ARCHIV 2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Holubovský zpravodaj - hlavička - 2002

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Duben 2004 - Číslo 4 - Ročník 10

prohlížení tohoto čísla ve formátu pdf (876 kB)Zpráva z jednání zastupitelstva obce

Zpráva z jednání zastupitelstva obce, které se konalo 25. 3. 2004

Zastupitelstvo obce projednalo a schválilo: Holubov 2004, stroj na čištění komunikací

Na jednání zastupitelstva obce byla přizvána ředitelka základní školy Mgr. Olga Floriánová, která zhodnotila činnost školy v loňském roce a odpověděla na dotazy některých členů ZO.

Obec obdržela vyrozumění Ministerstva školství o udělení výjimky z počtu žáků v naší základní škole pro příští školní rok.

Obec získala dotaci na opravy komunikací, práce byly zahájeny v Třísově, byla opravena náves a cesta k Minárikům, kde se napojilo na již opravenou komunikaci.

V Holubově byly zahájeny přípravné práce na úpravě komunikace od Jakešů k hlavní silnici a směrem k obecnímu úřadu. Pokládka asfaltového povrchu bude provedena do konce dubna.

Holubov 2004, opravy komunikací Holubov 2004, opravy komunikací
Holubov 2004, opravy komunikací Holubov 2004, opravy komunikací

- Jaroslav Franěk, starosta obce -

Přání ke Dni matek

Den matek se kvapem blíží, proto nám paní učitelka Ludmila Křížová nabídla přáníčka tak, jak je stvořili žáci 4. třídy naší školy. Doufáme, že potěší nejen ty maminky a babičky, kterým jsou básničky adresovány, ale i všechny ostatní čtenáře.

Přání babičce

Moje milá babičko,
posílám Ti přáníčko.
Co v něm bude psáno?
Hodně štěstí, zdravíčka
přejí Tvoje zlatíčka.

- Michaela Fučíková -

Sluníčko

Moje milá babičko,
já jsem Tvoje sluníčko
a přicházím Ti přát.
Dnes je Tvůj šťastný den,
pro tebe je to však jak hezký sen.
Hodně štěstí, zdraví a lásky,
ať Ti dál nešednou Tvoje vlásky.

- Zuzana Svitáková -

K svátku

Dnes v neděli svůj svátek máš,
já hodně štěstí, zdraví Ti přeji zas.
Buď tu s námi dlouhá léta,
ať Ti život dál rozkvétá.
To Ti přejí vnoučátka,
Tvoje milá koťátka.

- Renata Nováková -

Přáníčko

Moje milá babičko,
říkám Ti teď přáníčko.
Hodně štěstí, zdraví,
každá práce ať Tě baví.
A na závěr kytičku,
pro tu mojí babičku.

- Jan Harš -

Svátek

Moje maminko, dnes svátek máš
a přáníčko dostáváš.
Přeji Ti hodně štěstí, zdravíčka,
ať jsi jak ta rybička.
Už nevím, co Ti přát,
jen že Tě mám moc rád.

- Martin Jakubec -

Poznávejme plemena psů

Americký stafordšírský teriér

Římané přinesli na britské ostrovy oblíbený sport prostého lidu - zápasy psů s býky. K tomuto účelu byli používáni statní a těžcí psi, ale častěji se začali používat psi menší, pohyblivější a dravější, kteří vznikli křížením s teriéry. Říkalo se jim bull and terrier. Za nejlepší byli uznáni psi z hrabství Staffordshire. Při jejich šlechtění byl zřejmě použit foxteriér a manchester teriér. Plemena psů - Americký stafordšírský teriér

V Západním Skotsku v okolí Glasgow byl rozšířen typ psa, který byl jako modrý, nebo modře žíhaný a připomínal dnešního pitbulteriéra. Jeho nejčastějšími chovateli prý byli skotští cikáni.

Vystěhovalci, kteří přijeli do Ameriky s sebou samozřejmě dovezli své psy. Někteří psi byli pak chováni ve městech, jako strážci majetku, nebo pro užití v arénách. Farmáři dávali přednost silným a statným psům, kteří byli schopni čelit vlkům a kojotům. Tak se krev bull and terriérů přimísila plemena chrtů, ohařů a dog. Tito psi se postupně začali nazývat american bull terrier, staffordshire terrier, nebo yankee terrier. Majitelé těchto zápasnických psů se vlastně zasloužili o vznik dnešního staffordshire ter. Jejich záměr byl použít psa v aréně k zápasům. Arena-pit-také dala vzniknout označení psů pro zápasy pitbull, pitdog pitbull-terrier.

V r. 1898 chovatel psů a milovník psích zápasů pan Bennet zorganizoval první registraci zápasnických psů a pod jménem American Pit Bull Terrier je začal zapisovat do plemenné knihy. Sestavil také jejich standard.

