ARCHIV 2004 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Holubovský zpravodaj - hlavička - 2002

Informační měsíčník Obecního úřadu v Holubově

Leden 2004 - Číslo 1 - Ročník 10

prohlížení tohoto čísla ve formátu pdf (1 010 kB)Zpráva z jednání zastupitelstva obce

Zpráva z jednání zastupitelstva obce, které se konalo 11. 12. 2003

ZO projednalo a schválilo:

ZO bylo informováno o: - J. Franěk, starosta -

PF 2004

Holubov 2004, zimní krajina, ilustrační fotoVážení spoluobčané,

dovolte mi, abych vám všem na začátku nového roku popřál mnoho štěstí, pevného zdraví a spokojenosti.

Váš starosta Jaroslav Franěk
Slavnostní zápis dětí do naší základní školy

Základní škola v Holubově, kresba V pátek 16. ledna se v naší škole uskutečnil zápis budoucích prvňáčků. Tento rok se sešli čtyři chlapci a dvě děvčata, což je nejméně dětí za posledních osm let.

Paní učitelky L. Křížová a D. Bodláková zjišťovaly, co všechno už takový předškolák umí. Děti vybarvovaly a určovaly geometrické tvary, vystřihovaly, dokreslovaly chybějící části sněhuláka, recitovaly básničky a zpívaly písničky. Některé dokonce počítaly a poznávaly písmenka. Při jejich první "zkoušce" ve škole jim držely palce i paní ředitelka Olga Floriánová a Hana Bezděková. Povzbudit budoucí školáky přišly také děti ze školní družiny. Ty pro ně současně připravily drobné dárky jako památku na tento den.

- Mgr. Vendula Vernerová -

Holubov 2004, zápis dětí do 1. třídy základní školy Holubov 2004, zápis dětí do 1. třídy základní školy
Holubov 2004, zápis dětí do 1. třídy základní školy Holubov 2004, zápis dětí do 1. třídy základní školy

Poznávejme plemena psů

IRSKÝ VLKODAV

Irské plemeno, které patří mezi chrty je za normálních okolností klidným aristokratem, který se chová dobromyslně, ale svým zjevem budí respekt. Má nesmazané lovecké pudy, jako všichni chrti, protože jsou to zvířata, která se používala k lovu. Irský vlkodav je největším psem vůbec a největším chrtem. Keltové, kteří osídlili Británii už ve 4. století, byli známí jako lovci a k tomu potřebovali rychlé, odolné, ale současně i ovladatelné psy. Vzájemně byla křížena plemena chrtů a dogovitých psů. Novým plemenům měli chrti dodat rychlost a dogy sílu. Původní plemeno bylo objeveno Římany v prvních pěti stoletích našeho letopočtu na britských ostrovech.

Plemena psů - Irský vlkodav Toto plemeno nebylo nijak početné a vlastnit jej mohli jen šlechtici a urození lidé. V průběhu let vývoje tohoto plemene bylo plemeno na pokraji vyhynutí, ale i přesto irský vlkodav dokázal přežít velký hladomor v Irsku.

V současné době se chovatelé tohoto impozantního plemene potýkají s různými nemocemi, kterými je plemeno zatíženo, a také samozřejmě s krátkověkostí. Irský vlkodav se nedožívá vysokého věku. U některých jedinců je to 5 roků, 8 roků a pokud se dožijí vyššího věku, můžeme mluvit o štěstí.

Irský vlkodav je pes, který miluje svého pána, rodinu, ale dokáže i hlídat. Někdy stačí jen jeho velmi hluboké zavrčení. Také jeho proporce jsou nepřehlédnutelné. Váha psa - samce se pohybuje kolem 55 - 60 kg, fena váží méně 41 kg, může mít i více. Minimální výška samce je 79 cm a feny 71 cm. Barva srsti, která je hrubá a tvrdá, je šedá, žíhaná, černá, bílá a plavá. Ve své podstatě je irský vlkodav dobrák, který bez důvodu nezaútočí.

Plemena psů - Irský vlkodav Je to ovšem chrt a je třeba jej dobře zvládnout, aby mohl chodit volně a nehonil zvěř.

Nejdůležitější pro tak velké plemeno je výživa. Je třeba si uvědomit, že se jedná o obří plemeno se specifickými nároky. Tomu je nutno přizpůsobit krmný režim a dávku, výběr značky krmiva. Štěně rychle roste do výšky, při nesprávné výživě mohou nastat problémy s klouby. Jako štěně se musí toto plemeno krmit velmi často v malých dávkách. V dospělosti je třeba podávat krmení dvakrát denně a po krmení dodržovat klid. U všech velkých plemen hrozí torze žaludku, což je přetočení žaludku. Pes má bolesti, nafukuje se jako balon a pokud není včas dopraven na veterinární kliniku, která provede operaci, umírá. Je třeba tomuto stavu vždycky předcházet.

