénský král Agamemnón jako vrchní velitel řeckého vojska dobýval Tróju. Mezitím v Mykénách svedl Aigisthos jeho ženu Klytaiméstru. Šťastným milencům nebyl návrat vítězného Agamemnóna vůbec po chuti, a proto jej nechali zavraždit. Otcovu smrt pomstil jeho syn Orestes. Zabil Aigistha i svou matku Klitaiméstru. Avšak za tento čin byl pronásledován bohyněmi pomsty - Allektó (Mstitelka), Tísifoné (Vytrvalá) a Megaira (Závistivá).

Byly to tři sestry a Římané jim říkali Furiae, z čehož vzniklo české slovo fúrie. Řekové jim říkali Erýnie. Sídlily v podsvětí (předpeklí) a měly za úkol pronásledovat a trestat vrahy, křivopřísežníky a zločince. Neznaly slitování, nepřipouštěly omluvy ani polehčující okolnosti, jako by se řídily starozákonným heslem "oko za oko, zub za zub". Jakmile se stal na zemi zločin, vydávaly se na svět zahaleny v mlhu. Tyto "dcery noci", černě oděné babice opásané rudou šerpou, měly místo prstů drápy, místo vlasů zmije, někdy byly zobrazovány i s pochodněmi v rukou. Bylo marné před nimi utíkat, každého provinilce dostihly. Vydávaly se totiž po stopě zločinu jako krvelačná zvířata, slídily po kořisti. Svým chováním si vysloužily i další jméno - Psice, i když se jim tak říkalo jen šeptem.

Jejich spravedlivému hněvu neunikl ani Orestes. Fúrie trvaly na tom, že je vrahem své matky a má být potrestán. Ostatní bohové však schvalovali jeho čin a chtěli ho osvobodit. Spor vyřešila bohyně Athéna prostřednictvím tzv. areopagu tj. soudní instituce, kterou nově zřídila. Areopag vynesl nad Orestem osvobozující rozsudek a vzal tím Fúriím vítr z plachet. Řekové jim pak lichotili jménem Eumenidky (Blahovolné), aby naznačili, že se Erýnie (Fúrie) přece jen daly usmířit a netrvaly na trestu.

- Mgr. Drahomíra Bodláková -

Literatura:
Fučík B., Pokorný J.; Zakopaný pes, Albatros 1992
Kovářová S.; Proč se říká 222x, Aida 2001

Dětský šachový turnaj

V neděli 7. srpna 2005 v Krasetíně u Kuchařů uspořádal spolek Černý pes 1. ročník Dětského šachového turnaje. Zúčastnilo se 6 místních dětí a jeden chatař. Účastníci si vylosovali pořadí. Turnaj se hrál systémem kolo vítězů a kolo poražených. To znamená, že prohrávající sehráli ještě kolo poražených, kde mohli bojovat o lepší umístění. Bylo to zajímavé srovnání schopností jednotlivých dětí, které si změřily síly ve vyrovnaných soubojích.

Turnaj vyhrál Lukáš Zábranský ze šachového oddílu "Dům dětí a mládeže Č. Budějovice". S vítězem svedla velmi vyrovnaný souboj vítězka kola poražených Katka Hůlková z Krasetína, která celkově obsadila druhé místo. Třetí místo v turnaji obhájila Anežka Valentová, rovněž z Krasetína. Spolek Černý pes se těší na účastníky příštího ročníku. Hrají šachy i děti z Holubova a z Třísova??? Snad ano!

- WJ -

Holubov 2005, 1. ročník Dětského šachového turnaje Holubov 2005, 1. ročník Dětského šachového turnaje

Letošní houbařský úlovek pana Jaroslava Melmera z Krásetína

Holubov 2005, houbařský úlovek pana Jaroslava Melmera z Krásetína Holubov 2005, houbařský úlovek pana Jaroslava Melmera z Krásetína

Politické glosy

Paroubek

Na první pohled jako cikán s fibromem na levé tváři v utahaných šatech. A jeho doprovod: Nezajímavá česká buchta, žádná lady. Prostořeký, přímočarý, nediplomatický, nepohledný, obyčejný člověk. A ještě k tomu člen partaje, která svou ideologií nemá potřebu snižovat naše daně a je ochotna naše peníze rozházet na všechno možné. Leč partaje, která stejně končí. Nová tvář, která nestojí za povšimnutí. Tak smýšlela většina z nás. Grossova prodloužená ruka, Grossova loutka, říkali novináři. Buldozer české politické scény, říká Topolánek. Stoupenci ODS jistě souzní s Václavem Klausem (MF DNES 16/7-2005: A/6-7): Paroubek je vyzrálý, pracovitý, má dětinské výroky a vůbec mu nejde o tuto zemi, ale jen o sebe a své stranické zájmy.