V období 1. světové války se stal pitbul symbolem Ameriky. Obliba se udržela i po válce. Mezi chovateli začalo docházet k rozdílným názorům. Někteří byli milovníci zápasů a někteří nikoliv. V r. 1936 byl založen v New Jersey klub pod názvem Staffordshire Terrier Club of Amerika a v témže roce bylo plemeno uznáno AKC, což je nejvyšší instituce pro chov psů v Americe. V r. 1947 byl název plemene upraven na American Staffordshire Terrier. Chovatelé zapsaní v AKC se zajímali hlavně o exteriér psů tohoto plemene a mírnou společenskou povahu.

Plemena psů - Americký stafordšírský teriér Chovatelé, kteří měli větší zájem o zápasy se organizovali v UKC nebo ADBA a drží se původního názvu America pitbull terriera kladou důraz hlavně na bojovnost a nikoliv na exteriér.

American Staffordshire terrier, zkráceně se mu říká amstaf, se rozhodně nehodí pro každého. Výchova vyžaduje mnoho času, trpělivosti a hlavně kontakt s člověkem. Není absolutně vhodné psa umístit do kotce, kde nebude jeho kontakt s člověkem častý. Koupit si amstafa je vážné rozhodnutí, poněvadž je problém dospělého psa zvyknout na jiné prostředí a nového majitele. Oběma mohou tak vzniknout velmi nepříjemné chvíle. Také není dobré, aby byl pes v rodině fixován na jediného člověka. Problém může nastat, když tento člověk odjíždí na dovolenou, nebo na služební cestu. Může pak dojít k vážným komplikacím. Dobře vychovaný amstaf a milovaný celou rodinou je velmi dobrým společníkem, v opačném případě může být i nebezpečným psem. Amstaf se většinou s ostatními psy moc dobře nesnáší. Je třeba jej od mládí dobře socializovat, ale lépe je být opatrný pokud jde o jiné psy.

Je poměrně náročný na stravu, již jako štěně. Potřebuje velmi kvalitní stravu pro správný vývoj své postavy. Jeho tělesný vývoj je ukončen teprve ve dvou letech. Poněvadž má velmi krátké osrstění, má rád teplo a pohodlný pelech. Amstaf je velmi dobrým psem pro policii, nebo jako záchranářský pes při vyhledávání osob.

Pokud byl správně a dobře krmen od mládí a opravdu dobře a svědomitě vychován, je psem s krásnou atletickou postavou, budí dojem velké síly, je dobře osvalený, elegantní, pohyblivý. Vyniká velkou odvahou, mrštností, pružnou chůzí a temperamentem.

Bohužel někteří nezodpovědní lidé svým chováním a jednáním poškodili pověst tohoto plemene tím, že došlo k napadení jiných zvířat, ale také lidí. Amstaf byl neprávem laickou veřejností nazván bojovým plemenem spolu s některými dalšími psy jiných plemen.

Žádné bojové plemeno neexistuje a ani v minulosti psího rodu nikdy neexistovalo. Je to špatný název pro psy, kteří byli neprávem zneužiti svými neukázněnými majiteli. Pes je od nepaměti přítelem člověka a neměl by být "trestán" zákonem jako zločinec, když zodpovědnost za něho nese člověk.

Plemena psů - Americký stafordšírský teriér

- Květa Pavčíková -

Slovo lékaře

Srdeční infarkt

Když si tak pěkně bužírujeme a tloustneme, až nemůžeme dýchat, dáváme si zabíjačkové porce vepřového, až nám teče omastek po bradě, a přikusujeme knedlíky prosáklé sádlem, a zapíjíme to korbely piva, aby nám to lépe trávilo, a vypalujeme si zobáčky cigaretama, nemůžeme se pak divit, že nám cévy zarůstají aterosklerotickými pláty se všemi důsledky, až se uzavřou docela.

Uzávěr takové cévy, která zásobuje srdce, vede k infarktu. Srdeční tkáň postupně propadá nekróze a rozpadá se. Pokud nedojde k okamžité zástavě srdce poškozením převodního systému, nebo k prasknutí nekrotické stěny a stlačení srdce krví v osrdečníku, nebo znehodnocení srdeční pumpy rozsáhlostí infarktu, pak při relativně klidovému režimu může rozpadlá tkáň prorůst vazivem a změnit se v méně hodnotnou jizvu.

Pokud uzávěr srdeční cévy není úplný, trpí srdeční tkáň nedostatkem kyslíku, zhoršuje se činnost srdeční svaloviny, zvyšuje se elektrická nestabilita a srdeční infarkt hrozí též. Pro tento stav je typická bolest za hrudní kostí, někdy popisovaná jako pálení nebo tlačení, a je doprovázena pocitem nedostatku vzduchu. Pokud není uzávěr cévy úplný, objevuje se tato bolest při námaze a po krátké době odpočinku sama pomíjí.

