ARCHIV 2005 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Holubovský zpravodaj - hlavička - 2002

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Květen 2005 - Číslo 5 - Ročník 11

prohlížení tohoto čísla ve formátu pdf (586 kB)Svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu

V sobotu 14. 5. 2005 se uskutečnil plánovaný svoz velkoobjemových a nebezpečných odpadů v naší obci. Takto plánovaný svoz byl organizován poprvé, proto nebylo jednoduché dopředu vědet, jak se vše bude vyvíjet. Snahou naplánované akce bylo navážet odpady až v určený čas, aby nedošlo k nahromadění velkého množství odpadů všeho druhu (nebezpečných a velkoobjemových dohromady) a vyhnout se tím problémům s tříděním. Při tak velkém množství odpadu, který byl během dopoledne odvezen, se tato akce docela podařila.

Poděkování patří všem občanům, kteří mají smysl pro pořádek i všem pracovníkům Služeb města Český Krumlov, který pro nás svoz zajišťovali.

Na závěr bych chtěl upozornit všechny naše občany, že takto organizovaný svoz bude probíhat 2x ročně, na jaře a na podzim. Není proto nutno tyto odpady vyhazovat na černé skládky, do lesů a do naší krásné přírody okolo nás. Při dalším svozu na podzim budeme již lépe vědět jak na to a jak lépe svoz připravit.

- Jaroslav Franěk, starosta -

Holubov 2005, svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu, 14. 5. 2005 Holubov 2005, svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu, 14. 5. 2005
Holubov 2005, svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu, 14. 5. 2005 Holubov 2005, svoz velkoobjemového a nebezpečného odpadu, 14. 5. 2005

Poznávejme plemena psů

TIBETSKÁ DOGA

Plemena psů - Tibetská doga Záhadné místo, plné tajemství, to je Tibet. Plemena, která odtud pochází, jsou téměř nezměněná od té doby, kdy vznikla. Každé z nich je silně ovlivněno klimatickými a životními podmínkami Tibetu. Jsou to všechno plemena jedněch z nejstarších a velmi zajímavých psů. Oddaní ochránci svého pána, jeho majetku, dobytka, průvodci obchodníků na dlouhých cestách přes pohoří.

Nástěnné reliéfy dokládají existenci mohutných psů obrovských rozměrů, s bohatou srstí, ušlechtilým výrazem pocházejících z období 2 tisíce let před Kristem. Přibližně 3 tisíce let jsou staré první písemné záznamy z Číny, které popisují velké, dogovité psy, kteří žijí v Tibetu. Jednoho z nich dostal také darem císař Wou-Wang.

Cestovatel Marco Polo se ve svých cestopisech zmiňuje o těchto mohutných zvířatech, která viděl u tibetských obchodníků při jejich cestách přes hory. Právě tento muž přivezl prvního psa tohoto plemene do Evropy. Přestože se jedná o velmi staré plemeno, nebylo v některých částech světa vůbec známé. Tibeťané své psy nikdy neprodávali, a proto také po dlouhá staletí tito psi nepřekročili hranice Tibetu. Tibetská plemena byla většinou darována velmi vzácným hostům jako projev úcty.

Plemena psů - Tibetská doga První zmínka o chovu Tibetské dogy pochází z Anglie na počátku 20. století. Dnešní Tibetská doga nedosahuje takové velikosti, jak uvádějí staré záznamy a legendy. Fena podle standardu musí mít výšku 61 cm a pes 66 cm. Horní hranice není standardem stanovena. Většina chovných samců dosahuje výšky 72-74 cm. Jedná se o robustní plemeno se silnou kostrou, kompaktní stavbou těla a výborným osvalením.

Tibetským dogám s v Tibetu říká Do-Khyi, zapůsobí na každého a rozhodně vzbuzuje respekt.