Ale zkusme se podívat na Jiřího Paroubka svobodně a bez ideologické deformace. Nečeká na stodenní hájení. Chytá se kormidla vypadlého z rukou ochromeného a oslabeného kapitána ČSSD, nastavuje směr dle skutečných potřeb všech bez ohledu na ideologie, srovná si rozhádané mužstvo, ujímá se velení korábu v našem rozbouřeném politickém oceánu, stává se prvním důstojníkem a usiluje o kapitánský post. Má respekt, je přímý, nestydí se za svoje křesťanské morální zázemí. Má odvahu jít do střetu s každou lží a pomluvou, ať je z jakékoliv strany. Má odvahu se pustit do problémů, které se zatím neodvážila řešit žádná vláda od Listopadu, jako je sociální, důchodová a zdravotnická reforma. Řešení hledá konsenzem bez zkostnatělého lpění na stranické ideologii. Neklaní se živým politickým modlám a hájí spravedlnost i proti falešným přesvědčením národa tolik pěstovaným opozičními stranami. A v tom jde bez ohledu na své preference či na preference své strany. A přesto boduje. U nás i v zahraničí. Takové politiky potřebujeme! Teď jen čekáme, zda mu nesrazí vaz CzechTek.


Klaus a EU

Základní problém dle Václava Klause je, zda bude Evropská unie mít systém nadnárodní nebo mezivládní. (MF DNES 16/7-2005: A/6-7) Systém nadnárodní (jako jsou USA), tedy jednotu nejen ekonomickou, ale i politickou, Václav Klaus odmítá, staví se proti evropskému občanství, nectí hymnu Evropské unie (Óda na radost) a zjevně ani ocenění za rozvoj evropské integrace, které novinářům ukázal nerozbalené. Pohled můj a mého táty považuje jednotu Evropské unie na úrovni OSN v malém jako nefunkční. Ekonomická jednota nestačí. Teprve jednota politická tvoří funkční a akceschopný celek.

Klaus žehrá na neochotu politiků sejít se na tato témata za zavřenými dveřmi. Klaus myslí, že to odmítají, protože neví, co by měli hájit. Ale může jít také o přesvědčení, že za zavřenými dveřmi debata nikam nevede. Sám Klaus pro možný a plodný kompromis alegoricky předpokládá konkláve v Sixtinské kapli. Nejspíš proto Jiří Paroubek považuje za přínosnou konfrontaci názorů na Evropskou unii před národem v televizi. To Václav Klaus odmítá, přestože se cítí být rozeným polemikem a diskutérem. To je škoda!


Klaus a terorismus

Podle Václava Klause prapříčinou terorismu v Evropě je ideologie multikulturalismu, tedy úsilí o promísení kultur, ke které jsme se i my připojili po Listopadu. Klaus ji považuje za špatnou, protože v jejím důsledku jsou potlačována základní občanská práva. Na rozdíl od individualizované imigrace podmíněné jazykovým a kulturním splynutím s úplným přijetím země, zvyků a jazyka je současná masová imigrace do Evropy s nárokováním si rozvinout zde své národní skupiny, své etnické zájmy... riskantní.

Po Listopadu k nám dovezená ideologie míšení kultur jako mírové řešení lidské společnosti mi nikdy nepřirostla k srdci. Zcela nezaujatě jen navíc dodávám, že multikulturalismus vede k příliš rychlému zpochybňování náboženských systémů, na kterých visí morální hodnoty. Morálka ztrácí svou kotvu a novou zatím nenachází. Proto důsledkem této ideologie míšení kultur je nejen rozvoj terorismu, ale i rozvoj egoismu, korupce, tunelování a jiného okrádání, jak se s nimi seznamujeme i u nás, kde díky několik desetiletí trvajícímu úsilí o morální devastaci národa máme pro to vynikající podmínky.