Irský vlkodav je také náchylný ke kardiovaskulárním onemocněním. V chovu je zakázána příbuzenská plemenitba, omezení počtu krytí psů a omezení počtu vrhů u fen.

Pro uchovnění psa i fen jsou důležité výstavy a samozřejmě bonitace a ještě svod mladých. Pro zařazení do chovu je věková hranice u psů 18 měsíců a u fen 24 měsíců. Feny mívají i 10 štěňat o průměrné váze půl kilogramu.

Cena štěněte irského vlkodava se pohybuje kolem 15 000 Kč a každý zájemce si ještě musí připočítat krmení, preparáty pro kloubní výživu a další. Pokud platí, že je dobré si kupovat psa s rodokmenem, abych věděl co mi z něho vyroste, u irského vlkodava to platí dvojnásob. Je třeba navštívit několik výstav a následně i několik chovatelů a udělat si tak obrázek, jak kdo svá štěňata odchovává. Dobrý chovatel vždycky zůstává s novým majitelem v kontaktu, aby mu radil, jak nejlépe nakrmí, a vychová štěně tohoto obřího plemene, aby z něho vyrostl krásný a zdravý pes, který bude tím nejlepším kamarádem celé rodiny.

- K. Pavčíková -

Slovo lékaře

Deprese

Deprese je stav jisté sklíčenosti. Často doprovází nejrůznější nemoci (cévní mozkovou příhodu, srdeční infarkt, rakovinu, cukrovku, Alzheimerovu demenci...) a nejrůznější patologické stavy (dlouhodobá bolest, trvalá neschopnost pohybu...).

Někdy je deprese naší reakcí na nejrůznější sociální problémy. Úmrtí blízké osoby, rozvod, ztráta majetku, ztráta zaměstnání... Jak často se muž se svojí ženou hádá, peřina to sotva stačí usmiřovat a najednou je sám, spoustě věcí se musí učit, nemá si s kým popovídat, přijímá nové odpovědnosti a prostě mu životní partnerka chybí. Ztráta dítěte je ztrátou našeho pokračování. Ztráta majetku, ale i ztráta zaměstnání, je ztrátou určité jistoty. Jsou ale i jemnější vlivy našeho prostředí, které nás dokáží řádně vychýlit z naší duševní rovnováhy.

Třetí formou je deprese jako nemoc. To je projev změny činnosti našeho mozku. Někdy tyto změny vedou k proměnám nálady a střídání různě těžké deprese a neúměrné rozjařilosti. Jeden den se pacient cítí tak sklíčený, že vidí jediné východisko v sebevraždě, a druhý den je tak nepřirozeně dovádivý, cítí se pánem světa a je schopen rozdat veškerý svůj majetek.

Svěrací kazajky již dávno nejsou tím pravým řešením. Dnes máme četné léky, které zde mohou býti účinné. Bohužel jsou pro nás neúměrně drahé a navíc se organizace zdravotnictví obává, že by je praktičtí lékaři neuměli rozumně používat. Při těžké depresi je nezbytné pacienta trvale ohlídat, protože se snadno propadá do pocitu bezvýchodnosti, který je schopen řešit ukončením svého života. To šetrné ohlídání pacienta většinou leží na rodině. Díky současnému výkladu lidských práv, pacient nemůže být přijat do ústavního léčení, dokud svou ochotu k sebevraždě dostatečně neprokáže. A to už většinou lékařskou péči nepotřebuje.

Depresivních lidí je prý kolem nás více než si odborníci myslí. Prý každý pátý člověk kolem nás může být v menší či větší depresi. Také byste to jistě neřekli. Příznaky mohou být různé. Od zcela nenápadných až po dobrovolnou smrt. Depresivní člověk chodí schoulený do klubíčka jako ježek v obranném postavení, pohled skloněný k zemi, svalstvo ochablé, snížená obličejová mimika, straní se společnosti, sedává si do kouta, obtížně se seznamuje, je samotářský, mluví často o smrti, téměř nejí nebo naopak jí trvale a tloustne, špatně spí nebo spí ve dne v noci.

Často se setkáváme s tím, že okolí depresivním pacientům nabízí jednoduchá řešení. Vzmuž se! Nemysli na to! Buď veselé mysli! To ale mnoho nepomůže. Je-li příčina deprese známá, musíme především odstranit tuto příčinu, pokud je to možné. Přitom antidepresiva užíváme jen krátce a nejdůležitější je v první fázi pacienta ohlídat. Pokud je deprese součástí psychózy, budeme muset užívat asi trvale.