Toto plemeno bylo určeno k práci. Klimatické podmínky himalájských hor, větrem ošlehané plošiny, hluboké lesy a travnaté oblasti se samozřejmě podílely na vývoji a utváření tohoto impozantního plemene. Tito psi museli dobře zvládnout dlouhé cesty s karavanou, nosili také náklady. Někteří z nich však měli nelehký a smutný úděl ve svém životě, pokud se stali Do Khyi, což v překladu znamená "přivázaný pes". Od štěněcího věku museli tito psi strávit celý svůj život na řetězu a byli systematicky vedeni ke zlobě a krutosti. V některých písemnostech se o těchto psech hovoří, že jsou uvázáni u vchodu, kde hlídají dnem i nocí vstup do klášterů a nikdy nejsou puštěni na volno.

Každý návštěvník musel odůvodnit svou návštěvu za neustálého zlostného štěkání psů a rachotu řetězů, aby mohl projít dveřmi. Další psi byli naopak puštěni na volno, aby ohlídali osadu.

Plemena psů - Tibetská doga Tibetskou dogu také používali pastevci. Tím se u tohoto plemene utužily ochranářské instinkty. Hlas těchto psů zní velmi strašidelně, pokud dává najevo vetřelci, že zde nemá co pohledávat. Toto hrozivé vrčení je poslední výstrahou před, kdy se vetřelec ještě může vzdálit, pak tento pes ukáže, co po celá staletí umí.

Tibetská doga je silně vázána na svého pána, jeho rodinu, má tendenci chránit i jiná domácí zvířata. Je to pes, který se musí dobře vychovat, ne cvičit nějakým drilem. Je třeba odmalička, aby každý jedinec tohoto plemene byl dobře socializován, aby byl zvyklý na lidi, zvířata apod. K cizím lidem má nedůvěru, ale bez příčiny nikoho nenapadá. Nesmí se k výchově užívat žádné násilí. Nehodí se pro klasický služební výcvik. Rozhodně se tento pes nehodí pro každého. Potřebuje zkušeného a citlivého člověka, který ví, jakým potencionálem tento pes disponuje a nebude jej nikdy zneužívat. Tibetská doga je pes statečný, samostatný, velmi inteligentní a má silné teritoriální cítění. Při mohutnosti těchto jedinců se jistě normální člověk dobře rozmyslí, aby vkročil do domu, objektu, prostranství, které je pod dozorem tohoto psa.

Tibetská doga není pes na řetěz, ani do klasického kotce!!! Ideální je pro ni dvorek, nebo zahrada u rodinného domu, kde bude mít boudu, aby mohla sledovat veškeré dění kolem sebe a hlavně měla co nejužší kontakt se svou rodinou. Má ráda boudu s rovnou střechou, kde leží jako na pozorovatelně. Poněvadž pochází ze země, kde jsou velké výkyvy teplot, snáší dobře mráz, i vedro, ale musí mít možnost uchýlit se do stínu. Péče o srst je náročnější v době línání, kdy je třeba ji česat denně, jinak postačí 1x týdně.

Samozřejmě takového psa je potřeba od štěněcího věku velmi dobře krmit, aby vyrostl v krásného, statného, zdravého psa. Když se na Tibetskou dogu podíváte a uvědomíte si, kolik století prošlo kolem ní a přesto zůstala téměř ve stejné podobě jako na začátku - je to úžasné. Tento duch Tibetu, neúplatný strážce a ochránce, silný a statečný pes má své obdivovatele a chovatele, kteří se snaží toto plemeno zachovat pro budoucnost a příští generace v té nejlepší formě.

- Květa Pavčíková -

Slovo lékaře

Vejce a infarkt

Když jsme si začali klást otázky příčin a vzniku srdečního infarktu, poznali jsme, že jedním rizikem je i vyšší hladina cholesterolu v naší krvi. Tak začaly vznikat proticholesterolové diety. A protože v každém vaječném žloutku se nachází přes 200 mg cholesterolu, začali jsme omezovat počet vajec ve své stravě. Američtí dietologové doporučovali zkonzumovat nejvýš dva žloutky za týden. A to ještě upozorňovali, že žloutky jsou i v knedlíkách, pečivu. Dodnes leckomu zní v uších: Nejezte vajíčka, je v nich cholesterol!

