ARCHIV 2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Holubovský zpravodaj - hlavička - 2002

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Červen 2004 - Číslo 6 - Ročník 10

prohlížení tohoto čísla ve formátu pdf (4 674 kB)Zpráva z jednání zastupitelstva obce

Zpráva z jednání zastupitelstva obce, které se konalo dne 3. 6. 2004

Zastupitelstvo obce projednalo a schválilo:

ZO bylo informováno o: Závěrem jednání určilo zastupitelstvo obce termín veřejného zasedání ZO, které se bude konat 24. 6. 2004 od 19.30 hodin v Krásetíně U Kuchařů.

Holubov 2004, opravy komunikací Holubov 2004, opravy komunikací

- J. Franěk, starosta -

Výsledky voleb do Evropského parlamentu v Obci Holubov

Holubov 2004, volby do Evropského parlamentu
Počet osob zapsaných do seznamu voličů 757
Počet vydaných úředních obálek 292
Počet platných hlasů ve volebním okrsku 287

Účast ve volbách 38,58 %

1.ODS86 hlasů - 29,96 %
2.KSČM56 hlasů - 19,51 %
3.KDU-ČSL42 hlasů - 14,63 %
4.ČSSD29 hlasů - 10,10 %
5.SNK-ED24 hlasů - 8,36 %
6.Strana zelených13 hlasů - 4,52 %
7.Nezávislí12 hlasů - 4,18 %

ostatních 12 volených stran získalo jen nízký počet hlasů

Dětský den v Holubově

Holubov 2004, Dětský den Tradiční Dětský den pořádali v sobotu 5. června u holubovského rybníka skauti a skautky z Holubova ve spolupráci s obecním úřadem. Počasí si s námi hrálo, pršet přestalo ve dvě hodiny po poledni, tedy akorát na začátek akce. Déšť ani čvachtání vody v botách neodradil přes 90 dětí, které se snažily projít připravenými soutěžemi. Většině se podařilo jich více jak polovinu zvládnout. Odměnou jim byly balíčky sladkostí, pastelky, obrázky a vuřtík k opečení. Když pak ale déšť rázně ukončil soutěže venku, našly se ještě odvážné děti, které se zúčastnily "HOLUBOVSKÉ SUPERSTAR" a vyzkoušely si zpěv na mikrofon před trochu mokrým publikem. Doufáme, že v dalším kole této soutěže příští rok najdou další zdatné soupeře a publikum je zahrne většími ovacemi, než letos.

Za organizátory akce bychom rádi poděkovali všem, kteří nám s organizací a soutěžemi pomohli, panu starostovi za podporu a finanční příspěvek od obce. Poděkování patří našim sponzorům, bez kterých by nebyly odměny pro děti - panu Martinu Křivánkovi a firmě Artypa Holubov s.r.o za finanční dary, za ceny pro soutěžící panu Jiřímu Pelechovi - Potraviny Pelech, firmě SCHWAN - STABILO ČR, Triobaru Holubov. Poděkování patří také paní Pelechové - restaurace U Maria za poskytnutí zázemí pro akci.

A komu hlavně poděkovat? Samozřejmě všem dětem a jejich doprovodu za účast přes nepřízeň počasí, snahu, odvahu a dovednost při soutěžích. Doufáme, že se Vám Dětský den líbil a že se snad příští rok u podobné akce opět setkáme. A třeba příště zase bude svítit slunce.

Holubov 2004, Dětský den Holubov 2004, Dětský den

- Junák - svaz skautů a skautek ČR, za střediskovou radu Vilém Churan -

Poznávejme plemena psů

Německý špic

Plemena psů - Německý špic Jedna z prvních podob psů jsou právě špicovitá plemena. Mají zatočený ocas a špičaté postavené uši. Tato forma se vyskytuje v různých zeměpisných šířkách. Mezi nejstarší plemena Střední Evropy patří právě německý špic. Byl používán hlavně jako hlídač, doprovázel formanské vozy. Již tehdy vypadali špicové jako dnes a také barvy měli stejné (černá, bílá, vlčí, nažloutlá).

Koncem 19. století se začalo s čistokrevným chovem. Klub pro německé špice vznikl v Německu v r. 1910 a postupně se také vytvářel plemenný standart. Zpočátku se rozlišovaly pouze dva rázy. Malý a velký špic v barvách černé, bílé, nažloutlé a vlčí. Postupně došlo k uznání jiných barev (hnědá, rezavá, strakatá). Také velikost se rozšířila o trpasličí a střední rázy. V některých zemích se chov ubíral jiným směrem a především v Anglii a v USA, kde vznikl tzv. pomeranian či pomořan (obdoba trpasličího špice). Špicům se dříve říkalo pumrlík. V posledních desetiletích začínají být rozdíly mezi americkým a evropským typem stejně markantní, jako i u jiných plemen. Někdy je to dáno střihem, nebo úpravou srsti, poněvadž američtí chovatelé produkují psy hlavně pro show. V Evropě se u některých plemen stále klade důraz na jejich použitelnost a v Anglii se také většina chovatelů snaží zachovat původní, přírodní podobu u mnoha plemen.

Pod pojmem špic si většinou každý představí středné velkého bílého psa se zatočeným ocáskem a špičatýma ušima. Mnoho lidí používá nesprávný výraz pro toto plemeno ŠPICLÍK, což neoznačuje vůbec psa. Takže správně je špic!!!!! Dříve bylo možné skoro na každé vesnici potkávat tyto pejsky jako neúplatné hlídače a v mnoha podobách kříženců patřil špic ke koloritu vesnic minulých století. Jeho oblibu vytlačila většinou módní plemena.

Plemena psů - Německý špic V současné době se u plemene špic vyskytuje pět velikostních rázů a mnoho barevných variant.

 1. Vlčí špic - pouze vlčí barva - výška 43 - 55 cm
  - velmi impozantní pes s bohatou srstí, kterému můžeme říkat malý velký pes.


