ARCHIV 1998  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12
Holubovský zpravodaj - Křemežsko

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Červen 1998 - Číslo 6 - Ročník 8


Zpráva z jednání obecního zastupitelstva

pracovní jednání OZ se konalo 20.5.1998 na OÚ v Holubově.

Jedním z nejdůležitějších bodů jednání bylo projednání smlouvy o částečné úhradě neinvestičních nákladů pro naší základní školu. ZŠ v Holubově bude v příštím školním roce navštěvovat pravděpodobně 45 dětí. Podle platných předpisů mají být tyto děti rozděleny do tří tříd. Přesto nás školský úřad v Českém Krumlově informoval, že v rámci úsporných opatření obdrží škola peníze pouze pro dva pedagogické pracovníky. Protože se nepodařilo dohodnout jinak, a protože si OZ uvědomuje, že pro zachování kvality výuky jsou přínosnější třídy tři s menším počtem dětí, rozhodlo OZ tuto smlouvu schválit a dokrýt ve školním roce 1998/99 částku 100.000,-Kč na mzdové prostředky. I toto je jeden z důvodů, proč bychom byli rádi, aby děti z celé obce a okolí navštěvovaly naší školu. Jsme přesvědčeni, že její kvalita je srovnatelná s ostatními školami.

V dalším jednání bylo OZ informováno o:

-Jaroslav Franěk, starosta obce-


Anketa v naší školičce

Prázdniny se přibližují a v naší školičce je rušno. Čekají nás výlety, pohádka, soutěže, mimo jiné i návštěva předškoláků ve škole.
Jestli se děti těší či netěší do 1. třídy a zda-li si vzpomenou na mateřskou školu, posuďte sami:

1. Co se ti v MŠ líbilo, nelíbilo, po čem se ti bude stýskat?
2. Na co se těšíš do školy?

Harš Petřík
1. Bude se mi stýskat, protože si ve škole už nebudu hrát, nelíbilo se mi spaní ,ale moc rád jsem si tady hrál.
2. Do školy se těším proto, že budu chodit do družiny.

Kudláček Vojtík
1. Nejvíc se mi líbily stavebnice a mě se bude stýskat po hrách a hračkách.
2. Do školy se nejvíc těším na pastelky, že s nima budu moct kreslit a na učení - hlavně na matiku.

Pokorný Honzík
1. Bude se mi stýskat po učitelkách, po legu, ale já sem budu chodit na návštěvy hned po škole. Škoda, že už nebudu v poledne poslouchat pohádku.
2. Já se budu těšit nejvíc, protože se naučím podepsat, číst a oni tam mají koberec a na něm se dá jezdit s autíčkem a na to se těším

Vaněk Pavlík
1. Líbily se mi auta a hračky, nelíbilo se mi tady cvičení a bude se mi stýskat po všech hrách.
2. Nejvíc se těším, že budeme chodit na hřiště a dál nevím.

Čížková Markétka
1. Líbilo se mi kreslení, skládání puclí, ale nevím co se mi nelíbilo ani nic.
2. Těším se, že budu sedět s kamarádkou v lavici, že se naučím psát a číst.

Dlouhá Hanička
1. No tak, líbily se mi pucle a nelíbily se mi auta, protože kluci s nima dělali křik. Bude se mi stýskat po Anetce a Míše.
2. Zajímá mě jakou budu mít paní učitelku , jaká bude a těším se na kamarádku Janičku ze druhé třídy.

Hůlková Kačka
1. Ve školce se mi líbilo kreslení a jak k nám přijelo divadlo.
2. Nejvíc se těším na Kubíka a na učení

Pešlová Milenka
1. Nejvíc se mi líbilo kreslení, pucle, ale nechutnalo mi kakao a některé pomazánky. Bude se mi stýskat po hračkách.
2.Do školy se těším, protože budu velká, naučím se znát hodiny, psát, číst a už nebudu mít na plavání vestu

Schoberová Kamilka
1. Já jsem se těšila, když byl apríl. To je sranda. Nelíbily se mi rvačky kluků, že se prali a nechutnalo mi tlustý maso.
2. Do školy se těším hlavně proto, že se tam odpoledne nespí. A až budu dostávat samé jedničky.

Šimečková Lenka
1. Ve školce bylo nejlepší modelování a nelíbily se mi vycházky, protože mě potom bolely noh y.
2. Do školy se těším, že už umím psát a číst a u zápisu mi dali omalovánky.

Vitková Janička
1. Ve školce se mi líbily kamarádky, že jsme si tu hrály a líbilo se mi spaní. Nechutnalo mi tady jídlo, jenom chleba s paštikou.
2. Do školy se těším na kamarádky, že budu chodit do družiny.