Jenže hladina cholesterolu není dána jen jeho přísunem ve stravě. Každé tělo si samo cholesterol tvoří. Potřebuje ho ke stavbě buněk, protože cholesterol je základním stavebním kamenem buněčné membrány. Když si navíc uvědomíme, co všechno vynikajícího a pro naše zdraví prospěšného musí takové vejce obsahovat, má-li z něj vzniknout kuře, nikoho z nás nenapadne zužitkovat ho jako lepidlo místo cementu do malty, jako za dob našeho císaře Karla IV., ale naopak začneme to vajíčko opět jíst s chutí.

V posledních letech udělali ve Spojených státech studii o vlivu požitých vajec na hladinu cholesterolu. Několik dobrovolníků bylo živeno vejci. Kontrolní skupina vejce nedostala. Po dvou měsících byly sledovány změny ve vnitřním prostředí hlavně v oblasti cholesterolu a tuků vůbec. Žádné podstatné rozdíly zjištěny nebyly. Pro malý počet (49) zkoumaných není studie průkazná. Ale ani v nejmenším nepotvrzuje, že příjem cholesterolu z vaječného žloutku zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. A tak důležitější než pojídání vajíček pro hladinu cholesterolu zodpovědného za aterosklerózu (LDL) se všemi zhoubnými důsledky (srdeční infarkt, mozková příhoda a další cévní příhody) je množství přijatého tuku ve stravě, zejména tuků nasycených. A tak nám infarkt hrozí více po tučných jídlech než po vajíčkách. Jdu si udělat dvě vejce na měkko. Dobrou chuť!

- MUDr. Bohumír Šimek -

M L S Á N Í

Holubovský zpravodaj - mlsání 2, ilustrace Dnes vám nabízím několik receptů na pomazánky, které můžete připravit například na oslavu Dne dětí, můžeme je namazat na chlebíčky, jednohubky nebo podávat jako salát s pečivem.

Celerová

10 dkg syrového jemně nastrouhaného celeru, 3 vejce vařená natvrdo, 10 dkg taveného sýra, 10 dkg pomazánkového másla, sůl, pažitka na ozdobení.

Celer a vajíčka jemně nastrouháme a zašleháme do směsi másla a taveného sýra.


Drožďová šlehaná

Na oleji zpěníme cibulku, přidáme rozdrobené droždí a pražíme dorůžova. Přidáme vajíčka a mícháme, až se srazí. Vychladlou pomazánku ušleháme s pomazánkovým máslem, můžeme přidat i trochu mléka nebo smetany, osolíme a přidáme pažitku.


Tvarohová s mrkví

1 tvaroh, 10 dkg pomazánkového másla, 2 jemně nastrouhané mrkve, sůl a pažitka.


Jelikož děti mají rády sladké, můžete jim připravit výborný moučník, který bude chutnat nejen jim.

Čokoládové dortíky

4 vejce, 26 dkg práškového cukru, 26 dkg hladké mouky, 8 lžic horké vody, 10 lžic oleje, 3 lžíce kakaa, 1/2 prášku do pečiva

Žloutky našleháme s cukrem do pěny a přidáme kakao, olej, vodu a pak jemně vmícháme mouku s kypřícím práškem a sníh ze 4 bílků. Těsto vlijeme do vymaštěného a vysypaného plechu a pečeme v mírně vyhřáté troubě. Upečený korpus rozkrojíme a promažeme krémem z 10 dkg másla, 10 dkg čokolády na vaření a 7 dkg cukru - ušleháme máslo s cukrem a zašleháme rozpuštěnou čokoládu. Dáme ztuhnout do ledničky, pak pokrájíme na malé kousky nebo vykrájíme formičkou dortíky, které máčíme v čokoládové polevě a zdobíme cukrovým máčkem.


Dobrou chuť přeje
- MS -

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI

K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME

Co nás baví - Zprávy ze školy

"Les ve škole - škola v lese"

ZŠ Holubov 2005, Den vody Dny významné pro ochranu životního prostředí, Den vody a Den Země, jsme na naší škole nepřehlédli.