 2. velký špic - 42 - 50 cm
  - bílý, nebo černý a naprosto výjimečně hnědý. Velký špic se v současné době velmi málo vyskytuje a jeho chovná základna je velmi malá.


 3. střední - 30 - 38 cm
  malý - 23 - 29 cm
  trpasličí - 18 - 22 cm
  - vyskytují se v mnoha barevných variantách: bílá, černá, hnědá, oranžová, krémová, vlkošedá, strakoš atd.

Také u špiců podléhá chov módnosti a hlavně se jedná o barvy. V posledních letech se těší velké oblibě oražoví špicové.

Špic je zdravé plemeno, velmi životaschopné, hodně temperamentní, veselé, dobrý hlídač, dožívá se vysokého věku. Nejsou výjimkou ani 17 roků staří senioři. Srst špice má svou samočisticí schopnost, ale to neznamená, že jej nebudeme česat. Stačí jej 1x týdně dobře vykartáčovat, koupat podle potřeby vhodným šamponem. Špic se nestříhá, právě jeho bohatá srst jej chrání před vedrem. Na česání si musí zvyknout odmalička, protože špic je pes se silnou osobností a cokoliv zanedbáme v mládí, těžko jej budeme v dospělosti učit. To ostatně platí pro každé plemeno.

Špic je velmi krásné štěně a v dospělosti je rovněž krásným psem, který vypadá, jako když se směje.

Plemena psů - Německý špic Je trochu více uštěkaný nežli některá jiná plemena, ale je to dáno jeho původním posláním jako hlídač. Špic je velmi učenlivý a naučí se mnohé kousky, které můžeme vidět v cirkuse. S dětmi vychází dobře a také s ostatními domácími zvířaty nemá problém.

Díky své husté srsti je dostatečně otužilý, ale přesto není vhodné jej nechat bydlet mimo domácnost. Potřebuje co nejužší kontakt se svou rodinou a nejraději tedy bude v domě na svém pelíšku, aby mel všechno "pod tlapkou". K cizím lidem je nedůvěřivý, ale není rozhodně agresivní. Má rád různé hry s míčkem, nemiluje plavání ve vodě ani deštivé počasí.

Špic patří mezi velmi bystré psy, rád se učí všemu novému, ale pouze formou hry. Přestože je Němec, nemá rád drill!!!

V České republice byl založen Klub špiců v r. 1957. Mnoho jedinců bylo k nám importováno. Náš chov je čistě evropský a nemá smysl jej srovnávat s chovem na jiných kontinentech. Např. ve Skandinávii je chov špiců založen na anglických importech a totéž platí pro Austrálii. V celé Americe jsou hlavně populární pomerian špic a němečtí špicové zde neexistují. Je zde pouze tzv. American Eskymo - což je v postatě bílý střední až velký špic.

V Anglii je špic chován jako samostatné plemeno s vlastním standardem. Angličané nedbají tolik na čistotu barev a velikostních rázů. Zvířata jsou typově velmi pěkná, což je v Anglii možné vidět u dalších plemen.

V současné době je chovná základna špiců dost velká, pouze u velkého černého špice je jedinců velmi málo. Špice si můžete také prohlédnout na internetových stránkách www.spicove.cz. Tak pamatujte - špic a nikoliv špicl!!!

- Květa Pavčíková -

Cestování s domácími mazlíčky v EU

Od července letošního roku se mění podmínky a okolnosti pohybu domácích zvířat (psů, koček, fretek atd.) mezi státy EU. Vstupuje v platnost nařízení EU o zdravotních požadavcích na tzv. PET ANIMALS (domácí mazlíčci). K nejdůležitějším patří, že od 3. července budou moci tito mazlíčci vyjíždět za hranice pouze s vlastním pasem, jednotným dokladem tzv. PET PASSPORT.

V celé Unii vstupuje také od 3. července v platnost nařízení č. 998/2003 o pohybu zvířat v zájmových chovech (pet animals) tj. psů, koček a fretek na území Unie, mezi zeměmi Unie a vymezuje podmínky vstupu zvířat ze třetích zemí (mimo Unii). Hlavním ustanovením tohoto pro občany EU závažného nařízení je povinnost mít s sebou při cestách za hranice PAS ZVÍŘETE - zvaný PET PASSPORT.

Základním předpokladem pro vydání pasu je průkazné označení, umožňující nezaměnitelnou identifikaci. Může to být zřetelné tetování (provádí se u štěňat s rodokmenem). Tetovací číslo je evidenční číslo v plemenné knize příslušného chovatelského klubu. Poněvadž tetovací čísla nebývají někdy dobře čitelná - je nejlepší označení každého zvířete MIKROČIPEM. Při označení mikročipem, které je povinné při cestě do některých zemí např. Velká Británie, musí čip odpovídat mezinárodní formě ISO 11784 a ISO 11785. Jinak by musel majitel zvířete mít vlastní čtecí zařízeni. Každý čip musí mít takzvaný country code, což je kód země, pro Českou republiku je to kód 203.

Veškeré informace ohledně těchto nařízení podávají veterinární lékaři a současně provádějí čipování zvířat. Čip musí být evidován. Způsob, kterým je čip aplikován zvířeti není žádný bolestivý zásah. Kromě průkazní identifikace je samozřejmě povinná vakcinace, zejména proti vzteklině. PET Passport je nejen potvrzením pro povinnou vakcinaci, ale i další zdravotní záznamy. Tento pas postupně nahradí očkovací průkazy a majitelé psů a koček si jej nechají vystavit již při první vakcinaci.

Pas bude nutným dokladem při cestování, ale je pravděpodobné, že povinnost čipování se bude vztahovat na všechna zvířata majitelů v členských zemích. Požadavky stanovené Nařízením EU č. 998/2003 se budou týkat pohybu v uzavřeném prostoru v členských zemích. Hlavní předností a smyslem mikročipu je identifikace zvířete a zvýšení možnosti včasného návratu k majiteli.

