ARCHIV 2005 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Holubovský zpravodaj - hlavička - 2002

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Březen 2005 - Číslo 3 - Ročník 11

prohlížení tohoto čísla ve formátu pdf (770 kB)Zpráva z jednání zastupitelstva obce

Zpráva z jednání zastupitelstva obce, které se konalo dne 10. 3. 2005

Zastupitelstvo obce projednalo a schválilo:

- Jaroslav Franěk, starosta obce -


Radostné Velikonoce

přeje svým čtenářům

redakční rada Holubovského zpravodaje

Sněhová nadílka roku 2005

Ačkoliv se v první polovině ledna zdálo, že zima už letos asi nepřijde, teploty odpovídaly blížícímu se jaru, zima nám nic neodpustila. V druhé polovině ledna napadlo spousta sněhu a stále drží i teď v březnu, kdy už bychom všichni rádi jaro uvítali. Sníh drží, připadává a mrzne jen praští. Taková zima už dlouho nebyla. Odborníci tvrdí, že za posledních 40 let nenapadlo na horách tolik sněhu jako letos.

Jak vypadá zima u nás v Podkletí ukazují následující snímky. Největší radost z takové krásné zimy mají milovníci zimních sportů a děti, menší už řidiči a silničáři. Myslím, že naše obec s letošní sněhovou nadílkou bojuje statečně a snaží se, aby všechny obecní cesty byly sjízdné. Bohužel někdy nelze prohrnout všude najednou, nejprve se musejí zprovoznit nejvíc frekventované komunikace a lidé v odlehlejších koutech naší obce musejí mít trpělivost.

- Jaroslav Franěk - srarosta obce -

Holubov 2005, sněhová nadílka Holubov 2005, sněhová nadílka
Holubov 2005, sněhová nadílka Holubov 2005, sněhová nadílka

Netradiční zápis

Základní škola v Holubově, kresbaNa zápis do I. třídy jsme se tentokrát mimořádně připravovali. Očekávali jsme rekordní počet budoucích prvňáčků. Zápis se konal 11. února 2005. Přijali jsme 16 dětí - nejvíce za posledních 10 let.

Naše přípravy začaly již na Vánoce, kdy jsme veřejnosti otevřeli a ukázali naši školu. Byl to tak trochu "Den otevřených dveří". Hosté si mohli školu prohlédnout i z jiné stránky, nejen z lavic při třídních schůzkách. Myslím, že současná budova je po řade oprav v pěkném stavu.

Na zápis se připravovali i žáci naší školy. Letos prvně se při něm měli setkat se svými budoucími kamarády. Doufali jsme, že předškoláci při setkání s nimi ztratí ostych a budou se cítit příjemněji.

Jak samotný zápis probíhal? Rodiče s dětmi vítala malá Indiánka Manuela Haug. Hezky je pozdravila a seznámila je se všemi úkoly, které je mohou potkat. Na cestu jim dala papírovou krabici s obrázkem Indiána. Děti procházely jednotlivá stanoviště, kde plnily různá zajímavá zadání. Skládaly zvířátka, hledaly stejné obrázky Indiánů, poznávaly barvy a tvary, počítaly a uvazovaly tkaničky. Nechyběla ani písnička nebo básnička, s kterou mohly vystoupit v naší školní televizi. Za každý splněný úkol dostaly od indiánských dětí barevné pírko, které mohly připevnit Indiánovi na své krabici. Na práci budoucích prvňáčků dohlížely učitelka D. Bodláková s vychovatelkou J. Němečkovou.

Kromě dětí z Holubova, Třísova a Krásetína se k nám začínají pravidelně hlásit i děti z Plešovic. Velmi nás to těší, protože jejich rodiče mohou zvolit mezi několika velkými školami, ale vyberou si malou školičku. Snad je to tím, že nabízíme klidné a přátelské prostředí. Známe dobře každé dítě i vztahy mezi dětmi. Je přirozené, že u nás spolu běžně komunikují malé děti s většími. Již několikrát jsem psala o tom, že spojené ročníky jsou náročné pro práci vyučujících, ne však pro děti.

Škola kromě školní družiny nabízí několik zájmových kroužků. Nově se věnujeme dětem se specifickými poruchami učení. Věříme, že se rodičům i dětem ve škole líbilo. Chtěli bychom, aby se škola stala pro nové děti místem aktivního a radostného poznání, kde se respektují individuální požadavky dětí.

- Mgr. Olga Floriánová -

ZŠ Holubov 2005, netradiční zápis do 1. třídy ZŠ Holubov 2005, netradiční zápis do 1. třídy
ZŠ Holubov 2005, netradiční zápis do 1. třídy ZŠ Holubov 2005, netradiční zápis do 1. třídy

Poznávejme plemena psů

TERIÉŘI

Plemena psů - Moskevský toy teriér Název pro psy ze skupiny teriérů je odvozen z latinského slova terra, což znamená země, protože většina teriérů jsou pracovní psy, kteří loví v norách, tedy pod zemí. Teriéři jsou velmi stará plemena vlastnili je již Keltové pro lovecké použití. Rozdělujeme je na vysokonohé a nízkonohé.