Vděčnost nejen komunistům

Prezident Václav Klaus poděkoval ultrapravicové a ultranacionalistické straně Národní sjednocení za podporu v jeho sporu s europoslanci, kteří jej kritizovali za jeho vztah k Euroústavě. Strana Národní sjednocení má ve svém programu úsilí o vystoupení České republiky z Evropské unie.


Bomby v Londýně

Bomby vyrobil arabský terorista studující chemii v Londýně. Obava, že to byl český Semtex se nepotvrdila. S ohledem na to, jakýmiže jsme to členy Evropské unie, se mi ulevilo.


Kupředu levá!

Komunisté v parlamentu prosadili nový zákon a díky němu definitivně spustili své vlastní internetové rádio. Hurá! Jsou jedinou politickou stranou s vlastním deníkem. Hurá! (MF DNES 16/7-2005: A/2) Co brání novému legálnímu Únoru? Al-Kaida u nás řádit nemusí. Vystačíme si sami!


Zůstane veřejnoprávní ČT svobodná?

Ředitel České televize Jiří Janeček oddlužil ČT, hospodaří vyrovnaně, i když spustil nový zpravodajský kanál ČT24, nabízí nové programy, ČT přibylo 47 tisíc koncesionářů a sleduje ji denně 30 procent diváků. V této situaci má ministr kultury Pavel Dostál (budiž mu věčná sláva) zájem o odvolání ředitele Janečka. Proč? Protože ve finanční tísni přistoupil na kompromis politiků, že nám zvýší koncesionářské poplatky, když se vzdá reklamy. Dostále, Dostále! Lepšího ředitele ČT nenajdeme, který by dokázal projít úskalím finanční nouze a nespadnout do područí politických stran!


Kdo ovládne Radu ČT

O Vánocích 2001 došlo k pokusu o přímé ovládnutí České televize politickými stranami. Nesmazatelně se v této době krize demokracie zapsal předseda rady Petr Štěpánek se svými horečnými telefonáty s politiky ODS. Situace pro většinu z nás zůstala nepřehledná. Útočníci se staly obránci a obránci prohlášeni za útočníky.

Petr Štěpánek odpovědný a nepotrestaný za desetimiardovou ztrátu našeho státu pro neohlídání zahraničních investic v TV Nova se nám dnes vrací? (RESPEKT 25/2005) My to zaplatili, Železný na tom vydělal a která strana ještě? Byl změněn zákon, aby mohli být zvoleni čestní a zodpovědní lidé. Zodpovědní lidé navrženi, ale politiky nevybráni. Tedy i Petr Štěpánek se nám přes změnu zákona vrací? Kterápak strana ho potřebuje, aby držela v šachu českou televizi?


ODS ve šlépějích Miloše Zemana

Byl to právě expremiér Miloš Zeman, který díky svým vulgárním bonmotům a urážkám u českého národa zabodoval a stal se premiérem. Gross si ověřil, že pozitivní billboardy vedou jen k zesměšnění. ODS dnes zkouší na Češích efekt billboardů s hrubými urážkami vládních politiků. (MF DNES 16/7-2005: A/3) Langerovi se to zdá být vtipné stejně jako jím vytištěný symbol kosočtverce místo kruhu z hvězdiček Evropské unie na modrém poli. Mirek Topolánek se snaží hrát si na bodrého politika. A tak Euroústavu nazve slovem "sračka" (nechť laskavý čtenář promine) a své slabé vystoupení v televizní debatě překrývá větou, že Jiří Paroubek dělal "prasárny". Stranu vulgárně urážející spoluhráče určitě volit nebudu. To už je dnes pro mne přijatelnější volit Balbínovu poetickou stranu. Ti ničím neškodí, jen naše hlasy úspěšně propijí. Asi budou mít za co!


Občanská politika

V tomto státě se nosí jen politika politických stran. Politika občanských sdružení je pociťována jako něco nepatřičného, i když je podmínkou stabilizace naší demokracie. Některým politikům to překáží, a tak by politická sdružení nejraději zakázali. Tito politici svým myšlením zůstali v komunistické éře, i kdyby byli prezidentem.


Noc dlouhých nožů

Při očekávaném červnovém totálním vítězství ODS mne výrok jejího předsedy mnoho neuklidnil.