Čip, který je zvířeti aplikován pod kůží se přečte tzv. čtečkou, kterou má každý veterinář a bude ji mít městská policie a také v útulcích. Tak se dá ihned zjistit jméno zvířete a adresa majitele, hlavně v případech, kdy dojde k napadení člověka.

V případě dalších informací ohledně těchto nových nařízení se obracejte na veterinární lékaře, kteří vám podají veškeré informace ohledně pasů pro domácí mazlíčky a také o čipování zvířat.

- MVDr. P. Pavčík -

Slovo lékaře

Ještě k hypochondrii

Co je příčinou, že některý člověk se opakovaně vrací více či méně vyděšen svým zdravotním stavem ke svému lékaři, který opakovaně na něm při sebepečlivéjším vyšetření nic závažného neshledává?

Příčinou je nepřiměřené hodnocení signálů z našeho těla a jejich chorobné zpracovávání do zhoubných obrazů. Soustředěním se na často nevýznamné obtíže, vnímání těchto obtíží se posiluje, přidají se obtíže plynoucí z nerovnováhy vegetativního nervstva, které nedokážeme ovládat, a zhoubný obraz závažné choroby se stává nevyvratitelným.

Pro hypochondra je velikým štěstím, pokud důvěřuje svému praktickému lékaři. Závažné stesky s chudým nálezem mohou na první pohled na lékaře působit dojmem hypochondrie, který lze jednoduchým vyšetřením potvrdit nebo zpochybnit.

A když jde o správného hypochondra, nevěří ani těmto specielním vyšetřením. Cestuje od lékaře k lékaři, stále hledá důvěryhodnějšího lékaře, čas od času se zklidní, aby soubor závažných obav po čase u něho opět vykvetl.

Léčba je velmi obtížná, nejlépe bez medikamentů. Spočívá v postupném nácviku uvědomování si bezvýznamnosti pociťovaných obtíží. Průvodcem může být dobrý praktický lékař nebo dobrý psychiatr.

- MUDr. Bohumír Šimek -

Zmije

Zmije obecná, ilustrační foto Nový pohled na uštknutí zmijí. Podle přednosty pediatrické kliniky docenta MUDr. Ivana Nováka CSc není uštknutí naší zmijí obecnou smrtelné. Podle něho ani uštknutí kojence by nemělo být fatální. Sám ošetřoval řadu uštknutých dětí a nikdy jim nepodal sérum proti zmijímu jedu. Jen hlídal, aby nedošlo k selhání životních funkcí.

Jak vypadá uštknutí zmijí. Každý ví, že zmije mívá na hřbetě klikatou čáru. Avšak při úleku z kousnutí hadem můžeme vidět klikatou čáru, i když ji had na hřbetě nemá. Samotné zranění vypadá jako dvojitý vpich asi centimetr od sebe, který může lehce krvácet. V místě vpichu může být výbled, ale v okolí se šíří otok se zarudnutím až lividním zbarvením. Otok se postupně šíří na celou končetinu.

Jak máme pomoci postiženému? Uložíme jej do stínu a do klidu. Nenecháme ho chodit. Ubezpečíme ho, že není ohrožen na životě. Ránu nerozřezáváme, nevysáváme, nechladíme a nezaškrcujeme. Celou končetinu stáhneme elastickým obinadlem silou, jako když chceme zpevnit podvrtnutý kotník. Pak je vhodné končetinu znehybnit stejně jako ji znehybňujeme při zlomenině. A zajistíme odvoz do nemocnice.

V nemocnici především sledujeme krevní tlak a srdeční frekvenci, protože nejčastější reakcí je pokles krevního tlaku a zvýšená krvácivost. Sérum většinou nepodáváme, protože při jeho i po letech opakované aplikaci hrozí vážná alergická reakce, která by stav mohla významně zkomplikovat.

- MUDr. Bohumír Šimek -

M L S Á N Í

Holubovský zpravodaj - mlsání 2, ilustrace Pro červnový Zpravodaj nabídla své oblíbené recepty paní Růžena Svobodová z Holubova, vyzkoušejte tedy:

Králík po kanadsku

Hřbet a zadní nohy z 1 králíka vykostíme, nakrájíme na nudličky a naložíme do směsi:

1/8 másla rozpustit, 1 cibule, 3 a více stroužků česneku, 1/2 sklenky ostrého kečupu, 1 lžička octa, sojové omáčky, worchestru, 1/2 lžičky chili, soli, pepře, grilovacího koření a práškového cukru.

Na pánvi rozpálíme trochu oleje a směs orestujeme a pak pod pokličkou podusíme. Pokud nemáte králíka, můžete použít kuřecí nebo vepřovou kýtu.

Královské nudličky

4 kuřecí řízky - nakrájet na nudličky, 2 lžíce rozpuštěného másla, 1 jemně nakrájená cibule, 2 jablka nastrouhat, 1 lžička kari, sůl, 2 lžíce vody

Na másle zpěníme cibulku, přidáme maso, orestujeme a přidáme ostatní ingredience a podusíme.

Zeleninová pomazánka

Jemně nastrouhat 10 dkg kedlubny, 10 dkg mrkve, 1 vejce. Pak přidat 10 dkg majolky, sůl, pepř, cukr a worchestrovou omáčku. A vše smíchat dohromady.

Tvarohová pomazánka

15 dkg tvarohu, 10 dkg ředkviček, sůl

Tvaroh našleháme, osolíme a přidáme nahrubo nastrouhané ředkvičky. Nakonec vmícháme jemně pokrájenou pažitku.


Dobrou chuť přeje
- MS -

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI

K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME

NAVŽDY JSME SE ROZLOUČILI

Volby do EU

A máme výsledky. Neuvěřitelné vítězství ODS a v závěsu vítězství komunistů. Volby do EU jsou předznamenáním toho, že konečně by u nás mohla ODS vládnout sama bez brzdy koaličního partnera. Ale i komunisté nám věří, že bude nový Únor.