Je-li uzávěr srdeční cévy úplný, nebo téměř úplný, rozvíjí se infarkt. Typickými příznaky infarktu je krutá, šokující pálivá nebo tlaková bolest za hrudní kostí, někdy vyzařující do krku až celé levé paže, někdy do nadbřišku a pak připomíná obtíže při prasklém žaludečním vředu. Krutá bolest je doprovázena dušností a vegetativními příznaky jako je bledost a pocení.

Tento stav opravňuje volat tým rychlé záchranné pomoci na lince 155. Pak eventuelně zavolám praktického lékaře. Pacienta uložím v klidu, hlavu nepodkládám polštářem. Pokud dojde k zástavě srdeční a pacient upadá do bezvědomí, podložím dostatečně záda pevnou podložkou, aby se hlava uvolnila do záklonu, fouknu do jeho plic dostatečné množství vzduchu a snažím se masírovat srdce zevní masáží přes hrudník. Opřu si dlaně o spodní část hrudní kosti, kterou promačkávám do hloubky o 4 cm rychlostí srdeční činnosti. Střídáním vdechů dostatečného množství vzduchu do plic a opakovanou zevní srdeční masáží dokážu udržet oběh krevní, že nedoje k poškození mozku než přijede záchranka. Čím méně se musím věnovat telefonování a čím více se řádně věnuji pacientovi, tím větší má šanci na přežití. Pokud resuscituji sám, dokážu to provádět řádné nejspíš jen několik minut. Jsme-li na to dva, měli bychom vydržet v resuscitaci do příjezdu RZP. Provádíme-li to řádně, nezůstane na nás suchá nit. Ale ani ve dvou se většinou trvalá stabilizace stavu pacienta nezdaří. Na to je nutný sehraný čtyřčlenný záchranný tým, který se věnuje jen této urgentní medicíně.

Po stabilizaci stavu je pacient odvezen do nemocnice. Při potvrzení diagnózy srdečního infarktu je na speciálním kardiologickém centru v Českých Budějovicích urychleně vyšetřeno cévní řečiště srdce, provedeno rozšíření zúžených úseků, založení zpevňujících stentů a eventuelně připravení pacienta na bypassy.

Pokud to všechno pacient přežije, může se opět cítit zdráv a většinou může pracovat dál jako před infarktem. Ale lépe je se na technicky zdatné lékaře nespoléhat a tomu všemu předcházet udržováním normální váhy, normálního krevního tlaku, normální hladiny cukru a tuků v krvi. Samozřejmě, že nekouříme, je-li nám život milý. Dostatečná fyzická aktivita vede k tomu, že díky prací vytvořené síti cév v srdci je poškození srdce infarktem menší.

- MUDr. Bohumír Šimek -

M L S Á N Í

Holubovský zpravodaj - mlsání 2, ilustrace Do dubnového čísla našeho Holubovského zpravodaje nám nabídla své odzkoušené dobroty paní Dana Jindrová z Třísova.

Řezy Raffaelo

Těsto:
5 vajec,
1 sklenka krystalu,
11 lžic mléka


Vše ušlehat a přidat 11 lžic polohrubé mouky a 1,5 prášku do pečiva. Nalít na vymazaný a vysypaný plech nebo pečící papír.

Krém:
4 dcl mléka,
4 lžíce polohrubé mouky,
1 vanilkový cukr


Vše svařit na kaši a do teplé přidat 20 dkg kokosu, 20 dkg másla, 20 dkg moučkového cukru (i méně podle chuti) a 3 lžíce rumu.
Upečený piškot potřít pikantní zavařeninou a na ni rozetřít vlažný krém a posypat kokosem.

Tyčky

1 kg polohrubé mouky,
asi 1/4 l mléka dle potřeby,
1 malá sklenička majolky,
40 g droždí,
pepř, pálivá paprika, sůl dle chuti,
na posypání hrubá sůl, mák, kmín apod.


Do mísy dáme všechny suroviny, dobře propracujeme a necháme vykynout. Po vykynutí vyválíme z těsta na pomoučeném válu úzké tyčky (válečky) v délce asi 20 cm. Potřeme je rozšlehaným vejcem, posypeme hrubou solí, kmínem, mákem - dle vlastní chuti a upečeme.

Slané pečivo

200 g polohrubé mouky,
200 g strouhané nivy,
200 g strouhaného eidamu,
200 g Hery


Vše smíchat (část nivy lze nahradit větším množstvím eidamu), rozválet, vykrájet různé tvary, potřít vejcem, zdobit mandlí, oříškem a upéct.
Množství je libovolné, jen poměr surovin se musí dodržet.