CzechTek

Pokud kdokoliv z nás organizuje colikoliv pro více lidí, musí mít zajištěn zdroj kvalitní pitné vody, vybudované hygienické zázemí, musí mít smlouvu s majitelem pozemku, schválení od hygieny, zajištěn hasičský dozor a spoustu dalších formalit. A neobtěžovat sousedy třeba hlukem, ale i všímmožným. Organizátoři technopárty to nepotřebují. Zákony se na ně nevztahují? Nebo zákony chybí? Zdá se, že většina z nás hájí účastníky CzechTeku, a že zásah policie znamená konec demokracie v Čechách. Dokonce i Václav Havel se připojil. V tomto státě jsme si příliš zvykli, že legální ochrana proti hluku neexistuje. Nenechají tě spát, nemáš nikde zastání. Ale svoboda jednoho má končit tam, kde by mohla omezit svobodu druhého! To by měla být podstata demokratické společnosti! Policie měla rázně zakročit. Ale mlátit a kopat do ležícího? Policisté mají být bez emocí, ale jsou to také jenom lidé. Nesmí se však skrývat za černé uniformy. A překročí-li jedinci běžná pravidla hry, nepatří k policii. Politická rovina je jednodušší. Nepotlačíš, jsi vinen. Potlačíš, jsi také vinen. Všeho se dá politicky využít. Nebo zneužít. Jak se v tom mám v dnešní mediální džungli vyznat? Nejhorší vodítko je politická ideologie!


Pamět národa

Političtí vězňové komunismu nedokáží odpustit žádné naší vládě po Listopadu, že udělaly tlustou čáru za jejich utrpením. Bývalý předseda politických vězňů pan Stráský považuje vztah současných politiků k nim za výsměch jejich utrpení, zejména pro zákonnou ochranu jejich trýznitelů a vrahů. Když jsem seděl jako předseda první svobodné volební komise po Listopadu, přitočil se ke mně člen komise za komunistickou stranu se slovy: Pamatujte si, pane doktore, po rudé totalitě přijde modrá totalita." Odmítnul jsem to jako nesmysl. Ale proč ne. Myšlení otrokářů některým zůstalo a myšlení ustrašených otroků nám zůstalo též. Zájem o pravdivý pohled na komunistickou dobu není žádný. A kde selže paměť národa, hrůzy se vracejí.


Zákon a soud

Dne 7/8-2005 v živém vstupu v ČT ministr spravedlnosti oznámil, že soudkyni Horovou postavil mimo službu, protože spolupracovala s StB pod krycím jménem Sázava, což je ze zákona neslučitelné pro funkci soudce. Soudkyně Horová zažalovala ministerstvo vnitra. A tak nám nějak stojí proti sobě zákon a soudcové. Kdo asi zvítězí?


Svědomí

Svědomí je náš vztah k etickým zákonům do nás vložených a kultivovaných našimi vychovateli, a od puberty i námi samotnými. Věřící nepochybuje i o kultivaci samotným Bohem. S těmito etickými principy se seznamujeme v náboženské výchově jako s Božími zákony. Přirozené povědomí o nich je od nepaměti, Mojžíš je předal svému lidu pod horou Sinaj ve formě desatera a Ježíš Kristus je víceméně shrnul v jediném přikázání lásky: Miluj Pána svého z celého srdce svého... Miluj bližního svého jako sám sebe! (Mat. 22, 36-40)

Sigmund Freud označuje svědomí pojmem superego, které ovlivňuje nás (ego) a naše chování, ale i podvědomě ovlivňuje naše tělo (id) a jeho biologické funkce. Křesťanské myšlení víceméně ztotožňuje svědomí s Božím duchem ovlivňujícím naše chování. Křesťanské svědomí je zavěšeno na Bohu, který je konečným kriteriem našeho chování. Sekularizovanému svědomí chybí zavěšení na Boha. Kriteriem svého chování jsem si sám sobě. Já sám sobě určuju a nanejvýš ještě autorita mých rodičů a vychovatelů vstřebaná do mého svědomí určuje, které mé konání je dobré a které špatné. Kriteriem mého chování není milující Bůh. Kriteriem mého chování jsem já sám sobě. To je současný humanitární přístup k morálce, který však ve své účinnosti bez zevního zavěšení je omezen.

