ARCHIV 2001  1  2  3  4  5  6 7 8 9 10 11 12
Holubovský zpravodaj - Křemežsko

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Červenec 2001 - Číslo 7 - Ročník 11

prohlížení tohoto čísla ve formátu pdf (318 kB)Z jednání rady obce a zastupitelstva obce

které se konalo 28.6.2001 U Kuchařů v Krásetíně.

Po schválení programu jednání byla předložena zpráva starosty o činnosti OÚ a OZ, většina bodů této zprávy byla již zveřejněna v předcházejících číslech našeho zpravodaje, proto pouze doplňujeme.

Dalším bodem jednání bylo schválení - Jaroslav Franěk, starosta obce -

Čistírna odpadních vod a kanalizace

Holubov 2001 - Čistírna odpadních vod a kanalizace 11 Po půl roce práce na výstavbě ČOV a kanalizace v Holubově můžeme konstatovat, že práce postupují dle harmonogramu. Pro občany, které tato problematika zajímá, je popisován každý měsíc ve zpravodaji průběh stavby. Dnes bych chtěl jenom upozornit, že je dokončena vlastní stavba čistírny a je předána dodavateli technologie firmě KUNST spol. s.r.o. Hranice. Tato firma dokončí montáž technologie do konce měsíce srpna, kdy budou zahájeny provozní zkoušky.

Od září 2001 již bude možno napojovat veškeré odpadní vody na veřejnou kanalizaci.
Zde bych chtěl vyzvat občany ke společnému jednání v postupu, který se týká napojování jednotlivých domů na veřejnou kanalizaci a vyřazování septiků a žump.
Závěrem mi dovolte, abych požádal všechny občany, návštěvníky Holubova a stavbaře, kteří u nás pracují o trpělivost a vzá jemnou toleranci při výstavbě kanalizace a přeji všem příjemné prožití dovolených a dětem pěkné prázdniny.

Váš starosta Jaroslav Franěk

Den s Lesy České republiky na hradě Dívčí Kámen.

Holubov 2001 - Den s Lesy ČR na hradě Dívčí Kámen 1 První den prázdnin (30. 6. 2001) proběhla na zřícenině hradu Dívčí Kámen akce pro děti předškolního i školního věku pod názvem "Den s Lesy České republiky". Pořadatelem byla z pověření Generálního ředitelství Lesů České republiky, s.p. se sídlem v Hradci Králové Lesní správa Český Krumlov.

Začátek trasy, na které děti soutěžily v pěti disciplínách, byl u železniční stanice Třísov, cíl pak na hradě Dívčí Kámen, kde si děti poté, co absolvovaly všechny disciplíny a dostaly drobný dárek, opekly na připraveném ohni párek a mohly se spolu s rodiči osvěžit v blízkém stánku.

Díky pěknému počasí byla cesta na hrad příjemnou procházkou, kterou nepokazily ani všetečné dotazy pořadatelů co že je toto za list, který pták je na obrázku, či házení míčků na cíl nebo šplh po laně.

Odměnou po občerstvení bylo pro malé diváky divadelní vystoupení skřítků v jedinečném prostředí na nádvoří hradu, kterému předcházelo losování deseti hodnotných cen. Vítězem se mohl stát každý, kdo prošel celou trasou a získal pět razítek. Takže bez ohledu na znalosti si někteří odnesli domů deštník, jiní tričko a další batůžek s nožíkem a pastelkami.

Všechny pak zaujalo vystoupení souboru Kvinterna Dr. Hany Blochové z Č. Krumlova, který zahrála zazpíval písně z doby, kdy na hradech podobných Dívčímu Kameni byl život v plném proudu. Neméně zajímavým bylo vystoupení tanečního souboru Chorea Historica, který za doprovodu Kvinterny předvedl tance z burgundských a katalánských dvorů. Na úplný závěr se v podhradí konala diskotéka rádia Faktor, takže i milovníci jiného žánru si (pokud vydrželi až do konce) mohli přijít na své.