Někdy se zejména lehčí deprese neprojevuje typicky. Může se projevit jakýmikoliv tělesnými obtížemi, pro které nenajdeme žádný odpovídající nález. Není vzácné, že se projevuje bolestmi zad, při kterých ani funkčně ani rentgenologicky nic nenacházíme. V tomto případě analgetická léčba včetně myorelaxační většinou selhává a antidepresiva jsou suverénním lékem.

- MUDr. Bohumír Šimek -

M L S Á N Í

Holubovský zpravodaj - mlsání 2, ilustrace Do povánočního odlehčovacího jídelníčku nabízím pár svých receptů - množství zvolte dle potřeby a chuti "od oka".

Zeleninovou polévku:

Na oleji zpěníme cibulku, česnek a přidáme oloupané brambory na kostičky, mraženou nebo sterilovanou kukuřici, rajčata oloupaná a pokrájená na malé kousky, polévkové koření, rajčatový protlak.

Bramborový nákyp

Uvařené brambory nastrouháme a našleháme s máslem, pak přidáme najemno umletou nebo nasekanou šunku, žloutky, a strouhaný sýr a nakonec osolíme, opepříme a vmícháme sníh z bílků. Zapékací misku vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Nákyp v misce poklademe kousky másla a zapečeme.

Těstovinový nákyp

Uvaříme těstoviny a zvlášť si připravíme klasický špenát s cibulovou jíškou, česnekem (víc než obvykle), vajíčkem a mlékem a dost osolíme, nastrouháme nebo lépe nakrájíme na kostičky uzený sýr a vše vmícháme do těstovin, můžeme přidat polévkové koření a zakysanou smetanu a dáme zapéct do vymazané a strouhankou vysypané zapékací misky.

Dobrou chuť přeje
- MS -

SPOLEČENSKÁ KRONIKA

NARODILI SE NOVÍ OBČÁNCI

K VÝZNAMNÉMU ŽIVOTNÍMU JUBILEU BLAHOPŘEJEME

Víte, že...

Víte, že v Holubově se v roce 2003
   narodilo 7 občánků   - 4 chlapci a 3 dívky
   zemřelo 10 občanů 
   přistěhovalo 11 občanů 
   odstěhovalo 12 občanů 
   bylo uzavřeno 5 sňatků 

k 31. 12. 2003 má Holubov 947 obyvatel, z toho:
       dospělých   dětí
   Holubov 513 93
   Třisov 172 41
   Krásetín 104 24

Blahopřání

Vážení čtenáři,

Holubov 2004, Marie Pešlová, oslava životního jubilea 100 let dovolte abychom Vám připomněli jedno významné životní jubileum, jehož se dožila dlouholetá obyvatelka Holubova paní Marie Pešlová, která dne 10. ledna 2004 oslavila úctyhodných 100 let.

Narodila se 10. 1. 1904 v Mojném. V roce 1927 se provdala do Holubova, kde dlouhá léta žila. Jako vyučená švadlena pracovala v Českých Budějovicích. Od roku 1954 pracovala ve zdejší školní kuchyni naší základní školy a odtud si ji většina z nás pamatuje. Nejprve pracovala jako kuchařka a později v důchodu jako vedoucí školní kuchyně, a to až do roku 1973.

Od roku 1974 žije paní Pešlová s rodinou své dcery Marie v Praze. Dle sdělení syna Jiřího se těší dobrému zdraví, jen špatně slyší a chodí opatrně s hůlkou.

I naše redakce se připojuje k řadě gratulantů, zdravíme z Podkletí a přejeme za všechny přátele a známé z Holubova a okolí paní Marii Pešlové hlavně hodně zdraví a spokojenosti.

- Marie Svobodová -

Co nás baví - Zprávy ze školy

"Les ve škole - škola v lese"

ZIMA - je čas odpočinku, zastavení a klidu.

Začíná v době zimního slunovratu, kdy je nejvíce tmy v celém roce. Od tohoto dne začne znovu přibývat světla a my víme, že se světlem přichází jaro. Teď je však v přírodě klid. Jeden roční cyklus se uzavřel a nenápadně se chystá další. Stromy nemají listy. Ale jsou na nich připravené pupeny, které na jaře vyrazí. Mladé rostlinky přečkávají zimu pod zemí nebo ve formě semínek. Některá zvířata spí. V lese je chladno a ticho. Vše je však připraveno na bouřlivé jaro. Zima se podobá sklonku lidského života, kdy člověk už mnoho let prožil, mnoho ví, už netouží po pohybu a odpočívá.