Ježíš Kristus opakovaně vybízí k pokání a k pokornému poznání naší nedokonalosti v oblasti naší morálky a našeho svědomí. Všichni víme, že stačí jen jednou překročit zákon a vzít si to, co mi nepatří, a nebýt za to potrestán. Své chování omlouvám a najednou nevím, proč nepřekračovat zákon a nebrat si to dále. Chybí-li zevní autorita, tak jak je to dnes běžné, je naše náprava obtížná.

Zevní autoritou by mohl být zákon, nikoliv Boží, ale civilní. Je tu však jedno úskalí: Bude-li tvořit zákon zloděj, bude normální krást. Někdo namítne, že máme také nějakou morální tradici. Ano, ale konzervativismus se dnes moc nenosí. A je náš liberalismus dnes ještě vůbec liberalismem nebo zvůlí?

A tak všechny církve jsou vlastně svědomím národa. A čím poctivěji hrají svoji roli, tím více jsou pronásledované. Dnes jen mnohem rafinovaněji.

- MUDr. Bohumír Šimek -

Fotbalový turnaj SK Holubov

Sportovní klub Holubov, logo Jako již tradičně se první srpnovou sobotu konal fotbalový turnaj o putovní pohár SK Holubov.

Zúčastnily se:

Sokol Křemže - loňský vítěz a velký favorit turnaje
Dynamo Světlík - nováček turnaje
FK Nová Ves - Brloh - tradiční účastník a černý kůň turnaje
SK Holubov - toužící po několikaleté pauze po vítězství v turnaji

Výsledky a statistika

První utkání SK Holubov - Dynamo Světlík 3 : 3 (poločas 2 : 2)
branky za Holubov vstřelili - Hassan El Asaad, Zdenek Pelech a Tomáš Franěk.
Na penalty vyhrál Holubov 2:1 a tím postoupil do finále.

Za SK Holubov odehráli celý turnaj - Jakub Hůlka, Michal Trost, Zdeněk Pelech, Milan Bušta, Martin Pliška, Robert Štědronský, Jiří John, Zdeněk Kudláček, Hassan El Asaad, Tomáš Franěk, Jiří Dočkal, Marian Sciranka.

Holubov 2005, SK Holubov Druhé utkání Sokol Křemže - FK Nová Ves 3 : 1 (poločas 2:1)
Vložené utkání starých pánů SK Holubov - Sokol Pouzdřany vyhráli omlazení hosté z Moravy 2:1, branku za Holubov vstřelil Luboš Bušta. Před začátkem utkání předali zástupci SK Holubov upomínkové dárky pánům Petru Gondekovi, Václavu Bartošovi a Janu Chromému, kteří v letošním roce oslavili padesátiny.

Utkání o 3. místo FK Nová Ves - Dynamo Světlík 3 : 3 (poločas 2:1)
Na penalty vyhrála 2:1 Nová Ves a obsadila celkově třetí místo, čtvrtý skončil nováček ze Světlíka.

Finále SK Holubov - Sokol Křemže 2 : 1 (poločas 1 : 0)
Branky za Holubov vstřelil Jiří John 2. Překvapivý výsledek se zrodil po velmi zodpovědném přístupu domácích k tradičnímu derby.

Nejlepším střelcem turnaje se stal se třemi brankami J. Ševčík z FK Nová Ves.

Konečné pořadí

  1. SK Holubov
  2. Sokol Křemže
  3. FK Nová Ves - Brloh
  4. Dynamo Světlík

- František Kroiher, president SK Holubov -

Sportovec Podkletí

Dne 30. 7. 2005 se uskutečnil v Holubově triatlon pod názvem SPORTOVEC PODKLETÍ. Soutěžilo se na tratích 900 m plavání, 22 km kolo, 4,5 km běh. Plavaly se tři okruhy v koupališti. V plavecké části byl nejrychlejší F. Dvořák (12:30 min), za ním následovala skupina ve složení V. Zajíc, R. Řebřina a M. Valtr. Všichni se na 7 km sjeli a tak i přijeli do cíle. To se jelo na trati Holubov, Chlum, Rojšín, Brloh a zpět. O vítězi rozhodla běžecká část, ve které byl nejrychlejší M. Valtr (Triva Praha). Ta se běžela směrem na Dívčí Kámen a zpět. Za ním se ztrátou 30 sec na druhém místě přiběhl R. Řebřina (SCV Blatná) a na třetím místě dokončil F. Dvořák (Šu Tri). Závodu se zúčastnilo 53 závodníků (pět žen). Nejstarší byl V. Mauer (1934).