Na Zemi je 70 % vody a lidské tělo je z 71 % tvořeno vodou. Voda se používá k výrobě energie a potravy. Je nezbytná pro průmyslovou činnost. Pomáhá udržovat klima na Zemi a poskytuje životní prostor tisícům druhů rostlin a živočichů. Zdroje vody jsou však vystaveny stále se zvyšujícímu tlaku:

Letošní Světový den vody jsme věnovali společnému zamyšlení, kde se všechna ta voda bere. Celá škola oblečena v modrém přiblížila i malým dětem důležitost vody na Zemi a pomohla uvědomit si, že zvířata, rostliny ani člověk bez vody žít nemohou.

ZŠ Holubov 2005, příspěvek do Televize Srdíčko ZŠ Holubov 2005, příspěvek do Televize Srdíčko
ZŠ Holubov 2005, příspěvek do Televize Srdíčko


Přání pro Zemi

Milá Země,
přeji Ti, abys byla s námi lidmi spokojena,
přeji Ti čisté vody a ovzduší,
přeji Ti, aby na Tobě rostla spousta krásných stromů a keřů.

- Terezka Opelková -


Přeju Zemi,
aby na ní byli veselí a hodní lidé,
aby lidé nekradli,
aby se lidé nezabíjeli,
aby lidé nepřáli zlé jinému.

- Martička Foltinová -


Přeju Zemi,
aby nebyly války,
aby na ní svítilo slunce,
aby na ní lidé nezahazovali odpadky.

- Anežka Kodatová -


Milá Země, přeji Ti,
aby byla krásná příroda,
aby měli všichni žáci samé jedničky,
aby byla naše zem krásná.

- Simonka Kadlecová -


Anketa o Dni Země

Otázky:

 1. Víte o tom, kdy je světový Den Země?
 2. Proč si myslíte, že se tento Den Země koná?
 3. V čem si myslíte, že by mohl Zemi pomoci?
Odpovědi:

Paní učitelka MŠ
 1. Zítra (15. 4.)
 2. Protože je důležitý život na Zemi.
 3. Všichni si to uvědomí a budou o ni pečovat.

Anežka Kodatová, Holubov
 1. Ano 22. 4.
 2. Protože si lidé vzpomenou na svou Zemi.
 3. Je, to nevim.

Paní Opelková, Holubov
 1. Ano, 22. 4.
 2. Aby si lidé uvědomili, že žijí na Zemi a je jí třeba pomáhat.
 3. Tak to přesně nevím.

Martička Foltinová, Třísov
 1. nevím
 2. Hy, hy, hy. Protože, no aby lidé neznečišťovali Zemi.
 3. Hy, hy, hy.

Paní Fučíková L. Třísov
 1. 22. 4.
 2. Aby se lidé zamysleli nad přírodou.
 3. Hlavně v ochraně přírody a usilovat o čisté ovzduší.
Anketu připravily žákyně 4. ročníku Klárka Křivánková a Terezka Opelková.


Země

Existuje mnoho důvodů, proč je planeta Země ve sluneční soustavě unikátní. Nejzřetelnějším faktem je to, že na ní existuje život. K životu je zapotřebí voda; zhruba tři čtvrtiny zemského povrchu pokrývají oceány. Viděno z vesmíru, je planeta Země modrá planeta s víry bílých oblaků. Déšť a vítr jsou mocné síly, které způsobují velké změny na povrchu tím, že je neustále obrušují.

- Redaktor Jan Fučík, 9 let -

Výroba ručního papíru

Výroba ručního papíru
19. 4. 2005


Na výrobu ručního papíru přijely dvě paní. Nasypaly nám do lavoru kousíčky malých papírků a do toho ještě malinké modré fáborky.

Začíná se takto: nejdříve jsme dostali síto, na které jsme tu hmotu dali. Ze síta jsme museli hmotu přendat na jeden dvojlist, pak se to muselo přes ručník vyžehlit, nechat uschnout a pak bylo možno na ten papír nakapat vůni. Ještě ze začátku si můžete do toho lavoru nasypat heřmánek.