ZŠ Holubov 2004, vánoční stromek pro ptáčky Chráněná krajinná oblast Blanský les - památné stromy

Při našich vycházkách se seznamujeme s památnými stromy v našem okolí. Navštívili jsme 700 let starou lípu velkolistou - cisterciáckou před klášterem ve Zlaté Koruně. Za druhou branou kláštera roste klášterní lípa velkolistá již 400 let. Nezapomněli jsme na lípu v Třísově. Jde o lípu srdčitou, starou asi 200 let. Také v Holubově najdeme dva památné stromy. Jsou to duby letní. Jeden stojí u železničního přejezdu směrem do Křemže. Druhý stojí při silnici na Český Krumlov.

Památný strom

Nachází se u kolejí při cestě do Křemže. Je velmi starý, mohutný a velký. Byl vysazen před 300 lety. Má na sobě choroše, který stromu velmi škodí. Mohu změřit jeho výšku tak, že půjdu s kamarádem k určenému stromu. Vezmu si pravítko, stačí 20 cm. Přihmouřeným okem si dám palec na pravítko a poprosím kamaráda, aby si pod ten určený strom stoupl. Kamarád je velký asi 150 cm. Kolikrát se kamarád vejde do pravítka s přihmouřeným okem, tak je strom vysoký. Mohu také změřit obvod určeného stromu, který se měří asi ve výšce 130 cm od země. Zase půjdu s kamarádem, ale už jen vysokým 130 cm. Kamarád si stoupne ke stromu. Ve výšce kamarádovy hlavy změřím, jaký má určený strom obvod. Když určený strom je ve stráni nebo u silnice, budu měřit obvod vždy shora. Tak a mám změřen obvod i výšku určeného stromu. ZŠ Holubov 2004, vánoční stromek pro ptáčky

- Jan Pavliš, 5. ročník ZŠ Holubov -

Vánoční stromek pro ptáčky

Žáci naší školy se rozhodli přichystat stromek pro ptáčky. Týden před Vánocemi jsme si přichystali jablka, lůj, pomeranče, mák a jiné dobroty. Připravená jablka a pomeranče jsme navěsili na provázky a dali sušit. Každý den jsme se na ovoce chodili dívat, jestli se dobře suší. Poslední den před vánočními prázdninami jsme náš stromeček začali zdobit. Nejprve jsme navěsili sušené ovoce, potom řetěz z křížal a nakonec jsme pod stromeček nasypali mák. Doufáme, že ptáčkům všechno moc chutnalo.

- Michaela Fučíková, 4. ročník ZŠ Holubov -

Památné stromy

"V různých krajích zemí Koruny české zříme staré velikány stromů, němé svědky dávné minulosti. Mnohé z nich vyznačují se vysokým stářím až 2000 let. Jiné jsou památné historickými zmínkami v knihách pamětních a ve spisech historických. K jiným se druží různé pověsti v lidovém podání. Některé mají zvláštní jména po osobách z historie. Mnoho stojí u bývalých stezek zemských, u kapliček, u stavení, u křížů a bývají body trigonometrickými. Valná většina z nich vyniká obrovskými rozměry. Mnohé odedávna byly mezní znamení - stromy hraničné, s vytesanými kříži, kalichy, střelami, poznamenané letopočty, jmény. Jiné stromy budily pozornost svým podivným vzrůstem. Právem předkové naši prokazovali starým a památným stromům úctu velikou."

1908, Jan Evangelista Chadt - Ševětínský, lesník, který sepsal první seznam památných stromů v Čechách


Dnes je u nás evidováno 4649 záznamů o památných stromech. Z toho je 2967 jednotlivých stromů, ostatní jsou skupiny stromů, které mají dohromady skoro 14 000 jedinců. Každý rok do seznamu přibývá okolo 100 stromů, ale zároveň je jich asi 30 vyjmuto.

Nejčastěji chráněným druhem je u nás lípa - má 2110 záznamů, což je skoro polovina (přesně 45,3 %). Následuje dub (24,7 % - necelá čtvrtina). Ostatní stromy už mají méně než 6 % záznamů - buk, javor, jasan, jilm, tis, jedle, smrk, hruška, jinan.

Strom s největším měřitelným obvodem kmene je Vejdova lípa ve Východočeském kraji, která má obvod kmene 12 m. To znamená, že na její objetí by bylo potřeba asi 8 dětí, které měří 150 cm.

Věk chráněných stromů je velmi těžké odhadovat, protože mají většinou ve kmeni dutinu a často mají i špatně čitelné letokruhy. Věk těch nejstarších se podle odhadů pohybuje mezi 500 a 800 lety a jsou to duby, lípy a tisy.

Podnět k tomu, aby ten který strom byl prohlášen za památný, může podat orgánu ochrany přírody jakýkoli občan. Pro výběr stromů přitom neplatí žádná striktní pravidla, stačí, aby strom vynikal vzrůstem, věkem, byl významnou krajinnou dominantou nebo připomínal nějakou významnou historickou událost, pověst nebo báji. Vyhlášeny mohou být i zvlášť cenné introdukované (nepůvodní) dřeviny. Pokud tedy při svých toulkách narazíte na nějaký zajímavý strom, můžete zkusit požádat o jeho ochranu.

