ARCHIV 2005 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Holubovský zpravodaj - hlavička - 2002

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Červen 2005 - Číslo 6 - Ročník 11

prohlížení tohoto čísla ve formátu pdf (893 kB)Zpráva z jednání zastupitelstva obce

Zpráva z jednání zastupitelstva obce, které se konalo 28. 4. a 2. 6. 2005.

Holubov 2005, rekonstrukce střechy Základní školy Zastupitelstvo obce projednalo a schválilo:

Další informace: - Jaroslav Franěk, starosta obce -

Holubov 2005, rekonstrukce střechy Základní školy Holubov 2005, rekonstrukce střechy Základní školy
Holubov 2005, rekonstrukce střechy Mateřské školy Holubov 2005, rekonstrukce střechy Mateřské školy
Holubov 2005, oprava vodní nádrže v Krásetíně Holubov 2005, obnova hřiště u vodní nádrže v Krásetíně

Všímálek

Taky jste si všimli, co se u nás před úřadem změnilo? Na podzim jsme měli radost z nově osázených nádob, na jaře se rostlinky pěkně rozkošatěly a zazelenaly. A někomu se tak strašně líbila naše roubovaná vrbička až si ji odnesl domů.

Holubov 2005, osazené nádoby před Obecním úřadem, foto - podzim 2004 Holubov 2005, krádež rostlin z nádob před Obecním úřadem, foto - jaro 2005

Starosto, díky

Starosto, díky,

na plyn, kanalizaci, opravené cesty, veřejná prostranství, opravené školy - a mohl bych ve výčtu pokračovat - jsme si rychle a rádi zvykli a nepovažujeme je za nic výjimečného.

Ve srovnání s okolím ale trochu výjimeční jsme. Dokladem byla poslední akce likvidace odpadu, který nám léta doma překážel a nevěděli jsme "kam s ním". Díky dokonalé organizaci byl během půlhodiny odpad roztříděn a odvezen, a sobotní návštěvníci Kletě už v poledne na nádraží nepoznali, že tam něco podobného proběhlo.

Poděkování patří všem zúčastněným. Vždy ale musí být někdo, kdo akci naplánuje, zorganizuje, zajistí finance a přesvědčí ty ostatní. Tím je už z titulu své funkce starosta obce, který tak naplňuje obsah slova starat se. U nás je to pan Jaroslav Franěk, který se přes zdravotní potíže věnuje své práci víc než naplno. Říká se, že dobré zboží se chválí samo. U skromných lidí to ale neplatí a musí to udělat někdo jiný.

Tak tedy určitě za většinu občanů obce - starosto děkujeme - a ať se Ti dál ve zdraví práce daří.

- Jiří Pešl -

Poznávejme plemena psů

BOERBOEL

Plemena psů - Boerboel Boerboel - burský buldog, nebo burbul. Není plemenem, které je uznáno mezinárodní kynologickou asociací. Je to národní plemeno, které pochází z Jihoafrické republiky.

Vznik tohoto plemene se odhaduje asi od 17. století. Není nikde uvedeno, kolik a jaká plemena byla použita na formování plemene do současné podoby. Kolonizaci Jižní Afriky začali Holanďané - búrové. Když v polovině 17. století připlul Jan Van Riebeeck do kapského města, měl s sebou mohutného silného psa typu mastifa, který měl chránit jeho rodinu v této zemi. Později přicházeli další Evropané a každý si přivážel s sebou psy, které ve své domovině používal na ochranu svého domu, rodiny a majetku. Většinou to byli mohutní, silní a statní psi, poněvadž věřili, že jen takoví mohou přežít v těchto nových podmínkách. Postupem času se tito psi různých plemen i typů pocházející z původních molosů z doby Alexandra Velikého smísili se psy domorodými. Chov probíhal v těžkých podmínkách. Vedro, různé nemoci, dravci, šelmy atd. Mohli přežít jen ti nejsilnější a to byl jakýsi základ burbula.

Plemena psů - Boerboel Tito psi pak byli využíváni při lovu i na dravce. Jejich úkol byl najít škodnou v jakémkoliv terénu, zadržet ji a čekat na pána, který ji zneškodnil. Často se stalo, že burbul již vykonal svou loveckou povinnost až do konce. Burbul se dokázal postavit i hyeně, leopardovi nebo lvu. Burbul je nejen lovcem, ale i hlídačem, ochráncem. Dnešní burbul je velký silný pes s velmi krásnou výraznou hlavou a fantastickým osvalením. Ideální výška v kohoutku je u psa 66 cm a u feny 61 cm. Burbul má krátkou, hustou srst, krémově bílou, světle žlutohnědou, červenohnědou, hnědou i žíhané barvy. I přes svou velikost je tento pes velmi mrštný, temperamentní a pohyblivý. Je velmi fixován na svého pána a jeho rodinu, požaduje bydlet v jejich blízkosti, nikoliv někde v kotci na konci zahrady.