Vaječný salát na chlebíčky

15 dkg měkkého salámu,
5 vajec natvrdo,
15 dkg eidamu,
2 kyselé okurky,
vše nastrouhat najemno,
1 malá cibule nakrájet najemno,
1 vanička majolky (nebo dle potřeby a chuti),
1  lžička kremžské hořčice (lze i plnotučná)


Vše smícháme, mažeme na chlebíčky a zdobíme zeleninou.

Rychloperník

40 dkg hladké mouky,
30 dkg moučkového cukru,
2 vejce,
1/2 litru mléka,
1/2 hrnečku džemu,
2 dcl oleje,
2 lžičky jedlé sody,
1 lžíce kakaa,
1 kypř. prášek do perníku


Vše smíchat, nalít na vymazaný a vysypaný plech, péci při 180 st. asi 30 minut.


Za recepty děkuje a všem, kdo je vyzkouší, dobrou chuť přeje
- MS -

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME

Slova moudrých

Lidé mají rádi názory, kterým přivykli v mládí. Hájí je a vyhýbají se opačným přesvědčením. To je to, co zabraňuje lidem nalézt pravdu, neboť se svých názorů drží ze zvyku.
Moše Ben Majmon

Historie nás učí, že lidé a národy se chovají moudře teprve tehdy, když vyčerpali všechny ostatní možnosti.
Abba Eban

Přijímat tradici bez samostatného prozkoumání a posouzení je jako když slepý slepě následuje ostatní.
Bachijá Ibn Paquda

Spravedlnost dává pokoj, klid a bezpečí.
Izaijáš 32, 17

V mé obci mi získá úctu dobré jméno, v cizí pak dobrý šat.
Ben Sirach

Co nás baví - Zprávy ze školy

"Les ve škole - škola v lese"

Význam stromů
Stromy nepotřebuje pouze hmyz, který se živí jeho listy, ptáci, kteří v jejich korunách hnízdí, netopýři a kuny, kteří se ukrývají v jejich dutinách. Stromy jsou významné i pro lidi. A nemáme na mysli jen dřevo, které využíváme jako zdroj tepla či stavební materiál. Stromy nám produkují kyslík, chladí vzduch v parném létě nebo zadržují vodu v lesích po velkých deštích. Stromy potřebujeme a ony potřebují naši ochranu.


- Keltský stromový kalendář -

Líska - chce být první     22. - 31. 3., 24. 9. - 3. 10.

Lidé znamení lísky jsou netrpěliví. Chtějí být první. Líska je rostlina s pionýrským duchem, tzn. že tam, kde nic neroste, připravuje půdu pro ostatní. Stejně tak lidé narození ve znamení lísky jsou průkopníky, zbývá jim však energie na to, aby jim uzrály vlastní ořechy.
 • líska obecná je keř, zřídka malý stromek, líska turecká však dorůstá až 25 m
 • pionýrský druh (osidluje nová i nepříznivá stanoviště, velmi rychle roste a nedožívá se příliš vysokého věku)
 • má chutné plody - lískové oříšky
 • lískové pruty se používaly k trestání nezdárníků a dělají se z nich virgule pro hledání vody
Líska, ilustrační foto
Jeřáb - miláček ptáků     1. - 10. 4., 4. - 13. 10.

Pokud jste se narodili ve dnech jeřábu, nutí vás to zkrášlovat svět a zlepšovat jej. V popředí stojí vztah člověka k člověku a čím jste starší, tím více se stavíte do služeb svého okolí. I heslo "Zlepši sebe sama, pak můžeš zlepšit svět." Patří k vašemu životu jako sůl k polévce.
 • rod jeřáb čítá asi 80 druhů
 • je to pionýrská dřevina, tzn. že osidluje nová i nepříznivá stanoviště, roste velmi rychle a nedožívá se příliš vysokého věku
 • plody různých druhů jeřábů mají mnohostranné využití pro člověka (přidávají se do jablečného nebo hruškového vína, dělají se z nich kompoty a marmelády nebo pálenka, kterou se léčí žaludeční potíže) a v přírodě slouží jako potrava ptáků
 • má kvalitní dřevo - je tuhé a tvrdé a přitom ohebné a elastické, vyleštěné je velmi hezké a používá se na dřevěné šrouby, kola a umělecké předměty
Jeřáb, ilustrační foto
Javor - hádavý anděl     11. - 20. 4., 14. - 23. 10.

Semena javoru, která jsou opatřena křídly, se jako andělé snášejí z vysoké koruny a přitom se hezky točí a víří. Lidé narození v období javoru jsou dynamičtí, neklidní, umínění a milují výzvy. Neohroženě se staví všemu novému a neznámému. Chtějí ale, aby společnost uznala jejich význam a obdivují lidi, kteří se dokážou prosadit. Nebojí se otevřeně řešit konflikty a to jim pomáhá růst.
 • je proměnlivý, existuje mnoho druhů, z nichž některé rostou v lužních lesích, v nížinách (javor mléč) a jiné v horských lesích až po hranici lesa (javor klen)
 • přizpůsobuje se svému stanovišti (ve smíšeném lese roste rychle a koření mělce, jako solitér koření hluboce jako dub)
 • jeho kmen i větve jsou často křivolaké
 • má rád půdy bohaté živinami
Javor, ilustrační foto
Ořešák - hledá svůj domov     21. - 30. 4., 24. 10. - 2. 11.