To je vše od redaktorky Jolany Svitákové.

ZŠ Holubov 2005, výroba ručního papíru, 19. 4. 2005

Radost ukrytá v písni

RADOST UKRYTÁ V PÍSNI

První zpěv skřivana ve slunečném ránu kdesi nad polem zní po dlouhém zimním tichu dvojnásob povzbudivě. Tento jinak nenápadný pěvec se dostal do povědomí především díky mnoha lidovým pranostikám, ve kterých je nejčastěji spojován jeho časný návrat s končící zimou a příchodem jara.

Zpívající sameček skřivana lesního, ilustrace - Pavel Jakeš Skřivan polní je o málo větší než vrabec. Na temeni hlavy mají dospělí ptáci malou pohyblivou chocholku, nad okem bílý proužek, hnědou vrchní stranu těla, světlou hruď posetou tmavými skvrnami, břicho bělavé. Skromné zbarvení skřivana je výbornou ochranou v jeho přirozeném prostředí, kterým je otevřená krajina s množstvím travnatých ploch, mezí a polí. Hnízdo bývá umístěno vždy na zemi v hustém bylinném porostu, zpravidla kryto větším trsem. Do mělké jamky vystlané suchou trávou a kořínky snáší samička 2-5 šedohnědých hustě skvrnitých vajíček. Potravu tvoří semena rostlin a hmyz. Ač skřivanům příroda nedopřála pestrobarevný šat, vynahradila jim to na pěveckém umění. Švitoření a flétnovité trylky vyluzuje sameček z hrdla hlasitě, rychle a vytrvale při třepetavém letu nad svým územím. Přestane-li ho zpívání bavit, přimkne křídla k tělu a jako kámen padá k zemi.

Okraje borových lesů s přilehlými poli a lukami obývá málo známý příbuzný skřivana polního - skřivan lesní. Je mnohem vzácnější a jeho zpěv patří k nejkrásnějším ptačím písním, jaké lze v naší přírodě zaslechnout. Někteří ornitologové mu dávají přednost dokonce před mistrem slavíkem. Sotva sameček vzlétne třepetavým letem vysoko do oblohy, už z ní padají k samičce ukryté v zeleném moři travin celé kaskády jemných zvonivých flétnovitých tónů. V pozadí účelového vymezování teritoria je cítit sdělovaná radost, spokojenost a láska. Je potěšitelné, že se skřivanům lesním zalíbilo i v našem kraji. Slyšet jej můžeme v okolí Třísova, Holubova, Chmelné, Vinné a Holašovic.

V celorepublikovém měřítku není však situace s početními stavy obou druhů příznivá. V posledních letech byl zvláště u dříve běžného skřivana polního zaznamenán výrazný pokles. Jako u všech ptáků hnízdících na zemi je i skřivaní potomstvo snáze dostupnou kořistí pro celou řadu přirozených nepřátel, mnoho snůšek zaplaví voda při déletrvajících deštích a příliš úspěšnému vyhnízdéní nepřeje ani postup zemědělských prací.

- Pavel Jakeš -

Obecní knihovna v Holubově

Jarní nabídka nových knih v naší knihovně.

Z naučné literatury pro dospělé

Gjamcchotz Tändzin dalajláma - Cesta ke svobodě - základy tibetského budhismu
Erich von Däniken - Strategie bohů
Utmann Jörg - Atentáty - vraždy s čistým svědomím
Syruček Milan - Diplomatické maléry - autor odhaluje skryté politické dění, které mají komický rozměr
Shaw Eva - Váš astrologický průvodce
Nečas Luboš - Závislost nejen na lásce - otevřená zpověď Terezy Pergnerové
Poberová Slávka - Minimum k plotně - minikuchařka