Plemena psů - Boerboel Je to pes inteligentní, zvyklý samostatně se rozhodnout, což vyplývá z jeho dřívější činnosti. Je si vědom své síly a rozhodně není psem pro psychicky labilní lidi, tak jako většina psů tohoto typu. Je třeba jej od útlého mládí dobře vychovat, což znamená co nejvíce jej zvykat na lidi, psy a další zvířata. Burbul se sám většinou do rvačky nedá, pokud je správně socializován, ale je-li vyprovokován, rozhodně použije svou sílu. Je to pes, který je aktivní, potřebuje vycházky, výcvik vhodný pro jeho temperament, neprovokovat v něm agresivitu. Potřebuje pouze výchovu k poslušnosti a ovladatelnosti, nepotřebuje speciální výcvik. Zase je třeba si uvědomit, proč bych si chtěl takového psa pořídit, zda budu mít dostatek času k jeho výchově, budu schopen zvládnout jeho temperament, aby pes nebyl nikomu na obtíž.

Je možné si plemeno burbul prohlédnout na stránkách: http://www.mtg.cz/boerboel/orbita.htm

- Květa Pavčíková -

Slovo lékaře

Deprese a srdeční infarkt

Skoro každý z nás si v životě prožije depresi, každý šestý si prožijeme těžkou depresi a nejméně každý desátý ve společnosti si zasluhuje tuto depresi léčit. Podle celosvětových statistik většina depresí zůstává nepoznána a jen 10 % jich je řádně léčeno.

Na nedostatečné diagnostice a léčbě se podílí somatické deprese projevující se nejrůznějšími bolestmi břicha, hlavy, páteře, těžkou nepřiměřenou únavou, zácpou či jinými zažívacími obtížemi, močovými obtížemi... Somatizace (= ztělesnění) deprese může probíhat pod nejrůznějšími a nejpodivuhodnějšími obrazy. Dále pacient se většinou bojí psychiatra jako čert kříže, a když už si nechá nasadit antidepresiva, vysazuje je již při první úlevě, čímž si znemožní své vyléčení. To jsou další důvody obtížné léčitelnosti: neochota k odborné péči a neochota k léčbě vůbec. Přece nejsem cvok!

A tak většinou lékař s pacientem přistupují na kompromisní hru, která k vyléčení nevede. Pacient je do nekonečna vyšetřován praktickým lékařem i nejrůznějšími specialisty, opakovaně se mu dělají nejrůznější rentgeny, echografie a endoskopie, ty jsou negativní a pacient si nese své obtíže bez řádné léčby dál. Občas se mu uleví, občas se zhorší a občas skončí sebevraždou.

O depresi jsme si tu již četli. Dnes se zaměříme na její vnitřní "mechaniku" a její důsledky. Deprese je porucha našich emocí zapříčiněná změnou chemie našeho mozku, místní hormonální změnou na spojení nervových buněk. To se projeví zhoršenou funkcí mozku, zhoršením paměťových schopností i logického myšlení, snížením naší aktivity, snížením zájmu o okolí i o sebe samého, snížením zájmu o sex, zhoršením funkce zažívacího systému... A depresivní člověk se chytá svých tělesných obtíží jako tonoucí záchranného kruhu, se kterým jde ke svému lékaři.

Nitromozková emoční porucha projevující se depresí snižuje funkci endokrinních žláz a aktivuje stresovou osu hypothalamus-hypofýza-nadledvinky se všemi negativními důsledky: aktivace sympatiku a útlum parasympatiku nepříznivě ovlivňují činnost srdeční, máme bušení srdíčka, zvyšuje se hladina cukru, tuků a cholesterolu v krvi, dochází k poškození výstelky tepen, urychluje se rozvoj aterosklerotických změn a rychle stoupá riziko srdečního infarktu a mozkové příhody. U depresivního člověka je snížena i imunita a odolnost proti infekci. A tak ku příkladu je třeba bedlivě rozlišit, které bolení krku je prostým projevem deprese bez zánětu, a kde již jde o skutečné zánětlivé onemocnění pro sníženou imunitu způsobenou depresí. Toto je moderní problém dnešní medicíny, na kterém se živí mnohé farmaceutické firmy tvorbou nejrůznějších preparátů, které si lidé ochotně kupují, aniž by měli šanci na opravdové uzdravení. Narážím zde na vážné vakuum v medicíně, kde opět lékař s pacientem přistupují na zvláštní hru střídání antibiotik na bakteriální zánět v krku, který tam pacient nemá. Komunikační vakuum mezi lékařem a pacientem je dáno nepochopitelností, že pociťovaná bolest nemusí mít příčinu tělesnou a taková samozřejmě pacienta uráží. On přece není cvok! Psychiatra ani antidepresiva přece nepotřebuje! Vždyť ho to bolí! A tak je pro lékaře jednodušší psát antibiotika na zánět, který pacient nemá, nebo psát analgetika na páteř bez funkčního postižení.