Holubov 2001 - Den s Lesy ČR na hradě Dívčí Kámen 2 Holubov 2001 - Den s Lesy ČR na hradě Dívčí Kámen 3

Věřím, že podobnou akci, která přibližně 120-ti dětem a jejich rodičům zpříjemnila sobotní den, budeme zase někdy opakovat. Je potřeba učit lidi jak se chovat v přírodě, co do přírody patří a co ne, budovat kladný vztah dětí k hodnotám ať už těm, které člověk vytvořil, nebo k těm, které nám byly dány. Nebudeme se pak možná tak často setkávat s pohozenými odpadky po lese, se zničenými památkami nebo novými věcmi, které měly sloužit dlouhá léta všem, ale svévolí několika jedinců byly zničeny. Učit děti vážit si práce druhých i toho co nám zanechaly generace předků je důležité. Učit je chování v naší krásné přírodě a úctě k památkám, kterými se málokterá země může pochlubit je neméně důležité. Snad jsme k tomu trochu přispěli.

Závěrem tohoto zamyšlení chci těm, kteří se na sobotní akci podíleli, poděkovat.

Děkuji tedy:
revírníkovi panu Dudovi, starostovi obce Holubov panu Fraňkovi, firmě Václava Cypra, panu Hájkovi za občerstvení, horské službě Kleť, rádiu Faktor, obvodnímu oddělení policie ČR ve Křemži, MUDr. Jitce Lukáčové, divadlu Minaret, souborům Kvinterna a Chorea Historica a všem kolegům z LČR, kteří se akce zúčastnili.


Ing. Jan Zasadil, lesní správce

Citáty a zamyšlení

"Nést dál zášť je jako dostat smrtící žihadlo od jediné včely."
William H. Walton


Zlobíte se na někoho pro něco, co se stalo před týdnem, před měsícem, před rokem? Nesete si s sebou nějakou zášť? Ale proč? Minulost stejně nezměníte, tak nač si kazit další den? Odpusťte, zapomeňte a jděte dál. Neztrácejte čas a energii něčím, na čem už vůbec nezáleží.

"Vnímejte věci, jaké jsou a nedejte na jiné lidi."
Chuang Po


Co se stane, když vidíte věci jinak než vaši přátelé? Není jednoduché věřit vlastnímu vnímání, když lidé, na kterých vám záleží, s vámi nesouhlasí. Není jednoduché trvat na svém názoru, když jiní tvrdí, že se mýlíte nebo že jste blázen. Snadnější je ustoupit a vzdát se svého názoru. Člověk se tak však postupně vzdává i své svobody, i sám sebe.

- Marie Hrušková -

Naše školička

Jedenáct předškoláků se loučilo s Mateřskou školou Holubov. Holubov 2001 - Mateřská škola na konci školního roku 1

29. června 2001 skončil pro předškoláky školní rok a tím i konec docházky do mateřské školky v Holubově. Do Základní školy v Holubově odchází 11 dětí, z nichž jsou čtyři chlapci a sedm holčiček - tentokrát jsou pouze z Holubova a Třísova.

Na slavnostním rozloučení s předškoláky a jejich rodiči, některými prarodiči, za přítomnosti pana starosty a paní ředitelky ZŠ Holubov bylo krom jiného vysloveno velké přání paní učitelek a dalších zaměstnanců MŠ, aby děti na hezké chvilky prožité v naší MŠ vzpomínaly rády, uchovaly si ji ve svých hlavičkách, aby poznatky získané ve školce byly dobrým startem do 1. třídy a aby jejich srdíčka byla naplněna bezstarostností a sluníčkem.

Poslední den školního roku jsme se zeptali našich téměř školáků na méně obvyklé otázky. Jejich reakce byly následující:

Holubov 2001 - Mateřská škola na konci školního roku 2 Co by se stalo, kdyby mamka neuvařila ?
- Šli bysme do Triobaru.
- Tak uvaří.

Co bys dělala, kdyby ses ztratila ve městě?
- Hledala bych cestu domů.
- Sehnala peníze od hodný paní a šla na autobus,

Je zdravější řízek nebo čokoláda?
- Řízek
- v řízku je maso, je zdravý a čokoláda je sladkost.

Co musíš dělat každý den?
- Čistit si zuby, pracovat, uklízet, mejt schody, boty. Taky musíme obědvat a spát.

Co znamená, když se řekne „Dostal jsem dnes botičku" ?
- Že řidič blbě zaparkoval a policajti mu dají na kolo žlutou botičku,

Co se ti líbí nebo nelíbí na dospělých?
- Když se hádají.
- Když kouří a mluví sprostě.

Co znamená, když se řekne "Dostal jsem housera"?
- Že ho bolí záda.

Kdo je blondýnka a kdo brunetka?
- Blondýnka jsem já a brunetka je paní uklízečka.

Co je to Křemežský veletrh?
- To je centrifuga, autíčka, co se s nima nabourává a oblečení od Vietnamců.