Obecní knihovna v Holubově

Vybrala jsme pro Vás několik nových knih, které jsou k mání v naší Obecní knihovně.

   Michal Wiewegh - Báječná léta pod psa - humoristický román
   Sonja Špálová - Polywena - strhující příběh
   Alena Wagnerová - Odsunuté vzpomínky - z vyprávění jejích sudetoněmeckých generačních vrstevníků

Z ženských románů
   Joy Fieldingová - Jane utíká
   Jackie Kollins - Pomsta Lucky
   Sandra Brown - V žáru lásky

Z detektivek
   Colin Dexter - Tajemství dependence
   George Adamski - Uvnitř vesmírných lodí
   Carolly Erickson - Císařovna Josefína - život první manželky

Z naučné literatury
   Napoleon Bonaparte
   Václav Matoušek - Jeskyně a lidé
   Vladimír Menšík - Stromeček mého veselého života
   Non Shaw - Fytoterapie v kostce

Z literatury pro mládež
- pro dívky
   Věra Řeháčková - Jan a Dana aneb uličnice k pohledání
   Stanislav Rudolf - Reklama na lásku

- pro nejmenší
   Jana Zelenová - Jak jsme našli pejska
   Walt Disney - 101 dalmatinů


A nakonec cituji z knihy od D. M. Ruize

"Čtyři dohody" - je to kniha moudrosti starých Toltéků a je praktickým průvodcem osobní svobodou.

Nehřešte slovem
Hovořte jako osobnost. Říkejte jen to, co si myslíte. Vyhýbejte se užívání slova proti sobě nebo k pomlouvání druhých. Užívejte sílu slova ve jménu pravdy a lásky.

Neberte si nic osobně
Nikdo nedělá nic kvůli vám. Co druzí říkají a dělají je projevem jejich vlastní situace a snů. Když budete imunně proti názorům a činům druhých, nestanete se obětí zbytečného utrpení.

Nevytvářejte si žádné domněnky
Nalezněte odvahu hlásit otázky a vyjádřit, co skutečně chcete. Komunikujte s ostatními tak jasně, jak jenom dovedete, abyste se vyhnuli nedorozuměním, smutku a dramatům. Pouze touto jedinou dohodou dokážete zcela změnit svůj život.

Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete
Vaše činnost se mění od okamžiku k okamžiku, bude vypadat jinak, když jste nemocní, než když jste zdraví. Dělejte však za všech okolností vše, jak nejlépe dovedete, a vyhnete se zbytečným soudům a lítosti.

- Marie Hrušková, knihovnice -

Proč kočka škrábe

Kočka domácí, ilustrační foto Poškrábaný nábytek, dveře, sedací souprava a jiné vybavení bytu, event. domu. Myslíte, že to kočku odnaučíte, ale nejdříve musíte vědět, proč to dělá.

  1. Kočka škrábe proto, že si brousí drápy. Tato činnost je pudová záležitost a nedá se odnaučit a hlavně ne hrubým způsobem. Kočka je individualista a nedá se jí poroučet, jako třeba psovi.


  2. Škrábáním si kočka označuje svoje teritorium. Vytváří jednak vizuální stopy a zároveň na tomto poškrábaném místě nechává svůj pach - jsou to výměšky tukových žlázek v tlapkách. Tím dává ostatním kočkám najevo, kde je její území. Proto kočky škrábou na místech, kde spí, nebo kde tráví většinu svého času. Pokud kočka chodí ven oknem a samozřejmě dveřmi, bývají tato místa rovněž poškrábána.

Chcete-li mít svůj byt bez škrábanců, musíte myslet jako kočka. V přírodě používá kočka ke škrábání nejraději strom. Musíte jí dopřát podobný předmět, který jí umožní nejen si drápky obrousit, ale také se protáhnout. Všimněte si, že kočka se jakoby drápky zasekne a pak se protahuje.

Kočka domácí, ilustrační foto Nejlépe je mít doma škrabadlo dříve nežli přineseme kočku. V takovém případě se kočka nenaučí škrábat nábytek a bude škrabadlo používat. Mělo by být asi 90 cm vysoké a pokryté hrubým materiálem. V prodejnách s potřebami pro zvířata jsou taková škrabadla běžně k dostání a navíc jsou kombinována se šplhadlem, odpočívadlem, hračkami nebo i s pelíškem, event. boudičkou. Takové zařízení si kočka velmi rychle oblíbí a bude se na něm moc ráda procvičovat. Má zde vlastně přiblížené přírodní podmínky. Škrabadlo musí být vhodně umístěné, aby kočku náležitě zajímalo. Takovým místem je třeba blízkost místa, kde kočka spí nebo roh pokoje apod. Nevhodné místo je chodba nebo jiné odlehlé místo. Škrabadlo není vhodné přemisťovat, protože kočka o něj může ztratit zájem a pak si samozřejmě jako náhradu najde to, co právě nechceme. Kočku lze na škrabadlo nalákat vůní bylin, které miluje, jako je kozlík lékařský nebo šanta kočičí. Dají se koupit v některé prodejně, která tento sortiment prodává.