Vysokonozí teriéři:
Airedale terrier (erdelteriér)
Bedlington terrier
Border terrier (bódr teriér)
Foxteriér
Parson Jack Russell terrier (parson džek rasl)
Lakeland terrier (lejklend)
Manchester terrier (menčestr)
Welsh terrier (velš)
Irish terrier (ajriš) - irský
Kerry Blue terrier (kerry blú)
Soft coated wheaten terrier (soft kout vítn) - jemný pšenicový teriér
Jagdterrier Německý lovecký teriér
Nihon teria (japonský terier)
Černý Ruský terrier
Brazilský terrier
Bulterrier
Americký Staffordshire terrier (stafordšír)
Staffordshire bulterriér
American Pit Bull terrier
Patterdale terrier (petrdejl)
Kromfohrlánder
Boston terrier

Plemena psů - Skotch terrier Nízkonozí teriéři:
Australský terrier
Australský silky terrier (hedvábný teriér)
Cairn terrier (kern)
Dandie Dinmnot terrier (dendy dajmond)
Norwich terrier (norvič)
Norfolk terrier
Skotch terrier (skoč) - skotský teriér
Sealyham terrier (sílyhem)
Skye terrier (skajteriér)
West Highland White terrier (vest hajlend vajt)
Yorkshire terrier (jorkšír)
Český teriér
Glen of Imaal terrier - irské plemeno

Plemena psů - Yorkshire terrier Teriéři jsou velkou skupinou psů, z nichž mnoho plemen je mezi veřejností zcela neznámí. O každém z nich si něco povíme, ale jen to nejhlavnější, abychom se vešli do rubriky Zpravodaje.

Airedale terrier - dostal svůj název podle údolí řeky Aire, které se nazývá Aire-Dale, kde jsou ložiska uhlí, které se zde od pradávna těžilo. Tato řeka se nachází v hrabství Yorkshire. Obyvatelé tohoto údolí byli převážně dělníci, horníci, farmáři. Odtud pochází tento teriér, který byl na svém počátku šlechtěn jako lovecký pes na malou škodnou, králíky a vydry. Airedale ter. byl velmi dobrým psem pro lovce, poněvadž dokázal pracovat jako barvář, jako dávič škodné, obranář a aportér.

Toto plemeno se také používalo ve služební kynologii pro armádní účely. V minulosti pracovali jako vyhledavači raněných a předávali zprávy. Tento teriér není v dnešní době mnoho rozšířen tak, jak by si zasluhoval. Někde pracuje velmi úspěšně jako záchranářský pes. Velmi rád bude cvičit různé soutěže, jako agility, ale také bude dělat jen společníka, který svého pána doprovodí na jeho procházkách. Jeho srst je hrubá a musí se upravovat trimováním.

Bedligton terrier - tento pejsek připomíná ovečku. Bohužel v současné době není toto plemeno mnoho rozšířeno. Možná pro svou náročnější úpravu srsti, ale zato jeho srst nelína, poněvadž je podobná jako u pudlů. Tento teriér pochází z hraniční oblasti mezi Anglií a Skotskem. Svým původem je to zase lovec škodné. Bedlington podle různých historických pramenů není rozhodně psem šlechty, ale psem chudších lidí, dokonce se hovoří o tom, že se potuloval s hordami kočovných cikánů. Název pro tohoto teriéra Belington je odvozen od názvu vesnice, ve které žil jeden z jeho chovatelů ještě v dávné minulosti. Byla to dlouhá cesta nežli se z neurvalého rváče, který neoplýval vůbec žádnou krásou stal dnešní typ bedlingtona, který po dokonalé úpravě vypadá jakže zámku.

Plemena psů - Sealyham terrier Border terrier - název tohoto plemene je odvozen od hraničního pásu země mezi Skotskem a Anglií. Slovo border znamená v angličtině hranici. Tohoto psa vlastnili nejen farmáři zase na hubení škodné, ale také zemanská šlechta. Ti jej vlastnili hlavně pro lov na lišku, vydru, jezevce atd. O výborných vlastnostech tohoto teriéra koluje stará anekdota, že za jednoho takového teriéra dával zemanský šlechtic chudému farmáři celou malou farmu jen, aby získal tohoto výborného pracovního teriéra. V současné době se tento pes stal velmi oblíbeným mezi myslivci a jeho chov se značně rozšířil.

Foxterrier - toto plemeno je dobře známé. Má dvě formy - drsnosrstou a hladkosrstou. Která je oblíbenější to většinou otázka módy. Drsnosrstý ter. u nás získal oblibu hlavně po napsání a vydání Dášenky K. Čapka. V Anglii v dřívější době byli foxteriéři nošeni v koších na honu a teprve když bylo nutné vyhnat lišku, byli ze své skrýše vypuštěni. Někteří foxteriéři prý dokonce běhali jako honiči s jezdci na koních při parforsních honech. Historie dnešního typu foxteriéra začala v 19. století v prvních desetiletích.