Kdo je paní Dagmar Havlová?
- Jo, to je presidentka, dívám se na zprávy.

Co je to politika?
- To je pořad o vládě a o srandách.

Víš, jací lidé žijí v Americe?
- Ano - Romové, Češi, černoši nebo běloši.

- Hana Bezděková, ředitelka MŠ -

Okénko do minulosti

Ještě k lanovce na Kleť a jejímu výročí.

Za 40 let provozu přepravila lanová dráha na Kleť úctyhodné množství návštěvníků z domova i ze světa.
Podklady jsou čerpány ze zápisů obecní kroniky Holubova.

Za těmito čísly se jistě skrývá hodně lidské práce, zodpovědnosti a také starostí, které přepravovaný turista ani nevnímá , ani nepozná.

Přejeme ještě hodně ukázněných návštěvníků jak lanovce, tak Kleti.

- Ivan Svoboda, kronikář -

Vítání nově narozených občánků

Holubov 2001 - vítání občánků  1 V sobotu 23. června 2001 dostavilo se 8 našich nejmladších občánků na Obecní úřad v Holubově k slavnostnímu aktu vítání do života.

O zpestření této akce se postarala paní Jaroslava Němečková s dětmi ze školní družiny.

Starosta pan Jaroslav Franěk, ve svém projevu přivítal do obce tyto nově narozené občánky.

Holubov 2001 - vítání občánků  2 Holubov 2001 - vítání občánků  3

M L S Á N Í

Holubovský zpravodaj - mlsání, ilustrace Pro červencové číslo holubovského zpravodaje nám své vyzkoušené recepty nabídla slečna Jana Zemanová z Holubova:

KVĚTÁK PO ČÍNSKU
Květák povaříme asi 10 minut ve slané vodě, rozebereme na růžičky osmahneme na cibulce, přidáme, koření kari, čili, zázvor, lisovaný česnek (asi paličku), 1 vajíčko a trochu sojové omáčky. Na talíři posypeme strouhaným sýrem a podáváme s rýží.

KVĚTÁKOVÝ NÁKYP
Do vymazané zapékací misky poklademe syrové brambory (2/3) nakrájené na plátky, osolíme a okmínujeme, 1/3 brambor si nastrouháme najemno, smícháme s bílým jogurtem, strouhaným sýrem, osolíme a přidáme pepř a kopr. Na brambory navrstvíme květák povařený na růžičky a směs strouhaných brambor s jogurtem. Ozdobíme cibulí, rajčaty, pažitkou a potřeme olejem. Před dopečením posypeme nastrouhaným sýrem.

Já jsem pro vás připravila taky jednu dobrotu, pro letní večeři:
SALÁT Z KUŘECÍCH ČI KRŮTÍCH PRSÍČEK
Maso nakrájíme na hranolky a naložíme do marinády ze sojové omáčky, medu a steakového koření a necháme uležet nejméně 2 hodiny, pak maso necháme okapat a orestujeme na malém množství oleje.
Na mísu rozložíme listy hlávkového salátu, salátovou okurku nastrouháme na kolečka, papriky (všech barev) na nudličky, rajčata na osminky, přelijeme zálivkou z citrónové šťávy, oleje, soli, pepře a francouzské hořčice. Na takto připravenou zeleninu rozložíme horké hranolky opečeného masa a podáváme s pečivem.

Přejeme Vám dobrou chuť
- MS -

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI

K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU
BLAHOPŘEJEME

NAVŽDY JSME SE ROZLOUČILI

Krásetínská slavnost

Jako každým rokem i letos se sešli občané Krásetína a okolí, aby vzpomněli na tragické události roku 1942 a uctili památku popravených krásetínských občanů.

U památníku na návsi položili věnce zástupci Obce Holubov a Sboru dobrovolných hasičů Krásetín. Po projevu starosty pana Jaroslava Fraňka a bohoslužbě slova pátera Andreje Urbice zahrála přítomným dechová hudba.

-redakce-

Krasetín 2001 - Vzpomínka na tragické události r. 1942


Další informace :
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Hrad Dívčí Kámen
Průvodce naučnou stezkou Třísov - Dívčí Kámen - Holubov
Vltava
Kleť
Lanová dráha Kleť


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Křemežsko
Vydává Obecní úřad Křemže, náklad 500 výtisků.
330200291
Zodpovědný redaktor: Zdeněk Hořejší
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex a. s..© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 10. července 2000 : TOPlist 0