Z krásné literatury pro dospělé

Barker Clive - Mysterium
Simmel Johanes - Láska je poslední most
Ströbinger Rudolf - Smrt ve Vatikánu
Margolin Phillip - Odešla, ale vzpomínka zůstala
Tomanová Jana - Budoucnost na dlani
Mixa Josef - Bláznivá rodinka
Verner Pavel - Černobílá kobra
Vievegh Michal - Zapisovatelé otcovský


Z naučné literatury pro mládež

Blaumont Emílie - Motologie - odpovědi na otázky co je to mýtus a božstvo
Branson Andrew - Život zvířat
Busch Marlies - Knížka plná dárků
Vykutálená Lena - Pffff - rodiče! - podle vlastních bohatých zkušenosti napsala profesorka Lena Vykutálená


Z krásné literatury pro mládež

Madonna - Anglické růže
Macourek Miloš
   - Pětka z přírodopisu a jiné
   - Žofka ředitelkou ZOO
Cabot Patricia - Andělé smrti
Březinová Ivona
   - Holky na vodítku
   - Kde jsi Pierote? - román o dívce, která touží stát se herečkou
Wilson Jacqueline - Průšvihářky - kniha s citlivým humorem
Reeve Philip - Den křečka - autor si utahuje z rozbujelého žánru fantasy

Knihy jsou tu pro Vás, velcí i malí čtenáři, věřím, že si vyberete ke své spokojenosti.

- Marie Hrušková, knihovnice -

Co to znamená, když se řekne...

Co to znamená, když se řekne...

LEDOVÍ MUŽI
(citelné ochlazení, někdy i přízemní mrazíky)


Jedna z nejstarších pranostik je spojována s koncem první poloviny května na svátky Pankráce, Serváce a Bonifáce (12. - 14. květen).

Pankrác, Servác, Bonifác - spalují mrazem ovoce i růži.

Mučedník Pankrác (žil v letech 290 - 304) se narodil v maloasijské Frýgii v rodině Římana. Byl vychován jako křesťan. Po smrti rodičů odešel do Říma. Byl však sťat, neboť v této době vládl římský císař Dioklecián, který pronásledoval křesťany.

Servác se narodil v Arménii ve 4. století. O jeho životě je známo to, že působil jako biskup a zemřel 13. května 384 v holandském Maastrichtu.

Bonifác se snad narodil ve 3. století v Římě a zemřel kolem roku 306. Původně byl pohan, ale přestoupil ke křesťanství. Pro svou víru byl usmrcen ve vařící smůle.

Z pohledu meteorologů přinášejí tzv. ledoví muži do střední Evropy ochlazení, které přináší studený vzduch od severu. Příčinou je jarní oteplování Atlantského oceánu, které blízko Evropy podporuje výskyt tlakových výší. Kolem nich pak proudí chladný vzduch z oblasti Špicberků a Bílého moře.

Říká se jim nejen ledoví, ale i studení, zmrzlí, mokří nebo železní. Dostavují se každoročně s železnou pravidelností. Není nutné zdůrazňovat, že počasí v polovině května sledují zvláště sadaři, vinaři a zahrádkáři.

- Mgr. Drahomíra Bodláková -

Literatura:
Kovářová S.; Proč se říká 222x, Aida 2001

Církev jako konzerva?

Konzervativismus spočívá v tom, že si vážíme lety osvědčených postupů a lety ověřených poznatků. Konzervativismus brání bezhlavému přijímání módních novot.

Váží si Pravdy, Spravedlnosti, Lásky, cti, citlivosti k druhému, citlivosti k přírodě. Skutečný konzervativismus je přínosem pro společnost. Jeho dialogický zápas se všemi novotami v oblasti vědy, společnosti, filosofie, náboženství a vůbec veškeré lidské činnosti je nezbytný pro hledání pravdy a skutečný pokrok lidstva. Nežádoucí konzervativismus, který je brzdou vývoje naší společnosti, je takový, který bezhlavě lpí na starých věcech a který nepřipustí konfrontaci s novým myšlením. Církev je konzervativní a v tom je její přednost. Módní výstřelky se jí rozhodně netýkají. Někdy však může bránit novým myšlenkám zbytečné. Mnozí světci se potýkali s církevním nepochopením a konzervativismem! Velký pokrok udělal ve vztazích Církve Jan Pavel II. Přes to všechno katolická církev stále hrne před sebou dosti neřešených problémů. Benedikt XVI. je zjevně řešit nebude a nechá to na svého nástupce. Avšak dlouhodobé neřešení problémů by znamenalo izolaci Církve a ztrátu její věrohodnosti. Myšlení člověka dnes nabývá grandiózních obrátek. Střet konzervativního myšlení katolické církve s různými dnes již stabilizovanými exaktními poznatky bychom neměli odkládat. Hora horuit!