Je dobré kočku pozorovat, zda si chce brousit drápky na jiném místě a pak ji tedy vzít a dát ji ke škrabadlu a pokusit se ji zaujmout třeba hračkou. Je třeba kočku pochválit, pokud začne o škrabadlo jevit zájem a hlavně jej používat.

Každé zvíře má svoje požadavky pro svůj život, které mu musíme zajistit. Chceme-li chovat zvířata v bytě, musíme znát jejich potřeby v přírodě a pokusit se jim vytvořit takové prostředí, které jim venkovní prostředí nahradí k jejich spokojenosti.

- Dr. Pavčík -

Rok v zahrádce

Desatero zahrádkáře:

Za prvé: všichni, kdo pracují rádi na zahradě, by měli být očkováni proti tetanu, proto si nezapomeňte zkontrolovat datum posledního očkování a včas se nechte přeočkovat. Doplňte si také lékárničku na chatě či v chalupě.

Za druhé: mějte v pořádku veškeré nářadí. Práce se špatným nářadím by mohla být spíše dřina, vede pak více k zlosti než k potěšení. Kovové části by měly být nakonzervované, nože, pily i sekery nabroušené, ostatní nářadí čisté a dobře uskladněné.

Za třetí: nebuďte pohodlní a líní se naučit něco nového, mějte odvahu náležitě se poučit a pustit i do práce, kterou jste nedělali. Práce na zahradě má posilovat vůli a radost.

Za čtvrté: podívejte se, na jaké půdě chcete pěstovat rostliny, neboť nebude-li půda v pořádku, neporostou vám v ní dobře rostliny.

Za páté: pozor si dejte i na škůdce, aby vaše úsilí nebylo zbytečné. Věnujte potřebný čas i ochraně rostlin.

Za šesté: učte se ze zahrady vdechovat její krásu, přirozený život a harmonii. Získáte tak spolehlivější imunitu proti vlastnostem přetechnizované civilizace.

Za sedmé: nepočítejte s tím, že vám všechno poroste, pokvete či bude dávat velkou úrodu. Ne všude a vždy jsou stejné podmínky k pěstování.

Za osmé: dbejte na místní poměry a podnebí. Nemůžete mít na zahradě veškerý sortiment, věřte, raději méně, ale osvědčených a hodících se pro vaše podmínky.

Za deváté: jako zahrádkáři jste lidé naděje. Pracujte tak, abyste si sami nepřipravovali zbytečné zklamání.

Za desáté: ať vás práce těší!

LEDEN

V lednu není na zahradě mnoho práce. Pokud napadne sníh, přináší vláhu a tepelnou izolaci. Z cest jej přehazujte na trávník, ke stromům a keřům. Je-li ho příliš mnoho, setřeste ho z konifer a svažte jim koruny, aby je další sníh nerozlámal. Jsou-li holomrazy, nevstupujte mnoho na trávník a chvojím byste měli mít chráněny choulostivé rostliny. Zkontrolujte uskladnění ovoce a zeleniny, hlízy mečíků i jiřin. Krmte užitečné ptactvo. Nalákejte si do zahrady sýkorky a ostatní užitečné ptactvo. Nezapomeňte zkontrolovat staré budky a zavěsit nové.

- Mgr. Drahomíra Bodláková -

Zima v kraji rybníků

Každým rokem na českobudějovickém náměstí dokreslují předvánoční atmosféru plné kádě baculatých kaprů. Nákladní automobily pravidelně zásobují prodejce, aby se dostalo na každého z nedočkavého zástupu.

Zatímco rodiče odhadují váhu šupinatých těl v neklidné vodě, děti si hladí kapříka v podběráku, kterého jim muž v nepromokavém plášti vylovil pro radost. Poté, co poslední šupináč vklouzne do igelitové tašky zákazníka, prokřehlí, ale spokojení rybáři vylévají kádě - prodej ryb je zhodnocením jejich celoroční namáhavé práce.