Vraťme se k nadpisu. Je exaktně prokázáno, že deprese ve významném procentu vede ke smrti závažnou cévní komplikací jako je srdeční infarkt nebo akutní mozková příhoda. Ale i ve vysokém procentu se deprese přidává k těmto závažným onemocněním a je významnou příčinou smrti při těchto onemocněních. A tak pacient se srdečním infarktem nebo mozkovou příhodou je ohrožen smrtí dvoufázově. Převážně je to bezprostředně při vzniku kardiovaskulární příhody během prvních minut až hodin. A pak pro rozvoj kardiovaskulárních změn v důsledku deprese, převážně za 6 - 12 měsíců od příhody. Této pozdní manifestaci deprese s jejími smrtelnými důsledky mohou internisté předcházet včasným nasazením antidepresiv.

Závěrem: Deprese je častá emoční porucha daná vnitřními změnami mozku, která není ovlivnitelná vůlí pacienta, ale je dobře léčitelná, pokud se s léčením začne včas a pokud pacient řádně spolupracuje. Neléčená deprese vede k fixaci pacienta na své druhotné obtíže a její léčitelnost se stává svízelnou.

- MUDr. Bohumír Šimek -

M L S Á N Í

Holubovský zpravodaj - mlsání 2, ilustrace Dnes vám nabízím tip na rychlý letní oběd či večeři.

Špenátové palačinky

1 mražený špenát, 1 vajíčko, 1 dl mléka, polohrubá mouka, cibule, česnek, sůl, pepř

Špenát necháme rozmrazit, slijeme přebytečnou vodu, přidáme ostatní přísady, vytvoříme těsto jako na bramborák a smažíme na pánvi placičky, které plníme kečupem, strouhaným sýrem, výborné jsou plněné hermelínem nebo šunkou a uzeným sýrem a ještě zapečené.


Losos v závěji

Filety lososa osolíme, zakapeme citronem a zprudka opečeme na oleji, přendáme do zapékací misky vymazané máslem, zasypeme kořením na ryby a navrch poklademe bramborovou kaši, do které můžeme zašlehat vajíčko a strouhaný sýr. Povrch pokapeme máslem a zapečeme v troubě dozlatova. S úspěchem můžeme drahé filety z lososa nahradit obyčejným filé z tresky.


Dobrou chuť přeje
- MS -

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI

K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME

NAVŽDY JSME SE ROZLOUČILI

Den dětí v Holubově

Holubov 2005, Den dětí, 4. 6. 2005 Dětský den - toto téma jsme probírali již v březnu na radě našeho oddílu. Některé hlasy dokonce váhaly, zda se do jeho organizování vůbec pouštět, ale nakonec byli všichni pro. Pak vše vypuklo: výroba tyčí na indiánské stany tee-pee, oprava různých potřeb a pomůcek, které byly loni poškozeny, shánění sponzorských darů a dojednání pomoci se spřízněnými dušemi, bez kterých bychom deset stanovišť jen těžko obsadili a nakonec nákup cen pro malé účastníky...

Holubov 2005, Den dětí, 4. 6. 2005 Ještě v sobotu ráno nebral nikdo vážně deštivou předpověď a stanoviště vyrůstala jako houby po dešti, ten však na sebe nenechal dlouho čekat, kolem poledne začalo pršet. Úměrně tomu, jak přibývalo vody padající z nebe, dobrá nálada postupně klesala až do fáze, kdy jsme uvažovali o tom, že vše zabalíme a akci zrušíme. Naši nerozhodnost, co si počít se situací, kterou nám příroda udělala čáru přes rozpočet, nakonec vyřešili sami malí účastníci dětského dne. Ti se i přes vytrvalý déšť začali scházet v pláštěnkách u startovního tee-pee a zjevně vůbec nepochybovali, že si toto odpoledně pěkně užijí. A opravdu se nakonec i ten déšť umoudřil a polevil.

Holubov 2005, Den dětí, 4. 6. 2005 Vše se rozběhlo podle plánu pouze s časovým zpožděním a odpoledne probíhalo tak, jak bylo naplánováno. Dokonce byl i přes nepřízeň počasí velký zájem o projížďky po rybníku na nafukovacím plavidlu Matyldě. A jak to tentokrát probíhalo na trati? Dětský den a většina jeho disciplín byly tentokrát laděny v indiánském duchu a tak se i děti hned po registraci na startu v indiánském tee-pee dříve, než vůbec mohly vyběhnout na trať, musely proměnit v malé indiány. Pak už na ně čekala překážková dráha, lovení rybiček, potápění lodí, hod na indiány, cvičený ježek, bludiště, hod oštěpem, střelba z luku, hod na šaška, házení vzácnými barevnými kamínky a úplně nakonec každý ukázal, jak umí malovat. Každý z malých účastníků obdržel za odměnu balíček sladkostí a buřt, který si pak mohl opéci na ohni.