Parson Jack Russell terrier - stvořitelem tohoto plemene byl farář John (Jack) Russell. Jeho chov začal na feně velmi podobné foxteriérovi. Během své chovatelské činnosti vytvořil typ psů pro lovecké účely, kteří byli schopni vyhnat lišku z nory, ale nesměli ji usmrtit. Měli vyšší nohy, aby mohli při honu udržovat tempo s honiči. Srst u těchto psů byla krátká. Tento typ teriéra není úplně ustálen, ale v poslední době se stal oblíbeným psem hlavně pro chovatele a milovníky koní.

Lakeland teriér - tento pes je pro laika a někdy i pro pejskaře zaměňován s welsh teriérem. Je to plemeno, které není v současné době moc rozšířeno. O jeho chov se zajímají jen fanoušci. Název plemene je odvozen od Lake District Cumberlandského poloostrova. Byl používán hlavně na lov lišek.

Manchester terrier - předkové tohoto ter. byli vášnivými lovci krys a samozřejmě také pracovali jako lovečtí psi na drobnou zvěř. Nejlepší ter. tohoto typu se vyskytovali právě v okolí Manchesteru a proto dostali toto jméno. Dnes je tento teriér společenským psem, ale určitě neztratil mnoho ze svých choutek zabíjet myši a podobnou havěť. Toto plemeno není rovněž velmi rozšířeno.

Plemena psů - Staffordshire bulterrier Welsh terrier - jak říká jeho název pochází z Welsu. Je to staré plemeno, jeho předkové přišli na britské ostrovy s Kelty. Je to výborný pracovní pes a také společník. Jako všichni ter. je používán na škodnou. Ve středověku se tito psi používali při lovu spolu s honiči při štvanicích a parforsních honech. V současné době není rovněž rozšířeným plemenem.

Jagdterrier - mladé plemeno, které nepochází z Anglie, ale z Německa a vzniklo ve 20. letech 20. století. Jeho předkové samozřejmě pocházeli z britských ostrovů. Chov založila velmi tmavá fena foxteriéra, která nebyla pro toto zbarvení zařazena do chovu, ale byla vynikající po pracovní stránce. Byla nakryta machester ter. Původně existoval jagdterriér krátkosrstý a hrubosrstý. Tento terriér byl šlechtěn hlavně pro práci a stal se brzy velmi oblíbeným psem pro myslivost.

Nihon Teria - Japonský terriér - pochází z ostrova Honšu a jak vznikl je dodnes tajemstvím Japonců. Je to krátkosrstý pes, který byl vyšlechtěn jako společenský pes. Je to malý, chytrý psík, velmi temperamentní. V jeho žilách stoprocentně kolují jak teriérská plemena a zřejmě i neteriérská plemena. Je to málopočetné plemeno, kterému se věnují jeho fanoušci.

Brazilský terriér - toto je rovněž málopočetné plemeno, které je středem zájmu několika chovatelů. U nás o tom psovi není téměř žádná literatura. Je krátkosrstý, drobnější, temperamentní a určitě má vlastnosti pravého teriéra.

Staffordshire terriér, American Pit Bull terriér a Staffordshire bulteriér - tato plemena jsme již popisovali ve starším čísle Zpravodaje.

Plemena psů - Patterdale terrier Patterdale terriér - je plemeno, které není uznané FCI, je to krátkosrstý psík, většinou černé barvy, má velmi dobré lovecké vlohy a soustřeďuje se okolo něho mnoho fanoušků.

Kromfohrlander - toto plemeno vzniklo po 2. svět. válce a je odvozeno od drsnosrstého teriéra. Vypráví se, že američtí vojáci na konci války zanechali v Německu v domě jedné vdovy foxteriéra drsnosrstého a tento pes se zkřížil s nějakými psy, které vdova vlastnila. Postupně z tohoto spojení vznikl tento psík, který byl jako plemeno uznán v r. 1954. Není mnoho rozšířen.

Bulteriér - je produktem křížení buldoka a staroanglického teriéra, ale dnešní typ se od něho liší hlavou. Bulteriér existuje ještě ve formě miniaturní. Je velmi dobrým loveckým psem i psem společenským. Říká se mu psí gladiátor, je velmi odvážný, inteligentní. Hodné se používá při lovu na černou zvěř.

Černý Ruský terriér - je plemeno, které bylo vyšlechtěno po 2. svět. válce na ostrahu továren a jiných objektů. Je velmi elegantním psem impozantní, nebojácný, vyžaduje střihovou úpravu. Rozhodně se toto plemeno jeho stvořitelům povedlo na 100 %. Zbývající tři teriérská plemena, která patři mezi vysokonohé teriéry, pocházejí z Irska.

Irský terriér - kdo četl knížky spisovatele Londona - Jerry z ostrovů a Michal bratr Jerryho možná ani netušil, že tito dva chytří chlapíci jsou právě irští teriéři. Jejich srst je hrubá, vyžaduje úpravu trimováním. Je to vynikající lovecký pes a úžasný společník. Býval psem farmářů a zemědělců, kde dokonce musel pást i dobytek. Rovněž není tak rozšířen jako některá jiná teriérská plemena, ale na štěstí má hodně fanoušků a příznivců.