Holubov 2005, Sportovec Podkletí Holubov 2005, Sportovec Podkletí

Výsledky muži:

1.M. Valtr (TRIVA Praha)1:04, 06
2.R. Řebřina (SCV Blatná)1:04, 38
3.F. Dvořák (Šu Tri)1:05, 25

Výsledky ženy:

1.M. Procházková (TC Vaněk, J. Hradec)1:09, 44
2.J. Candrová (BH triatlon Č.B.)1:10, 48
3.J. Matlášková (TRIO Holubov)1:27, 35

Platnost občanských průkazů

PLATNOST OBČANSKÝCH PRŮKAZŮ

Občanským průkazům bez strojově čitelných údajů končí platnost podle doby vydání dokladu, a to v následujících termínech:

Občanské průkazy vydané

do 31. 12. 1994 - konec platnosti dne 31. 12. 2005
V těchto občanských průkazech je vyznačena doba platnosti "bez omezení" nebo "platnost prodloužena bez omezení".
Doporučujeme žádat o výměnu v průběhu celého roku. Předejdete tak dlouhému čekání v posledních měsících roku 2005.

Občaské průkazy vydané

do 31. 12. 1996 - konec platnosti dne 31. 12. 2006
do 31. 12. 1998 - konec platnosti dne 31. 12. 2007
do 31. 12. 2003 - konec platnosti dne 31. 12. 2008
Výměna se týká pouze občanských průkazů bez strojově čitelných údajů!

Občanské průkazy se strojově čitelnými údaji platí po dobu v nich uvedenou.

INFORMACE

MO ČRS Křemže
pořádá
dne 24. září 2005 (sobota)

5. ročník rybářských závodů na rybníku v Holubově.


Kapr obecný, ilustrace

Program:
1.prezentace závodníků a losování8:00 - 9:00 hodin
2.I. kolo závodu9:00 - 11:30 hodin
 II. kolo závodu13:00 - 15:30 hodin
3.vyhlášení výsledků a předání cenod 16:00 hodin

Letošní ročník je jubilejní, a proto je pro závodníky připravena dolovná s grilovaným seletem v místě závodu.

Podmínky:
lov na jednu udici s jedním nebo dvěma návazci (jednoháčky)
vnadění a přikrmování není dovoleno
zákaz lovu přívlačí
nástrahy živočišného (rybička do 5-ti cm) nebo rostlinného původu (dle úvahy závodníka)
chytá se za každého počasí

Jednotné startovné pro členy i nečleny je 100,- Kč při prezentaci.
Občerstvení v místě je zajištěno.

Sponzoři:
Rybářské potřeby - Křenek Radek, Vodňany
Pokrývačství - Filip Kudláček, Křemže

Upozornění:
Po nasazení ryb bude rybolov zakázán až do doby konání závodu.

Bližší informace na bodovacím listu při prezentaci nebo na tel. p. Pešl: 606 174 953.

- Srdečně Vás zve výbor MO ČRS Křemže -


VÝTVARNÝ KROUŽEK PRO DĚTI OD 5 D0 8 LET

Zveme Vás na kroužek, který je určen dětem s nadšením a spoustou fantazie pro výtvarné tvoření. Budeme hodně kreslit, stříhat, lepit, používat nejrůznější materiály a techniky, při kterých se děti dokonale vyřádí.

Zápis: 20. září 2005 v 17 hodin
Kroužek: každé úterý 17-18 hodin v Křemílku
Paušální poplatek 100 Kč + 17 hod. á 20 Kč / 1. pololetí

Děti si přinesou vlastní nůžky, přezůvky a pití.

Na všechny tvořivé děti se těší:
Jana Bartošová, tel. 380 741 350, e-mail: janabart@quick.cz
Alena Nováková, tel. 380 741 099, e-mail: alena.kol@tiscali.cz


Další informace :
Observatoř Kleť
Lanová dráha Kleť
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Holubovský zpravodaj
Vydává Obecní úřad v Holubově
Zodpovědná redaktorka: Marie Svobodová
Tisk: ARTYPA Holubov, spol. s r.o.
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex s.r.o.© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 12. října 2005 : TOPlist 0