Holubov 2005, Den dětí, 4. 6. 2005 Po ukončení soutěží pro děti mohli být malí mlsající indiáni svědky toho, že i rodiče si občas rádi hrají a soutěží. Tentokrát pro ně byla připravena soutěž nazvaná "Lednička". Přihlásilo se pět statečných párů dospělých. Soutěž spočívala v tom, že jeden z partnerů - zpravidla žena vyzývala muže k postupnému donesení potravin z lednice podle daného seznamu. Lednici představoval vyznačený úsek louky a potraviny v podobě špalků označených zespoda druhem potraviny na něm byly různě rozloženy. A tak se při této veselé soutěži jeden z páru pěkně zadýchal, než podle pokynů svého partnera našel a postupně nanosil na čas, co po něm bylo požadováno. To už se ale blížil podvečer, obloha se vyjasnila a i letošní dětské odpoledne nakonec skončilo vydařeně.

Na závěr bychom rádi poděkovali těmto všem, kteří se nějakým způsobem podíleli a pomáhali s přípravou letošního odpoledne pro děti: Obecní úřad Holubov, Stavitelství Křivánek, Tiskárny Artypa, Potraviny p. Pelecha, Restaurace Trio bar, Restaurace pí. Pelechové, vedení Mateřské školy Holubov, pan Miroslav Bohatý. Děkujeme i rodinným příslušníkům skautíků, kteří nám pomohli na stanovištích.

- Středisková rada skautů a skautek Holubov -

Třísovští hasiči slaví 70 let samostatné existence

Holubov 2005, třísovští hasiči slaví 70 let samostatné existence, společna fotografie členů a mládeže pod památnou třísovskou lípou První akcí, kterou si hasiči připomínají založení samostatného sboru, bylo pořízení společné fotografie svých členů a mládeže pod památnou třísovskou lípou. Následovali své předchůdce, kteří tak učinili naposledy v roce 1938. Nejstarší členkou na snímku je paní Anastázie Šimečková, která v únoru oslavila 91. narozeniny. Za nejmladší nastupující generaci se fotografování zúčastnila roční Anička, příjmením také Šimečková. V současné době má náš sbor 101 činných členů (71 mužů, 30 žen) a 17 mladých členů do 18 ti let.

Úvod do historie:

Dne 20. května 1882 byl na 1. valné hromadě založen "Hasičský sbor křemežský" o počtu dvanácti sborů. Jeho součástí byl i hasičský sbor Třísov. Do jedenáctičlenného velitelství sboru byl jako "výbor" za Třísov zvolen František Trapl, hospodařil u "Litvanů" čp. 10. Roku 1896 se sbor "účinně zúčastnil při požáru stodoly Jana Šustra, rolníka v Třísově čp. 8".

Založením dobrovolného hasičského sboru v Holubově v roce 1908 přestoupilo "veškeré členstvo z Třísova ze Sboru křemežského do nově utvořeného sboru v Holubově. Tím, že sídlo sboru bylo přeneseno do zdejší obce a do známějšího prostředí, byla u nás myšlénka hasičská posílena a intenzivněji v život uváděna."

Důvody k rozdělení sboru:

Špatné komunikační spojení se sídlem župy ve Velešíně přimělo roku 1934 hasičské sbory na Křemežsku k dohodě, že při župních volbách zvolí činovníky z Křemežska a budou usilovat o to, aby sídlem župy byla Křemže, popřípadě by se utvořila samostatná župa s názvem Podkletí. Tento požadavek hlavně prosazovali okrskový náčelník Karel Pešl z Třísova, členové župního výboru František Urban z Třísova, Jaroslav Soukup z Chlumu a další. Snad by se utvoření samostatné župy v Podkletí bylo zdařilo, ale sbory Rojšín a Chmelná byly proti. Česká hasičská jednota v Praze to vzhledem k nejednotnosti požadavku l. okrsku nepovolila. Při hlasovacích soubojích v župě bylo vidět, že Podkletí s velkým počtem členů, ale malým počtem sborů nikdy neprosadí svá vlastní přání a tužby a začalo být uvažováno o rozmnožení počtu sborů v našem okolí. Byly založeny nové sbory ve Slavči, Stupné, Lhotce, Loučeji a bylo uvažováno o rozdělení vlastního sboru na tři samostatné sbory - Holubov, Krásetín a Třísov.

Dalším, také závažným důvodem pro rozdělení bylo to, že pro tři sbory se získá více na podporách ze zemského věcného fondu než pro sbor jeden. Také se bude intenzivněji a s větším prospěchem propagovat a posilovat hasičská myšlenka v obci. "Tak došlo na řádné valné hromadě konané dne 17. listopadu 1935 po obšírné debatě k jednomyslnému usnesení, založiti v Třísově a Krásetíně samostatné hasičské sbory." Na valné hromadě konané dne 1. března 1936 bylo jednomyslně usneseno, že stávající sborové jmění se rozdělí po uhrazení výloh na tři stejné díly. Byla zvolena komise pro společné věci všech tří sborů, která bude projednávat společné záležitosti, jako rozdělení jmění, společné oslavy, sborovou hudbu, rozdělení došlých podpor, subvencí atd. Do této komise byli zvoleni tři členové z každého sboru, a to za Holubov Harš Vojtěch, Klimeš Linhart a Bárta Jan, za Krásetín Haidler Jan, Vitek František a Frojda František, a za Třísov Honetšlégr Matěj, Urban František a Pešl Karel.