Kerry Blue terriér - říká se mu také modrý kavalír - je velmi temperamentní, veselý a kamarádský. Svůj název má podle hrabství Kerry na jihozápadě Irska. Tento teriér má vlohy jak pro lovecké uplatnění, ale také je psem společenským. Jeho srst je kudrnatá, nelína, ale vyžaduje střihovou úpravu.

Soft coated wheaten terriér - pšenicový teriér - v současné době je dosti rozšířen. Jeho srst je měkká, vyžaduje střihovou úpravu. Je to veselý, kamarádský pes, který ve své domovině byl psem hlídacím, loveckým a možná někdy i pasteveckým.

V dalším čísle Zpravodaje si budeme povídat o nízkonohých teriérech.

- Květa Pavčíková -

Slovo lékaře

Deprese

Člověk s depresí si připadá jako právě típnutý zbytek cigarety v popelníku. Je bez jiskry a zcela k ničemu. Nic ho nebaví, nic nestíhá, cítí se unavený, přes den by spal a v noci nespí, choulí se do sebe, brání se kontaktům s lidmi a ani sex ho nebaví. Někdo jí a jí, tloustne a tloustne, a stupňuje svoji depresi svou tloušťkou. Jiný nejí, má porušen příjem potravy, má i problémy s vyprazdňováním a nejraději by umřel. Někdy si i život ukončí. Takové stavy mohou být reakcí na naši obtížnou situaci. Úmrtí v rodině, odchod životního partnera, ztráta majetku živelnou nebo společenskou pohromou apod. Ale i naše závažné choroby, jako je srdeční infarkt, mozková mrtvice, zhoubné nádory, nebo dlouho trvající fyzická bolest mohou být příčinou. Jde o příčinu zevní. Proto název exogenní deprese.

Ale máme i deprese, kde nenajdeme zevní příčinu. Přijdou jakoby bez příčiny. Jsou dány jen chemickými změnami na spojení nervových buněk v mozku. Příčina je vnitřní, a proto mluvíme o endogenní depresi.

U obou těchto depresí si bývá pacient dobře vědom, že něco není v pořádku. Většinou se snaží vyhledat pomoc u svého praktického lékaře, pokud se nebojí, že bude odeslán k psychiatrovi. Psychiatrie je dosud u nás stále pociťována jako něco nedůstojného pro člověka.

Další formou je deprese larvovaná. Někdy ji nazýváme též somatická, protože obtíže jako by byly ztělesněny a promítnuty do určitých orgánů. Někoho bolí záda, na kterých není žádný funkční nález. A na rentgenových snímcích většinou nacházíme jen běžné nálezy, pocitům pacienta neodpovídající. Jiného bolí žaludek, ale ani rakovinu ani vřed nenajdeme. Někdo má obtíže více či méně typické pro rakovinu tlustého střeva, ale všechna vyšetření jsou negativní. Jiný má příznaky srdečního infarktu, ale na interních i kardiologických vyšetřeních je zdráv a žádný podstatný nález se nenachází.

Není vzácností, že takováto larvovaná deprese nasedá na závažné onemocnění. Někdo prodělá srdeční infarkt, je perfektně kardiochirurgy vyléčen, ale obtíže infarktu se vracejí. To je pak velmi těžký oříšek pro lékaře. Bývá velmi obtížné odlišit skutečně nový infarkt od bezvýznamných infarktových obtíží, které jsou produktem deprese. Jen mnohaleté zkušenosti lékaře, jeho dovednost se šikovně ptát a ochota pacienta spolupracovat jsou zárukou včasné a správné diagnózy.

Pro larvovanou depresi je typické, že pacient promítající tento stav do určitého orgánu odmítá přijmout, že může jít o depresi. Vždyť ho bolí srdce! Vždyť ho bolí záda! Vždyť má rakovinu v břiše, kterou mu nikdo nedokáže najít! Často takový pacient není ochoten se řádně léčit. Obchází různé specialisty, absolvuje různá vyšetření, která jsou negativní, a pomoc psychiatra odmítá. Jde o depresi bez pocitu deprese. Vždyť ho to skutečně bolí! A proto se cítí tak špatně! Ano, bolí, někdy i krutě, ale přesto příčina může být jinde.

Velmi zvláštní jsou stavy deprese, které se střídají se stavy manickými. Pacient je přitom euforický, má vynikající náladu, je společensky mimořádně aktivní, má pocit, že může pomilovat všechna děvčata na světě, jmění a peníze pro něho nic neznamenají. Jako by byl na vrcholu drogového opojení. A příčina je opět v té chemii v mozku. Tento maniodepresivní stav nejspíš patří do rukou odborníka.