ODS je jednička voleb. Zvítězila ve všech krajích. Tradičně ji volili především podnikatelé, ale i ostatní skupiny obyvatelstva jí daly přednost. Jen důchodci a nezaměstnaní snad díky nostalgii po režimu před Listopadem dali přednost komunistům. Mladí voliči dali přednost kromě ODS ještě volebnímu seskupení se Zielencem a navíc více preferovali Stranu zelených. Starší kromě ODS volili ještě zejména komunisty. Voliči s vyšším vzděláním volili ve významnějším procentu ODS a Zielence. Ale jen dvě třetiny voličů volily parlamentní strany. Je to snad výraz nespokojenosti se současným parlamentem?

Máme zvoleno. Jen si kladu otázku, proč volíme strany, které odmítaly vstoupit do Evropské unie nebo brání vzniku funkčního útvaru jednotného společenství evropských národů se společnou vládou a společnou zahraniční politikou. Vždyť většina občanů naší republiky hlasovala pro Evropskou unii. Změnilo se snad něco naším vstupem do EU?

Vážení nevoliči! Tentokrát vás bylo opravdu hodně, dva ze tří. Pokud jste nešli k volbám proto, že jste spokojeni se současnou politikou, vaše neúčast není moudrá, ale budiž. Pokud jste nešli k volbám proto, že to nemá cenu, protože politici si to stejně udělají po svém, pak stručně řečeno, vaše neúčast jim to umožňuje. Za současnou naši politiku zodpovídáte víc, než si myslíte.

Vážení voliči! Snažme se vždy rozpoznat plané sliby politiků, snažme se rozlišovat mezi čestnými politiky a prokorupčními, snažme se rozlišovat slušné od hulvátů a volme s rozmyslem. Jsou strany, které mají stabilní počty svých voličů. Jedině svou účastí ve volbách máme šanci nastoupit cestu změny.

- MUDr. Bohumír Šimek -

Den Páně

V neděli se světil den vzkříšení Páně a byl dnem klidu, kdy slušný člověk nepracoval. Den Páně se vytratil a zůstal jen den klidu. Jak pro koho. Na vesnici se dnes ze všech stran ozývají cirkulárky, sekačky a jiné stroje. Někteří odpočívají na gauči, někteří tráví den klidu v hospodě a někteří pracují. A aby to všichni zvládli, udělali se dva dny klidu, sobota a neděle. Většinou nejde ani o sabat ani o vzkříšení. Až Evropu ovládnou muslimové, budeme mít možná 3 dny volna. Muslimové slaví den klidu v pátek. A my prostí bychom mohli mít každý týden 3 dny volna. Paráda! Pokud nám muslimové nezatnou tipec!

- MUDr. Bohumír Šimek -

Co nás baví - Zprávy ze školy

"Les ve škole - škola v lese" O stromech se vypráví i mnoho tajemných příběhů jako například tento z Pražských pověstí Václava Cibuli:

Pověst o živém stromu

Podivný příběh se vypráví o domu, který stojí na rohu Konviktské ulice naproti rotundy u sv. Kříže v Praze. Zeď domu v jednom místě uhýbala, jako by se stavitel hleděl něčemu vyhnout, a potom se zase vrátil do původního půdorysu. Kdysi dávno byla za kaplí zahrada, a právě na tom místě stál posvátný živý strom. Majitel zahrady si chtěl rozšířit domek, ale strom mu překážel. Vzal pilu, poklekl ke kmeni a pustil se do práce. Neřezal však dlouho - sotva řízl poprvé, ze zraněné kůry se vyřinula krev a ve větvích to zašumělo, jako by někdo zaúpěl a zanaříkal. Muž odhodil pilu a utekl, ale brzy se vrátil a obvázal ránu bílým plátýnkem. Zeď však přece jen zbourat nechtěl, a proto přikázal dělníkům, aby se živému stromu obloukem vyhnuli. Tak se i stalo a živý strom stál ve výklenku ještě dlouhá léta, až nakonec zašel jako živý tvor. Oblouk ve zdi však zůstal a lidé si dlouho lámali hlavu, proč zeď není rovná jako ostatní zdi.


- Keltský stromový kalendář -

Habr - jako památník loajality     4. - 13. 6., 2. - 11. 12.

Lidé narození ve znamení habru jsou schopni přijmout i nevýhody, aby zůstali věrní svému partnerovi nebo chlebodárci, jenom proto, aby obstáli sami před sebou. Často nesou i odpovědnost za jejich chyby. Mají také velký cit pro spravedlivost a vůbec mnoho citu a schopnosti chápat souvislosti. Staví se proti každému fanatizmu.
 • jeho kmen není pravidelně oblý, ale zejména u starších stromů pokřivený
 • na čerstvých humózních půdách, bohatých na živiny tvoří souvislé porosty - habřiny
 • má nejtvrdší dřevo z evropských stromů dobře snáší zástřih a byl proto užíván v tzv. pařezinách
Habr, ilustrace
Fíkovník - je velmi vstřícný     14. - 23. 6., 12. - 21. 12.

"Fíkoví" lidé jsou velmi citliví. Život jim proto někdy připadá hořký. Stále hledají míru mezi citem a rozumem, klidem a spěchem, sladkostí a hořkostí.
 • opadavý keř nebo malý strom, u nás nepůvodní, z mnoha druhů fíků dokáže jedině fíkovník smokvoň přezimovat v našich končinách
 • jeho plody fíky jsou oblíbenou pochoutkou
 • fíkovým listem se zakryli Eva a Adam v ráji
Fíkovník, ilustrační foto
Jabloň - nachází naplnění v lásce     25. 6. - 4. 7., 23. 12. - 1. 1.