"A tak s láskou a obětavostí jako pomáhali občané Třísovští druhdy budovati dobrovolný hasičský sbor v Křemži, později pak v Holubově, tak opět prací nenáročnou začali zřizovati svůj vlastní sbor v místě samém, pro blaho a rozkvět, mravní a národní uvědomění své milé vesničky."

Při zpracování tohoto článku bylo čerpáno z Pamětní knihy Sboru dobrovolných hasičů v Třísově, kde činnost ve sboru a obci věrně zachytil jeho kronikář Matěj Bína čp. 15. Dovolil jsem si použít jeho origální citace - jsou označeny v uvozovkách.

pokračování příště

- František Veis -

Soutěž v Třísově

Znak Sboru dobrovolných hasičů, logo Holubov 2005, 6. ročník soutěže O putovní pohár SDH Třísov V sobotu 4. června jsme uspořádali 6. ročník soutěže O putovní pohár SDH Třísov. I když jsme termín konání proti loňsku posunuli o měsíc, počasí nedopřálo plně využít hřiště i koupaliště (pršet začalo půl hodiny před začátkem a přestalo po posledním pokusu soutěže). Za účasti 11 družstev mužů a 2 družstev žen proběhlo 4. kolo Jihočeské hasičské ligy. Závodilo se na nástřikové terče Vladimíra Filisteina. Jako třetí se na start postavilo naše družstvo a časem 24,70 s se ujalo vedení, ve kterém vydrželo až do startu posledního Lišova, který předvedl velmi pěkný útok a zaslouženě zvítězil (23,44 s). Loňský obhájce prvenství, družstvo Holubova, se musel letos spokojit se třetím místem za čas 25,70 s. Druhé družstvo (Třísov B) obsadil šesté místo (27,88 s).

V celkovém pořadí JČHL patří našemu družstvu čtvrté místo (42 b), když třetí místo posunulo do čela Holubov (50 b). Vítězný Lišov poskočil na třetí místo (44 b).

Družstva žen se tentokrát dostavila jen dvě. Ženy z Lišova napodobily výkon mužů a zvítězily časem 24,26 s. Todně se po zaváhání na levém proudu musela spokojit s druhým místem (31,99 s).

Holubov 2005, 6. ročník soutěže O putovní pohár SDH Třísov Holubov 2005, 6. ročník soutěže O putovní pohár SDH Třísov

- SDH Třísov -

Co nás baví - Zprávy ze školy

"Les ve škole - škola v lese"

S potěšením informujeme o úspěchu dětí naší školy, které pracují na projektu. Důkazem poctivé práce je dopis od Terezy.

V Praze 23. 5. 2005

Milí účastníci projektu "Les ve škole - škola v lese",
blahopřejeme Vám k umístění v soutěži o nejlepší zprávu k projektu "Les ve škole - škola v lese" a zasíláme Vám pozvání na třídenní dětskou expedici, která se bude konat ve dnech 15. - 17. června 2005 na Křivoklátsku.

Do celého projektu se letos zapojilo 220 škol, z nichž se soutěže zúčastnilo 27 škol. Většina už měla za sebou několikaletou práci v projektu, takže nebylo vůbec jednoduché vybrat ty nejlepší. Velmi nás potěšily zprávy od úplných "nováčků", které těm pokročilým směle konkurovaly.

Kritéria hodnocení: Komise hodnotila na jedné straně úroveň popisovaného projektu (zapojení a spolupráce dětí a učitelů ve třídě, případně v celé škole, rozsah projektu, spolupráci s lesníky a zaměření na letošní téma "Les a voda"), a na druhé straně úroveň zprávy samotné (originalitu zpracování, podíl práce dětí na zprávě apod.)


Výsledky soutěže o nejlepší zprávu k projektu "Les ve škole - škola v lese" 2005

1. místo ZŠ Raškovice, Pražmo
2. místo ZŠ Prameny, Karviná - Ráj
3. místo - 4. místo ZŠ Frýdek - Místek
ZŠ Mandysova, Hradec Králové
5. místo ZŠ Školní, Luhačovice
6. místo ZŠ Holubov

Dětské setkání

Hlavní cenou je jako tradičně účast na expedici do míst České republiky se zajímavými lesy, která letos proběhne 15. - 17. června na Křivoklátsku, na kterou Vás tímto srdečně zveme. Zároveň bychom Vás rádi požádali, abyste si společně s dětmi připravili krátkou prezentaci Vaší práce na projektu, kterou budete moci představit ostatním školám ve středu večer.