Závěrem: Každá deprese je léčitelná. Léčba je vždy dlouhodobá, mnohaměsíční. Účinek léčby nastupuje až po několika týdnech. Selhání léčby při správně stanovené diagnóze je vždy zaviněno nespoluprací pacienta.

A úplným závěrem ještě něco k léčbě. Behaviorální psychoterapie navozující pozitivní myšlení má své opodstatnění, ale většinou sama nestačí. Dnes již prakticky nepoužíváme klasická antidepresiva s četnými vedlejšími nepříznivými účinky, která pacient užíval třikrát denně, skoro celý den prospal a nemohl řídit auto. Současná moderní antidepresiva jsou velikým přínosem. Mají minimum vedlejších účinků a užívají se jen jednou denně. Spolupráce pacientů je podstatně vyšší. Pro lehké deprese lze použít i přirozená antidepresiva pitím výluhu z natě třezalky tečkované třikrát denně. Ale kdo by se s tím v dnešní uspěchané době zdržoval!

- MUDr. Bohumír Šimek -

Velikonoční zamyšlení

TĚLO A KREV

Všichni, věřící i nevěřící ví, že středem mše je proměňování či pozdvihování, při kterém se v úctě zalomí každé koleno, pokud není chromé. Je to ta chvíle uprostřed mše, kdy se oplatka symbolizující chléb proměňuje v Tělo Kristovo a víno s kapičkou vody v Krev Kristovu. Po proměnění se oboje pozdvihuje ku pozornosti věřících. Odtud název této pasáže mše.

Jde o znovuobětování Ježíše Krista pro člověka. Před závěrečným požehnáním je přijímání, ve kterém všichni věřící, kteří se předtím očistili ve zpovědi po vyznání svých hříchů, přijímají Tělo a někdy i Krev Ježíše Krista. Tímto přijímáním vytvářejí společenství věřících. Odtud také latinský název této části mše: communio. Věřící, přestože pojídají Tělo a Krev Ježíše Krista, nejsou kanibalové.

Kdo byl u přijímání, ví, že i po proměňování zůstává oplatka oplatkou a víno vínem. Ježíš při poslední večeři se svými učeníky vzal do ruky chléb "Toto je mé tělo...", kalich s vínem "Toto je má krev..." a zakončoval slovy "To čiňte na mou památku!" (1. Kor 11, 18-27 Mat 26, 26-28 Mar 14, 22-24 Luk 22, 12-20)

Některé křesťanské církve podávají věřícím chléb a víno jako prosté znamení Ježíše Krista s důrazem na jeho slova "To čiňte na mou památku". Jiné církve včetně katolické staví na Ježíšových slovech "Toto je mé tělo... Toto je má krev..." a svědčí nám o změně podstaty chleba a vína ve skutečné tělo a skutečnou krev Ježíše, jak při Poslední večeři, tak i dále při každé mešní oběti. Mění se podstata, ale forma oplatky a vína zůstává. To je těžké k pochopení.

Ale je dobré si klást tyto otázky, i když sami si je nejspíš nezodpovíme a musíme uvíznout u pokorného: Nevím. Jde o tajemství od Poslední večeře s Ježíšem v Jeruzalémě před jeho ukřižováním, které každoročně slavíme ve velikonočním čase na Zelený čtvrtek. Toto tajemství Poslední večeře je zároveň tou nejpodstatnější částí každé mše. A tak ve chvíli, kdy se prostá oplatka proměněná v Tělo Kristovo rozpouští na mém jazyku, mohu prosit, aby Boží myšlení se vpíjelo do mého myšlení. A nebránit se osobnímu proměnění. Velikonoční čas, je doba, kdy slyšíme Kristova slova: Vezmi svůj kříž, svá trápení, své těžkosti a starosti, a v tichosti mne následuj... (Luk 9, 23 Mar 8, 34 Mat 16, 24 Luk 14, 27) Doba utrpení a třídenní temnoty končí slavným vzkříšením, to může být nadějí pro nás. Radostné Velikonoce!

- MUDr. Bohumír Šimek -

M L S Á N Í

Holubovský zpravodaj - mlsání 2, ilustrace Jelikož se blíží Velikonoce nabízím vyzkoušený recept na:

Velikonočního beránka

15 dkg másla, 25 dkg moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 6 vajec, 1/8 l smetany, 27 dkg polohrubé mouky, 1 lžička strouhaných mandlí, šťáva z 1 citrónu.

Máslo, cukr, vanilku a žloutky ušleháme do pěny, kterou ochutíme citrónovou šťávou. Pak přidáme střídavě smetanu, mouku, mandle a lehce vmícháme tuhý sníh. Těsto vlijeme do vymaštěné a hrubou moukou vysypané formy a pečeme v předehřáté troubě do růžova. Vychladlého beránka vyklopíme a buď jenom pocukrujeme nebo můžeme polít čokoládovou polevou.