Je jedním ze dvou ovocných stromů v keltském kalendáři. Lidé narození v době jabloně jsou podle Keltů spojovacím článkem, který sjednocuje vše oddělující. Jsou zprostředkovatelem mezi dobrem a zlem, nebem a zemí, mezi ideálem a skutečností. Cit a rozum pro ně nejsou protiklady. Často mění nálady, ale stále mají velkou chuť do života.
Jabloň, ilustrační foto

Perličky ze školních lavic

Pavel: "Země se otočí za jeden rok kolem Slunce, to je za devět měsíců."

Pavlík: "Na listnatých stromech máme někdy šišky."

uč.: "Doplň jméno pohádky:.....a sedm....."
Pavel: "Tři trpaslíci a sedm statečných."

Honza: "Slepými napíšeme po p tvrdé ý, protože je to příbuzné ke slovu slepýš."

uč.: "Co je to rojení včel?"
Petr: "Když královna jede na svatební cestu."

uč.: "Rozšiřte holý podmět a holý přísudek."
Petr: "Na rozkvetlé louce se pásly zelené kozy."
Míša: "Na zeleném stromě kvetly modré květy."
Pavlík: "Staré děvče se houpalo nad nížinami."

Konec školního roku 2003 - 2004

Za chvilku je konec školního roku. Jako každý rok, tak i ten letošní nás zase opustí žáci 5. ročníku a odejdou do Základní školy ve Křemži. Letos je to osm kluků, kteří holubovskou školu navštěvovali od školního roku 1999 do letošního roku 2004. Přejeme jim, aby se jim v nové škole líbilo a dařilo.

ZŠ Holubov 2004, tablo žáků 5. ročníku

Za všechny kluky z 5. ročníku se jich několik s námi rozloučilo svými básničkami.

Loučení
Matyáš Busta


Před pěti lety jsem do školy nastoupil,
všechny potřebné věci jsem si nakoupil.
Čekaly nás tresty,
pokud jsme nesplnili resty.

Druhá třída byla lehká,
máme na to očitého svědka.
I testy psali jsme my,
byly to pro nás hlavolamy.

Ve třetí třídě lásky byly,
doufám, že jsme je od sebe odvrátili.
Když já řekl: "Kráva mekla,"
Bodláková sebou sekla.

Pak začala třída čtvrtá,
dvojka na vysvědčení mě čeká.
Snažit se já ale budu,
přece si neudělám ostudu.

V páté třídě jsem teď já,
o holkách se mi pořád zdá.
Bylo nás jen osm kluků,
ale vyrobili jsme hodně luků.

Křížová je Křížová,
kdopak se jí vyrovná?
Bude se mi po ní stýskat,
už si nebudu tolik výskat!
  Školní báseň
Tadeáš Domin


Poprvé sedli jsme si do lavice,
vytáhli jsme tlusté učebnice.
Už víme, že áčko není domeček
a na "s" že začíná stromeček.

Se slabikářem se peru,
kružítkem do něj deru.
Má ma   me le   ma so,
tá ta   kou pil   bo tič ky,
my však dostaneme jen samé jedničky.

V druhé třídě těžké bylo,
když se číslo násobilo.
Nebylo to vůbec snadné,
i když číslo bylo kladné.

Přestávka nám odzvoní,
začne první zkoušení,
to se všichni zapotíme,
s úkoly se lopotíme.

S ptakopysky si rozumíme,
jaké "y" už dávno víme.
Že včela má žihadlo,
to v prvouce mě napadlo.

Nastává německé snažení,
v žákovské pětek množení.
Cestu do školy znám už poslepu,
avšak slepou mapu vždy popletu.

A to je konec básně,
mějte se všichni krásně.
  Škola
Lukáš Dolejší


První třída - malí žáci,
zatím žádní darebáci.
Osm kluků ve třídě,
žádná dívka nepřijde.

Druhá třída - hodní žáci,
zatím žádní darebáci.
Začala nám násobilka,
pro některé těžká chvilka.

Třetí třída - větší žáci,
zatím žádní darebáci.
Vyjmenovaná slova, to byl pech,
některým z toho narost měch.

Čtvrtá třída - velcí žáci,
začínají ulejváci.
Němčina, to byla dřina,
měli jsme chuť jít do kina.

Pátá třída - darebáci,
taky velcí ulejváci.
Počítače práci dají,
až se nám z toho dech tají.

Je to smutné rozloučení,
budem asi odloučeni.
   
   
   
Prázdniny
Jan Pavliš


Kamarádi, hola,
Křemže už nás volá.
V Holubově končíme,
co nás čeká, nevíme.

Pět let jsme tu spolu byli,
učili se, soutěžili.
Na výlety jezdili,
mnoho srandy užili.

Vysvědčení dostaneme
a pak už se rozprchneme.
Prázdniny nás čekají,
tak ať se nás dočkají.
  Vzpomínání
Ladislav Foltán


První třída, to je túra,
než si zvykneš, psaní fůra.

V druhé třídě je to těžší,
přesto se tam všichni těší.

Třetí třída pohoda,
do čtvrté je dohoda.

V páté třídě mazáci
humor nikdy neztrácí.

V naší škole byla psina,
bylo nám tam vždycky prima.

Vzpomínat vždy budem rádi
na své dobré kamarády.

Do Křemže teď musíme,
neradi se loučíme!
  Škola
Václav Sládek


Osm kluků rytířů
byla naše třída,
docela se nám dařilo
a bylo to prima.

Jenže mně to učení
nešlo zrovna dobře,
tak mě doma trápili
a do učení mě nutili.

Ale já jsem raději
chodil chytat ryby
a potom jsem v diktátu
dělal samé chyby.

Přesto budu rád
na Holubov vzpomínat.


Přejeme všem dětem krásné a slunné prázdniny.

- Mgr. Ludmila Křížová -

Z naší mateřské školky

... díváme se přitom do údolí Holubova a je nám fajn...