Život lidí narozených ve znamení ořešáků mívá hloubku, zůstává "zakořeněný" a často nese bohaté plody. Když něco dělají, dělají to naplno. Když něco milují, tak až do smrti. Dokážou sebrat ohromné množství vášně, aby pojistili a bránili svoji chuť k životu.
 • dává přednost hlubokým humózním půdám bohatým na vápno
 • potřebuje mnoho slunce a je citlivý na chlad
 • má širokou korunu, silné větve a statný kmen
 • jeho dřevo je velmi ceněno pro svou krásnou kresbu, zčásti plnou kontrastů, většinou se loupe na dýhy
 • jeho ořechy plné tuku a proteinů jsou ideální potravinou
Ořešák, ilustrační foto


SVĚTOVÝ DEN VODY

Příležitostí k zamyšlení se nad ochranou a využíváním vody v celosvětovém měřítku je Světový den vody, který byl v roce 1992 vyhlášen Valným shromážděním na 22. březen. Potíže s nedostatkem pitné vody v některých částech světa, záplavy, znečištění velkých řek a ztráta biologické rozmanitosti vody ukazují na to, že lidstvo musí svůj přístup k vodním zdrojům změnit.

Vody je hodně a přeci málo. Zemi se říká Modrá planeta, protože většinu povrchu pokrývají oceány. Proč musíme vodou šetřit, když je jí tolik? Určitě znáte koloběh vody v přírodě, ale víte, že podobně kolují i škodlivé látky? Odkud pochází voda, která vytéká z kohoutku a kam se ztrácí po použití? Vodu nepotřebujeme jen na pití, ale při spoustě dalších činností. Víte, kde je ji nejvíce třeba?

Děti naší školy se svátku vody věnovaly s velkým nasazením. Celých 14 dnů se na školní nástěnce objevovaly od nich náměty k bádání. Celá škola žila vodou. Malovaly obrázky, zpívaly písničky, hrály hry, učily se o vodních rostlinách a zvířatech, vymýšlely hádanky i psaly vlastní pohádky. Navštívili jsme také místní čistírnu odpadních vod. Všichni se chystali na 22. březen.

Celá škola se oblékla do modré barvy a těšila se na vzácnou návštěvu. Opravdu se dopoledne objevily vládkyně všech vod. Ve třídách prověřily znalosti dětí vodní víly - Majdalenka, Amálka a Vodněnka. Se všemi dětmi si připily čerstvou vodou. Přesvědčily se, že děti vědí, jak je voda pro nás všechny důležitá.
ZŠ Holubov 2004, Světový den vody

ZŠ Holubov 2004, Světový den vody, návštěva místní čistírny odpadních vod


HODINY SMÍCHU

Masopustní veselí připomněli nejstarší žáci naší školy. Připravili pro všechny kamarády a kamarádky ze školy mnoho zábavy, soutěží i sportování. Pochvalu za dobrý nápad si zaslouží organizátoři nejen od celého učitelského sboru, ale i od dětí.

- D. Bodláková, učitelka ZŠ Holubov -

ZŠ Holubov 2004, Hodiny smíchu

ZŠ Holubov 2004, Hodiny smíchu


BESEDA S FOTOGRAFEM

Jak vyfotografovat živé zvíře v přírodě? Znáte určitě jeho fotografie. Často se objevují v kalendářích i v knihách o přírodě.

Zajímavé obrázky i s napínavým vyprávěním přinesl k nám do školy profesionální fotograf zvěře Jaromír Zumr 5. března. Otázky dětí nebraly konce. Beseda se nám moc líbila.

- J. Němečková, vychovatelka ŠD -

Televize Srdíčko

TELEVIZE SRDÍČKO CHVÁLÍ

Nejvíc se mi líbila v hodině smíchu hra, která se nazývá skákání přes švihadlo. Renata, Zuzka a Míša ze čtvrté třídy to uváděly, pak ještě kluci ze čtvrté a páté třídy. Byla tam hezká hudba. Musím je všechny pochválit. Kéž by hodiny smíchu byly ještě jednou.

- redaktorka Barbora Čížková, 3. ročník -


Když čtvrťáci v pátek uspořádali hodiny smíchu, nevěděla ani netušila jsem, co tam budeme dělat. Asi tancovat. Ale my jsme tam hráli i hry, například skákali přes švihadlo nebo skákali v pytlích atd. Čtvrťáci hodiny smíchu uspořádali hezky a taky se mi to hodně líbilo a bavilo. A taky jsme nakonec dostávali i ceny.