Děkujeme a těšíme se na viděnou!
Za Terezu Iva Maršíková,
koordinátorka projektu


Naše školní družina pokračovala v započaté práci z minulého školního roku. Všechny děti pracují v družstvech s názvem stromu, který roste na naší návsi. Expedice na Křivoklátsko se zúčastní zástupci všech družstev (A. Kodatová, J. Fučík, M. Haug, M. Foltinová, T. Opelková). Všichni se důkladně připravují na cestu a prezentaci naší práce. Věříme, že Holubovsko tím přiblížíme i ostatním výpravám.

- Jaroslava Němečková, vychovatelka ŠD -


Poděkování

Tomáš Hájek, 1. houslista Filharmonie Würzburg, navštívil naši školu a přiblížil dětem housle.
Děkujeme za ochotu a čas, který dětem věnoval.

ZŠ Holubov 2005, návštěva pana Tomáše Hájka ve škole ZŠ Holubov 2005, návštěva pana Tomáše Hájka ve škole

A je tu opět konec školního roku

V červnu ukončí svou pětiletou školní docházku v holubovské škole 7 dětí - 3 chlapci a 4 dívky. Pět žáků bude v základním vzdělání pokračovat v Základní škole ve Křemži, jedna žákyně na gymnáziu v Českých Budějovicích a jeden žák na Základní škole Za Nádražím v Českém Krumlově.

Přejeme všem hodně úspěchů v dalším studiu.

- Mgr. Ludmila Křížová, třídní učitelka -

Základní škola v Holubově, kresba

ZŠ Holubov 2005, tablo žáků 5. ročníku


ŽÁCI NA ROZLOUČENOU SE ŠKOLOU SLOŽILI BÁSNIČKY, KTERÉ OTISKUJEME.

Rozloučení
Jan Harš


První třída deset žáků,
ještě málo darebáků.

Druhá třída je nás víc,
spolu s třetí do lavic.

Čtvrtá, pátá pospolu,
zvedáme se od stolu.

O přestávce velký křik,
o písemce jenom klid.

Poslední den už je tady,
dneska jsem tu naposledy.


Škola
Adriana Sperlingová


Škola to je prima dům
naučí tě každý um.
Učitelky chytré jsou,
proto nám s tím pomohou.
Někdy děti pozlobí,
ale hned to napraví.
Občas píšem diktáty,
došli jsme až do pátý.
Z této školy odcházím,
bohužel se nevrátím.

Loučení
Pavel Jindra


Do první třídy jsme se těšili,
ale písanky a úkolů se děsili.

Druhá třída byla lepší,
paměť už jsme měli větší,
písemky však byly těžší.

S druhou třídou jsme se loučili
a do třetí se zase těšili.

Třetí třída v druhém patře jest,
to však nemění diktátů a testů lest.

Čtvrtá třída přichází
a s ní spousta nesnází.
Němčinu už máme k tomu,
pospícháme rychle domů
naučit se slovíčka,
ať je zítra jednička!

Pátá třída už je tady,
to to ale utíká,
rychle jsme ji hravě zvládli,
škola už za námi zamyká.

Šestou třídu začnem jinde,
nedá se nic dělat,
na tebe, naše školičko,
budeme vždy pamatovat.

Konec
Zuzana Svitáková


Zápisem to začalo a vysvědčením končí.
Pět let uteklo jak voda, každého z nás čeká nová škola.
Jakých těch pět roků vlastně bylo a co se nám přihodilo?

První třída...... to byl ráj,
učení bylo jakoby naokraj.
Paní Olga ředitelka, připadlo nám, že je stejně stará holka.
Počítání, psaní, čtení jsme se naučili hladce
a mohli jsme jít do další akce.

Druhá třída...... tam už bylo trochu hůř.
Učení bylo víc a z hraní ve škole nezůstalo skoro nic.
Paní učitelka Drahomíra, ta umí dát najevo, kdy je všeho plná míra.

Třetí třída...... tady už jsme opravdoví žáci.
Učení a povinnosti nám dávají málo času věnovat se jiné práci.
Stěžujem si, naříkáme, to však vůbec netušíme, co před sebou ještě máme.

Čtvrtá, pátá třída...... tady už končí všechna legrace,
látky je mnoho a při častých zkouškách je nám těžko na "place".
Paní učitelka Ludmila ta si dá sakra pozor,
aby do jiné školy nepustila nějakého konila.

Vím, že všechno jednou končí, jak hezké, tak zlé.
Tady se stalo to, že končí to hezké a já budu celý život vzpomínat,
co všechno mi dala ta malá školička v Holubově v zemi České.

Balada o škole
Michaela Fučíková


"V životě člověka je několik významných etap:
první dětské krůčky, překonání strachu z Polednice,
zápis do školky, vyloučení ze školky
a od šesti let pravidelná školní docházka".

Když jsem byla malá holka,
líbila se mi moc školka.
Pak jsem přišla do školy,
trápila se s úkoly.

Ze začátku nejvíce,
tápala jsem v matice.
Příroďák byl v pohodě,
vlastivědu jsem nechala náhodě.
Český jazyk, němčina
to nebyla žádná dřina.