Zima v kraji rybníků, ilustrace Představa, že v rybničním hospodářství přichází období klidu a odpočinku, je však mylná. Na podzim se loví jen část rybníků a na těch zbývajících je nyní třeba zajistit úspěšné přezimování všech rybích generací. Prvořadým úkolem je udržet v rybniční vodě nezbytné množství kyslíku pro přežití ryb. Jeho nedostatek by způsobil úhyn, což při hustotě rybí osádky na nékolikahektarovém rybníku může pro rybáře znamenat pravou katastrofu. Když zamrznou hladiny rybníků a vrstva sněhu na ledu zamezí pronikání světla do vody, množství tohoto prvku se zejména u dna prudce snižuje. Baštýř proto pravidelně objíždí všechny zamrzlé vodní plochy a pomocí přenosné "minilaboratoře" měří hodnoty kyslíku z odebraných vzorků vody. Výsledek měření potom často uvede do pohotovosti rybářské zaměstnance a ti na takovém místě instalují elektrické a větrné rozmrazovače nebo lední pilou vyřezávají do ledu dlouhé obdélníkové otvory. Rybáři je nazývají prohlubně. Voda se ve styku se vzduchem okysličuje, a tak je důležité, aby hladina v prohlubních nezamrzla. Prouděním vzduchu zvlněná voda zamrzá pomaleji, a proto je podélný řez prohlubní veden vždy ve směru převládajících větrů.

Jako každý obyvatel naší přírody má i kapr svůj způsob, jak přežít tvrdé zimní podmínky. Kapři nejsou teplokrevní živočichové a teplota jejich těla se přizpůsobuje okolnímu prostředí. Když se voda ochladí přibližně na 8 °C, přestanou přijímat potravu a sjíždějí se na vhodná místa u dna (odborně lože), kde se složí těsně vedle sebe, a tak přečkávají až do jarního oteplení. Podle početnosti a vzrůstu kapří obsádky bývá v jednom loži několik desítek až tisíc jedinců.

Současně s dostatkem kyslíku potřebují ryby k úspěšnému přezimování i klid. Útok vydry, nebo hluk lidí na bruslích a zejména otřesy způsobené údery do ledu mohou být příčinou toho, že se složené ryby zvednou, čímž se zvyšuje jejich vyčerpání a ohrožení chorobami. Následky jsou často tragické. Málokterý z bruslařů tuší, že i jemu zde hrozí skryté nebezpečí. Kapři udržující stabilitu občasnými pohyby ploutví čeří okolní vodu a led nad šupinatým společenstvím je proto tenký. Výlet za zatoulaným pukem by tak mohl skončit nepříjemným překvapením.

Konečně teplý vítr rozpouští led a vlnky přejíždějí volnou hladinou. Do kraje rybníků přichází jaro. Rybářům je veseleji - podařilo se jim zachovat všechny kapří generace do dalších let.

- Pavel Jakeš -

TAEKWONDO

TAEKWON-DO ITF:
Speciální přerážecí techniky


Taekwon-Do jako takové obsahuje zhruba 3,000 přesně popsaných pohybů z nichž je přibližně 200 kopů. A protože se v Taekwon-Do výuce kopů věnuje velmi mnoho času, možná že i vůbec nejvíce ze všech bojových umění, může se lidem opravdu zdát, že studenti Taekwon-Do používají především nohy. Nakonec je to i logické. Dolní končetina je u nás lidí vždy delší, nežli naše horní končetina a proto v případě útoku můžeme zasáhnout soupeře i dále stojícího a naopak se můžeme úspěšně bránit útočníkovi z větší vzdálenosti. Ovšem dobře zvládnout techniku nohou trvá mnohem déle, nežli osvojit si techniku rukou.

Výhodu použití nohou si velice dobře uvědomoval zvláště zakladatel Taekwon-Do, korejský generál CHOI HONG HI (*1918), který mnoho kopů se svým týmem vymyslel a přesně popsal ve své encyklopedii Taekwon-Do (1955). Následně mnoho různých bojových umění po celém světě tyto jeho zcela nové a unikátní kopy postupně převzalo a dnes už je i sami vyučují.

Techniky nohou se nejprve prováděly výhradně na zemi, později se začala většina z nich provádět také ve výskoku (může se tak zasáhnout i výše položené soupeřovo citlivé místo bez toho, aby se měnila optimální dráha kopu). Tím také vzniklo několik dalších nových kopů, které by na zemi nebylo vůbec možné provést. Další zlom ve vývoji nastal, když studenti dokázali v jednom výskoku dobře provést dva a více rozdílných kopů najednou. Student takto může v jediném výskoku srazit k zemi až několik náhodně rozestavených soupeřů. Pro demonstraci síly a účinnosti těchto technik se studenti na ukázkách snaží přelomit nejrůznějšími kombinacemi kopů odlišně vysoko i daleko od sebe umístěné několikacentimetrové dřevěné desky, které simulují útočníka.