- MUDr. Bohumír Šimek -

Politické glosy

Největší Čech

Do první desítky se nám dostali dva prezidenti, dva teologové, jeden panovník a jeden zeman lapka, herec, hudební skladatel, spisovatel a spisovatelka: Karel Čapek, Antonín Dvořák, Václav Havel, Jan Hus, Karel IV., Jan Amos Komenský, Tomáš Garrigue Masaryk, Božena Němcová, Jan Werich a Jan Žižka. Úctyhodná společnost. Koho si vybereme jako největšího Čecha?

Největší padouch

1. Klement Gottwald, 2. Stanislav Gross, 3. Václav Klaus, 4. Vladimír Železný, 5. Miroslav Kalousek, 6. Miroslav Grebeníček, 7. Viktor Kožený, 8. Milouš Jakeš, 9. Zdeněk Škromach, 10. Gustav Husák

První místo jsme dali za zavraždění stovek nevinných lidí, za desetitisíce bezdůvodně vězněných a za statisíce pronásledovaných. Ocenili jsme i předsedu strany hlásící se k padesátým letům i zradu Pražského jara 1968. Ocenili jsme i finanční šejdíře, kteří nás všechny stáli hodně peněz a kteří umí unikat spravedlnosti. Ocenili jsme nositele naší letošní politické krize i jejího vyvolavatele. Dva k ocenění přišli spíše pro svou hloupost než svoje padoušství. Avšak postavit na bronzovou medaili v padoušství prezidenta Václava Klause? Proč?

Je první máj, je lásky čas...

Na Letenské pláni v Praze se koná meating komunistů. Předseda Miroslav Grebeníček hlásá svou ideologii nepřátelství. Přítomný Jan Šinágl poukazuje na překračování § 261 a Trestního zákona 140/90 a žádá policii o naplnění zákona a ukončení demonstrace nenávisti. "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho!" velí předseda KSČM a policie poslušně zatýká pana Jana Šinágla a odvádí ho v poutech bez vážného zdůvodnění. Pan Šinágl ruší a překáží. Inu bránit šíření nepřátelské ideologie prostý občan nemůže, když to našim politikům nevadí. Primátor hlavního města Prahy Bém (ODS) šíření nedemokratických myšlenek povolil. Občane, nepleť se do toho, tomu ty nemůžeš rozumět. Heil Hitler!, zní v jiném městě. Když může jeden, může i druhý. Zaplaťpámbu, že nejsem policajtem! Nemají to lehké!

Volba prezidenta

Tři ze čtyř občanů, přesněji 73 % chce přímou volbu prezidenta. Co je nám do toho! Parlament odmítnul návrh Unie svobody, abychom si mohli zvolit svého pana prezidenta. Oni nám ho zvolí! Co kdybychom odeesákům sundali posvátné ikony se zdi!

Stabilní?

Tak nás úředně přeřadili. Z ekonomického hlediska již nejsme rozvojovou zemí, ale zemí ekonomicky stabilní. Naštěstí nehodnotili naše vládnutí, soudnictví, demokracii a politickou kulturu. A tak nás zatím nikdo mezi rozvojové země vracet nebude.

Kradu, kradeš, krademe...

...a voliči to zaplatí. A budou platit, dokud nezačnou chodit k volbám a nebudou volit strany, které nemají zloděje v čele. Bohužel, je mnoho malých stran, které mají schopné a čestné politiky, ale jsou vyřazeny z politiky díky vstupnímu kvóru do parlamentu. Komunisté očekávající svůj nový Únor nejsou tolik puštěni k lizu. Proto působí dojmem čistoty a voliči je ve své krátkozrakosti volí.