Tak jsem prošla v Holbově,
na shledanou v Krumlově.

Loučení
Renata Nováková


Pět let jsem krásných zážitků prožila,
a to jen proto, že do holubovské školy jsem chodila.
Paní učitelky to jsou vědci,
o chování dávají nám lekci.

Někdy jsme je zlobili, podruhé zas těšili,
ony nás na oplátku mnoho naučily.

Psala jsem teď básničku,
pro holubovskou školičku.

To je konec básně,
mějte se tu krásně.

Perličky ze školních lavic

Lenka: "Paní učitelko, omluvila byste mě, já jsem si doma zapomněla na geometrii švindlovací papír."
učitelka: "Jaký papír?"
Lenka: "No, švindlovací... No, na broušení tužek."
učitelka: "Jo, myslíš smirkový."

Na počítačích
uč: "Děti, co je to skener?"
Renata: "To je takový to bžn bžn.

Zimní hry - lyžování
Nela: "Paní učitelko, mně se to zaseklo!"
Pavel: "Lyžař zmrznul..."

uč: "Pavle, ty ses nečesal."
Pavel: "Česal. Ale, paní učitelko, včera ráno... Já vám vypadal jak Elvis Presley."

Televize Srdíčko

ZŠ Holubov 2005, příspěvek do Televize Srdíčko

ZŠ Holubov 2005, Televize Srdíčko, logo Holub domácí

Pro maso se chovali již ve starověkém Římě a ve středověku se rozvinula móda poštovních holubů, kteří svému majiteli doručovali zprávy. Holubi totiž mají vynikající orientační schopnosti a nejlepší poštovní holubi jsou schopni letět dvacet hodin bez zastávky. Dnes doručují zprávy jen v rámci sportovních soutěží.

Domácí holuby potkáme všude. Na venkově se místy ještě chovají v holubnících pro potěchu nebo pro maso, ve městech pak již dávno zdivočeli a mohou páchat nemalé škody na budovách a na okolních polích. Zdivočelí holubi hnízdí ve výklencích budov, na sochách atd.

První hnízdění může začít již koncem zimy a do roka stihnou dvě i tři snůšky po dvou bílých vajíčkách. Holubi svá mláďata krmí nejprve výměškem z volete, později zrním, kterým se živí i oni sami.

- Redaktorka TV Srdíčko Markéta Vondráková, 4. ročník -


Pátrání po studánkách

ZŠ Holubov 2005, Pátrání po studánkách, foto
ZŠ Holubov 2005, příspěvek do Televize Srdíčko ZŠ Holubov 2005, příspěvek do Televize Srdíčko

Co to znamená, když se řekne...

Co to znamená, když se řekne...

HEURÉKA
("Přišel jsem na to, že už to mám!")


Roku 212 př. n. l. za druhé punské války Římané obléhali sicilské město Syrakusy. Ve městě žil i Řek Archimédes, který při dobytí Syrakus klesl ve své dílně pod ranou římského vojáka.

Archimédes - jeden z největších učenců starověku. S jeho jménem je spojeno na čtyřicet vynálezů z oboru matematiky, fyziky, válečné techniky. Desítkami technických kouzel oslňoval syrakuského krále Hieróna, když sestrojil důmyslnou sestavu pák, hřídelí a kladek, kterou zvedal z moře potopené lodě. Při svém vědění byl zahloubán do svých problémů, že nevěděl, kdy je noc a kdy den, kdy má jíst a kdy spát. Vnější svět pro něho jakoby neexistoval. Mnohem víc ho však zajímala otázka, kolik váží těleso ponořené do vody. Přemýšlel, zkoumal, až stanovil zákon, že těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno o tolik, kolik činí váha kapaliny tělesem vytlačené. Přišel na to ve chvíli, kdy seděl v lázni. Nový objev ho tak vzrušil, že vyskočil z vody, vyběhl před dům a křičel: Heuréka! - "Přišel jsem na to, už to mám!"

Na základě tohoto objevu odhalil nepoctivého zlatníka, který přidával do zlata stříbro, které je levnější a také lehčí. Při svém posledním slavném výroku zemřel. Byl ponořen do svých propočtů, přitom si do písku kreslil geometrické obrazce a vůbec si neuvědomil, kdo vtrhl do jeho dílny. Bál se jen o své kresby a zvolal: "Noli tangere circolos meos". ("Nedotýkej se mých kruhů"). Vtom byl však probodnut římským vojákem. I dnes se rodí nové vynálezy a jistě se z některého koutu planety ozývá vítězné a šťastné "heuréka".

- Mgr. Drahomíra Bodláková -

Literatura:
Fučík B., Pokorný J.; Zakopaný pes, Albatros 1992

Politické glosy

Maštálka je maštálka

Tak jsme se v Sedmičce dověděli od komunisty Maštálky, který nás reprezentuje v evropském parlamentu, že generál Heliodor Pika, který se zasloužil o náš stát, a jeho soudce Vaš, který ho nechal popravit, jsou si morálně rovni. Co si o tom myslí obyčejný člověk mimo politiku?