- redaktorka Markéta Vondráková, 3. ročník-

Poslové jara

Ještě než jaro propukne v celé své kráse, můžeme v přírodě pozorovat jeho příznaky. Mezi nejnápadnější patří návrat tažných ptáků ze svých zimovišť.

Špaček obecný, ilustrace V prvé polovině února přilétají první skřivani. Vyčkávají v polích ukryti před nepohodou v závětří terénních nerovností, aby přivítali zpěvem příchod slunečných dnů. Ve stejnou dobu se na vrcholku nejvyšší lípy uprostřed vesnice objevují i první špačci. Asi dva týdny za tímto předvojem následuje hlavní přílet větších hejn, které se brzy rozdělí na rodičovské páry.

Koncem února křižují oblohu nad polními lesíky skupinky holubů hřivnáčů. U mokřin rozlehlých polí a luk lze spatřit další časné navrátilce - divoké husy a černobílé čejky. Počátkem března přeletuje houpavým letem nad hladinou potoka žlutý konipas horský, poblíž hospodářských budov známější konipas bílý, z křovinatých strání a zahrad se před setměním ozývají drozdi a červenky.

V polovině března se na hřebeny střech vrací rehek domácí (Čermák), na hladiny rybníků lysky a pestré společenství kachen. Koncem měsíce přilétá čáp. První obsazuje svůj okrsek zpravidla samec a o několik dnů později se k němu přidá i samice. Jestliže ptáci obhájí hnízdiště, o které svádí někdy i krvavé souboje s jinými páry, začíná tok, jehož součástí je známé klapání zobákem.

V prvních dubnových dnech nad staveními zakrouží vlaštovky, později uslyšíme kukačku a z křovin mistry ptačího zpěvu pěnice. Koncem dubna přilétají jiřičky, okolo věží kostelů se prohánějí rychlým letem hejnka rorýsů a z rákosí rybníků zazní překotný zpěv rákosníků. Jako poslední osídlí trnité křoviny ťuhýci a obilné lány křepelky.

Doba příletu jednotlivých druhů může být v některých letech značně rozdílná. Především vývoj počasí na tahových cestách způsobuje, že nás někdy první špaček překvapí, jindy si na kropenatého posla jara musíme nějaký ten den počkat.

- Pavel Jakeš -

Obecní knihovna v Holubově

Nabízím Vám ukázku knih z výměnného souboru, který nám poskytuje Městská knihovna v Českém Krumlově.

Jako obvykle zde najdete množství ženských románů, které poutavě píše např.
Virginia Andreusová - Květy z půdy, Lístky ve větru, Vykoupení ohněm, Setba minulosti, Zahrada stínů - rodinná sága o zradě, pomstě a lásce
Lisa Kleypas - Splněný sen
Pat Conroy - Pán přílivu

Z jiného žánru
Joyce Tyldesley - Hatšepsut - žena, která se stala faraónem
Peter James - Srdíčko - román s tématikou nadpřirozených jevů

Z českých autorů
Miloslav Švandrlík - Na nebožku vypadáte skvěle
Vlasta Javořická - Dana


Z detektivek
Ross Macdonald - Smrt v patách
Colin Dexter - Ten šperk byl náš


Z naučné literatury
Susanna Kubelka - Konečně přes čtyřicet - jeden z největších bestselerů posledních let
Ivo Jahelka - Soudníček aneb zhudebněné soudničky pro všeliké lidičky
Judith Wavner - Hillary Clinton
- soukromý příběh
PhDr. Brenda Shoshannoová - Proč muži opouštějí ženy - mimořádná kniha

Trocha z vaření
Jiřina Doležalová - Uršula Kluková - Kudy chodím, tudy jím...

Z cestopisů
Don Starkell - Pádlem k Amazonce
Jana Součková - Starověký přední východ


Pro děti
Věra Řeháčková - Aniččiny příhody s opičkou Sisi
Enid Blytonová - Správná pětka
- dobrodružné příběhy
Kievan Fanning - Cesta Vikingů - dobrodružný příběh s luštěním záhad, hádanek a hlavolamů od 9 - 13 let
Bill Wise - Matematické detektivky - 22 případů k řešení pro děti od 12 let

Pro nejmenší
Ludvík Středa - Příhody pana Hvězdičky
Zdeněk Miller - Jiří Žáček - Krtek kamarád
Alena Stachoňová - Vlasta Švejdová - Kryštůfek


Od začátku března probíhá anketa "O nejoblíbenější knihu českého národa", chcete-li se zúčastnit, vyzvedněte si anketní lístky v naší Obecní knihovně Holubov.

- Těší se na Vás knihovnice Marie Hrušková. -

Kde je Bůh?