Referendum o Evropské ústavě?

Politici jsou placeni za to, aby texty pro nás nepřečtitelné pro svůj rozsah za nás nejen přečetli, ale i prostudovali a kvalifikovaně rozhodli. Překládají-li tuto svoji zodpovědnost na nás neznalé občany, mající možnost se rozhodovat jen podle nejrůznějších ideologických křiklounů, je to trestuhodné!

Národ evropský?

Václav Klaus nás straší, že Evropská unie chce v Evropě vytvořit jedinný národ. My sami reprezentujeme svou kulturu na koncertu v Bruselu účastí Alexandrovců představených jako Rudá armáda a v Praze prodejem ruských matrjošek. To nemate Evropská unie nás, ale my mateme Evropskou unii!

To je fofr!

Některé zákony leží ve sněmovně již dvanáct let a nemají se k dokončení. Doplněk zákona umožňující utajení platů managementu podniků placených z našich peněz od svého vzniku do své platnosti včetně vytištění ve Sbírce zákonů byl pomocí ODS a jiných služebníků ekonomické loby odsouhlasen sněmovnou, senátem i prezidentem během třiceti hodin. Ten fofr byl zdůvodněn tím, že oni mají platy v desítkách milionů a my obyčejní jsme příliš závistiví. A tak bude lépe, když nebudeme vědět, kolik jim měsíčně platíme.

- MUDr. Bohumír Šimek -

Ještě k vládní krizi

Nedokázal jsem pochopit, proč zrovna Stanislav Gross se měl stát obětním beránkem, na kterém ostatní politici nám budou dokládat tím, že jej vyloučí, jak veliký mají smysl pro morální očištění politické scény. Proč zrovna nejsilněji po morální obnově přes likvidaci Stanislava Grosse volají politici, kteří mají mnohem větší kus másla na hlavě než expremiér Gross? Klíč jsem získal z rozhovoru s Otou Novotným uveřejněném v Respektu.

Jako lékař jsem konzervativní pravičák ctící přirozené vztahy ve veškerém lidském konání, tedy i v politice. To je důvod, proč nefandím ČSSD, ale i důvod, proč jsem vystoupil z ODS. V posledních třech letech ČSSD vzbudila můj zájem svým úsilím o proměnu z levičácké, křiklounské demagogické strany ve stranu realisticky a přirozeně myslící a jednající, zejména tím, že zahájili pravicové reformy, které měla již dávno provést ODS, ale pro svůj populismus je ani nezačla. Takováto změna ve straně neproběhne naráz. A tak máme v sociální demokracii schematicky řečeno dvě křídla politiků: Nové, myslící přirozeně a realisticky a staré křiklounsky demagogické. Změna ČSSD je rizikem pro stranu pro možnost jejího rozpadu. Takto to vyhodnotila i ODS, a proto i tento frontální útok na Stanislava Grosse, který se nestačí divit, že je vylučován z kola ven za to, co dělají všichni kolem něj. Se Stanislavem Grossem je odsuzována strana sociálních demokratů opakovaně usilující o zákon o majetkových přiznáních a zákon o střetu zájmů. Potupné odsouzení slyšíme především od ODS, která tyto zákony bránící skutečným podvodům a morálním pokleskům politiků, stále shazuje pod stůl. Navíc se pro mne politici ODS stávají nechutní pro odklon od typicky pravičáckého přirozeného myšlení k demagogickému křiklounství. Nedomnívám se, že nulová tolerance a jiné formy destrukce patří ke státotvorné opozici.

- MUDr. Bohumír Šimek -


Další informace :
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Holubovský zpravodaj
Vydává Obecní úřad v Holubově
Zodpovědná redaktorka: Marie Svobodová
Tisk: ARTYPA Holubov, spol. s r.o.
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex s.r.o.© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 14. července 2005 : TOPlist 0