Tak jako každý rok, máme všichni v naší školce napilno. Jak děti, tak my dospělí. Připravujeme se na sportovní dopoledne plné soutěží, zábavy a legrace k příležitosti Dětského dne. Čeká nás výlet autobusem do Českého Krumlova a Zlaté Koruny - zde navštívíme mateřskou školu a společně si prohlédneme klášter. Jedno úterní dopoledne vyrazíme do lesa. Cestou si zahrajeme šipkovanou, v lese pak budeme hledat poklad "Pána lesa". Nakonec to nejlepší - opečeme si buřtíky, rozložíme pláštěnky, vytáhneme z batůžků pamlsky a prostě "hodujeme". Díváme se přitom do údolí Holubova a je nám fajn.

Každý rok se tradičné loučíme s předškoláky. Letos nás opustí pouze 6 dětí, z toho 5 bude navštěvovat zdejší školu a jeden chlapec ze Mříčí půjde do 1. třídy ve Křemži.

Dovolte, abychom vám je představily krátkými básničkami, z kterých snad poznáte, jak dnes vidí svou budoucnost.

MŠ Holubov 2004, předškoláci  MŠ Holubov 2004, předškoláci
Vojtík Fučík

Já jsem Vojtík Fučík z Třísova
mého táty věrná podoba.
Ničeho se nebojím,
ve světě se neztratím.
Jednou budu řídit náklaďák,
nejsem totiž žádný propadák.
  Michal Čížek

Já nebudu popelářem
hádejte čím - přece kovářem.
Sílu na to budu mít
ke kovadlině se postavit.
Ukuju vám podkovičku
ke zdraví a ke štěstíčku.
   
   
MŠ Holubov 2004, předškoláci  MŠ Holubov 2004, předškoláci
Michal Trapl

Koleje a mašinky, to je má láska,
taková mašina - pyšná to kráska.
Nádražákem já se stanu
budu řídit dopravu.
Nejdřív ale musím do školy,
tam mě čekají úkoly.
  Klárka Šturmová

Já jsem holka s důlky v tvářích
moje očka jenom září.
Koníčky mám moc ráda,
jezdit na nich, to je paráda.
Posadím se na jejich hřbet
a z výšky skouknu celý svět.
Mám ale jedno přáníčko -
být doktorkou a lidem poslouchat srdíčko.
   
   
MŠ Holubov 2004, předškoláci  MŠ Holubov 2004, předškoláci
Terezka Křivánková

Až já budu velká
nebude ze mě selka.
Dala jsem si velký cíl
chci vás všechny okouzlit.
Chtěla bych tančit a krásně zpívat
a na vás všechny se usmívat.
Taky mám přání na piáno hrát,
to se už budu doopravdy smát.
  Radek Jankulár

Jezdit s traktorem - to je paráda,
Po práci doma si lehnu na záda.
Objedu pole, louku i les,
zaseju, zaliju, pohnojím mez.
Kde co je potřeba, udělám rád
a určitě dobře, povídám Vám.


Našim prvňáčkům přejeme šťastné vykročení do školy. Ať se jim ve škole líbí a mají co nejvíc jedniček. Jejich rodičům a všem čtenářům Holubovského zpravodaje přejeme pěkné léto a hodně zdraví.

- Za celý kolektiv mateřské školy - Jana Jungbauerová, učitelka -

...a ještě jednou "Třináctá komnata"

ZŠ Holubov 2004, Třináctá komnata, prezentace školy v Netolicích Jak jsem již v minulém čísle Holubovského zpravodaje informovala, zapojila se Základní škola v Holubově do "Projektu škol", ve školním roce 2003/04 s názvem "Třináctá komnata". Po prezentaci prací na oblastní přehlídce v Netolicích nás potěšilo pozvání na krajskou přehlídku, která se konala 2. 6. 2004 v koncertní síni O. Jeremiáše v Českých Budějovicích. Za deštivého počasí odjelo 12 dětí ještě jednou představit holubovskou školu a zpracování tématu. Naši žáci vystoupili v dopolední části programu, odpoledne následovalo vystoupení starších žáků a studentů. V slavnostním prostředí Jihočeské filharmonie redaktoři opět usedli do Televize Srdíčko, osvětlili k čemu v jejich družině slouží Strom přátelství a podělili se s ostatními o své postřehy, co pro ně skrývají zavřené dveře 13. komnaty. Přínosné bylo shlédnout vystoupení ostatních škol, kdy scénky poukazovaly, jak dopadnou ti, kdo poruší zákazy např. kouření a pití alkoholu. Také jsme mohli pozorovat proměny dětí, nasadíli si masky lhaní, závisti, pýchy, marnivosti, pomluvy aj. Za vstoupení jsme obdrželi čestné uznání, děti dostávaly sladkost a volnou vstupenku do Muzea v Českých Budějovicích.

Děkuji paní ředitelce i všem paním učitelkám ZŠ Holubov za podporu a dětem přeji, aby během prázdnin dokázaly obstát - jak zřetelně a jistě předvedly - před nástrahami záludné 13. komnaty.

- Helena Čížková -

Televize Srdíčko

ZŠ Holubov 2004, příspěvek do Televize Srdíčko Tereza, sdružení pro ekologickou výchovu, ilustrace Televize Srdíčko na cestách

Projekt "Les ve škole - škola v lese" nás baví druhý školní rok. U Terezy je do projektu celkem přihlášeno asi 250 škol z celé republiky. Ne všechny školy zpracovávají závěrečnou zprávu. My jsme ji koncem dubna Tereze do Haštalské ulice v Praze odeslali. Velice nás potěšil e-mail, který jsme obdrželi:

Milí přátelé,
ráda bych vám blahopřála, vaše škola se v letošním školním roce úspěšně účastnila projektu Les ve škole, škola v lese, a poslali jste nám vynikající závěrečnou zprávu o průběhu projektu. Komise příspěvky od 30 škol vyhodnotila a společně jsme vybrali 6 nejlepších, a to (v abecedním pořadí):
ZŠ Holubov, ZŠ Luhačovice, ZŠ Mandysova, ZŠ Prameny, ZŠ Raškovice a ZŠ Vítkov Komenského.
Odměnou pro zástupce těchto škol, mezi něž patříte, je setkání v Jizerských Horách, které se uskuteční v termínu 9. - 11. 6. 2003 (středa - pátek) (původně avizovaný termín 10. - 12. 6. jsme posunuli kvůli volbám do Evropského parlamentu).