Evropa

V dobách, kdy Evropa byla rozdělena Železnou oponou, sedával můj tatínek u radia, hltal zprávy z celého světa a snil o sjednocených Spojených státech evropských jako o politické i ekonomické protiváze nejrůznějších mocností světa. Pokud mi chce někdo pomlouvat a brát tuto vizi budoucnosti sjednocení Evropy, nesahá mému tatínkovi ani po kotníky, i kdyby měl být prezidentem republiky.

Evropská unie

Devět států pro unii, Francie je proti. Nizozemí též. A politici v celé Evropě mají na tváři ustaraný výraz nebo samolibý úsměv: "Vždycky jsem říkal, že je to špatně, a slova má se potvrdila."

Francie prokázala ošidnost referenda. Zcela neznalý dav rozhoduje o vážné věci pod tlakem křiklounů zprava i zleva. Zleva neprůchodné, zprava neprůchodné, totálně neprůchodné. Ve skutečnosti nejde o Euroústavu, ale o nenávist vůči premiérovi a jeho vládě. V Nizozemí také proběhlo odmítnutí ratifikace Ústavní smlouvy Evropské unie. Snad jen v Naardenu, kde je pohřben Čech Jan Ámos Komenský, se volilo zodpovědně. Jakoby jeho duch a jeho odkaz bděli nad sjednocováním Evropy.

A jak to bude v Česku? Zatím slyšíme naše nezodpovědné politiky: Zabalme to, Ústava sjednocené Evropy neplatí! Hurá! Naštěstí je také slyšet: Nebude to jednoduché, ale musíme ve sjednocování Evropy dále!

Klaus a disidenti

Když byli komunističtí disidenti pronásledováni a zavíráni, seděl Václav Klaus za bukem v Prognostickém ústavu. Disidenti se stavěli proti zvůli komunistické moci. Titíž disidenti jsou dnes přesvědčeni, že vadí Václavu Klausovi, chtějí-li být aktivní v nějakém občanském sdružení. Prý to bylo z obou stran nedorozumění. Chápeme vůbec ještě změnu, pro kterou jsme cinkali klíči na Václavském náměstí?

Klaus a Ústavní soud

Soudkyně Formánkova dostala vyhazov od okresního soudu pro neschopnost a před Listopadem ocenila výrok obyčejného hostinského "nemám zájem poslouchat komunistické šplechty" deseti měsíci kriminálu na tvrdo. (RESPEKT) Pro Václava Klause je to dobrá vizitka pro jmenování do role soudce Ústavního soudu. Senát je nyní v rukou ODS, podle šuškandy byla soudkyně Formánkova prezidentovi doporučena funkcionářem ODS a senátor za ODS Jaroslav Kubera k dotazu po jejím zvolení říká jen: "Uvidíme." My také!

- MUDr. Bohumír Šimek -

Jsem ještě křesťan?

Byli jsme na výletě. V překrásném bechyňském klášterním kostele se sklípkovou gotickou klenbou tuto otázku kladl pan farář do řad účastníků bohoslužby. Co dáváš Bohu? Modlíš se ráno a večer, modlíš se před jídlem, chodíš v neděli do kostela... To nejsou zásluhy. To máš přikázané. Co ale dáváš Bohu a bližnímu navíc jako křesťan? Jak vychováváš své nejbližší v rodině? Co ze svého křesťanství předáváš ve škole jako učitel? Máš odvahu předat umírajícímu naději na posmrtný život? Máš odvahu vnášet křesťanské poselství do života nebo máš obavu, že se svým křesťanstvím ztrapníš? Nebudou-li křesťané vnášet Kristovo morální poselství Pravdy a Lásky do myslí všech lidí, budou právem vytlačeni na okraj společnosti. Všichni křesťané jsou Kristem posláni! Když neplníme tuto svou povinnost, jsme ještě křesťané?

- MUDr. Bohumír Šimek -

INFORMACE

POZVÁNKA

Sbor dobrovolných hasičů Krásetín zve všechny občany na

Krásetínskou slavnost,

která se koná v sobotu 2. července 2005 v 15.00 hodin na návsi,
kde bude položením věnce u pomníku uctěna památka popravených krásetínských občanů.

Slavnost bude pokračovat v Hostinci U Kuchařů, kde bude vzpomenuto 70. výročí založení samostatného hasičského sboru v Krásetíně.

Od 17.00 hodin pak bude k tanci i poslechu v pivním stanu hrát hudba Lesanka a bude zajištěno občerstvení v podobě rožněného prasete.

Vstup na zábavu 30,- Kč.


Další informace :
Lanová dráha Kleť
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Holubovský zpravodaj
Vydává Obecní úřad v Holubově
Zodpovědná redaktorka: Marie Svobodová
Tisk: ARTYPA Holubov, spol. s r.o.
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex s.r.o.© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 15. července 2005 : TOPlist 0