Vondráková Zuzanka
1. Ve školce se mi líbilo, skládala jsem si pucle, ráda jsem si hrála s Lenkou a Martínkem. Nelíbila se mi tady auta a někdy taky jsem tu nerada jedla.
2. Těším se na učení, že budeme chodit na procházky a že už budu velká.

Bromová Verunka
1. Mě se tu líbil krámek, modelína, molitanové kostky a korálky. Nelíbila se mi tu auta, protože když s nima kluci jezdili, byl to „rambajz".
2. Ve škole se těším na Péťu, to je kamarád a do školy budu jezdit na kole.

- Jana Jungbauerová, učitelka MŠ Holubov -


HBC HOLUBOV

Skončila hokejbalová sezóna , a proto by stálo za to, zhodnotit její průběh. Po vydařeném vstupu do 3. okresní soutěže, o kterém jsme informovali v minulém článku , jsme se až do poloviny sezóny pohybovali v klidném středu tabulky. Vstup do druhé poloviny sezóny nebyl pro naše mužstvo nejšťastnější. Po několika prohrách jsme se propadli až do sestupových vod, odkud se nám už nepodařilo dostat zpět nahoru. To znamená, že naším konečným umístěním ve 3. okresní soutěži bylo 8. místo, které mohlo být pro někoho zklamáním. Podíváme-li se na to i z druhé strany: první sezóna bez stálého trenéra, oslabení o hráče, kteří si během sezóny odpykávali základní vojenskou službu a samozřejmě některá zranění, potom není naše umístění nejhorší.

Koncem sezóny jsme se zúčastnili také dvou turnajů:Týnského a Čejkovického poháru. Týnský pohár byl kvalitně obsazen , a proto by se 3. místo dalo považovat za náš dosavadní největší úspěch. Poslední akcí byl Čejkovický pohár, na kterém jsme za účasti šesti mužstev naší soutěže obsadili pěkné 2. místo.

Čeká nás letní příprava. Její hlavní náplní bude mimo jiné i shánění posil a stálého trenéra, který je nezbytnou součástí každého mužstva.

Závěrem něco málo ze statistik. Za sezónu 97/98 mužstvo HBC Holubov sehrálo 50 zápasů (včetně turnajů a přípravných zápasů), z nichž 23 bylo vyhraných, 22 prohraných a 5 remíz. V těchto zápasech jsme nastříleli 180 branek a 158 jsme jich obdrželi. Kanadské bodování viz. tabulka.

-Pavel Hruška-


Rock v Holubově

V našem okolí působí mimo jiné rocková skupina BONE ORCHARD. Její začátky se datují od roku 1993, kdy skupina začala zkoušet v sestavě Jindřich Švorc, Petr Ouško, Marek Verner v areálu pionýrského tábora v Holubově. Následně jsme byli donuceni změnit klima a začali zkoušet na statku rodiny Lórů v Pasíčkách, odkud po půl roce odcházíme do suterénu holubovské požární zbrojnice. Po personálních změnách, kdy do kapely přišel Radim Verner a Markéta Vítková, jsme začali koncertovat převážně po jihočeském kraji. Po mnoha úspěšných vystoupeních se naskytla šance natočit demosnímek v profesionálním nahrávacím studiu v Ostravě. Natočený materiál vyšel v omezeném množství na kazetách a distribuován byl jak samotnou kapelou, tak hudebnímu agenturami. Zájem o kazety přicházel z celého světa (Brazílie, Costa Rica, Rusko, Turecko, Madársko, Malajsie atd.) Na základě tohoto ohlasu a příznivých recenzí se podařilo vydat jednu píseň na CD kompilaci českých metalových špiček.

V současné době skupina opět změnila působiště, po nabídce pana starosty Fraňka, začala zkoušet v prostorách bývalé kotelny holubovského sálu, za což mu touto cestou znovu chceme poděkovat.

Do budoucna by chtěla kapela natočit nový materiál, který inklinuje k vesmírné tématice. Vše však závisí na finanční podpoře sponzorů. Na závěr ukázka z textové tvorby skupiny z období prvního demosnímku. (kontakt: Vlasta Ventura, +420 380 742 004)

AS HEAVEN FALLS (Když nebesa padají)
Šedivý příval soumraku, / proudí do prohřátého vzduchu / a z ohně šlehá krvavý reflex, / v mé duši taje tichá hudba / a nekonečný hlas ticha / umírá v ozvěnách. / A když temná mlha stíny na pusté / hřbitovy, kříže ční nad tu scénu / - vypadají jako načrtlé. / Obloha nad zemí je jako velká těžká klenba, / červeně hořící západ slunce je jako obrovská brána. / Záře věčných světel v chrámových lampách / osvětlují červené fresky zdí a oltářní řezby, / na plačícím mramoru leží slzavá rosa, / kostry stromů se halí do šedivých plášti. / A nebesa padají / mraky se rozplývají v mořích / nehybná obloha se sklonila přes bolest / přes bolest země.