Často slyšíme: Něco nad námi existuje. Pokud možno něco s malým "n". Aby to nemělo žádnou sílu a závaznost. Ale Bůh jako osoba? Někde na nebesích, někde ve Vesmíru, nebo někde za Vesmírem...? Pokud se nechci stýkat s tchyní, odstěhuji ji někam daleko. Nebo se sám s rodinou odstěhuji hodně daleko.

Tak i my v našem křesťanství odstěhováváme Boha někam daleko. Kde sídlí Bůh? Nahoře, na nebi, často zní odpověď. Ale vždyť tam není Nic. Tam je nekončící Vesmír. A cesta tudy pro nás obyčejné lidi je nesmírně složitá.

I když již svatý Pavel ve svém listu Římanům (Řím 1,19-20) píše, že Boha poznáváme jako Tvůrce podle věcí stvořených. Velký středověký filosof Tomáš Akvinský z toho vychází, navazuje na řecké myslitele a uvádí svoje důkazy Boží existence ve svém celoživotním díle Summa theologica. Tento filosofický přístup po něm nazvaný tomismus pak nachází oporu v Newtonových základních čtyřech zákonech mechaniky a to pokračuje fascinací Koperníka a ostatních hvězdářů nad zákony pohybu nebeských těles, kteří k tak precisním zákonům hledají jejich Zákonodárce...

Nám prostým lidem jen povrchně vzdělaným v přírodních vědách i ve filosofii je tato cesta v dnešní uspěchané době většinou nepřijatelná. Ale každý z nás se může v klidu a tichu zastavit. A je jedno, zda se zastavíme v nějakém chrámu, na hřbitově, někde v přírodě, doma nebo v nemocnici... Musíme si vzít čas, zastavit se někde, kde nás nikdo nebude rušit, a soustředit se v sobě a otevřít se Tomu, který je nám již důvěrně známý, nebo dosud zcela neznámý. Nic si nevynutím.

Víra se nedá naučit, víra je dar. Víra není cit, víra je vztah.

Protože je člověk zmetek (Řím 7,18-23), hříšná nádoba, nositel neposlušnosti prvních lidí (Řím 5,12)... a na zlé duchy zásadně nevěří, musíme si dát pozor na svoji samolibost a pýchu. Protože Dialog probíhá v nás samotných, těžko se v tom vyznáme. Není radno se svěřovat se svými prožitky svým nejbližším. Od toho máme svého křesťanského kněze, židovského rabína, východního guru...

Boha nehledejme daleko. Žije v nás, žijeme-li v Něm. Setkat se s Ním můžeme jen na dně své vlastní osobnosti.

- MUDr. Bohumír Šimek -

Internetové zdravotní informace pacienta. Co to je?

Zdravotní dokumentaci většinou má každý pacient v počítači svého praktického lékaře. Ta není právoplatná. Proto se nadále vede dokumentace v papírové podobě, o které si někteří pacienti neprávem myslí, že je jejich majetkem. Pacienta je pouze myšlenkový obsah, nikoliv papírová dokumentace, která je součástí účtů odevzdaných zdravotní pojišťovně. Ta musí být skladována u lékaře, který zápis provedl po dobu nejméně pěti let.

Proto asi rok se již intenzivně rozjíždí program IZIP, který pacientům a jejich praktickým lékařům umožňuje mít své zdravotní informace na internetu. Tyto jsou dostupné všem lékařům, kterým pacient k nim zprostředkuje přístup. Jde o kompletní dokumentaci nejen praktického lékaře, ale i všech specialistů, laboratorních nálezů včetně rentgenů, přehled o očkování a seznam všech léků užívaných pacientem.

Vaše zdravotní knížka na internetu je pro vás zdarma a informace v ní uložené jsou odborně chráněny před zneužitím. Přístup k vaší zdravotní dokumentaci na internetu má váš praktický lékař jen ze svého počítače v ordinaci a pacient přes internet z jakéhokoliv dalšího počítače, pokud vloží svůj pin. Touto cestou sám pacient umožňuje specialistům přístup do své dokumentace nejen po celé České republice, ale v případě potřeby i kdekoliv ve světě.

Program IZIP je financován VZP, a proto se prozatím rozjíždí jen pro její klienty. Všichni její klienti mohou v naší ordinaci dostat informace o IZIPu a mohou být přihlášeni. Po odeslání přihlášky dostanou poštou dopis obsahující pin, pomocí kterého teprve budou svou zdravotní knížku zakládat. Pomocí tohoto pinu bude moci i praktický lékař odeslat své základní informace. Pomocí pinu se mohou do dokumentace dostat i další specialisté, kterým to pacient umožní. Pokud se pacient přihlásí a pak si to rozmyslí, že zdravotní dokumentaci na internetu nechce, prostě svůj pin k otevření zdravotní knížky nepoužije.