Dále mi dovolte, abych Vám doporučila dva vyzkoušené recepty na dobrou a rychlou večeři:

Sýrová žemlovka

Toustový chléb namažeme máslem a klademe do vymaštěné zapékací misky. Posypeme strouhaným sýrem, muškátovým květem, pálivou paprikou a polévkovým kořením. Poklademe druhou polovinou toustových chlebů, posypeme opět strouhaným sýrem a zalijeme smetanou rozšlehanou s vajíčky. Necháme chvíli odstát a dáme péci. Podáváme se syrovou zeleninou.


Salát z čínského zelí

Zelí nakrájíme na nudličky a přidáme šunku také pokrájenou na nudličky a tvrdý sýr nastrouhaný nahrubo. Zalijeme zálivkou z oleje, citrónové šťávy, francouzské hořčice, osolíme a mírně přisladíme. Podáváme s čerstvým pečivem.


Pěkné prožití velikonočních svátků a dobrou chuť přeje
- MS -

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME

Myslivecké sdružení Holubov se představuje

Dne 19. února se v zasedací místnosti hasičské zbrojnice v Holubově konala tradiční výroční schůze Mysliveckého sdružení Holubov. Členové sdružení zde bilancovali rok uplynulý a zároveň plánovali činnost na rok letošní. Dovolte, abych Vám alespoň ve zkratce toto sdružení představil.

V současné době má myslivecké sdružení 22 členů a pro letošní rok bylo umožněno vykonávat praktickou přípravu pro zkoušky myslivosti dalším 3 adeptům. Sdružení hospodaří v honitbě o výměře 1081 ha, kterou má na 10leté období pronajatu od Honebního společenstva Holubov. Hlavní činností sdružení je péče o zvěř a její životní prostředí.

V roce 2004 bylo vybudováno 5 nových přikrmovacích zařízení a v zimním období se členové intenzivně věnují přikrmování zvěře senem a jadrným krmivem. Seno si každý člen zajišťuje sám, jadrného krmiva a soli bylo v roce 2004 nakoupeno za téměř 5000,- Kč.

Myslivecké hospodaření, tj. lov je až druhou oblastí činnosti sdružení. Je prováděn na základě přesného sčítání zvěře a schváleného plánu chovu a lovu na příslušný rok, který podléhá kontrole odboru životního prostředí Městského úřadu v Českém Krumlově.

Kromě uvedených činností, vlastní sdružení myslivecké zařízení v Krasetíně, které tvoří schválená broková střelnice a klubovna. Těmto zařízením věnovalo sdružení v letech 2003 a 2004 mnoho vlastních sil i finančních prostředků a provedlo jejich rekonstrukci. Střelnice neslouží jenom členům MS Holubov, ale každoročně je v červnu pořádaná soutěž i pro ostatní myslivecká sdružení v regionu. Myslivecké sdružení každoročně pořádá na Boží hod vánoční myslivecký ples.

Závěrem krátkého představení Mysliveckého sdružení Holubov dovolte, abych poděkoval Obci Holubov a Honebnímu společenstvu za bezproblémovou a vstřícnou spolupráci s naším sdružením.

Za Myslivecké sdružení Holubov - Ing. Josef Troup -

Holubov 2005, Myslivecké sdružení Holubov Holubov 2005, Myslivecké sdružení Holubov

Co nás baví - Zprávy ze školy

"Les ve škole - škola v lese"

Studánky

Nejedná studánka malá
se o pramínek bála,
aby nezapadl do kalu,
do bahna a kamení,
tak jako člověk do soužení,
ani trochu vláhy by z ní nezbylo.

Vždyť každá studánka v lese,
na hladině nebe nese.
Kdyby jí nebylo,
nebe by se rozbilo.

.....z Otvírání studánek M. Bureše, zhudebněného Bohuslavem MartinůVoda k lesu - a životu v něm - neodmyslitelně patří. Najdeme jí v lese v mnoha podobách; jsou zde lesní studánky s křišťálovou vodou, v lese pramení a lesem protékají potoky a bystřiny, po ránu se můžeme kochat kapkami rosy zachycenými na listech...

Zavřeme-li na chvilku oči a zkusíme si představit, jaký pocit se nám vybaví, když se řekne "lesní studánka". Možná si představíme určitou konkrétní studánku, kterou jsme viděli při některém ze svých výletů do lesa. Možná má stříšku, která ji chrání před spadaným listím, možná má kamením vyložené dno, možná je to jen pramínek tryskající ze skály. V každém případě se nám vybaví něco čistého, nezkaženého, posvátného, osvěžujícího, trochu tajemného, velmi příjemného. Studánky a prameny jsou od pradávna symbolem čistoty a života. Jedny z nejstarších mýtů jsou spojeny s uctíváním přírodních živlů, vody a pramenů především. Naši předkové si již v období předkřesťanském velmi vážili vodních zdrojů, prameny a studně uctívali a přinášeli jim oběti. Svědčí o tom například Kosmas ve své kronice z 11. století:

"...Též i povérečné zvyky, jež vesničané, ještě napolo pohané, zachovávali v úterý nebo ve středu o letnicích tím, že přinášeli dary, u studánek zabíjeli oběti a zlým duchům obětovali..." ZŠ Holubov 2005, otvírání studánek, ilustrační kresba