Studenti Taekwon-Do, jsou však lidé, a lidé rádi soutěží. Toho si byl vědom i tvůrce Taekwon-Do a připravil proto také čtyři soutěžní disciplíny, z nichž jedna se dotýká právě těchto technik. Soutěžní disciplína má název "speciální přerážecí techniky" (korejsky T-KI). Cílem je postupně 5-ti přesně předepsanými technikami (kop vzhůru, obloukový kop, boční kop s otočkou o 360 stupňů, obloukový kop s otočkou a boční kop do dálky) přelomit 2 cm silnou dřevěnou desku v přesně dané výšce nebo dálce. Ženy zdolávají 3 techniky (nesoutěží v kopech s otočkou). Výšky na soutěžích dnes u mužů začínají na hranici 2,4 - 2,8 metrů a do dálky se skáče i více jak 3 metry vždy přes 70 cm vysokou překážku. Vítězem se stává logicky ten závodník, kterému se podaří přelomit nejvyšší počet těchto desek. V případě rovnosti bodů se jedna vylosovaná technika dále zvyšuje tak dlouho, dokud není jasný vítěz. Existuje zde i soutěž týmů, kdy každý člen týmu zdolává jednu techniku. Soutěže ve speciálních přerážecích technikách mají mnoho vyznavačů a někdy je až s podivem, do jakých výšek se člověk může tréninkem Taekwon-Do dostat.

České Taekwon-Do se těchto soutěží také účastní a již od svého prvního mezinárodního startu v roce 1992 v něm slaví vynikající úspěchy. Jaromír Michl (*1974) z Českých Budějovic se po zisku bronzové a stříbrné medaile z MS stal v roce 1999 v Argentině zaslouženě mistrem světa.

- Martin Vrba -

INFORMACE

Lanová dráha Obce Holubov s.r.o.

upozorňuje, že v době jarních prázdnin t.j. od 23. - 29. února 2004 bude lanovka na Kleť jezdit denně od
9.00 - 16.00 hod v každou celou hodinu.


Znak Sboru dobrovolných hasičů, logo SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ KRÁSETÍN
vás srdečně zve na

HASIČSKÝ PLES

který se koná 7. 2. 2004 od 19.00 v sále v Krásetíně
K tanci a poslechu hraje LUNA
vstup 50 Kč                              bohatá tombola


Tradiční krásetínský dětský karneval se tentokrát uskuteční v kulturním sále ve Chmelné.
Ke změně dochází pro velký zájem o tuto akci.

MO KDU - ČSL Křemže
zve děti na

DĚTSKÝ KARNEVAL
který se uskuteční v sobotu 14. února 2004 v kulturním sále ve Chmelné od 14.00 hodin.

vstupné: děti 10 Kč, dospělí 25 Kč.
DISCO          SOUTĚŽE          TOMBOLA


SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ TŘÍSOV
Vás srdečně zve na

HASIČSKÝ PLES
který se koná 14. února 2004 od 19.30 do 03.00 hodin v sále kulturního domu ve Zlaté Koruně.

K tanci a poslechu hraje Malá kapela Pavla Havlíka.
Vstupné 90,- Kč                              Bohatá tombola

Odjezdy autobusů:
Chlum 17.35   Holubov - Artypa 18.35
Lhotka-zast. 17.40   Krásetín 18.40
Rojšín 17.45   Holubov - škola 18.45
Brloh 17.50   Třísov 18.50
Nová Ves 18.00   Plešovice - Zátiší 18.55
Chmelná 18.05   Zlatá Koruna 19.00
Stupná 18.10   Srnín 19.15
Chlumeček 18.15   Č. Krumlov - Špičák 19.25
Křemže - nám. 18.20   Přísečná 19.30
Křemže - Doubek 18.25   Rájov 19.35
Mříč 18.30   Zlatá Koruna 19.40

Dopravu zajišťuje ČSAD JIHOTRANS a.s.
 Znak Sboru dobrovolných hasičů, logo


Další informace :
Památné stromy
Chráněná krajinná oblast Blanský les
Holubov - průvodce obcí a okolím
Mikroregion Podkletí - Obrazový průvodce 3


 

INFORMACE, KTERÉ OBEC HOLUBOV ZVEŘEJŇUJE
na základě §5 odst.1 zákona č. 106/ 1999 Sb., o veřejném přístupu k informacím
můžete nalézt na Veřejné desce obce Holubov

 

Holubovský zpravodaj
Vydává Obecní úřad v Holubově
Zodpovědná redaktorka: Marie Svobodová
Tisk: ARTYPA Holubov, spol. s r.o.
Internetová verze: Mgr. Jan Kříž - JaKrSOFT,
Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, Ipex s.r.o.© Sdružení Oficiálního informačního systému Český Krumlov, 2000
Počet přístupů na tuto stránku od 14. února 2004 : TOPlist 0