- MUDr. Bohumír Šimek -

Rok v zahrádce

DUBEN

V dubnu bývá aprílové počasí, neboť se střídá teplo, déšť, slunečno s větrem, chladem a přeháňkami. I většina dubnových pranostik tyto změny odráží.

V tomto měsíci by se nemělo zapomenout na jarní postřik ovocných stromů a keřů. Tyto postřiky by měly likvidovat vajíčka mšic, svilušek, píďalky podzimní, housenky obalečů v zámotcích, všechny štítěnky, larvy puklice švestkové i květopasu jabloňového. Postřiky zahubí přibližně 90 % přezimujících škůdců. Také by se nemělo zapomenout preventivně ošetřit stromy proti napadení houbovými chorobami.

Během dubna bychom měli kypřit, okopávat, zalévat a přihnojovat. Začíná nepříjemná práce = likvidace plevelů. Nesmíme jim dovolit vysemenit se!

Na záhony můžeme sít ředkvičku, salát, pór, červenou řepu, kopr, hrách, pozdní zelí a mrkev. Měli bychom stihnout sadbu raného salátu, květáku, zelí, kapusty a kedlubnů. Nezapomeňte, že v zemi už má být cibule.

V okrasné části zahrady nám kvetou tulipány, narcisy, sasanky, kamzičníky i violky. Zastřihneme na úhledný tvar živé ploty, odstraníme zaschlé výhony plaménku a dalších popínavých rostlin. Vyvážeme popínavé růže. Vysazujeme mečíky - pokud možno postupně (v týdenních intervalech), aby nám kvetly co nejdéle. Brut může do země již začátkem měsíce. Mečíky nesázíme nikdy tam, kde byly loni. Vysejeme řadu letniček: chrpy, máky, slunečnice, hrachor, kopretiny, orlíčky a zvonky.

Do přírody bychom se mohli vypravit na sběr květu podbělu, sedmikrásky, smetánky a listu břízy.

S postupujícím jarem se rozšiřuje ohrožení citlivějších osob vůči pylům. Sdělovací prostředky nám pravidelně přinášejí pylová zpravodajství.

- Mgr. Drahomíra Bodláková -

Děti a les?!

O tom, že se škola snaží žáky naučit vztahu k lesu, k přírodě, jsem si přečetl již několikrát. Je však vidět, že některé děti si vztah k lesu budují po svém a asi to nebude ten nejlepší způsob. V lese nad Holubovem jsme objevili "stavbu", která to dokazuje. Živé stromy pokácené v metrové výši, všude nepořádek, staré plechy a igelity, cigarety, sklenice, součástky, tyče a prkna přitlučená do živých stromů pořádnými hřebíky. Nehledě k tomu, že použitá prkna se "ztratila" od obecního úřadu. Samotná "stavba" nejenže dala lesu pořádně zabrat, ale byla i pro své "tvůrce" značně nebezpečná - příčky žebříku natlučené do stromu, chatrná zábradlí - pád ze tří metrů by asi nebyl zrovna příjemný.

Stavbu jsme zlikvidovali, nepořádek uklidili a odvezli do kontejneru. Nářadí a peníze (spořivost upřít nelze, částka, kterou jsem nalezli "v budce pro čápy" přesáhla 150,00 Kč), předám na obecní úřad, kde si je mohou "stavitelé" vyzvednout. I když máme informace o tom, kdo stavěl, nechci je zde zveřejňovat. Zkuste se jen svých dětí zeptat, co dělají ve volném čase (a na takovou stavbu je ho potřeba hodně) a pokud by se vám náhodou k autorství stavby přiznaly (i když, že by uteklo pozornosti rodičů takové množství materiálu, které někde děti vzít musely?), zkuste jim najít takové aktivity, které budou méně nebezpečné a pro ně (a les) více prospěšné. Nebo také jít a způsobenou škodu se pokusit nějak nahradit.

- Vilém Churan, Holubov -

INFORMACE

Upozornění!

Upozorňujeme občany, že do konce května je nutno zaplatit poplatek za psa na obecním úřadě, nejlépe v úřední dny: pondělí a středa od 7.00 - 11.00 a od 12.00 - 17.00 hodin.

Zároveň upozorňujeme ty občany, kteří dosud nepřihlásili svého psa či psy, aby tak rovněž učinili.


Nová otevírací doba pobočky České spořitelny, a.s. ve Křemži platná od 1. 5. 2004

Pondělí 9,00 - 12,30 13,30 - 17,00
Úterý 9,00 - 12,30  
Středa 9,00 - 12,30 13,30 - 17,00
Čtvrtek zavřeno  
Pátek 9,00 - 12,30  


Další informace :
Lanová dráha Kleť
Památné stromy
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Holubovský zpravodaj
Vydává Obecní úřad v Holubově
Zodpovědná redaktorka: Marie Svobodová
Tisk: ARTYPA Holubov, spol. s r.o.
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex s.r.o.© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 9. května 2004 : TOPlist 0