Ke studánkám se vztahovaly také mnohé pověsti a legendy. Bydlely v nich nejen nejrůznější vodní víly, panny a ženky, ale i další pohádkové bytosti a duchové. Voda ze studánky měla často čarovnou moc. Prastarou víru v divotvornou moc pramenů a pramínků dokládají dodnes četné lidové pohádky o zázračné živé vodě, která oživuje a uzdravuje, i po příchodu křesťanství si voda udržela svoji kouzelnou moc. Čistou sílu pramenité vody přejala voda svěcená, vodou se křtí, v některých krajích se dodnes zachoval vánoční zvyk házet do studně oběti - vánočku, jablka či ořechy, zachovalo se i slavnostní čištění studánek. Studánky a prameny učarovaly i básníkům, staly se oblíbenou inspirací a není takřka lyrického básníka, který by nějakou báseň o studánce nenapsal.

Otvírání studánek

Lidé se od pradávna starali, aby pramen nevyschl a nebyl zanesen listím, větvičkami či blátem, a dále sloužil jako zdroj čisté pramenité vody. Studánky se každoročně na jaře, když odtál sníh, čistily a případně vyspravovaly. Této užitečné práci se říkalo otevírání studánek, vždyť až po vyčištění byla studánka otevřená pro žíznivé pocestné. Tato práce byla tradičně svěřována dětem a byla spojena většinou s velikonočními svátky či svátkem Jana Křtitele. Někde se otvírání studánek dodržuje dodnes, a bylo by hezké tento užitečný zvyk vrátit i k nám.

- Jaroslava Němečková, vychovatelka ŠD -

Televize Srdíčko

ZŠ Holubov 2005, příspěvek do Televize Srdíčko ZŠ Holubov 2005, příspěvek do Televize Srdíčko

Sýc rousný

SÝC ROUSNÝ Sýc rousný, ilustrace - Pavel Jakeš

Příležitostí, kdy můžeme vidět sovu ve volné přírodě není mnoho. Skrytý způsob života dokáže tohoto zajímavého tvora dokonale utajit i v těsné blízkosti lidských sídel. Důležitým pomocníkem při zjišťování přítomnosti všech devíti u nás hnízdících druhů v krajině je znalost jejich hlasových projevů a typického prostředí.

Rozsáhlé jehličnaté a listnaté lesy zejména středních a vyšších poloh jsou domovem sýce rousného. Je to stálá, středně velká sova s jasně žlutýma očima a černobílou kresbou kruhového závoje, který dodává jejímu "obličeji" neustále polekaný výraz. Svrchní strana těla je tmavohnědá s bílými tečkami, světlou spodinu zdobí naopak řady hnědavých skvrn, nohy a prsty jsou hustě bíle opeřené. Sýc rousný hnízdí ve starých stromových dutinách vytesaných datlem černým nejčastěji v buku a ve smrku. Na dno dutiny snáší samička v dubnu 4 - 8 bílých vajíček, která sama zahřívá 26 - 30 dní. Po dobu sezení jí obstarává potravu sameček. Tvoří ji drobní hlodavci, v malé míře ptáci do velikosti pěnkavy a hmyz. Od počátku března se sameček ozývá v noci (někdy i ve dne) poblíž hnízdní dutiny rychlým, daleko slyšitelným du du du du du vzdáleně připomínajícím parní lokomotivu.

V březnu 1996 se volání sýce rousného neslo kleťskými lesy nedaleko horské louky u Plánského. Sameček se právě chlubil novým domovem vysoko v kmeni statného dubu a lákal samičku k první návštěvě. Abych nerušil průběh hnízdění častými kontrolami, vypravil jsem se na místo až v květnu. Z oválného otvoru dutiny na mne upírala svůj hypnotický pohled dvě vzrostlá mláďata, která teprve čekala na dobrodružství prvního tichého letu nočním lesem.

- Pavel Jakeš -

Co to znamená, když se řekne...

Co to znamená, když se řekne...

DAVID A GOLIÁŠ (VÍTĚZSTVÍ CHYTROSTI NAD HRUBOU SILOU)

Na konci 1. tisíciletí p. n. l. probíhaly na území mezi Středozemním, Rudým a Mrtvým mořem neustálé boje. Bojovaly mezi sebou kmeny izraelské s příslušníky mořských národů. K tomuto období se vztahuje i biblický příběh o souboji Davida s Goliášem. V té době, za panování krále Saula, vtrhli do Izraele bojovní Filištíni. Když nepřátelská vojska zaujala bojové postavení, vyslala napřed proti sobě jednoho nebo několik bojovníků a podle toho, jak dopadl jejich souboj, dopadla celá válka. Filištíni byli ve velké výhodě, protože mohli vyslat Goliáše. Obr Goliáš byl postrachem Izraelitů. Měřil prý 2,90 m, na hlavě nosil přilbu, na sobě šupinaté brnění o váze asi 60 kg, na nohou kolenice. Vše bylo vyrobeno z bronzu. Vyzbrojen byl oštěpem a kopím, i hrot kopí nebyl nikterak lehký, vážil snad 5 kg.