Paní ředitelka a starosta obce nás podpořili a 9. 6. 2004 odjelo 5 dětí naší školy prezentovat svou práci do Jizerských hor.

ZŠ Holubov 2004, ilustrace Jiřího Fuky
ZŠ Holubov 2004, odjezd do Jizerských hor na prezentaci práce žáků ZŠ Holubov, 9. 6. 2004
ZŠ Holubov 2004, odjezd do Jizerských hor na prezentaci práce žáků ZŠ Holubov, 9. 6. 2004

- Jaroslava Němečková, vychovatelka ŠD -

Dravec s nevinnou tváří

Otevřenou krajinu s pestrou mozaikou polí, luk a malých lesíků obývá jeden z našich nejužitečnějších ptáků - poštolka obecná.

Poštolka je stálý dravec velikosti hrdličky s delšími špičatými křídly a delším vějířovitým ocasem. Sameček má rezavohnědá záda s drobnými tmavými skvrnami, šedou hlavu s tmavým vousem a čistě šedá ocasní pera s jediným černým pruhem na konci. Poněkud větší samička a mladí ptáci jsou na svrchní straně těla rezavohnědí s příčnými tmavými skvrnami, hlava je hnědá a ocasní pera mají na hnědém podkladu několik tmavých příčných pruhů z nichž poslední je široký. Spodina těla obou pohlaví je světlá a skvrněná tmavými kapkami.

Poštolka obecná - samice, ilustrace Nejčastěji můžeme tyto ptáky pozorovat při lovu. Poštolka krouží nad polem a dokonalým zrakem vyhledává v nízké vegetaci síť hraboších chodbiček. Objeví-li takovou "frekventovanou křižovatku" sklouzne z výšin, několik metrů nad zemí se zastaví, rozevře ocas do vějíře a třepotáním křídel se drží stále na stejném místě. Neustále při tom sleduje terén pod sebou. Jestliže bystré oko zachytí pohyb neopatrného hlodavce, následuje střemhlavý útok. Úspěšný bývá přibližně každý desátý.

Složení potravy poštolek nejlépe dokazuje, jakou službu prokazují našemu hospodářství. Hlavní potravou jsou drobní hlodavci, ze kterých je nejčastějším úlovkem hraboš polní (při přemnožení až 95 %).

Při nízkých stavech hraboší, déletrvajících deštích nebo silné sněhové pokrývce jsou poštolky nuceny vyhledávat jinou dostupnější potravu jako je hmyz, žížaly a drobní ptáci. Výjimečné se pokusí ulovit většího ptáka až do velikosti holuba.

Hnízdění probíhá od dubna do června. Rodičovský pár si nestaví vlastní hnízdo a k hnízdění raději využívá příhodná místa jako stromové dutiny, skalní výklenky, rozpadlé stěny zřícenin hradů, půdy hospodářských objektů, věže kostelů, dutiny ve zdivu budov apod.. V zemědělské krajině často obsazují stará hnízda strak, vran a jiných větších ptáků. Ochotně přijímají i vyvěšené budky. Do vykrouženého důlku snáší samička 4 - 6 červenohnědých skvrnitých vajíček, ze kterých se po třiceti dnech líhnou bíle ochmýřená mláďata. Po dobu inkubace vajec a v první polovině období péče o mláďata zajišťuje donášku potravy sameček.

Poštolky se dokáží úspěšně vyrovnat se změnami přirozeného prostředí způsobenými člověkem a dokonce se je naučily i využívat. Díky své přizpůsobivosti se s nimi můžeme setkat nejen v zemědělské krajině, ale i v průmyslových oblastech a prakticky v každém větším městě. Například na území Prahy je v současné době početnosti odhadováno na 200 hnízdních párů. Historické památky a vysoké městské domy nabízejí dostatek hnízdních příležitostí, nezastavěné plochy a okrajové části města zase bohatá loviště.

Poštolky osidlují i rozlehlá sídliště s bloky panelových domů. K hnízdění si vyberou balkon nebo květinový truhlík na okně a připraví tak jeho překvapenému majiteli mnoho krásných zážitků při pozorování.

- Pavel Jakeš -

Lýkožrout smrkový

Lýkožrout smrkový, ilustrace Lýkožrout smrkový jako stálá hrozba hospodářským smrkovým lesům

Na světě je více než milion druhů hmyzu. Z nich pro lidstvo samotné nebo pro jeho hospodářský rozvoj znamená vážnou hrozbu jen několik desítek druhů a těm říkáme druhy škodlivé. V Evropě a Asii v mírném pásmu je jen několik stovek druhů kůrovců a pravděpodobně jen jeden druh je schopen změnit přírodu, zničit les během několika roků na území několika okresů nebo celého pohoří. Je to lýkožrout smrkový.

V roce 2003 extrémy počasí výrazně snížily vitalitu smrkových porostů. Extrémně vysoké teploty a nedostatečné množství srážek ve vegetačním období pro naší zeměpisnou šířku naprosto neobvyklé způsobily, že na části našeho území, hlavně v chlumních a pahorkatinných oblastech vzniklo na několik měsíců klima odpovídající například střednímu Turecku. Průměrné denní teploty byly o 1,5 - 2,0 °C vyšší než dlouhodobý průměr a naopak srážky dosahovaly jen 10 % dlouhodobých měsíčních normálů. To se muselo nutně odrazit ve zdravotním stavu nejen smrkových porostů. V některých oblastech situaci zkomplikovaly ještě povodně a dlouhodobé záplavy v lesích v roce 2002. Proto měl v roce 2003 kůrovec mimořádně usnadněné podmínky pro gradaci. Podle neúplných údajů bylo v roce 2003 zpracováno přes 1 mil. m3 kůrovcového dříví. Oproti roku 2002 tedy byl zpracován pětinásobek. Prognóza pro rok 2004 je velmi složitá, ale objem kůrovcového dříví by neměl překročit 2 mil. m3.