Slovo lékaře

Dnes si dáme slovo o nedostatku sebevědomí. Mindráky a nedostatek sebevědomí nejsou jen naším osobním problémem, ale jsou spíše též problémem rodinným či rodovým, a ve svých důsledcích i celospolečenským.

Základem je způsob výchovy v rodině, kdy rodiče častěji vyzdvihují nedostatky nad přednostmi dítěte, nešetří potupnými nadávkami dítěti při jeho běžných nešikovnostech a naopak šetří pochvalou, když se mu něco povede. Svoje nedostatky dítě vnímá samo, a proto mu je nemusíme zdůrazňovat. Dítě samotné mrzí, že se mu něco nepovedlo. Ale když se mu něco podaří, potřebuje pochvalu v každé maličkostí. A ne ho zpražit, že se mu to povedlo stejně jen náhodou. Dítě je tím přesvědčováno o svých neschopnostech. Bolestné je, že se mu toho dostává od těch, které má rádo. Pracně si samo musí uvědomovat svoje úspěchy, které má pak tendenci přeceňovat. Dítě se rozvíjí neharmonicky, místo svými dovednostmi, upoutává své vychovatele zlobením, skutečnými, ale i předstíranými neúspěchy.

Vyvíjí se tak osobnost s poruchou sebehodnocení. Na jedné straně trpí nedostatkem sebevědomí a na straně druhé své schopnosti přeceňuje. Má blízko k šikaně, užívání drog, k destruktivním společenským organizacím. V dospělosti si pro život vybírá méně kvalitního partnera a rád se organizuje v extremistických skupinách či stranách. Někdy se jeho činnosti pohybují na hraně zákona, může být prostým kriminálníkem, členem organizovaného zločinu nebo teroristické skupiny. Ale také se může dobře uplatnit jako dozorce ve vězení a v dalších zvláštních zaměstnáních, snaží se dostat k policii nebo ostraze objektů a alespoň v koutku duše usiluje být vedoucím extremistické skupiny nebo předsedou extremistické strany. Potřebuje se zaštiťovat silou stejně smýšlejících, skupiny, strany. Správnost jejich myšlení nekriticky přeceňuje. Svobodné myšlence nedůvěřuje usiluje o likvidaci demokracie a při určité souhře okolností se stává diktátorem.

Nic nedědíme spolehlivěji než způsoby rodinné výchovy. Zamindrákovaní rodiče vychovávají zamindrákované potomky. Jak rozetnout tento nekonečný uzel? Pokud mám nedostatek sebevědomí musím si to nejprve uvědomit. Pak mohu usilovat o pravdivý pohled na sebe a postupně posilovat své sebevědomí. Pozor jen na mnohé falešné cesty, které jsou dnes různě organizované a velmi propagované, a místo ke slibovanému sebevědomí a harmonii vedou k větší závislosti.

Při výchově je lépe děti podněcovat pochvalou při sebemenším úspěchu od batolecího věku až do samostatnosti a vědomě se snažit neupozorňovat je na jejich neúspěchy. Výtek, které si včas neuvědomíme, zbude dost. Každý dobrý skutek hned pochválíme a špatný skutek pokáráme jen tehdy, když byl špatný úmyslně. I v našem kárání je lépe se omezit na větu: „Nějak se ti to nepovedlo" , a víc o tom nemluvit.

Až se to v rodinách naučíme a budeme mít více času na pochopení, pochvalu a polaskání, bude v tomto státě více demokracie a méně terorismu.

- Dr. Šimek -

Dodatek k minulému článku

Omlouvám se všem čtenářům a zejména paní MUDr. Hašové za nesprávný údaj ohledně ukončení registrace mladistvých. Registrace u praktického lékaře pro děti a dorost je automaticky skončena v měsíci, kdy mladistvý dosáhne věku 19 let. Od tohoto měsíce pojišťovny za něj neplatí praktickým lékařům, dokud se u některého praktického lékaře pro dospělé mladistvý nezaregistruje.


Společenská kronika

BLAHOPŘEJEME

NAVŽDY JSME SE ROZLOUČILI


INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Křemežsko
Vydává Obecní úřad Křemže, náklad 500 výtisků.
330200291
Zodpovědný redaktor: Zdeněk Hořejší
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex a. s..© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 20. dubna 2000 : TOPlist 0