Jeho soupeřem byl mladý pastýř David, vyzbrojen holí, prakem, oblázky a svou chytrostí. Podařilo se mu trefit kamenem, vymrštěným z praku, přímo obra do čela. Takto omráčený Goliáš se skácel a David mu uťal hlavu jeho vlastním mečem. Obr Goliáš se stal symbolem hloupého obra, který podlehl slabšímu, ale chytřejšímu soupeři. Židé se radovali, vynášeli Davida nad krále Saula. Saul na Davida žárlil, chtěl se ho zbavit, ale on jeho nástrahám obratně unikal, až nakonec se stal jeho moudrým nástupcem. David je skutečná historická postava. Stal se izraelským králem (1010 - 970 p. n. l.). Své sídlo měl původně v Hebronu, později v Jeruzalému. Ten se stal centrem a spojnicí mezi severem a jihem země. Od Davidovy doby se stal střediskem politického i náboženského života starověké Palestiny. Později, jako místo údajné Kristovy smrti, se stal posvátným městem křesťanství a na počátku středověku i jedním z hlavních svatých míst Islámu.

- Mgr. Drahomíra Bodláková -

Literatura:
Kovářová S.; Proč se říká 222x, Aida 2001
Fučík B., Pokorný J.; Zakopaný pes, Albatros 1992

Gross a ODS

Týdeník RESPEKT odkryl kořeny již dříve otevřené kauzy Gross. A byl to z politiků jedinečně Miroslav Kalousek, který šel do čelního střetu. A nehodlá ustoupit. Chování Stanislava Grosse je v dobře fungující demokratické politice skutečně neúnosné. Přesto u nás má podporu sociálních demokratů i Unie svobody.

Podpora stávajícího premiéra je bezpochyby též tlačena obavou z euroskepticismu ODS, tedy obavou, že by se naše republika mohla stát v Evropské unii druhořadou. A tak i mnohý z nás doufá, že současná trojkoalice to dotáhne do konce svého volebního období a pomůže u nás ratifikovat Ústavní smlouvu Evropské unie.

Ale je zde i pragmatická otázka, zda ODS zvítězivše v předčasných volbách by byla ochotna přijmout svou historickou odpovědnost za vyřazení naší republiky z aktivní politiky Evropské unie. Řečičky jsou řečičky, ale skutky musí být realistické. A to i kdyby se měla ODS dostat do křížku se svým čestným předsedou. Přece nebude chtít vypadat jako malé dítě: Umožnit vstup od Evropské unie a nechtít nést důsledky tohoto vstupu.

- MUDr. Bohumír Šimek -

Politické glosy

Politická glosa

Trestní zákon 140/61 ve znění pozdějších změn říká v § 261 a: Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidum nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

Na všech zodpovědných úrovních naše společnost tento zákon nerespektuje a nikomu to nevadí. Ani našim politikům. Proč asi?

Voliči, nespi!

Každý jen trochu přemýšlivý člověk sleduje politické tanečky a salta mortale naší politické elity s rozmrzelostí. Není pochyb, že premiér Stanislav Gross by měl odstoupit. Ale on nechápe, proč by měl odstoupit, když všichni vrcholní politici se chovají stejně. Včetně těch, kteří k odstoupení vyzývají. Jen mistrněji lžou nebo zakrývají pravdu. A proč se tak mohou naši politici chovat? Protože jim to jejich voliči nedokážou spočítat ve volbách! Znechucení voliči raději k volbám nejdou, než by volili nezkorumpované politiky. A přitom jen voliči mají ve svých rukou možnost proměny politické scény svou volbou čestných politiků a čestných stran. Nikoliv neúčastí ve volbách! Neúčastí většinou dáváme hlas těm politikům, které nechceme, kteří mají stabilní podporu svých zideologizovaných voličů.

Jako ryba

Tak se tak postupně dovídáme, kdo z politiků co a jak rozkradl a namočil se do nečistých obchodů. To se stává všude. Jen u nás o něco více. My se s tím smiřujeme a ani jim to ve volbách nespočítáme. A ještě více znepokojující je to, že naši žalobci a policisté si hrají na mrtvého brouka, včetně ministra spravedlnosti Pavla Němce a ministra vnitra Františka Bublana. Aby nám ta demokracie neuplavala.

Všechno nebo nic

Prezident Václav Klaus opět usiluje o většinový volební systém. Proč? Když u nás tento systém není o větší odpovědnosti za vládu, ale je o větší možnosti zametání různých prohřešků až zločinů pod koberec! A uvědomuje si pan prezident, že tím v současné situaci otvírá bránu střídavé vládě ODS a komunistů?

- MUDr. Bohumír Šimek -


Další informace :
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Holubovský zpravodaj
Vydává Obecní úřad v Holubově
Zodpovědná redaktorka: Marie Svobodová
Tisk: ARTYPA Holubov, spol. s r.o.
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex s.r.o.© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 16. dubna 2005 : TOPlist 0