Přípěvky zazněly na 28. Setkání lesníků tří generací 19. 2. 2004

Obecní knihovna v Holubově

Nabídka knih

Čtenáři, kteří mají rádi knižní rozhovory by mohli uvítat několik těchto knih vydaných v nakladatelství PORTÁL,

D. Brůhová
Táňa Fišerová     Nežít jen pro sebe

Kniha rozhovorů přestavuje čtenářům známou herečku, jejíž tvář je v posledních letech spojena kromě jiného i s televizními adventními koncerty. Táňa Fišerová v ní odpovídá na otázky týkající se obecných věcí života: vypráví o tom, co to znamená vychovávat dítě s postižením a jak tato okolnost souvisí s charitativní činností. Mluví a vzpomíná na herecká přátelství např. k M. Kopeckému a dalším. Dotýká se také otázek víry a hledání Boha v dnešním světě.

J. Jandourek, M. Elblová, H. Chvátalová
Zdeněk Matějček     Naděje není v kouzlech

Shrnutí plodného života a práce prof. Matějčka v oblasti psychologického výzkumu i poradenské praxe. Hovory o životě, setkáních s lidmi a psychologii přiblíží zkušenosti a postoje této významné a zajímavé osobnosti. Rozhovory s prof. Matějčkem jsou především o lidech. A hlavně o píli, práci, touze, lásce a hledání...

J. Jandourek
Tomáš Halík     Ptal jsem se cest

Osobní svědectví o hledání cesty v duchovním životě, zamyšlení nad závažnými otázkami současnosti, jako je budoucnost náboženství a ateismus, postmoderní spiritualita a hlubinná psychologie, tolerance a etika v naší společnosti.

Pěkné počtení čtenářům přeje
- Marie Hrušková, knihovnice -

Rok v zahrádce

Červen

Tento měsíc přináší nejdelší den a nejkratší noc v roce, začíná léto. Je zajímavé, že na tento měsíc se vztahuje nejméně pranostik. Nejznámější jsou k Medardovi.

Příčinou medardovského počasí bývá příliv chladného mořského vzduchu od západu až severozápadu nad evropské vnitrozemí.

V červnu začínáme sklízet ranou zeleninu - rané zelí, hlávkovou kapustu, kedlubny. Na uvolněné záhony vyséváme saláty, pór, pozdní kedlubny i salátovou řepu. V tomto měsíci musíme stále odplevelovat, okopávat, kypřit půdu i přihrnovat ji k rajčatům, paprice, tykvím. Zlepší se jim výživa a rozrostou kořeny. U celeru však přebytečné kořeny odstraníme. Pokud je sucho, dbáme na dostatečnou zálivku. Po sklizni jahod musíme záhon vyčistit, přihnojit, neboť nyní se zakládá příští úroda. Tyčková rajčata pěstujeme na 1 - 2 výhony a přivazujeme ke kůlům.

Po odkvetlých jarních cibulovinách můžeme ještě vysázet letničky. Červen je čas růží. Odkvetlé květy nejsou na keři pěkné a vysilují ho, proto je včas odstraňujeme. Pokud stříháme růže do vázy, dbáme na přihnojení dobrým kompostem s přídavkem cereritu. Živé ploty sestříháme, neboť mohou dobře obrazit z dolních větví a tím se zahustí. Sekáme pravidelně trávník.

Několik rad na závěr.

Komáři nemají rádi rajčata, a proto si postavte na balkon, terasu i jiné místo, kde se zdržujete, květináče s rajčaty. Jak zavlažovat okurky? Postavte kbelík s vodou na záhon mezi sazenice. Stočte mokrou vlněnou látku, jeden konec dejte do kýble a druhý zapusťte do země. Voda bude prosakovat přímo ke kořenům, aniž by smáčela listy.

- Mgr. Drahomíra Bodláková -

Triatlon v Holubově

V sobotu 5. 6. 2004 se uskutečnil 21. ročník triatlonu o titul sportovce Podkletí. Vlivem nepřízně počasí se však letos nemohla uskutečnit jedna disciplína - plavání, neboť teplota vody dosáhla jen 13 °C. Duatlonu se tedy zúčastnilo 30 závodníků. Definitivním vítězem a sportovcem Podkletí se letos stal Radek Řebřina z SCV Blatná, který získal putovní pohár starosty Obce Holubov.

V odpoledních hodinách byl uspořádán i duatlon pro děti.

Doufejme, že dalším ročníkům bude přát počasí a triatlon bude, jak má být.

- J. Franěk -

Holubov 2003, jubilejní 20. ročník triatlonu, putovní pohár
Holubov 2004, 21. ročník triatlonu Holubov 2004, 21. ročník triatlonu

INFORMACE

Na obecním úřadě je možno zakoupit publikaci Dívčí Kámen a letecké snímky Holubova a Krásetína.
Snímky Třísova budou dodány později.


Znovu upozorňujeme ty občany, kteří dosud nezaplatili poplatek za psa, aby tak učinili co nejdříve na obecním úřadě.


Další informace :
Lanová dráha Kleť
Dívčí Kámen
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Holubovský zpravodaj
Vydává Obecní úřad v Holubově
Zodpovědná redaktorka: Marie Svobodová
Tisk: ARTYPA Holubov, spol. s r.o.
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex s.r.o.© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 7. červenec 2004 : TOPlist 0